Przesmyk Koryncki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zdjęcie satelitarne
Korinth Isthmus de.png

Przesmyk Koryncki (Istm) – przesmyk łączący półwysep Peloponez z główną częścią Grecji, niedaleko miasta Korynt. Na zachodzie oblewa go Zatoka Koryncka (Morze Jońskie), a od wschodu - Zatoka Sarońska (Morze Egejskie). Kanał ma długość 6,3 km.

Przeprawa przez Kanał Koryncki.

Przekopanie kanału już w czasach antycznych, rozważali greccy tyrani miasta Korynt. Jeden z nich, Periander, zbudował rampę, po której przeciągane były statki płynące z Morza Egejskiego do Zatoki Korynckiej i na odwrót (Diolkos). Opłaty za to pobierane pozwoliły na zniesienie podatków w Koryncie. Budowę kanału rozważali m.in. Juliusz Cezar i Kaligula. Neron rozpoczął był przekopywanie przesmyku. Wykorzystał w tym celu 6 tysięcy niewolników, kopiących z pomocą szpadli. Wykopano tak, według Pliniusza, jedynie 5/8 km[1]. Tytaniczne przedsięwzięcie zostało poniechane przez jego następcę Galbę, jako zbyt kosztowne. Przedsięwzięcie ukończone dopiero przez budowlańców w XIX wieku, odtwarzających założenia starożytnych poprzedników[2].

Dokładnie od 1893 przesmyk przecina Kanał Koryncki o długości 6,3 km, który sprawił, że Peloponez stał się faktycznie wyspą.

Przypisy

  1. Pliny the Elder, The Natural History Plin. Nat. 4.5
  2. Marisa Ranieri Panetta, Neron, MUZA SA 2001, s. 111.