Przygody Animków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przygody Animków
Tiny Toon Adventures
Gatunek

serial animowany

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Liczba odcinków

98 + 1 film + 2 odcinki specjalne

Liczba serii

3 serie

Produkcja
Produkcja

Warner Bros., Amblin Entertainment

Wytwórnia

Warner Bros. Animation, Warner Bros. Television

Czas trwania odcinka

21 minut

Pierwsza emisja
Data premiery

14 września 1990

Stacja telewizyjna

CBS, Fox, TVP2, TVN, Polsat, Boomerang, Cartoon Network Too

Lata emisji

1990–1995

Status

zakończony

Chronologia
Powiązane

Bzikowersytet Animków (nowa seria)

Przygody Animków – bardziej znane jako Animki (ang. Tiny Toon Adventures lub Steven Spielberg Presents Tiny Toon Adventures) – amerykański serial animowany, zrealizowany przy współpracy z Warner Bros. Inc. Bohaterami serialu są królik Kinio i jego najlepsza przyjaciółka Kinia. W tym serialu czasami pojawiają się bohaterowie serii filmów Zwariowane melodie.

Serial ten był emitowany w Polsce na kanale TVP2, a później w Bajkowym kinie TVN. Od 5 marca 2011 serial był emitowany w wersji lektorskiej w telewizji Polsat. Serial znów pojawił się w wersji dubbingowej na Boomerangu 10 grudnia 2012 roku.

Geneza serialu[edytuj | edytuj kod]

Zdaniem scenarzysty Paula Diniego Przygody Animków były pomysłem Terry’ego Semela, prezesa zarządu Warner Bros., który chciał „wprowadzić nowe życie w dziale Warner Bros. Animation” i jednocześnie stworzyć serial z dziecięcymi wersjami bohaterów Zwariowanych melodii. Semel proponował, aby nowy serial powstał na podstawie animacji Zwariowanych melodii, w którym bohaterowie byliby młodszymi wersjami postaci z owych kreskówek lub zupełnie nowymi bohaterami, będącymi potomstwem oryginalnych postaci[1]. Pomysł tworzenia seriali bazujących na młodszych odpowiednikach popularnych postaci był wówczas często spotykany. W okresie, w którym wyprodukowano Przygody Animków, powstawały także inne tego typu produkcje, jak Mapeciątka, Szczeniak zwany Scooby Doo, Szczenięce lata Toma i Jerry’ego czy Dzieciństwo Flintstonów. Warner Bros. postanowiło postąpić tak samo, ponieważ Steven Spielberg chciał zrobić serial podobny do Zwariowanych melodii. Producent serialu, oraz główna osoba odpowiedzialna za powstawanie produkcji, Tom Ruegger wyjaśniał: „Myślę, że w przypadku Warner Bros., oni chcieli współpracować ze Stevenem Spielbergiem nad projektem. (...) Ale on nie chciał wykorzystywać do pracy postaci stworzonych i rozsławionych przez Chucka Jonesa, Friza Frelenga, Boba McKimsona i Boba Clampetta. Chciał być zaangażowany w tworzenie kilku nowych bohaterów”. W rezultacie Przygody Animków przypominały Zwariowane melodie bez użycia tych samych postaci w rolach głównych[1].

W 1987 roku[2] studio Warner Bros. Animation namówiło Stevena Spielberga do współpracy z Terrym Semelem oraz kierownikiem ds. licencji Warner Bros. Danem Romanellim nad pomysłem Semela[1]. W trakcie prac podjęto decyzję, iż nowi bohaterowie będą przypominać oryginalne postacie Zwariowanych melodii, ale nie będą z nimi w żaden sposób spokrewnieni. Początkowo nie było w planach tworzenia serialu telewizyjnego. Przygody Animków miały być pełnometrażowym filmem animowanym wyświetlanym w kinach[1][2].

W grudniu 1988 roku podjęto decyzję o zmianie Przygód Animków z filmu kinowego na serial telewizyjny, zaś Jean MacCurdy została wybrana do nadzorowania produkcji pierwszych 65 odcinków[1]. MacCurdy stwierdziła, że Przygody Animków zostały zmienione w serial, żeby „dotrzeć do większej publiczności”[2]. Do roli producenta zatrudniony został Tom Ruegger, który poprzednio był scenarzystą kreskówek dla Filmation i Hanna-Barbera[1]. W styczniu 1989 roku Ruegger oraz scenarzysta Wayne Kaatz rozpoczęli pracę nad rozwojem postaci i wraz ze Stevenem Spielbergiem umiejscowili akcję serialu w Krainie Acme (ang. Acme Acres)[1].

