Przybywoj (stronnik Ody)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przybywoj (Przybywój)
Data śmierci

po 992 lub 995

Tytuł naukowy

przywódca stronnictwa księżnej polskiej Ody

Przybywoj, Przybywój (zm. po 992 lub 995) – jeden z przywódców stronnictwa księżnej polskiej Ody w walkach o władzę po śmierci Mieszka I.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzenie Przybywoja nie zostało ustalone w historiografii. Dawniej uważano go za krewnego Bolesława Chrobrego, nieokreślonego bliżej stopnia[1]. Teoria ta została jednak odrzucona. Według jednej z hipotez miał on pochodzić z terenów czeskich[2]. Obecnie uważa się, że Przybywoj i jego współtowarzysz Odylen byli pierwszymi znanymi Polakami nienależącymi do rodu książęcego[3].

Początkowo Przybywoj był powiernikiem księcia Bolesława, jednak podczas walk o władzę między księciem a jego macochą Odą i jej synami, wraz z Odylenem stanął po stronie Ody[4]. Wkrótce jednak on i Odylen zostali złapani i oślepieni z rozkazu młodego władcy. Relacjonujący tę sytuację kronikarz Thietmar z Merseburga nie podaje daty oślepienia Przybywoja. Prawdopodobnie doszło do niego wkrótce po śmierci Mieszka I, lecz niekiedy przesuwa się to wydarzenie na rok 995[3]. Dalsze losy Przybywoja nie są znane.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tak sądzili między innymi Richard Roepell i Heinrich von Zeissberg. Mniemanie to polegało na błędnym zrozumieniu użytego przez Thietmara określenia familiaris, które w rzeczywistości oznacza osobą zażyłą i zaufaną, zob. O. Balzer, Genealogia Piastów, Kraków 2005, s. 71.
  2. O. Balzer, Genealogia Piastów, Kraków 2005, s. 73.
  3. a b M. K. Barański, Dynastia Piastów w Polsce, Warszawa 2005, s. 61.
  4. O. Balzer, Genealogia Piastów, Kraków 2005, s. 72.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Źródła
Opracowania