Przesmyk Koryncki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zdjęcie satelitarne
Korinth Isthmus de.png

Przesmyk Koryncki (Istm) – przesmyk łączący półwysep Peloponez z główną częścią Grecji, niedaleko miasta Korynt. Na zachodzie oblewa go Zatoka Koryncka (Morze Jońskie), a od wschodu - Zatoka Sarońska (Morze Egejskie).

Przeprawa przez Kanał Koryncki.

Przekopanie kanału już w czasach antycznych, rozważali greccy tyrani miasta Korynt. Jeden z nich, Periander, zbudował rampę, po której przeciągane były statki płynące z Morza Egejskiego do Zatoki Korynckiej i na odwrót (Diolkos). Opłaty za to pobierane pozwoliły na zniesienie podatków w Koryncie. W budowie kanału mieli swój udział m.in. Demetriusz, Juliusz Cezar i Kaligula[1]. Neron rozpoczął przekopywanie przesmyku. Wykorzystał w tym celu 6 tysięcy niewolników, kopiących z pomocą szpadli. Wykopano tak, według Pliniusza, jedynie 5/8 km[2]. Tytaniczne przedsięwzięcie zostało poniechane przez jego następcę Galbę, jako zbyt kosztowne. Przedsięwzięcie ukończone dopiero przez budowniczych w XIX wieku, odtwarzających założenia starożytnych poprzedników[3].

Dokładnie od 1893 przesmyk przecina Kanał Koryncki o długości 6,3 km, który sprawił, że Peloponez stał się faktycznie wyspą.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Por. Pliniusz Starszy, Historia naturalna IV/5:10.
  2. Pliny the Elder, The Natural History Plin. Nat. 4.5
  3. Marisa Ranieri Panetta, Neron, MUZA SA 2001, s. 111.