W styczniu 1989 roku Warner Bros. Animation wybrało aktorów, spośród 1200 przesłuchanych osób, mających użyczyć swój głos postaciom oraz zgromadziło ponad stuosobowy zespół produkcyjny[2]. W kwietniu 1989 roku Warner Bros. rozpoczęło produkcję odcinków Przygód Animków wspólnie z pięcioma zagranicznymi studiami animacji. Łączny budżet produkcji wyniósł 25 milionów USD[2]. Emisja pierwszych 65 odcinków serialu w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się we wrześniu 1990 roku. Przygody Animków były emitowane na zasadzie syndykacji na 135 stacjach telewizyjnych w całym kraju[3]. Przygody Animków okazały się ogromnym sukcesem, zaś serial otrzymywał wyższe oceny od produkcji emitowanych w konkurencyjnym paśmie The Disney Afternoon. Po sukcesie serialu, telewizja Fox zakupiła prawa do emisji trzeciego sezonu kreskówki. Produkcja Przygód Animków została zakończona pod koniec 1992 roku, aby zrobić miejsce dla kolejnej produkcji, Animaniaków, która zadebiutowała w 1993 roku.

W latach 1994–1995 wyprodukowane zostały dwa specjalne odcinki Przygód Animków: Wiosenne ferie i Nocne straszenie. Wraz z nimi, serial liczy łącznie 100 odcinków.

W Polsce serial zadebiutował 18 września 1994 roku na antenie TVP2. Pierwszy sezon, zawierający 65 odcinków, był emitowany do 31 grudnia 1995 roku. Premierowa emisja drugiego i trzeciego sezonu miała miejsce w okresie od 20 czerwca 1997 do 3 lutego 1998 na antenie TVP2, która też w międzyczasie wyemitowała dwugodzinny film pt. Wakacyjne szaleństwo. Ta sama stacja, wiosną 2000 roku, jako pierwsza w Polsce wyemitowała także dwa odcinki specjalne Przygód Animków.

Ponowna emisja[edytuj | edytuj kod]

W Stanach Zjednoczonych Przygody Animków zostały ponownie wyemitowane przez Nickelodeon (1995–1999 oraz 2002–2004), Kids’ WB (1997−2000), Cartoon Network (1999–2001), Nicktoons (2002–2005) oraz Boomerang (2005−2006). Od 1 lipca 2013 roku serial jest ponownie emitowany przez Hub Network.

W Polsce kreskówka została ponownie wyemitowana przez TVN w latach 1999–2000 w ramach bloku Bajkowe kino. Stacja wyemitowała wszystkie 100 odcinków serialu (także specjalne). TVN ponownie wyemitował Przygody Animków w 2003 roku. W marcu 2011 roku serial powrócił na antenie Polsatu. Nie była to jednak wersja z dubbingiem wykonanym przez Master Film, który był wykorzystywany przez TVP2 i TVN, ale wersja z lektorem, wykonana na potrzeby stacji. Od 10 grudnia 2012 do 31 marca 2014 roku Przygody Animków były emitowane w wersji dubbingowej na antenie Boomerangu. Stacja wyemitowała większość odcinków pierwszego sezonu serialu.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja Przygód Animków rozgrywa się w fikcyjnej Krainie Acme (ang. Acme Acres) w której mieszka większość bohaterów kreskówki oraz Zwariowanych melodii. Główne postaci serialu są uczniami Bzikowersytetu (ang. Acme Looniversity), szkoły w której profesorami są bohaterowie klasycznych animacji Warner Bros., tacy jak Królik Bugs, Kaczor Daffy, Prosiak Porky, Kot Sylwester, Wiluś E. Kojot czy Elmer Fudd. Rolą Bzikowersytetu jest nauczenie Animków, jak mają być śmieszne. Szkoła nie pojawia się we wszystkich odcinkach i nie wszystkie wydarzenia dziejące się w niej w serialu są bezpośrednio związane z uczelnią.

