Przepowiednia Malachiasza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przepowiednia Malachiasza – lista 112 krótkich łacińskich zdań mających opisywać wszystkich papieży, a także niektórych antypapieży, począwszy od Celestyna II wybranego w 1143, oparta na rzekomej wizji z 1139 roku, prawdopodobnie powstała w 1590 roku i jako przypuszczalne fałszerstwo miała doprowadzić do wyboru pożądanego kandydata na stanowisko papieża[1]. Ostatnią osobą w przepowiedni Malachiasza jest Piotr Rzymianin, którego pontyfikat zakończy się zniszczeniem Rzymu.

Powstanie przepowiedni[edytuj | edytuj kod]

Przepowiednia opiera się na wizjach, których św. Malachiasz rzekomo doznał w czasie pobytu w Rzymie w 1139 roku, gdzie przebywał na zaproszenie papieża Innocentego II. Opisał on swoje wizje w postaci krótkich, zakodowanych zdań. Manuskrypt Malachiasza został podobno przez papieża Innocentego II złożony w Bibliotece Watykańskiej i pozostał w zapomnieniu przez 400 lat[2].

Autentyczność i celność przepowiedni[edytuj | edytuj kod]

Biograf Malachiasza Bernard z Clairvaux nie wspomina nigdzie o tej przepowiedni ani nie jest ona nigdzie opisana aż do czasów jej odkrycia w 1590 roku, a to według biblistów może znaczyć, że jest to XVI-wieczne fałszerstwo. Według przeciwników autentyczności dokumentu należy pamiętać, że wszystkie interpretacje przepowiedni prowadzone są post factum i na jej podstawie nikt nie zdołał jeszcze przewidzieć, kto zostanie papieżem przed jego faktycznym wyborem, a krótkie motta opisujące papieży wybranych jeszcze przed odnalezieniem dokumentu są znacznie bardziej dokładne niż te opisujące przyszłych papieży[2][a].

Sceptycy wątpiący w trafność przepowiedni uważają, że podobieństwa istniejące pomiędzy enigmatycznymi charakterystykami a faktycznie wybranymi papieżami są jedynie przypadkowe i wynikają z ogólnikowości opisów, mogących drogą spekulacyjnych interpretacji być dopasowanymi do praktycznie każdego elekta.

Interpretacja[edytuj | edytuj kod]

Interpretacje haseł przepowiedni wiążą się z reguły ze znalezieniem połączenia pomiędzy danym hasłem a miejscem urodzenia papieża, jego herbem lub zdarzeniami związanymi z jego wyborem. Na przykład pierwsze hasło Ex castro Tiberis (z zamku na Tybrze) pasuje do papieża Celestyna II, który urodził się w Citta di Castello przy rzece Tyber. Papież Klemens XIII, który używał róży jako swojego symbolu, został opisany jako Rosa Umbriaeróża Umbrii.

W ostatnich latach współcześni badacze przepowiedni powrócili do analizy przepowiedni Malachiasza, znajdując w niej nowe, według ich interpretacji trafne wizje – choć te interpretacje są podważane przez sceptyków. Poniższa lista opisuje interpretacje kilku ostatnich haseł na liście Malachiasza, oprócz ostatniego:

 • Florus Florum (kwiat kwiatów) – określenie to pasuje jakoby do Pawła VI, na herbie którego znajdowały się trzy heraldyczne kwiaty lilii. Niemniej poprzedni papieże także mieli kwiaty we własnych herbach, więc kwiatem kwiatów mógł być każdy z nich.
 • De medietate Lunae (z połowy księżyca) – niektórzy uważają, iż pasuje do papieża Jana Pawła I, który został wybrany 26 sierpnia 1978, dzień po tym, kiedy księżyc wszedł w ostatnią kwadrę, i panował zaledwie niewiele ponad miesiąc (33 dni – miesiąc księżycowy wynosi 28 dni), a więc umarł on na jeden dzień przed połową księżyca.
 • De labore Solis (z pracy Słońca) – zwolennicy tej przepowiedni zauważają, iż Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 w dniu zaćmienia słońca[3][b], a jego pogrzeb odbył się w czasie hybrydowego zaćmienia słońca 8 kwietnia 2005[4]. Przed jego śmiercią mówiło się też, że pasuje do tego określenia, bo wędruje-pielgrzymuje po Ziemi niczym Słońce. Ponadto kolejna interpretacja związana ze Słońcem wskazuje na kierunek wschodni (wschód Słońca), tym samym wskazując na jeden ze wschodnich krajów – Polskę, skąd Wojtyła pochodził[c]. Papież miał w herbie złoty krzyż na niebieskim polu i literę M (symbol Maryi)[d].
 • Gloria Olivae (chwała oliwki) przypisuje się Benedyktowi XVI[e], ponieważ jednym z symboli zakonu św. Benedykta jest gałązka oliwna[f] (zwolennicy przepowiedni uważają, iż przyjęcie takiego imienia przez Papieża doskonale łączy go z zakonem benedyktynów). Jeszcze inna interpretacja wiąże się z faktem, że Ratzinger urodził się 16 kwietnia, w dniu śmierci św. Benedykta Józefa Labrè (26 marca 1748 – 16 kwietnia 1783). Można spotkać się także z interpretacją, która sugeruje, że gloria olivae ma coś wspólnego z faktem, że Joseph Ratzinger był prefektem Kongregacji do spraw Nauki Wiary (zatem miał bronić doktryny Kościoła):

