Przemysław Frasunek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przemysław Frasunek
venglin
Data i miejsce urodzenia 6 maja 1983 r.
Lublin
Zawód informatyk
Miejsce zamieszkania Warszawa
Strona internetowa

Przemysław Frasunek – polski haker, specjalista z zakresu bezpieczeństwa systemów i kryminalistyki cyfrowej. Od końca lat 90. aktywny uczestnik list związanych z bezpieczeństwem teleinformatycznym, m.in. Bugtraq, na których regularnie publikuje raporty dotyczące zagrożeń związanych z oprogramowaniem. Jeden z nielicznych polskich hakerów znanych i aktywnych w międzynarodowym środowisku specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem informatycznym.

W roku 2000, jako jeden z pierwszych, udostępnił kod źródłowy eksploita, który w praktyce demonstrował wykorzystanie błędu typu format bug do przejęcia kontroli nad wówczas powszechnie stosowanym oprogramowaniem serwera FTP[1]. Ten rodzaj błędu programistycznego był do tego czasu uznawany za relatywnie niegroźny w skutkach. Przedstawiona przez Frasunka technika zapoczątkowała masową analizę istniejących aplikacji pod kątem występowania błędu. W wyniku badań powstały liczne raporty oraz udostępniono dalsze kody źródłowe eksploitów wykorzystujących format string attack[2].

Krótkofalowiec (znak: SQ5JIV). W Internecie posługuje się pseudonimem venglin.

Odnalezione podatności[edytuj]

Istotne podatności odnalezione przez Przemysława Frasunka:

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

 1. Pierwszy, publiczny kod eksploita wykorzystującego błąd typu format bug
 2. Sygnatury CVE błędów związanych z format stringami
 3. [1], Cisco
 4. [2], Securityfocus
 5. [3], US-CERT
 6. [4], Secunia
 7. [5], Secunia
 8. Mark Dowd, John McDonald: The Art of Software Security Assessment: Identifying and Preventing Software Vulnerabilities. 2007.
 9. [6]
 10. [7], The Register
 11. [8], FreeBSD
 12. [9], FreeBSD
 13. [10], FreeBSD