Przetarg nieograniczony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przetarg nieograniczony – forma przetargu charakteryzująca się zaproszeniem do składania ofert nieograniczonego kręgu osób, zwykle poprzez publiczne ogłoszenie. W przypadkach dotyczących gospodarki podmiotów sektora publicznego często sposób jego przeprowadzenia jest szczegółowo uregulowany prawem, np. w zakresie zamówień publicznych, zbywania nieruchomości, zbywania mienia czy sprzedaży wierzytelności.

Przetarg nieograniczony w zamówieniach publicznych[edytuj | edytuj kod]

Przetarg nieograniczony to tryb udzielenia zamówienia publicznego przewidziany w ustawie z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych, w którym w odpowiedzi na publiczne ogłoszenie o zamówieniu oferty mogą składać wszyscy zainteresowani wykonawcy, spośród których jest wybierana oferta najkorzystniejsza.

Tryb ten jest jednym z dwóch podstawowych trybów udzielania zamówień publicznych (drugim jest przetarg ograniczony), które można zastosować zawsze przy udzielaniu zamówień publicznych. Pozostałe tryby udzielania zamówień publicznych można zastosować tylko w przypadkach określonych w ustawie Pzp[1].

Przetarg nieograniczony jest trybem jednoetapowym. Zamawiający publikuje ogłoszenie o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych, a w przypadku ogłoszeń o zamówieniu, których wartość jest równa lub wyższa od określonej w art. 11 ut. 8 ustawy Pzp, ogłoszenie jest publikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Ponadto ogłoszenie o zamówieniu jest również publikowane na stronie internetowej zamawiającego (lub innej stronie). Zamieszcza tam także specyfikację istotnych warunków zamówienia wraz z załącznikami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1843).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Komentarz do art. 70(1) kodeksu cywilnego (Dz.U.64.16.93), w: A. Kidyba (red.), K. Kopaczyńska-Pieczniak, E. Niezbecka, Z. Gawlik, A. Janiak, A. Jedliński, T. Sokołowski, Kodeks cywilny. Komentarz. Tom I. Część ogólna, LEX, 2009.
  • Prawo zamówień publicznych. Komentarz, red. T. Czajkowski, wyd. 3, Warszawa 2007 (wersja elektroniczna).

Scale of justice gold.png Artykuł uwzględnia ograniczony pod względem terytorialnym stan prawny na 21 października 2010. Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.