Przemysław Staroń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przemysław Staroń
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

21 kwietnia 1985
Kołobrzeg

Zawód, zajęcie

nauczyciel, wykładowca

Edukacja

psycholog, kulturoznawca, religioznawca, filozof

Alma Mater

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Uczelnia

SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny

Wydział

Psychologii

Partner

Jędrzej Sołowij

Przemysław Staroń (ur. 21 kwietnia 1985 w Kołobrzegu) – polski nauczyciel i wykładowca, z wykształcenia psycholog i kulturoznawca. W 2018 uhonorowany tytułem Nauczyciel Roku.

Jeden z prekursorów wykorzystywania mediów społecznościowych w polskiej edukacji. Jeden z popularyzatorów edukacji filozoficznej w polskim systemie edukacji. Inicjator wielu inicjatyw edukacyjnych i akcji społecznych, m.in. międzypokoleniowego fakultetu filozoficznego Zakon Feniksa. Opiekun licznego grona finalistów i laureatów Olimpiady Filozoficznej.

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

W 1995 ukończył trzyletnią edukację w Szkole Podstawowej nr 21 im. Kornela Makuszyńskiego w Koszalinie. W latach 1995–2000 kontynuował edukację w Szkole Podstawowej nr 18 im. Jana Matejki w Koszalinie. Kilkukrotne osiągnięcie najwyższej średniej ocen w szkole, tytuły olimpijskie z czterech przedmiotów oraz działania w ramach programów Centrum Edukacji Obywatelskiej doprowadziły do uhonorowania go statuetką Janka dla najlepszego absolwenta szkoły[potrzebny przypis].

W latach 2000–2004 uczył się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Dubois w Koszalinie. Przez dwie kadencje pełnił funkcję Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego, został twórcą szkolnego zespołu teatralnego oraz posłem na IX Sejm Dzieci i Młodzieży. Uhonorowany tytułem finalisty XXXIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego oraz Stypendium Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia naukowe i działalność społeczną[potrzebny przypis].

W latach 2004–2010 studiował w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim: psychologię na Wydziale Nauk Społecznych oraz kulturoznawstwo na Wydziale Filozofii[1]. Został twórcą Sekcji Arteterapii w Kole Naukowym Studentów Psychologii[2] i autorem wielu warsztatów, happeningów oraz instalacji w ramach wydarzeń na uczelni. Za wybitne osiągnięcia naukowe i społeczne został laureatem uczelnianym konkursu Primus Inter Pares oraz zwycięzcą uczelnianym konkursu Studencki Nobel, stając się najlepszym studentem KUL. Ukończył studia[3] z wyróżnieniem, trzykrotnie został stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uhonorowany został także Stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego.

W 2009 został przyjęty w poczet członków Collegium Invisibile, w ramach którego koordynował program Pierwszy Tutor oraz był jednym z wykładowców Szkoły Letniej[potrzebny przypis].

W latach 2011–2013 ukończył podyplomowe studium z Przygotowania do Życia w Rodzinie na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego[potrzebny przypis].

Aktywność zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Od 2010 pracuje jako nauczyciel etyki i wiedzy o kulturze w II LO im. Bolesława Chrobrego w Sopocie[4]. Od 2014 kieruje założonym przez siebie Zakonem Feniksa, który skupia młodzież i seniorów uczących się filozofii. Jest korepetytorem i konsultantem uczniów biorących udział w Olimpiadzie Filozoficznej, pod jego opieką blisko 40 osób zdobyło tytuły finalistów i laureatów konkursu[5].

Od 2010 prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sopocie oraz zajęcia specjalistyczne poświęcone młodzieży i osobom starszym w Wydziale Zamiejscowym Uniwersytetu SWPS w Sopocie. Od 2016 prowadzi wykłady i konwersatoria na Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Gdańskim[potrzebny przypis].

W 2003 zdał Międzynarodowy Egzamin Umiejętności Biznesowych Cambridge Young Enterprise International Examination organizowany przez University of Cambridge oraz Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. W 2011 wraz z Jędrzejem Sołowijem stworzył Centrum Rozwoju JUMP[6], w ramach którego skupiają się specjaliści z branż edukacji, szkoleń, pomocy psychologicznej i seksuologicznej. Prowadzi tam poradnictwo psychologiczne oraz warsztaty i szkolenia dla biznesu z zakresu kompetencji miękkich, zwłaszcza myślenia kreatywnego[potrzebny przypis].