Obj. (Apokalipsa św. Jana) 11:4-5 Ci są dwie oliwy i dwa świeczniki, stojące przed obliczem Pana wszystkiej ziemi. A jeśliby im kto chciał szkodzić, ogień wynijdzie z ust ich i pożre nieprzyjacioły ich; a jeśliby im kto chciał szkodzić, ten też tak musi być zabity[g].

Jeszcze inna interpretacja jest następująca: Słowa chwała oliwki od dawna wiązano z ciemnym kolorem oliwki, co miałoby znaczyć, że papież będzie czarnoskóry. Benedykt XVI czarnoskóry nie jest, ale ma w herbie wizerunek głowy czarnoskórego mężczyzny. Kolejna łączy się z interpretacją drzewa oliwnego jako symbolu przywiązania do tradycji i konserwatyzmu. Sam Benedykt XVI wspomniał, że do wyboru imienia skłoniła go pacyfistyczna postawa jego poprzednika o tym imieniu (Benedykta XV) w czasie I wojny światowej; gałąź oliwna w tym wypadku symbolizuje zaprowadzanie pokoju na świecie.

Ostatni papież[edytuj | edytuj kod]

Ostatnie, najdłuższe hasło brzmi:

In persecutione extrema S.R.E. sedebit Petrus Romanus, qui pascet oves in multis tribulationibus: quibus transactis civitas septicollis diruetur, & Iudex tremendus iudicabit populum suum. Finis.

W czasie najgorszego prześladowania Świętego Kościoła Rzymskiego, [na tronie] zasiądzie Piotr Rzymianin, który będzie paść owce podczas wielu cierpień, po czym miasto siedmiu wzgórz [Rzym] zostanie zniszczone i straszny Sędzia osądzi swój lud. Koniec.

W związku z wyborem następcy Benedykta XVI (opisywanego jako Gloria olivae), oraz w związku z faktem, że Petrus Romanus jest następnym po Gloria olivae i jednocześnie ostatnim hasłem na liście Malachiasza (co sugeruje, że ów papież ma być ostatnim papieżem zanim nastąpi koniec świata), pojawiły się liczne spekulacje na temat tego imienia i papieża, którego ma dotyczyć.

Generalnie wielu zwolenników przepowiedni próbuje przypisać to imię obecnemu papieżowi Franciszkowi, wskazując m.in. na fakt, że papież wybrał imię Franciszek na cześć Franciszka z Asyżu, którego ojcem był Pietro Bernardone. Inni wskazują na świeckie nazwisko papieża, Bergoglio, które próbują przedzielić na dwa człony: w utworzonym kalamburze człon: berg, miałby oznaczać górę[h], która tematycznie kojarzy się ze skałą (Petrus czyli Piotr), a Oglio jest włoską nazwą rzeki w północnych Włoszech (odległy związek z Romanus, czyli Rzymianin). Jeszcze inni wskazują na fakt, że pochodzący z Argentyny Jorge Mario Bergoglio jest synem włoskich imigrantów (kolejny związek z Romanus). Wśród kolejnych interpretacji są również następujące: papież w dniu elekcji poprosił zgromadzonych ludzi o modlitwę za siebie i za Rzym, a także wybrał zupełnie nowe imię, więc jest bez numeracji, tak jak Piotr[i].

Brak numeru przy ostatnim zapisie na liście może jednak sugerować, że przed nim nastąpi jeszcze dowolna liczba innych papieży (z których pierwszym lub jedynym miałby być papież Franciszek). Byłoby to zgodne z innymi przepowiedniami (np. Sybilla: Jeśli dobrze czynić będą i Bogu posłuszeństwo oddadzą, On doda im lat; jeśli zaś Boga obrażać będą i w grzechach brnąć, Bóg odpłaci im się i skróci liczbę lat istnienia świata.)[5]. Można zatem przepowiednię Malachiasza potraktować jako listę papieży od Celestyna II do Benedykta XVI, z dodatkową notką na temat tego, który będzie ostatni.

