Przepustowość

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Przepustowość, przepływność kanału, pojemność kanału (ang. channel capacity) – w telekomunikacji i informatyce oznacza rzeczywistą szerokość pasma zmierzoną o określonej porze dnia przy użyciu określonych tras sieciowych i podczas transmisji siecią określonych zbiorów danych[1].

Pojęcie przepustowość jest często wykorzystywane jako synonim maksymalnej ilości informacji jaka może być przesyłana przez dany kanał komunikacyjny w jednostce czasu. Błędnie używane jest czasami określenie szybkość (np. sieci komputerowej), ponieważ dotyczy ono liczby bitów transmitowanych w danym czasie, a nie zmiany fizycznego położenia w czasie.

Przepustowość mierzona jest w bitach na sekundę (b/s lub bps od ang. bits per second) albo sporadycznie w bajtach na sekundę (B/s lub Bps) i ich wielokrotnościach: kb/s, Mb/s, Gb/s, kB/s, MB/s, kbps, Mbps itd. W praktyce spotykane są zarówno prefiksy dziesiętne (k = 1000, M = 1000.000) jak i binarne (K = 1024, M = 1.048.576).

Ze względu na tę samą jednostkę, przepustowość jest potocznie mylnie utożsamiana z przepływnością. Przepływność jest miarą chwilowego natężenia strumienia danych, podczas gdy przepustowość jest stałym parametrem toru lub kanału telekomunikacyjnego.

Wyznaczanie pojemności kanału[edytuj]

Graniczną pojemność kanału wylicza się na podstawie twierdzenia Shannona:

,

gdzie:

– szerokość pasma podawana w Hz,
– stosunek mocy sygnału do szumu – obie wartości podawane w skali liniowej.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Artur Sierszeń, Łukasz Sturgulewski: Projektowanie i Realizacja Sieci Komputerowych, Wykład 4 (pol.). 2009-10-12. [dostęp 2015-7-22].