Od 2012 jest wykładowcą w Zakładzie Psychologii Wspomagania Rozwoju w Uniwersytecie SWPS oraz ekspertem w Centrum Prasowym Uniwersytetu SWPS[7].

Nauczanie i projekty edukacyjne[edytuj | edytuj kod]

Koncepcja efektu wow w edukacji: edukacja magiczna[edytuj | edytuj kod]

Jest znany z propagowania „efektu wow” w edukacji, opierającego się na połączeniu uczenia się przez doświadczenie Johna Deweya oraz koncepcji przeżycia szczytowego Abrahama Maslowa. Przygotowanie bliższe do realizacji tej metodyki rozpoczął w 2006, kiedy w Kole Naukowym Studentów Psychologii KUL założył Sekcję Arteterapii i rozpoczął budowanie swojego warsztatu, opierając go na wszelkich twórczych i niekonwencjonalnych formach pracy, wykorzystujących media kultury i sztuki, takie jak klocki Lego, techniki dramy czy gry planszowe i komputerowe (metodyka game based learning). Stał się ekspertem od kreatywnej dydaktyki i dydaktyki kreatywności, prezentując swój paradygmat edukacji w ramach wystąpienia na TEDxSopot w 2014[8]. Od 2012 ważny element jego metodyki stanowią media społecznościowe i nowe technologie, takie jak AR czy VR[9][10][11]. W 2016 dołączył do swojej koncepcji edukacji pedagogikę serca Marii Łopatkowej, co premierowo zaprezentował podczas TEDxGdynia[12] w 2018 roku.

Pracownia #utrzy[edytuj | edytuj kod]

Inspirując się environmental art, kreatywnymi przestrzeniami tworzonymi w firmach, salami doświadczania świata i metodyką uczenia się przez doświadczenie, stworzył w II LO w Sopocie wyjątkową wielokulturową, kreatywną pracownię #utrzy. Pracownia zawiera mnóstwo artefaktów odnoszących się zarówno do historii kultury, jak i poszczególnych domen kultury: nauki, techniki, religii, kinematografii, literatury, sztuki wizualnej czy praktyk kulturowych[potrzebny przypis].

Metody[edytuj | edytuj kod]

Dzieli się pomysłami na wykorzystanie narzędzi pochodzących z obszaru całej kultury, w szczególności są to:

 • książki, zarówno tradycyjne, jak i picture booki oraz komiksy – jest autorem zestawienia „Nauczyciel Roku poleca: 15 książek i seriali dla dzieci, które zostają w głowie na zawsze”[13] oraz „Dekalog bezbożnego dziecka. Jak sprawić, by z twojego szkraba wyrósł dobry człowiek, jeśli nie wierzysz w Boga”[14].
 • gry planszowe – jest autorem tekstów o wykorzystaniu gier planszowych w edukacji dla czasopisma „Psychologia w szkole”[15].
 • klocki Lego – jest autorem kolekcji minifigurek filozofów, naukowców oraz postaci mitologicznych, a także minifigurki Olgi Tokarczuk[16][17][18][19][20][21].
 • narzędzia cyfrowe – jest autorem rozdziałów w książkach „TIK w pigułce. Narzędziownik nauczyciela”[22] oraz „Wejdź w konwencję! Podręcznik kreatywnego pisania”[23].

Projekty międzypokoleniowe i międzykulturowe[edytuj | edytuj kod]

Inspirując się filozofią Emmanuela Levinasa oraz badaniami psychologicznymi z zakresu empatii[24], jest przekonany, że najważniejsze w edukacji jest spotkanie człowieka z człowiekiem. Dlatego też od 2011 integruje seniorów z młodzieżą, czego początkiem były wspólne Wieczory z Kulturą i Sztuką w Sopocie. Późniejsze projekty międzypokoleniowe “Radość i magia” oraz “Kwiaty Europy”, które stworzył z Lidią Dysarz, zostały nagrodzone przez Komisję Europejską w ramach Europejskiego Roku Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej oraz Europejskiego Roku Obywateli[25]. Ich pokłosiem jest powstanie w 2014 roku Zakonu Feniksa, międzypokoleniowego fakultetu filozoficznego, w ramach którego młodzież i seniorzy wspólnie uczą się filozofii.