Papież Franciszek ma w herbie m.in. Słońce z wpisanym Chrystogramem i gwiazdę[j].

Herby papieskie[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Gdyby przepowiednia była odnaleziona w oryginalnym dokumencie z 1139 roku, to powinien styl pisania być jednakowy dla całego wykazu. Przed 1590 rokiem są dodane faktyczne imiona byłych papieży, a po 1590 roku już następnych nie ma. Jednoznacznie to wskazuje na fałszerstwo, bo nieznany autor napisał tę przepowiednię w 1590 roku, zamieszczając imiona papieży wcześniejszych, albo też dokonano przepisania z jakiegoś oryginału.
 2. Co prawda zaćmienie było widoczne tylko z niezamieszkałych obszarów południowego Oceanu Indyjskiego i części Antarktyki
 3. Z pracy słońca, wschodzącego nad krajami wschodnimi, pogrążonych w mrokach totalitarnego zniewolenia komunistycznego. Gdy „jego słońce wzeszło” oświetliło Europę wschodnią i nastąpił czas upadku komunizmu, gdy wołał w Warszawie w 1979 roku: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Wówczas w sierpniu następnego 1980 roku, rozpoczął się narodowy zryw solidarnościowy, uwieńczony zwycięstwem w 1989 roku.
 4. Analogicznym porównaniem do złotego krzyża w Herbie Jana Pawła II, są średniowieczne herby zakonów krzyżowych (Templariuszy, Joannitów i Krzyżaków), którzy zajmowali się misyjnym podbojem. Papież Jan Paweł II, też był takim misjonarzem, który z wielką odwagą i skutecznością, podróżował i głosił pokój na całym świecie. Średniowieczni krzyżowcy w ziemi świętej zostali pokonani przez muzułmańskich arabów, a papież też 13 maja 1981 roku został zaatakowany przez muzułmanina.
 5. Oliwa w symbolice liturgicznej reprezentuje Ducha Świętego. Ponieważ uznaje się, iż wyboru papieża dokonuje Duch Święty poprzez kardynałów zebranych na konklawe, właściwie każdemu papieżowi można przypisać określenie Chwała Oliwna – jako wybranego przez Ducha Świętego.
 6. Benedyktyni nie mają oficjalnego godła, a gałązka oliwna jest jedynie ich nieoficjalnym symbolem, podobnie jak nazwa Oliwetanie, która w rzeczywistości opisuje tylko bardzo mały odłam tego zakonu. Nazwa pochodzi od nazwy miejsca, gdzie ulokowano ich klasztor (Góra Oliwna, łac. Mons Oliveti, wł. Monte Oliveto, koło Akkony).
 7. Ta interpretacja pochodzi ze strony racjonalista.pl, na której posłużyła jako przykład, że każdemu z kandydatów na nowego papieża można przypisać określenie chwała oliwna. Niemniej jednak cytowany fragment ciężko powiązać w jakikolwiek sposób z osobą prefekta Kongregacji ds. Nauki Wiary. Fragment zawarty na stronach racjonalista.pl pochodzi jednakże z roku 2000, a jest cytatem z materiałów dziennikarza BBC, który uzasadnił ten typ w następujący sposób: Kardynał Joseph Ratzinger jest od pilnowania doktryny. [por. Obj. 11:4-5].
 8. Pomimo faktu, że góra w językach łacińskim, włoskim i hiszpańskim to odpowiednio mons, montagna i montaña. Berg występuje tylko w niektórych językach germańskich, np. niemieckim i niderlandzkim.
 9. Należy jednak zauważyć, że Piotr i Franciszek nie są tu wyjątkami, gdyż było w przeszłości bardzo dużo papieży bez numeracji.
 10. Analogicznym porównaniem do słońca z Chrystogramem Herbu Franciszka, jest monstrancja z Hostią "IHS" (symbol adoracji najwyższej świętości). Dlatego można wysnuwać takie twierdzenie, że papież Franciszek, najbardziej zajmuje się świętością kościoła: walka z aferami w kościele, poszanowanie biednych, praktykuje ubóstwo. Jako że gwiazdy świecą w nocy, to „słońce Franciszka” rozjaśnia skandaliczne mroki nocy, w której pogrążony jest współczesny kościół. Natomiast kwiat na herbie jest lekarstwem na te dolegliwości. Trzy gwoździe to symbol zdjęcia Jezusa z krzyża, Papież zdejmuje brzemię grzechów z kościoła.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 4: M-P. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 2000, s. 48. ISBN 83-7097-671-9.
 2. a b Roman Zając: Proroctwo św. Malachiasza. 21 kwi 2005. [dostęp 2010-11-19].
 3. W dniu urodzin Jana Pawła II
 4. Hybrydowe zaćmienie słońca
 5. Przepowiednie Królowej Saby – treść

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]