Głównymi bohaterami serialu jest grupa młodych postaci kreskówkowych (tzw. Animków), którzy uczęszczają do Bzikowersytetu, by stać się następnym pokoleniem Zwariowanych melodii. Większość Animków została zaprojektowana tak, aby przypominać dziecięce wersje najpopularniejszych bohaterów Zwariowanych melodii poprzez swój wygląd i cechy charakteru.

Dwoma głównymi bohaterami są króliki: Kinio i Kinia. Oprócz nich w Przygodach Animków jednymi z głównych postaci są także: kaczor Tasior, prosiaczek Pucuś, skunksica Fifi la Fume, kaczka Shirlejka, diabeł Karuzel, kot Sylwek Junior, kanarek Ptasia, kojot Lewusek, struś Pędzik oraz Gogo Dodo. Oprócz zwierzęcych bohaterów, w Przygodach Animków występują także dwie postacie ludzkie, Elmirka Duff oraz Montana Max, będący głównymi czarnymi charakterami serialu i również uczący się w Bzikowersytecie.

Podobnie jak Zwariowane melodie, serial wykorzystuje tzw. przemoc kreskówkową (np. spadające na kogoś kowadło, użycie materiałów wybuchowych) oraz slapstick. Przygody Animków także parodiują i zawierają odniesienia do bieżących wydarzeń z wczesnych lat 90. XX wieku oraz kultury Hollywood. Część odcinków zawiera również przesłania etyczne i moralne oraz poruszają tematy takie jak ekologia, poczucie własnej wartości czy przestępczość.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Postać Opis Odpowiednik w Zwariowanych melodiach/Mentor Angielski dubbing Polski dubbing
Królik Kinio (ang. Buster Bunny) Niebieski królik. Główny bohater serialu. Ma pełno pomysłów i marzeń. Jest dość przyjacielski i staje po stronie słabszych. Lubi wyśmiewać się z autorytetów. Jego idolem jest Królik Bugs. Jego największymi przyjaciółmi są Kinia, Tasior i Pucuś. Nie cierpi latać samolotem. Królik Bugs Charlie Adler, John Kassir Maciej Robakiewicz
Króliczka Kinia (ang. Babs Bunny, właśc. Barbara Ann Bunny) Różowa króliczka, z charakterystycznymi, fioletowymi kokardkami na uszach. Jest najlepszą przyjaciółką Kinia, w którym jest bardzo zakochana. Jest dosyć zwariowana i robi wszystko, by wszystkich rozśmieszać. Ma wielki talent do naśladownictwa. Króliczka Lola Tress MacNeille Ewa Serwa
Kaczor Tasior (ang. Plucky Duck) Zielony kaczor. Egocentryk marzący o sławie, jednak jego plany odnośnie do tego zwykle zawodzą, głównie z jego winy. Często wykorzystuje Pucusia do swoich pomysłów. Kaczor Daffy Joe Alaskey Zbigniew Suszyński, Stefan Knothe
Prosiaczek Pucuś (ang. Hamton J. Pig) Różowy prosiak, mieszkający z rodzicami w jednej z dzielnic miasta. Najlepszy przyjaciel Tasiora. Ma łagodne usposobienie, stara się przestrzegać zasad i uwielbia jeść. Ma obsesję na punkcie czystości. Prosiak Porky Don Messick Aleksander Mikołajczak
Maks Montanta (ang. Montana Max) Chłopiec. Główny antagonista serialu. Rozwydrzony milioner o złośliwym charakterze. Jego życiowym celem jest uprzykrzanie życia innym, a zwłaszcza Kiniowi. Jego plany obracają się przeciw niemu. Z całego Bzikowersytetu tylko Elmirka go lubi, z czego nie jest zadowolony. Yosemite Sam Danny Cooksey Cezary Kwieciński
Elmirka Duff (ang. Elmyra Duff) Rudowłosa dziewczynka maniakalnie kochająca zwierzęta. Paradoksalnie z tego powodu jest postrachem zwierząt, które pragną być od niej jak najdalej. Ma niski iloraz inteligencji. Zakochana w Maksie, który nie odzwajemnia jej uczuć. Elmer Fudd Cree Summer Lucyna Malec
Sylwek Junior (ang. Furrball) Małomówny, bezdomny kot, którego celem jest znalezienie domu. Jest dość lękliwy i często ma pecha. Czasami mieszka u Elmirki jako jej zwierzę domowe. Sylwester Frank Welker, Rob Paulsen Robert Tondera
Kaczka Shirlejka (ang. Shirley the Loon) Biała kaczka o blond włosach. Uczy się medytacji i jest wyznawczynią New Age. Ma zdolności parapsychiczne. Obiekt westchnień Tasiora i Fumka, których zaloty odrzuca. Przyjaciółka Kinii i Fifi. Kaczka Melissa Gail Matthius Jolanta Wilk
Fifi La Fume Fioletowo-biała skunksica. Kokietka pochodzenia francuskiego. Jest posiadaczką brzydko pachnącego ogona, którego używa do różnych rzeczy. Przyjaciółka Kinii i Shirleylki. Pepé Le Swąd Kath Soucie Barbara Bursztynowicz, Ilona Kuśmierska, Jolanta Wilk
Diabeł Karuzel (ang. Dizzy Devil) Diabeł tasmański. Hiperaktywny, uwielbia imprezować, a ulubionym daniem może być dosłownie wszystko. Jego mowa najczęściej składa się z niezrozumiałych zbitek słów. Diabeł Tasmański Maurice LaMarche Wojciech Szymański
Gogo Dodo Zwariowany ptak, mieszkaniec Bzikolandu. Ostatni ze swego gatunku. Jest z wymiany studenckiej. Żyje według własnych zasad, zwariowanych nawet na standardy kreskówek. Ptak Do-do z Porky in Wackyland i Dough for the Do-Do Frank Welker Stefan Knothe
Kojot Lewusek (ang. Calamity Coyote) Kojot. Naukowy geniusz. Porozumiewa się wyłącznie za pomocą tabliczek. Wiluś E. Kojot Brak
Struś Pędzik (ang. Little Beeper) Kukawka. Sportowiec. Zwykle ma ubaw z porażek Lewuska. Porozumiewa się wyłącznie za pomocą dźwięków. Struś Pędziwiatr Dorota Dobrowolska-Ferenc
Ptasia (ang. Sweetie Bird) Różowy kanarek, którego Sylwek Junior chce zjeść. Kanarek Tweety Candi Milo Małgorzata Duda
Kichaś (ang. Li’l Sneezer) Jasnopurpurowa myszka z tendencją do przeziębień i kichania. Smarkaś Kath Soucie Aleksandra Rojewska
Kondor Konkord (ang. Concord Condor) Kondor, który mieszka na szczycie gór. Jest dość głupi, np. nie zważa na oczywiste niebezpieczeństwo. Sęp Szponek Rob Paulsen January Brunov
Kogut Fumek (ang. Fowlmouth) Kurak. Zakochany w Shirlejce. Słynie z niewyparzonej gęby. Jego kwestie często są cenzurowane z powodu dużej ilości przekleństw. Kurak Leghorn Jacek Sołtysiak
Marysia Melodia (ang. Mary Melody) Czarnoskóra dziewczynka. Zwykle pojawia się w małych rolach. Jej imię w oryginale jest grą słów do Zwariowanych Melodii (ang. Merrie Melodies). Babcia Cree Summer Iwona Rulewicz, Krystyna Kozanecka, Izabella Bukowska, Monika Wierzbicka, Małgorzata Puzio

