Przemilczane ludobójstwo na Kresach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przemilczane ludobójstwo na Kresach
Autor ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
Tematyka stosunki-polsko ukraińskie na Kresach
Typ utworu literatura faktu
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Polska
Język polski
Data wydania 2008
Wydawca Małe Wydawnictwo

Przemilczane ludobójstwo na Kresach – książka historyczna autorstwa ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, wydana w 2008 roku. Porusza m.in. tematykę stosunków polsko-ukraińskich na Kresach w czasie II wojny światowej.

Publikacja dzieli się na została na trzy części:

Pierwsza część składa się ze zbioru felietonów zamieszczonych od stycznia do sierpnia 2008 w „Gazecie Polskiej”. oraz siedmiu nowych, dotąd niepublikowanych felietonów.

Druga część to opracowanie historycznego dotyczące zagłady wsi Korościatyn k. Monasterzysk, rodzinnej miejscowości dziadków autora.

Trzecia i najobszerniejsza cześć składa się z całkiem nowego opracowania historycznego, opisującego mordy dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Ormianach i Polakach w Kutach.

Książka została sfinansowana z honorarium otrzymanego za książkę „Moje życie nielegalne” oraz z Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza za książkę „Księża wobec bezpieki”.

Publikacja książki wzbudziła ostre dyskusje, m.in. protest greckokatolickiego metropolity przemysko-warszawskiego, arcybiskupa Jana Martyniaka, który wystosował list protestacyjny do władz Kościoła rzymskokatolickiego.

Informacje o książce[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]