Przybycie Marii Medycejskiej do Marsylii (obraz Petera Paula Rubensa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przybycie Marii Medycejskiej do Marsylii
Ilustracja
Autor Peter Paul Rubens
Rok wykonania ok. 1622-1625
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 394 × 295 cm
Muzeum Luwr

Przybycie Marii Medycejskiej do Marsylii – obraz flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa namalowany w latach 1622-1625 w ramach cyklu Historia Marii Medycejskiej. Był dziewiątym dziełem z cyklu. Na Historię składa się 21 obrazów przedstawiających sceny z życia Marii oraz trzy portrety jej i rodziców. Płótna powstały z przeznaczeniem na wyposażenie Pałacu Luksemburskiego, obecnie znajdują się w Luwrze. Stanowią największe przedsięwzięcie w dziejach malarstwa sztalugowego[1].

Opis obrazu[edytuj | edytuj kod]

Obraz przedstawia moment zejścia Marii Medycejskiej ze statku w Marsylii. Przybyła ona do Francji, już jako żona króla Henryka IV. Maria w towarzystwie dwóch kobiet schodzi po trapie na ląd, witana jest przez mężczyznę w hełmie i okrytego niebieskim płaszczem ozdobionym fleur-de-lis. Ta bezimienna postać symbolizuje Francję, radość jej mieszkańców z przybycia żony monarchy. Z tyłu za plecami kobiet, stoi dumny mężczyzna, zapewne przedstawiciel Florencji, na kolebkowej konstrukcji przypominającej łuk triumfalny znajdują przedstawienia insygniów koronacyjnych m.in. korony.

Płótno Rubensa jest alegorią, w której postacie historyczne znajdują się na drugim planie, a eksponowane odwołania do mitologii rzymskiej podnoszą uroczystość i wyjątkowość wydarzenia. Jest to alegoria radości, łącząca ze sobą niebo, ziemię i morze. Na pierwszym planie dominuje wyłaniająca się z morza grupa Neptuna, który w otoczeniu trytonów i trzech Nereid, stanowi swoistą eskortę chroniącą Marię Medycejską w podróży i uświetniającą moment zejścia z pokładu. Nad głowami zebranych unosi się Fama dmąca jednocześnie w dwie trąby i ogłaszająca ludowi Francji nowinę o przybyciu królowej[2]. Nereidy ilustrują także typ kobiecej urody, który preferował Rubens[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Sztuka świata, t. 7, Warszawa 2003, s. 97.
  2. The Life of Marie de’ Medici w Students.sbc.edu (ang.). [dostęp 05.05.2009].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Vitoria Charles, Joseph Manca [red.]: 1000 arcydzieł malarstwa. Warszawa: Wydanie polskie: Firma Księgarska Jacek i Krzysztof Olesiejuk, 2006, s. 97. ISBN 978-83-7423-665-2.