Przesmyki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przesmyki
wieś
Ilustracja
Centrum Przesmyk
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Powiat

siedlecki

Gmina

Przesmyki

Liczba ludności (2019)

320[2]

Strefa numeracyjna

25

Kod pocztowy

08-109[3]

Tablice rejestracyjne

WSI

SIMC

0684582[4]

Położenie na mapie gminy Przesmyki
Mapa konturowa gminy Przesmyki, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Przesmyki”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Przesmyki”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Przesmyki”
Położenie na mapie powiatu siedleckiego
Mapa konturowa powiatu siedleckiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Przesmyki”
Ziemia52°16′04″N 22°34′58″E/52,267778 22,582778[1]
Strona internetowa

Przesmykiwieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie siedleckim, w gminie Przesmyki[4][5]. Leży w odległości ok. 24 km od granic Siedlec. Miejscowość jest siedzibą gminy.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy kościół parafialny, drewniany pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła pochodzący z 1465 został spalony przez Szwedów w 1657. Regest poborowy z czasów Stefana Batorego w 1580 podaje, że Parafia św. Jakuba Apostoła w Przesmykach była jedną z najrozleglejszych w ówczesnym powiecie drohickim i liczyła 27 wsi. Zachował się kościół parafialny z 1776, wzniesiony z drewna staraniem proboszcza Ludwika Wessla. Konsekrowany przez biskupa Jana Szyjkowskiego w 1783. Wewnątrz barokowy ołtarz główny oraz boczne, datowane na XVIII w. (zostały przeniesione z Siemiatycz).

Kościół w Przesmykach zaliczany jest do najcenniejszych drewnianych zabytków sakralnych południowego Podlasia. Obiekt znajduje się na Pętli Siedleckiej szlaku turystycznego Drewniane Skarby Mazowsza. Na osi kościoła stoi murowana dzwonnica-brama z przejściem ze sklepieniem kolebkowo-krzyżowym, wzniesiona po 1869. W zespole kościoła od strony wschodniej znajduje się dziewiętnastowieczna drewniana organistówka będąca świetnym przykładem podlaskiego budownictwa. Na cmentarzu parafialnym usytuowana jest neogotycka kaplica zbudowana około połowy XIX w., z ludowymi rzeźbami św. Kazimierza i św. Jacka.

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Przed Gminnym Ośrodkiem Kultury pomnik poświęcony marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, odbudowany w 2000 w miejsce pomnika z 1932. W latach 90. wybudowano w Przesmykach pierwszą tego typu w Polsce przechowalnię ziemniaka w ramach pomocy rządu Kanady dla Polski. Poza tym znajdują się tu liczne obiekty infrastruktury społecznej i kulturowej tj.: GOK, klub dyskotekowy, biblioteka, jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, komisariat policji, Zespół Szkół ze Szkołą Podstawową i Publicznym Gimnazjum, przedszkole, Urząd Gminy, przychodnia lekarska, apteka, bank, poczta, kościół parafialny, piekarnia, młyn, tartak, stacja paliw i wiele innych pełniących funkcje usługowe dla okolicznych mieszkańców.

Co roku w drugiej połowie września Przesmyckie Stowarzyszenie Rozwoju Gospodarczego z siedzibą w Przesmykach organizuje festyn pod nazwą „Dokopiny Ziemniaka”. Jest to impreza promująca Gminę Przesmyki oraz powiat siedlecki w skali województwa mazowieckiego i nie tylko.

Ze wsi pochodził Zdzisław Czapski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 111139
  2. Strona gminy, liczba ludności w dniu 31-12-2019
  3. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 1042 [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22].
  4. a b GUS. Wyszukiwarka TERYT
  5. Rozporządzenie w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]