Od 2012 organizuje międzypokoleniowe spotkania z przedstawicielami religii świata - w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu, meczecie w Oliwie, cerkwi prawosławnej, cerkwi greckokatolickiej, kościele ewangelicko-augsburskim, ośrodku buddyjskim, Sali Królestwa Świadków Jehowy. Zainicjował także spotkanie z bahaitami, pastafarianami, Indianami oraz rodzimowiercami słowiańskimi. Fenomen jego działalności został opublikowany w podręczniku do języka polskiego dla klasy ósmej wydanego przez Wydawnictwo Nowa Era w postaci fragmentu wywiadu, jaki przeprowadziła z nim Anna Nagel[26].

Zakon Feniksa[edytuj | edytuj kod]

Od 2011 przygotowuje uczniów i uczennice do Olimpiady Filozoficznej. W 2013 nawiązał współpracę z Danutą Kamińską, słuchaczką Psychologicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu SWPS w Sopocie, która umożliwiła młodzieży naukę filozofii w ramach jej mieszkania w sopockim dworku. W 2014 wraz ze słuchaczką Sopockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Bogumiłą Bartnik zaproponowały stworzenie oficjalnych szkolnych zajęć z filozofii, na które będą uczęszczać licealiści i seniorzy. Powstały fakultet otrzymał nazwę Zakon Feniksa, co było nawiązaniem do uniwersum Harry’ego Pottera stworzonego przez J.K. Rowling. Zgromadzenie zostało przychylnie odebrane przez uczniów[27][28]. Fenomen Zakonu zyskał międzynarodowy rozgłos i został omówiony w książce Svenii Busson Exploring the future of education[29].

Poza szkołą[edytuj | edytuj kod]

Social media w edukacji[edytuj | edytuj kod]

Jest twórcą internetowym, aktywnym w mediach społecznościowych. Był jednym z pierwszych w Polsce prekursorów wykorzystania mediów społecznościowych w edukacji. Stał się specjalistą od edukacyjnego zastosowania Snapchata. Jest ambasadorem programu "Mądrzy Cyfrowi". Znalazł się na liście 100 osób zasłużonych dla rozwoju umiejętności cyfrowych w Polsce w 2017[potrzebny przypis].

Aktywność medialna i publicystyczna[edytuj | edytuj kod]

Poza działalnością szkolną, przemawia i prowadzi warsztaty. Występował na kilku konferencjach TEDx. Od kilku lat występuje jako wykładowca w ramach Strefy ASP na Przystanku Woodstock/Pol’and’Rock Festival. Jest zatrudniany jako konferansjer i prowadzący debaty, uroczystości, gale czy eventy.

Jest aktywny medialnie. Był gościem w porannych programach Dzień dobry TVN i Pytanie na śniadanie oraz w programie Imponderabilia prowadzonym przez Karola Paciorka[30]. Był blogerem na powiązanym z czasopismem „Charaktery” portalu Psychologia w Szkole, do której wydania papierowego pisał regularnie artykuły. Ponadto regularnie pisze artykuły dla „Gazety Wyborczej”, „Newsweeka” oraz „Tik w Edukacji”. Jeden z jego tekstów, opublikowany w „Głosie Nauczycielskim”, został wyróżniony w konkursie o nagrodę im. prof. Romana Czerneckiego[31] organizowanym przez Fundację EFC.

Jest znany z testowania i polecania różnorakich metod pracy dydaktycznej i terapeutycznej, indywidualnej i grupowej. Jest twórcą Filozoficznej Ulicy Pokątnej, wystawy narzędzi do uczenia myślenia krytycznego, kreatywnego oraz filozofii i etyki[32]. Jest oficjalnym konsultantem wydawniczym – rekomendował i konsultował merytorycznie kilka tytułów dla Wydawnictwa Naukowego PWN. Od 2015 współpracuje z Wydawnictwem Pedagogicznym Operon, będąc m.in. jednym z ekspertów w Szkole Głównej Mistrzostwa Edukacyjnego[33].

Dzieli się z innymi własną wizją edukacji, np. w formie podcastów czy wywiadów. Współtworzył raport Gen Z przygotowany przez Infuture Institute Natalii Hatalskiej[34][35][36][37].

