Przygodowa gra akcji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Przygodowe gry akcji lub gry przygodowo-zręcznościowe (z ang. action adventure) to gry komputerowe, które łączą elementy gatunków gier przygodowych z różnymi elementami gier akcji. Pierwszą znaną grą tego gatunku jest wydana na Atari 2600 gra Adventure (1978), chociaż często za twórcę tego gatunku uznaje się koncern Nintendo wydaniem The Legend of Zelda (1986). Wraz ze spadkiem popularności gier przygodowych, przygodowe gry akcji zyskały większą sławę. Efektem ubocznym jest fakt, że czasem przygodowe gry akcji przez graczy konsolowych nazywane są po prostu grami przygodowymi.

Kłopotliwość definicji[edytuj | edytuj kod]

Termin „gier przygodowo-zręcznościowych” stał się bardziej ogólny niż na początku jego istnienia i aktualnie używa się go do opisywania właściwie każdej gry, która łączy elementy rozgrywki bazujące na refleksie, zręczności z pewnymi elementami rozwiązywania problemów. Można to przypisać brakowi stałej definicji od początku istnienia gatunktu. Tak więc wiele osób uważa serię gier Legend of Zelda za hybrydę gier RPG i zręcznościowych („adventure RPG” lub „action RPG”), jednakże jest to nieprawidłowe sklasyfikowanie według miejsca akcji. Gry o podobnej rozgrywce, lecz osadzone w innych światach (na przykład sci-fi), nigdy nie są nazywane w ten sposób.

Z powodu braku dokładnej definicji terminu przygodowych gier akcji w społeczności graczy i wśród mediów istnieją pewne różnice w opisywaniu tego gatunku. „Jedna z definicji mówi: Przygodowa gra akcji to gra, która ma na tyle dużo akcji, że nie można jej uznać za grę przygodową, natomiast na tyle mało, że nie może nazwać grą akcji”[1]. Pomimo tego różnice wśród pism internetowych i magazynów o grach, do której kategorii zaliczyć daną grę, są dość widoczne[2][1].

Ogólne własności[edytuj | edytuj kod]

W przygodowych grach akcji, mimo momentów wymagających refleksu (często w walce z przeciwnikami lub w celu ich ominięcia), rozgrywka polega głównie, jak w grach przygodowych, na zbieraniu przedmiotów, eksploracji, interakcji ze środowiskiem gry oraz rozwiązywaniu łamigłówek. Podczas gdy kontrola gry przypomina styl arcade'owy (poruszanie bohaterem, kilka rodzajów akcji), w grze zazwyczaj istnieje pewien główny cel poza uzyskaniem najwyższego wyniku. Jest to często porównywane do gier fabularnych.

Podgatunki[edytuj | edytuj kod]

Przygodowe gry akcji dość trudno jest zdefiniować, jednakże istnieje możliwość wyróżnienia kilku podgatunków tych gier. Popularnymi podgatunkami przygodowych gier akcji są:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b A Brief – But Comprehensive – History of the Action/Adventure Genre. [dostęp 2009-03-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-01)].
  2. Wayback Machine, www.geocities.com [dostęp 2017-11-26] [zarchiwizowane z adresu 2009-10-21] (ang.).
  3. a b c Antares: 30. urodziny Metroid – Najlepsze współczesne metroidvanie. 2016-05-16. [dostęp 2021-02-27].
  4. a b Metroid + Zelda + Dark Souls = Star Wars Jedi: Fallen Order. polygon.com. [dostęp 2021-02-27].