Pozostałe postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Arnold – muskularny pitbull prowadzący siłownię. Jest zapatrzony w siebie i uwielbia być w centrum uwagi kobiet. Ma napady szału, gdy coś nie idzie po jego myśli. Zwykle antagonistycznie usposobiony do bohaterów. Pochodzi z Rumunii. Jest wzorowany na Arnoldzie Schwarzeneggerze oraz na Hansie i Franzie ze skeczów SNL.
 • Robak książkowy (ang. Bookworm) – robak, który wyszukuje wszystkie informacje, gdy ktoś ma problemy.
 • Żółw Tyrone (ang. Tyrone Turtle) – żółw, który uciekł Elmirze w poszukiwaniu domu.
 • Byron Basset – leniwy pies, który pilnuje wszystkiego. Zwierzę domowe Elmirki.
 • Pikuś Szczekuś (ang. Barky Marky) – pies buldog, uwielbia się bawić.
 • Szczur Roderyk (ang. Roderick „Roddy” Rat) – bogaty szczur uczęszczający do Perfekcyjnych Żaków (ang. Perfecto Prep). Arogancki snob, który traktuje z pogardą biedniejszych od siebie, szczególnie nienawidzi studentów Bzikowersytetu. Nie cierpi przegrywać. Parodia Myszki Miki.
 • Szczurzyca Rhubella (ang. Rhubella Rat) – bogata szczurzyca uczęszczająca do Perfekcyjnych Żaków. Dziewczyna Roderyka. Tak jak reszta Perfekcyjnych Żaków jest zadufana w sobie, nienawidzi studentów Bzikowersytetu i źle znosi porażki. Parodia Myszki Minnie.
 • Rodzina Pcheł (ang. The Fleas Family) – są to: Ojciec, Matka i dwójka dzieci. Mieszkają w futrze Sylwka.
 • Marsjanka Marsha (ang. Marsha the Martian) – Marsjanka, jest córką Marsjanina Marvina.
 • Czarownica Sandy (ang. Witch Sandy) – czarownica (odpowiednik Wiedźmy Hazel), która w jednym z odcinków zamieniła Kinię w realkistycznego białego królika celem zrobienia z niej i Kinia potrawki.