Działalność społeczna[edytuj | edytuj kod]

Wspiera przedsiębiorczość młodzieży, współpracując z Gdańskim Inkubatorem Przedsiębiorczości Starter i biorąc udział w inicjatywach takich jak Gdańsk Business Week czy Gdynia Business Week. Współorganizator akcji społecznej lidziapower, mającej znaleźć dawców szpiku dla Lidii Dyarz, nauczycielki z Sopotu[38].

We współpracy z Urzędem Miasta w Sopocie stworzył programy profilaktyczne: Instytut Syriusza, stanowiący punkt konsultacyjny dla młodzieży, oraz projekt Jasna Strona Nocy, mający na celu stworzenie alternatywy dla używania środków psychoaktywnych na terenie Sopotu[39][40].

Jego wybór na Nauczyciela Roku 2018 oraz zaproszenie przez niego na scenę życiowego partnera było szeroko komentowane przez ogólnopolskie media[41][42][43][44][45][46][47][48][49][50][51][52][53], wzmianki pojawiły się także w mediach zagranicznych[54]. Poparł strajk nauczycieli w 2019 roku[55]. Był jednym z sygnatariuszy listu Nauczycieli Roku do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, domagających się natychmiastowego odwołania Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej[56]. Zabiera głos w ważnych społecznie sprawach, dotyczących dyskryminacji i nienawiści, na przykład po zabójstwie Pawła Adawowicza[57][58].

Znalazł się na liście 100 wpływowych osób społeczności LGBT+ w Polsce w 2018. Zabierał wielokrotnie głos w obronie osób nieheteronormatywnych, m.in. po udostępnieniu przez Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego grafiki czerpiącej ze źródeł nacjonalistycznych, uderzającej w godność osób LGBT+[59] czy po tweetach małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak zrównującej homoseksualizm z pedofilią[60]. Spotykał się po tym z wulgarnymi negatywnymi komentarzami osób publicznych, np. Janusza Korwin-Mikkego[61]. Komentarze tego typu miały także miejsce w prawicowej prasie zaraz po wyborze na Nauczyciela Roku[62][63][64]. Jego działalność została doceniona przez czytelników „Gazety Wyborczej”, którzy wybrali go Człowiekiem Roku w kategorii "wzorowe sprawowanie"[65]. Był nominowany do tytułu Człowiek Roku Dziennika Bałtyckiego (2018)[66].

Został zaproszony do kapituł konkursów:

 • "Potęga Mocy" organizowanego przez czasopismo „Kosmos dla Dziewczynek”, mającego na celu nagrodzenie osób wspierających dziewczynki;
 • #Szkoła2030 organizowanego przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe, mającego na celu wyłonienie najlepszej wizji polskiej szkoły w 2030[67];
 • "Szkoła od nowa" organizowanego przez redakcję Holistic News[68];
 • "Okulary ks. Jana Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód", organizowanego przez Fundację im. ks. Jana Kaczkowskiego, mającego na celu wyłonienie odważnych, bezkompromisowo walczących o równość, godność i indywidualne podejście do drugiego człowieka osób.

Był ambasadorem akcji „Yes! YOUth can”, której celem jest okazywanie wsparcia rówieśnikom, stwarzanie im środowiska do efektywnej współpracy oraz sprawianie, by ich głos wybrzmiał w ważnych społecznie kwestiach, a także patronem honorowym 16. Narodowej Sesji Europejskiego Parlamentu Młodzieży (16th National Selection Conference of EYP Poland).

Jest członkiem Komitetu Głównego Olimpiady Filozoficznej i sygnatariuszem Deklaracji Wolności i Solidarności podpisanej 4 czerwca 2019 w Gdańsku[69]. Znalazł się w Encyklopedii Sopocian prowadzonej przez Muzeum Sopotu[70]. W 2020 zasiadał w sztabie wyborczym kandydata na prezydenta RP Szymona Hołowni, a po wyborach prezydenckich w kolegium ekspertów związanego z powołanym przez niego ruchu Polska 2050 Instytutu Strategie 2050[71].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Wnuk Stanisława Staronia, koszalińskiego szewca[72], którego zabytkowy zakład szewski został przeniesiony do Muzeum Okręgowego w Koszalinie. "Warsztat szewski" stanowi stałą część wystawienniczą. Ekspozycja znajduje się w zabytkowym budynku gospodarczym zagrody rybackiej[73]. Jego babka, Michalina Łabudzińska, była aktorką Teatru Seniora "Zwierciadło" w Koszalinie. Jest synem Jolanty i Tadeusza Staroniów. Ma młodsze rodzeństwo: siostrę Martę oraz brata Filipa. Od 2009 żyje w związku ze swoim partnerem Jędrzejem Sołowijem[1][74][75].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Publikacje popularnonaukowe[edytuj | edytuj kod]

