Przepływy międzygałęziowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Przepływy międzygałęziowe (tablica przepływów międzygałęziowych, analiza input-output) – metoda analizy powiązań między różnymi branżami lub regionami gospodarki. Stworzona przez Wassily’ego Leontiefa, który za prace nad nią został uhonorowany nagrodą Nobla.

W metodzie przepływów międzygałęziowych zbiera się informacje o wartości dóbr produkowanych w gospodarce oraz ich wykorzystaniu. Informacje grupuje się w rozbiciu na branże. Umożliwia to stworzenie tabeli, w której prezentuje się dane o produkcji branż oraz kierunkach ich wykorzystania w podziale na zużycie pośrednie we wszystkich branżach (w rozbiciu na poszczególne branże) i popycie końcowym. Dodatkowo w tabeli mogą zostać uwzględnione inne istotne informacje, jak np. o wartości importu, eksportu, podatków oraz wartości dodanej w rozbiciu na poszczególne branże. W wariancie regionalnym w tabeli umieszcza się informacje o produkcji i kierunkach wykorzystania w rozbiciu na regiony.

Informacje o przepływach międzygałęziowych w Polsce publikuje GUS w odstępach 5-letnich.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • M. Plich, Budowa i zastosowanie wielosektorowych modeli ekonomiczno-ekologicznych, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2002

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]