Przepławka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przepławka dla ryb na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy
Mała przepławka na rzece Otter w Devon, Wielka Brytania

Przepławka – konstrukcja stosowana na sztucznych i naturalnych barierach (przy zaporach, śluzach, jazach, wodospadach) lub wokół nich, która umożliwia naturalną migrację ryb diadromicznych. Większość przepławek umożliwia rybom omijanie barier poprzez pływanie i przeskakiwanie serii niskich progów do wody po drugiej stronie. Prędkość wody spadającej na schodki (prąd wabiący) musi być wystarczająco duża, aby przyciągnąć rybę do drabiny, ale nie może być tak wielka, żeby zmywać ryby z powrotem w dół rzeki lub wyrzucać je do miejsca z którego nie będą zdolne do kontynuowania podróży w górę rzeki.

Jest to zazwyczaj układ basenów ustawionych na różnych poziomach, tworzących system stopni, oddzielonych ściankami z zamykanymi otworami. Z innych rozwiązań technicznych mogą to być rynny ograniczające prędkość przepływu wody lub podnoszone komory, ewentualnie sieci.

Przepławki nie zawsze właściwie spełniają swoją funkcję – błędem przy ich budowie jest np. nieuwzględnianie utrwalonego w ciągu wieków instynktu ryb i zakładanie urządzeń przy niewłaściwym brzegu rzeki, wzdłuż którego ryby nigdy nie pływały na tarło[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Schodki dla pstrąga, w: Poznaj Świat, nr 1/1988, s.27, ISSN 0032-6143