 • Koncert na długopis żelowy. O Łukaszu Siatkowskim, "Avant" (2012, 3/T, s. 351-355).
 • Insygnia Przyszłości, „Newsweek Psychologia” (2018 nr 3, s. 100-103).
 • Nauczyciel Roku poleca: 15 książek i seriali dla dzieci, które zostają w głowie na zawsze, MamaDu.pl (data publikacji:, data dostępu: 13 lipca 2019).
 • Jak uczyć dobra?, „Uroda Życia” (2019 nr 3 (53), s. 20).
 • Keatingami bądźmy!,https://ochteatr.com.pl/pr/433021/keatingami-badzmy” (data publikacji: 14 kwietnia 2019, data dostępu: 13 lipca 2019).
 • Lekcja wychowawcza dla dorosłych, „Newsweek Polska. Wydanie Specjalne” (2019 nr 2, s. 34-37).
 • Przewodnik dla dzieci po cyfrowej dżungli, „Newsweek Polska. Wydanie Specjalne” (2019 nr 2, s. 32-33).
 • Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem, Wydawnictwo Agora, 2020.

Publikacje literackie[edytuj | edytuj kod]

 • To nie wypanda. Mam tę moc [w:] 15 (u)ważnych opowieści, Wydawnictwo Olesiejuk, 2022
 • W głowie się nie mieści. Radość kontra smutna [w:] 15 (u)ważnych opowieści, Wydawnictwo Olesiejuk, 2022

