Przepiórowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przepiórowate
Odontophoridae[1]
Gould, 1844
Ilustracja
Przedstawiciel rodziny: przepiór łuskowany (Callipepla squamata)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

grzebiące

Rodzina

przepiórowate

Podrodziny
  • Ptilopachinae
  • Odontophorinae

Przepiórowate, przepióry (Odontophoridae) – rodzina ptaków z rzędu grzebiących (Galliformes).

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Rodzina przepiórowatych obejmuje gatunki lądowe, występujące w strefie klimatów równikowych i zwrotnikowych oraz na półkuli północnej w strefie klimatu podzwrotnikowego i umiarkowanego. Występują w Ameryce – od południowej Kanady na północy po północną Argentynę na południu; od początku XXI w. do rodziny tej zalicza się też nowo zdefiniowaną podrodzinę kuraczków z dwoma gatunkami zamieszkującymi Afrykę, uprzednio zaliczanymi do kurowatych (Phasianidae)[2]. Niektóre gatunki introdukowane w wielu miejscach na świecie, m.in.: w zachodniej i południowej Europie, na Karaibach, w Chile i Argentynie, w Australii i Nowej Zelandii. Prawdopodobnie w wyniku celowej introdukcji lub przypadkowego przedostania się, niektóre gatunki przyjęły się w Maroku i we Włoszech.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Do rodziny przepiórowatych należą następujące podrodziny[3][4]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Odontophoridae, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Megapodes, guans, guineafowl, New World quail (ang.). IOC World Bird List (v10.2). [dostęp 2020-08-18].
  3. Systematyka i nazwy polskie za: Paweł Mielczarek, Marek Kuziemko: Rodzina: Odontophoridae Gould, 1844 - przepiórowate - New World Quails (wersja 2019-05-23). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2020-08-18].
  4. John H. Boyd III: Odontophoridae: New World Quail (ang.). W: Taxonomy in Flux: Version 3.05a [on-line]. John Boyd's Home Page. [dostęp 2020-08-18].