Przemysł Ottokar II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przemysł Ottokar II
Ilustracja
ilustracja herbu
Król Czech
Okres

od 1253
do 1278

Poprzednik

Wacław I

Następca

Wacław II

Dane biograficzne
Dynastia

Przemyślidzi

Data urodzenia

ok. 1233

Data śmierci

26 sierpnia 1278

Ojciec

Wacław I

Matka

Kunegunda Hohenstauf

Żona

Małgorzata Babenberg
Kunegunda halicka

Dzieci

Kunegunda
Agnieszka
Wacław II
Małgorzata
Mikołaj I opawski
Agnieszka
Elżbieta
Jan

Przemysł II Ottokar (cz. Přemysl Otakar II.; ur. ok. 1233, zm. 26 sierpnia 1278) – król Czech w latach 1253–1278 z dynastii Przemyślidów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn króla Czech Wacława I i Kunegundy, córki Filipa Szwabskiego, księcia Szwabii i króla Niemiec z dynastii Hohenstaufów.

W 1247 roku został margrabią Moraw. Zimą tego samego roku szlachta czeska podniosła bunt przeciwko królowi Wacławowi I. Przemysł Ottokar przyłączył się do buntowników i został wybrany na antykróla Czech w opozycji do swego ojca. Jednak w 1249 roku poddał się ojcu i zrzekł tytułu królewskiego. W 1246 roku po bezpotomnej śmierci księcia Fryderyka II Bitnego, ostatniego księcia Austrii z dynastii Babenbergów, rozgorzały walki o Księstwo Austriackie i w 1251 roku Wacław I doprowadził do wyboru Przemysła na władcę Austrii. Skutkiem tego były zaślubiny w 1252 roku Przemysła z Małgorzatą Babenberg, córką Leopolda VI Sławnego i Teodory Angeliny, siostrą Fryderyka II Bitnego, wdową po Henryku VII Hohenstaufie. Małżeństwo było bezdzietne. W 1261 roku między małżonkami doszło do rozwodu. Małgorzata wróciła do Austrii, gdzie zmarła. W latach 50. XIII wieku założył zamek Houska[1].

Maksymalny zasięg panowania króla Przemysła Ottokara II

Po śmierci ojca w 1253 roku Przemysł został królem Czech. Rok później zawarł układ pokojowy z Węgrami, na mocy którego doszło do podziału posiadłości Babenbergów: król Węgier Bela IV zatrzymał Styrię, natomiast Przemysł zawładnął resztą dziedzictwa Babenbergów. Jako sojusznik zakonu krzyżackiego brał udział w latach 1254–1255 w krucjatach w Prusach. Wówczas to na jego cześć został założony zamek nazwany Królewcem. Gdy w Niemczech nastał czas tzw. wielkiego bezkrólewia, Przemysł początkowo poparł wybór na króla Niemiec króla Kastylii Alfonsa X, jednak później zmienił front i opowiedział się za Ryszardem, księciem Kornwalii, w zamian za co uzyskał potwierdzenie swych roszczeń do krajów austriackich. Wtedy rozpoczęły się kolejne walki z Węgrami, których Przemysł pokonał w bitwie pod Kressenbrunn w 1260 roku, dzięki czemu opanował Styrię. Zamierzając opanować resztę ziem austriackich, Przemysł musiał zmierzyć się z książętami Bawarii, którzy zgłosili pretensje do ziem arcybiskupstwa Salzburga. Dzięki układowi ze swoim krewnym Bernardem, księciem Karyntii w 1269 roku zajął Karyntię. W 1273 roku Przemysł chciał sięgnąć po koronę króla Niemiec, jednak elektorowie, którzy obawiali się potęgi króla Czech, powołali na tron niemiecki słabego wówczas Rudolfa I Habsburga. Początkowo Przemysł, wobec niezadowolenia z jego rządów szlachty czeskiej, pogodził się z porażką o tron Niemiec, zawarł w 1276 roku układ z Rudolfem, na mocy którego zrzekł się władztwa w krajach austriackich i złożył hołd lenny z Czech i Moraw. Mimo że elekcję Rudolfa I poparł papież Grzegorz X, Przemysł nie pogodził się z wyborem Habsburga na króla Niemiec i podjął z nim walkę, nawiązując wcześniej sojusze m.in. z książętami Bawarii, polskimi (Leszek Czarny, Bolesław V Wstydliwy, Henryk IV Prawy). W 1278 roku Przemysł wszczął wojnę z Habsburgiem, najechał Austrię, gdzie 25 sierpnia 1278 doszło do bitwy pod Suchymi Krutami. Wojska czeskie i ich sprzymierzeńcy ponieśli całkowitą klęskę, król Przemysł Ottokar, mimo że przeżył walkę, wkrótce (jeszcze na polu bitwy) został zabity.

Grób Przemysła Ottokara II w archikatedrze św. Wita, Wacława i Wojciecha w Pradze

Potomstwo[edytuj | edytuj kod]

Drugą żoną Przemysła Ottokara II była poślubiona w 1261 Kunegunda halicka (zm. 1285), córka Rościsława halickiego, bana Slawonii, i zarazem wnuczka króla Węgier Beli IV. Dziećmi Przemysła Ottokara II i Kunegundy były:

Z pozamałżeńskiego związku Przemysła Ottokara II z Agnieszką z Kuenringu pochodzili:

Ponadto ze związku z inną kobietą pochodził nieślubny syn

  • Jan (data urodzenia nieznana, zm. 26 sierpnia 1296)

Przodkowie[edytuj | edytuj kod]

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Władysław II Przemyślida
 
 
 
 
 
 
 
Przemysł Ottokar I
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Judyta Turyńska
 
 
 
 
 
 
 
Wacław I Przemyślida
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bela III
 
 
 
 
 
 
 
Konstancja węgierska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Agnieszka z Châtillon
 
 
 
 
 
 
 
Przemysł Ottokar II
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fryderyk I Barbarossa
 
 
 
 
 
 
 
Filip Szwabski
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Beatrycze I Burgundzka
 
 
 
 
 
 
 
Kunegunda Hohenstauf
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Izaak II Angelos
 
 
 
 
 
 
 
Irena Angelina
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Herina (Irena) Paleologina
 
 
 
 
 
 

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Hrady cz s r o Jiri Cizek, Hrad Houska, Blatce [online], www.hrady.cz [dostęp 2023-02-16] (cz.).