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Przemysław Staroń, sopocianie.muzeumsopotu.pl [dostęp 2020-04-15], Cytat: "gdy Staroń był na trzecim roku kulturoznawstwa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (na tej samej uczelni skończył także psychologię). – Wtedy związałem się z Jędrzejem. Studiował w Gdańsku, mieszkał w Sopocie. Zaczęliśmy się odwiedzać, ja z Lublina jeździłem do niego, on znad morza do mnie. Pamiętam, jak 10 lat temu, w 2009 r. pierwszy raz przyjechałem do niego, do Sopotu.".
 2. KUL - Organizacje studenckie - O Sekcji Arteterapii, kul.pl [dostęp 2020-04-15].
 3. Autorzy, „Avant”, 1, 2012, ISSN 2082-6710 [dostęp 2020-04-15], Cytat: Absolwent psychologii i kulturoznawstwa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Nauczyciel etyki i wiedzy o kulturze, psycholog, trener w Centrum Rozwoju „Jump", ekspert w Centrum Prasowym SWPS. Na co dzień pracuje twórczo z młodzieżą, dorosłymi i seniorami. (pol.).
 4. Strony z Klasą / Strony internetowe dla szkół i przedszkoli / stronyzklasa.pl, Nauczyciele uczący w roku szkolnym 2018/2019, lo2.sopot.pl [dostęp 2019-07-13] (pol.).
 5. Profesor Staroń - nauczyciel z misją na miarę XXI wieku, pytanienasniadanie.tvp.pl [dostęp 2019-07-13] (pol.).
 6. Centrum Jump | Centrum Rozwoju Jump [dostęp 2019-07-13] [zarchiwizowane z adresu 2019-07-13] (pol.).
 7. blopinski, Staroń, Przemysław, swps.pl [dostęp 2019-07-13] (pol.).
 8. Chodzi o zmianę spojrzenia: Przemek Staroń at TEDxSopot. TEDx Talks 2014-04-15. [dostęp 2019-07-13].
 9. Gdybym w liceum miała takiego nauczyciela, kochałabym filozofię. Uczniowie nazywają go Profesorem Snapem, naTemat.pl [dostęp 2019-07-13] (pol.).
 10. Snapchat. Trzy miliony Polaków już snapuje, wyborcza.pl [dostęp 2019-07-13] (pol.).
 11. "Uważam, że nauczyciel powinien być transparentny" - Przemysław Staroń | #OnetRANO #wPodróży. Onet Rano 2017-09-23. [dostęp 2019-07-13].
 12. Istotą edukacji jest magia | Magic is the essence of education | Przemysław Staroń | TEDxGdynia. TEDx Talks 2018-05-18. [dostęp 2019-07-13].
 13. Staroń dla Mamadu: 15 książek dla dzieci, które zostają w głowie na zawsze | MamaDu.pl, mamadu.pl [dostęp 2019-12-17].
 14. Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2019-12-17].
 15. Gry twórczo wykorzystane - Charaktery - portal psychologiczny, charaktery.eu [dostęp 2019-12-17] [zarchiwizowane z adresu 2019-12-15] (pol.).
 16. Olga Tokarczuk ma własną figurkę Lego. Musicie to zobaczyć! - Glamour.pl, glamour.pl [dostęp 2019-12-17] (pol.).
 17. Olga Tokarczuk jako figurka Lego. "Powinna być cała seria noblistów", kultura.gazeta.pl [dostęp 2019-12-17] (pol.).
 18. Figurki Lego z Olgą Tokarczuk, label-magazine.com [dostęp 2019-12-17] (pol.).
 19. Olga Tokarczuk z klocków Lego. Autorem jest Nauczyciel Roku 2018 z Sopotu - Trójmiasto, trojmiasto.onet.pl [dostęp 2019-12-17] (pol.).
 20. Anna Dobiegała, Olga Tokarczuk z klocków Lego. Figurkę noblistki zbudował utytułowany nauczyciel z Sopotu, Wyborcza Trójmiasto [dostęp 2019-12-17].
 21. Olga Tokarczuk jako ludzik Lego. Nietypowa pamiątka - WP Finanse, finanse.wp.pl [dostęp 2019-12-17] (pol.).
 22. EDUNEWS.PL - portal o nowoczesnej edukacji - Przewodnik po TIK-owych aplikacjach, edunews.pl [dostęp 2019-12-17] (pol.).
 23. Wejdź w konwencję! Podręcznik kreatywnego pisania | Księgarnia internetowa Poczytaj.pl, poczytaj.pl [dostęp 2019-12-17] (pol.).
 24. Instagram jak kabina pilota. Widać piksele, a nie krzywdę - Rozmowa z Przemysławem Staroniem | Małgorzata Domagała, teatrnn.pl [dostęp 2019-07-13] (pol.).
 25. Sopockie II Liceum zwycięzcą Międzynarodowego konkursu, sopot.pl [dostęp 2019-07-14].
