Przezierka prosowianka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przezierka prosowianka
Ostrinia nubilalis
(Hübner, 1796)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

motyle

Rodzina

wachlarzykowate

Podrodzina

Pyraustinae

Gatunek

przezierka prosowianka

Synonimy
  • Pyralis nubilalis Hübner, 1796
  • Pyrusta nubilalis (Hübner, 1796)
  • Pyralis silacealis Hübner, 1796
  • Ostrinia nubilalis mauretanica Mutuura & Munroe, 1970
  • Ostrinia nubilalis persica Mutuura & Munroe, 1970

Przezierka prosowianka[1], omacnica prosowianka[2][a] (Ostrinia nubilalis) − gatunek motyla z rodziny wachlarzykowatych.

Motyl o ciele długości 15 mm w przypadku samicy i 12 mm w przypadku samca[2]. Rozpiętość skrzydeł wynosi u niego od 25 do 37 mm[1]. Przednie skrzydło ma żółte lub jasnobrązowe tło z ciemnymi brzegami oraz beżowobrunatnym polem środkowym odgraniczonym cienkimi, zygzakowatymi przepaskami poprzecznymi o brunatnym zabarwieniu[1]. Skrzydło tylne jest jasnożółte z jaśniejszą pręgą środkową[2].

Owad ten zamieszkuje polany, ugory, przydroża, przytorza oraz uprawy kukurydzy i chmielu[1]. Pierwotnie występował w europejskiej, azjatyckiej i afrykańskiej części rejonu śródziemnomorskiego. Zawleczony został jednak wraz z roślinami uprawnymi do większej części Europy, Ameryki Północnej, a także do północnych rejonów Ameryki Południowej. Owady dorosłe latają nocą, zwłaszcza między zmrokiem a północną. W warunkach polskich aktywne są od czerwca do sierpnia[2] lub września[1]. Samice składają jaja na spodzie liści. Gąsienicepolifagicznymi fitofagami żerującymi na ponad 200 gatunkach roślin, w tym[2] bylicy pospolitej[1], kukurydzy zwyczajnej, chmielu, prosie zwyczajnym, konopiach siewnych, ziemniaku, burakach, malinach, złocieniach, szpinaku warzywnym, rabarbarach, selerach. Zimowanie gąsienic odbywa się w grubych łodygach roślin zielnych takich jak komosa czerwona, komosa biała, rdest plamisty i szarłat szorstki[2].

Objawy żerowania

Szczególnie duże szkody wyrządza na plantacjach kukurydzy. Przez spowodowane podczas jej żerowania ranki wnikają do kolb kukurydzy patogeny wywołujące fuzariozę kukurydzy. Masowe pojawienia się omacnicy prosowianki skorelowane są z nasileniami tej choroby[3].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozpowszechniona w literaturze nazwa omacnica prosowianka jest myląca pod względem taksonomicznym, jako że motyl ten nie jest już klasyfikowany w rodzinie omacnicowatych

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Ostrinia nubilalis – Przezierka prosowianka. [w:] Insektarium.net [on-line]. [dostęp 2021-05-26].
  2. a b c d e f Jolanta Kałmuk, Jerzy Pawłowski: Ostrinia nubilalis Hübner, 1796. [w:] Gatunki obce w faunie Polski [on-line]. Instytut Ochrony Przyrody PAN. [dostęp 2021-05-27].
  3. Selim Kryczyński, Zbigniew Weber (red.), Fitopatologia, t. 2. Choroby roślin uprawnych, Poznań: Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2011, s. 280-283, ISBN 978-83-09-01077-7.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]