Przeszczepianie rogówki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przeszczep rogówki
Inny przeszczep rogówki, około tydzień po zabiegu. Liczne refleksy światła wskazują na fałdy na rogówce, które później ustąpiły.

Przeszczepianie rogówki zwane również przeszczepieniem rogówki lub drążącą keratoplastyką – procedura chirurgiczna (zob. transplantacja narządów i tkanek), w której uszkodzona lub zniszczona przez chorobę rogówka jest wymieniana przez tkankę rogówki dawcy, która została pobrana od niedawno zmarłej osoby.

Rogówka jest przezroczystą częścią oka, do przodu od tęczówki i źrenicy. Dawca nie może być chory na chorobę, mającą wpływ na żywotność przeszczepianej tkanki.

Zabieg jest wykonywany przez lekarzy okulistów specjalizujących się w chirurgii narządu wzroku. Na Zachodzie procedura przeszczepu rogówki jest często wykonywana w warunkach ambulatoryjnych i pacjent idzie do domu krótko po operacji.

Udział przeszczepów zakończonych powodzeniem jest największy wśród wszystkich zabiegów przeszczepiania tkanek. Jest to niezwykle ważne w świetle danych WHO, świadczących że schorzenia rogówki są jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty na świecie (według amerykańskiego Vision Share Consortium of Eye Banks cierpi na nie ponad 10 mln ludzi)[1].

Pierwszą udaną operację przeszczepienia rogówki wykonał austriacki lekarz okulista Eduard Zirm. Miała ona miejsce w Ołomuńcu 7 grudnia 1905 roku[2].

Przypisy

  1. Adriana Chilińska (Katedra i Klinika Okulistyki UM we Wrocławiu). Przeszczepy rogówki. Aktualne wskazania. „Przegląd Okulistyczny”. 29 (2), s. 1,3, 2009 (pol.). 
  2. SL Moffatt, VA Cartwright, TH Stumpf. Centennial review of corneal transplantation. „Clin Experiment Ophthalmol”. 33 (6), s. 642-57, 2005. DOI: 10.1111/j.1442-9071.2005.01134.x. PMID: 16402960. 

Linki zewnętrzne[edytuj]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.