 26. Primus inter pares – wywiad z Przemysławem Staroniem, CDN, 19 maja 2017 [dostęp 2019-07-13].
 27. Międzypokoleniowy Fakultet Filozoficzny czyli tajemnica „Zakonu Feniksa” i cioci Dany, Newsweek.pl [dostęp 2019-07-13] (pol.).
 28. Belfer od filozoficznego dystansu, Przegląd, 4 listopada 2018 [dostęp 2019-07-13] (pol.).
 29. Exploring the Future of Education, Exploring the Future of Education [dostęp 2019-07-13] (ang.).
 30. Przemek Staroń - jeden z najlepszych nauczycieli w kraju.. Imponderabilia 2018-10-02. [dostęp 2019-07-13].
 31. a b Laureaci 2018, EFC [dostęp 2019-07-13] (pol.).
 32. Nauczyciel Roku poleca: 15 książek i seriali dla dzieci, które zostają w głowie na zawsze, MamaDu.pl [dostęp 2019-07-13] (pol.).
 33. Przemysław Staroń: Należy uczyć tak, żeby to miało sens dziś i jutro, niezależnie od tego, jakie to jutro będzie., Operon.pl [dostęp 2019-07-13] (pol.).
 34. Pomagam w otwieraniu oczu – Przemek Staroń – nauczyciel, psycholog, trener – Stacja Zmiana [dostęp 2019-07-13] (pol.).
 35. Która teoria jest najlepsza dla praktyków i dlaczego jest to teoria strun? - Przemysław Staroń, SWPS. saferinternetpolska 2018-11-16. [dostęp 2019-07-13].
 36. Kujon z elfickim tatuażem. Czyli jak się uczy w basenie z kulkami, TVN24.pl [dostęp 2019-07-13].
 37. Przemysław Staroń: Szkoła zatrzymuje rozwój kreatywnego myślenia i umiejętności współpracy, rp.pl [dostęp 2019-07-14] (pol.).
 38. Dorota Abramowicz, W akcję poszukiwania dawcy szpiku dla nauczycielki z Sopotu zaangażowali się uczniowie i nauczyciele, Dziennik Bałtycki, 9 czerwca 2018 [dostęp 2019-07-13] (pol.).
 39. Wyborcza.pl, trojmiasto.wyborcza.pl [dostęp 2019-07-14].
 40. Co i jak "bierze się" w Sopocie, czyli terapeuci pomiędzy barem a parkietem. "Nie rób z naszej pracy taniej sensacji", radiogdansk.pl [dostęp 2019-07-14] (pol.).
 41. "Zamiast tracić czas, by walczyć ze złem, trzeba robić dobro". Wybrano Nauczyciela Roku 2018, TVN24.pl [dostęp 2019-07-13] [zarchiwizowane z adresu 2019-07-13].
 42. Dzień Dobry TVN, Nauczyciel Roku 2018 zrobił ze szkoły Hogwart | Dzień Dobry TVN, dziendobry.tvn.pl, 12 października 2018 [dostęp 2019-07-13] (pol.).
 43. Odważny, inteligentny i oddany swojej pracy. Oto nauczyciel 2018 roku!, Viva.pl [dostęp 2019-07-13] (pol.).
 44. Uczniowie mówią o nim Profesor Snap. Przemysław Staroń - Nauczyciel Roku, OnetKobieta, 14 października 2018 [dostęp 2019-07-13] (pol.).
 45. Hanna Szczesiak, Kim jest Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018? Mocne słowa o polskim systemie edukacji, kobieta.wp.pl, 15 października 2018 [dostęp 2019-07-13] (pol.).
 46. Przemysław Staroń Nauczycielem Roku 2018. Zwycięzca zaprosił na scenę swojego partnera, Noizz, 10 października 2018 [dostęp 2019-07-13] (pol.).
 47. Nauczyciel Roku zaprosił ukochanego na scenę. "Niech miłość was strzeże", naTemat.pl [dostęp 2019-07-13] (pol.).
 48. Przemysław Staroń "Nauczycielem roku 2018". Na scenę zaprosił partnera, rp.pl [dostęp 2019-07-13] (pol.).
 49. Został Nauczycielem Roku. Uwielbia Harrego Pottera i jest gejem, fakt.pl, 11 października 2018 [dostęp 2019-07-13].
 50. p, Przemysław Staroń Nauczycielem Roku 2018! To nauczyciel z II LO im. Bolesława Chrobrego w Sopocie! Wyróżniona została Magdalena Fortunka, Dziennik Bałtycki, 10 października 2018 [dostęp 2019-07-13] (pol.).
 51. Agata Jankowska, Przemysław Staroń: W dzisiejszych czasach orientacja seksualna nie powinna mieć znaczenia, WPROST.pl, 18 października 2018 [dostęp 2019-07-13] (pol.).
 52. Przemysław Staroń "Nauczycielem Roku 2018", fakty.interia.pl [dostęp 2019-07-13] (pol.).
