Podstawowa przemiana materii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Podstawowa przemiana materii (PPM) (ang. Basal metabolic rate) – najmniejsze tempo przemiany materii, zachodzącej w organizmie człowieka, niezbędne do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych, znajdującego się w stanie czuwania, w warunkach zupełnego spokoju fizycznego i psychicznego, komfortu cieplnego, który na 12 godzin przed badaniem nie spożywał żadnych posiłków, po 3 dniach diety bezbiałkowej i po co najmniej 8 godzinach snu[a]. W zależności od wieku oraz stylu życia podstawowa przemiana materii pochłania od 45% do 70% dziennego zapotrzebowania energetycznego człowieka[2][3] (zob. np. zapotrzebowanie energetyczne dla sportowców).

Na PPM składają się przemiany zachodzące w:

  1. układzie nerwowym – 1/4
  2. wątrobie – 1/5
  3. nerkach – 1/15
  4. sercu – 1/15
  5. pozostałe narządy – 2/5

Pierwszą metodą obliczania była metoda Harrisa-Benedicta, opublikowana w 1918 roku:

mężczyźni:
kobiety:

gdzie m oznacza masę wyrażoną w kilogramach, wz oznacza wzrost w centymetrach a w - wiek w latach.

Równanie to uważano za najlepsze do obliczania PPM aż do roku 1990, kiedy M.D. Mifflin oraz Sachiko T. St. Jeor opublikowały swoje równanie:

gdzie za s podstawiamy +5 w przypadku mężczyzn oraz -161 w przypadku kobiet.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Wartość zbliżoną do „podstawowej przemiany materii” (PPM) ma „spoczynkowa przemiana materii” (SPM); więcej: rozdział Podstawowa (PPM) i spoczynkowa (SPM) przemiana materii w książce Andrzeja W. Ziemby „Czynniki kształtujące tolerancję glukozy i jej ciepłotwórcze działanie” (2005)[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Całkowita przemiana materii

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrzej W. Ziemba: Czynniki kształtujące tolerancję glukozy i jej ciepłotwórcze działanie. Warszawa: Wydawnictwo Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, 2005, s. 24–25. ISBN 83-908527-6-4.
  2. Zapotrzebowanie energetyczne człowieka. [dostęp 2010-09-05].
  3. Przemiana materii podstawowa. [dostęp 2017-02-23].