Przybylina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przybylina
Pribylina
ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Słowacja
Kraj Żylina
Powiat Liptowski Mikułasz
Region Liptów
Powierzchnia 86,12 km²
Wysokość 760 m n.p.m.
Populacja (2004)
• liczba ludności
• gęstość

1360
16 os./km²
Nr kierunkowy 044
Kod pocztowy 032 42
Tablice rejestracyjne LM
Położenie na mapie kraju żylińskiego
Mapa lokalizacyjna kraju żylińskiego
Przybylina
Przybylina
Położenie na mapie Słowacji
Mapa lokalizacyjna Słowacji
Przybylina
Przybylina
Ziemia49°06′N 19°48′E/49,100000 19,800000

Przybylina (słow. Pribylina, węg. Pribilina) – wieś na Słowacji leżąca na Liptowie, w kraju żylińskim, powiecie Liptowski Mikułasz, 25 km na północny wschód od Liptowskiego Mikułasza, w miejscu połączenia Raczkowego Potoku z Białą Liptowską. Przez wieś przebiega Tatrzańska Droga Młodości, łącząca miejscowości położone u południowych podnóży Tatr. Przybylina jest jedną z większych wsi liptowskich.

Historia[edytuj]

Pierwsze wzmianki o Przybylinie pochodzą z 1286 r. W wieku XV i XVI w związku z migracjami wołoskimi wieś rozrosła się. W roku 1793 stąd na polską stronę Tatr wyruszył Robert Townson, angielski uczony, lekarz i podróżnik, jeden z pierwszych badaczy Tatr. W połowie XIX wieku w Przybylinie wynajmowano konie i przewodników do wycieczek na Krywań. W 1866 r. Towarzystwo Naukowe Krakowskie na prośbę miejscowego proboszcza rozpoczęło walkę z kłusownikami i świszczarzami, którzy w Przybylinie mieli swoją siedzibę. W roku 1872 po okolicach wędrował Walery Eljasz-Radzikowski, który opisał ówczesną wieś w swoich "Szkicach z podróży w Tatry" (1874). W czasie słowackiego powstania narodowego Przybylina poniosła znaczne straty.

Zabytki[edytuj]

 Osobny artykuł: Muzeum Wsi Liptowskiej.
Muzeum Ziemi Liptowskiej w Przybylinie

W górnej części wsi nad brzegiem Raczkowego Potoku znajduje się Muzeum Wsi Liptowskiej (Múzeum liptovskej dediny)[1]. Większość zgromadzonych w skansenie obiektów architektury drewnianej pochodzi z terenów zalanych przez wody Jeziora Liptowskiego. Są to m.in. dwa kościółki: wczesnogotycki z Liptowskiej Mary oraz gotycki kasztel ze wsi Paryżowce (Parížovce), a także wiele bielonych chałup krytych stromymi gontowymi dachami. W skansenie hoduje się również zwierzęta gospodarskie oraz konie huculskie. W samej Przybylinie znajdują się dwa kościoły: neobarokowy rzymskokatolicki św. Katarzyny, zbudowany w roku 1910 na miejscu kościoła drewnianego, oraz ewangelicki kościół neoromański z roku 1902, zbudowany wg projektu znanego słowackiego architekta M. M. Harminca (1869-1964).

Szlaki turystyczne z Przybyliny[edytuj]

Szlak zielony – zielony szlak z tzw. Wyżniego Końca Przybyliny przez węzeł szlaków przy kempingu „Raczkowa” dalej przez Klinowate i Klin na Baraniec.
  • Czas przejścia z Przybyliny do autokempingu: 45 min w obie strony
  • Czas przejścia od autokempingu na Baraniec: 4:20 h, ↓ 3:20 h

Przypisy

Bibliografia[edytuj]