 53. Dostał nagrodę Nauczyciela Roku i zaprosił na scenę ukochanego. "Zrzuciłem pelerynę niewidkę", gazetapl [dostęp 2019-07-13] (pol.).
 54. Gay teacher named Poland's Teacher of the Year, Emerging Europe | News, Intelligence, Community, 11 października 2018 [dostęp 2019-07-13] [zarchiwizowane z adresu 2019-07-13].
 55. Vogue Polska, Nauczyciel Roku 2018 popiera strajk, Vogue Polska, 14 kwietnia 2019 [dostęp 2019-07-13] (pol.).
 56. Nauczyciele Roku chcą dymisji Zalewskiej. List do premiera, rp.pl [dostęp 2019-07-14] (pol.).
 57. Nauczyciel Roku 2018: krzywdzenie zaczyna się w chwili, gdy nie słuchamy, TVN24.pl [dostęp 2019-07-13] [zarchiwizowane z adresu 2019-07-13].
 58. Agata Jankowska, Jak skończyć z mową nienawiści? „Zło zaczyna się w sercu, a nie na końcu noża w serce wbitego”, WPROST.pl, 22 stycznia 2019 [dostęp 2019-07-14] (pol.).
 59. Magdalena Raducha, Grafika o LGBT+. Nauczyciel Roku do Karczewskiego: jesteśmy równi, wiadomosci.wp.pl, 11 marca 2019 [dostęp 2019-07-13] (pol.).
 60. Jest list do Zalewskiej przeciw Barbarze Nowak. Nauczyciele Roku: "To szczególnie groźne. Wstyd!", MamaDu.pl [dostęp 2019-07-13] (pol.).
 61. Janusz Korwin-Mikke, facebook.com [dostęp 2019-07-14], Cytat: "A druga uwaga: albo p.Staroń łże jak pies (co jest b. prawdopodobne) albo udało Mu się zrobić z uczniów jakieś dziwadła, którym przeszkadza, że ktoś chce kogoś przed czymś chronić!!!" (pol.).
 62. Radosław Żurek, Czerwoni z ZNP wybrali sodomitę na… „Nauczyciela Roku 2018”. Zwycięzca na scenę zaprosił swojego kochanka | nczas.com [dostęp 2019-07-14] (pol.).
 63. Gej doceniony przez ludzi Broniarza, wpolityce.pl [dostęp 2019-07-14].
 64. ZNP coraz bardziej tęczowy, wpolityce.pl [dostęp 2019-07-14].
 65. Sędziowie, nauczyciel, osoby z niepełnosprawnościami... Czytelnicy 'Wyborczej' wybrali Ludzi Roku, wyborcza.pl [dostęp 2019-07-14] (pol.).
 66. Człowiek Roku 2018 Dziennika Bałtyckiego.
 67. https://szkola2030.pl/ [dostęp 2019-07-14] (pol.)
 68. Konkurs, Holistic News [dostęp 2019-07-29] (pol.).
 69. Anna Dobiegała, Gigantyczny tort, deklaracja wolności i solidarności. Tak Gdańsk świętuje 4 czerwca, wyborcza.pl, 4 czerwca 2019 [dostęp 2020-11-22].
 70. Przemysław Staroń, sopocianie.muzeumsopotu.pl [dostęp 2019-07-13].
 71. Eksperci Instytutu, strategie2050.pl [dostęp 2020-11-22].
 72. Julia Markowska, Szewc emeryt rozda buty, gp24.pl [dostęp 2019-07-13] [zarchiwizowane z adresu 2019-07-13] (pol.).
 73. Warsztat szewski - wystawa stała w budynku gospodarczym zagrody rybackiej | Muzeum w Koszalinie, muzeum.koszalin.pl [dostęp 2019-07-13].
 74. Justyna Suchecka, Przemysław Staroń - kandydat w plebiscycie Czytelników "Gazety Wyborczej" Ludzie Roku 2018 w kategorii wzorowe sprawowanie, wyborcza.pl, 19 kwietnia 2019 [dostęp 2020-11-24], Cytat: "Droga do tytułu Nauczyciela Roku 2018 trwa tyle, co związek z Jędrkiem - dziewięć lat.".
 75. "Lekcji nie zaczynam od sprawdzania obecności czy kartkówki, ale często od pytania: jak się dziś czujecie?". [dostęp 2020-10-02].
 76. Przemysław Staroń Nauczycielem Roku 2018. Etyk, który zamienił liceum w Hogwart, wyborcza.pl [dostęp 2019-07-13] (pol.).
 77. Przemysław Staroń. Nauczyciel Roku 2018 przyszedł z Hogwartu, wyborcza.pl [dostęp 2019-07-13] (pol.).
 78. Sędziowie, nauczyciel, osoby z niepełnosprawnościami... Czytelnicy 'Wyborczej' wybrali Ludzi Roku, wyborcza.pl [dostęp 2019-07-13] (pol.).
 79. Biznes wspiera osoby LGBT+, ngo.pl [dostęp 2019-12-07] (pol.).
 80. Ranking 100 najbardziej wpływowych osób społeczności LGBT+ w Polsce w 2018 roku - Pridenews.pl - portal LGBT, pridenews.pl [dostęp 2019-07-13].
 81. Sopockie II Liceum zwycięzcą Międzynarodowego konkursu, sopot.pl [dostęp 2019-07-13].