Przesyłka za potwierdzeniem odbioru

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przesyłka za potwierdzeniem odbioru – usługa dodatkowa oferowana przez pocztę dla listów poleconych lub innych przesyłek rejestrowanych, takich jak paczki pocztowe, listy wartościowe itp.[1] Nadawca listu zlecający dostarczenie listu za zwrotnym potwierdzeniem odbioru otrzymuje po doręczeniu listu specjalny dodatkowy formularz (tzw. „zwrotkę”), na którym znajduje się dowód doręczenia w postaci podpisu odbiorcy. Na „zwrotce”, przeznaczonej dla nadawcy, odbiorca kwituje odbiór listu niezależnie od pokwitowania, na którym podpisuje doręczenie – tak jak kwitowane są wszystkie listy polecone na potrzeby dokumentacji pocztowej.

W Polsce w obrocie pocztowym krajowym za usługę zwrotnego potwierdzenia odbioru nadawca uiścić musi opłatę w wysokości[2] 2,60 zł, a w obrocie zagranicznym[3] – 3,00 zł.

Potwierdzenie odbioru stosuje się przy wysyłaniu przede wszystkim ważnych dokumentów, których potwierdzenie doręczenia ma istotne znaczenie dla nadawcy (np. wówczas, kiedy determinuje, czy czynność powiadomienia listownego była skutecznie zrealizowana), szczególnie przy wezwaniach i zawiadomieniach sądowych itp.

Na druku awiza listonosz dopisuje skrót „ZPO” (Za Potwierdzeniem Odbioru).

Poczta w USA oferuje usługę Certified Mail podobną do systemu przesyłek za zwrotnym potwierdzeniem odbioru (obok Registered Mail, zgodną z systemem przesyłek poleconych).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W Polsce oprócz przesyłek listowych poleconych i paczek pocztowych usługa potwierdzenia odbioru możliwa jest także dla przesyłek z zadeklarowaną wartością, przekazów pocztowych, przesyłek Pocztex, przesyłek dworcowych i przesyłek pobraniowych.
  2. Cennik usług powszechnych w obrocie krajowym i zagranicznym (pol.). [dostęp 2017-05-29].
  3. Cennik usług powszechnych w obrocie krajowym i zagranicznym (pol.). [dostęp 2017-05-29].