Produkcja serialu[edytuj | edytuj kod]

Scenariusz[edytuj | edytuj kod]

Serial oraz jego główni bohaterowie zostali opracowani przez producenta serialu, głównego scenarzystę i rysownika Toma Rueggera, kierowniczkę produkcji Jean MacCurdy, producenta pomocniczego i artystę Alfreda Gimeno oraz scenarzystę Wayne’a Kaatza. W gronie pierwszych scenarzystów Przygód Animków znaleźli się także Jim Reardon, Tom Minton i Eddie Fitzgerald. Projekt plastyczny postaci i scenerii opracowali Alfred Gimeno, Ken Boyer, Dan Haskett, Karen Haskett oraz wielu innych artystów i reżyserów.

Scenariusz do odcinka Kinia i Kinio jadą na Hawaje został napisany przez trzy nastoletnie fanki serialu[4].

Animacja[edytuj | edytuj kod]

W celu ukończenia produkcji 65 odcinków pierwszego sezonu Przygód Animków, Warner Bros. i Amblin Entertainment zatrudniły do pomocy kilka różnych studiów animacji. Były to studia Tokyo Movie Shinsha (znane obecnie jako TMS Entertainment), Wang Film Productions, AKOM, Freelance Animators New Zealand, Encore Cartoons, StarToons[5] oraz Kennedy Cartoons. Tokyo Movie Shinsha stworzyło również animację do czołówki serialu. Pracownicy Warner Bros. nie lubili współpracować z Kennedy Cartoons z powodu niespójnej jakości studia, zaś odcinki, które były przez nich zanimowane, były często poddawane ponownemu wykonaniu. W innych przypadkach, takich jak przy odcinku Narodziny Animków, część odcinka zanimowana przez Kennedy Cartoons musiała być wykonana ponownie przez inne studio[6]. Kennedy Cartoons zostało usunięte z grona studiów produkujących Przygody Animków po zakończeniu prac nad pierwszym sezonem serialu.

Przygody Animków powstawały w wyższej jakości produkcji, w porównaniu z ówczesnymi standardami animacji telewizyjnej. Liczba celuloidów wykorzystanych do produkcji serialu była dwukrotnie wyższa niż w innych tego typu konkurencyjnych produkcjach[1]. Do jednego odcinka kreskówki wykorzystywano około 25 tysięcy celuloidów, podczas gdy ówczesne standardy wynosiły 10 tysięcy celuloidów, w wyniku czego ruch animowanych postaci był bardziej płynny[1]. Pierre DeCelles, producent animacji, opisywał tworzenie scenorysów do serialu jako „zabawne, ale duże wyzwanie, ponieważ zawsze miałem krótkie terminy, a to nie zawsze jest proste przy pracowaniu pełną parą bez przerwy”.

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

W trakcie rozwoju prac nad serialem, Steven Spielberg powiedział, iż Warner Bros. powinno wykorzystać do produkcji muzyki do serialu kompletną orkiestrę, co niektórzy uważali za zbyt drogie i niemożliwe przedsięwzięcie, ale ostatecznie uzyskano na to zgodę. Warner Bros. wybrało Bruce’a Broughtona do skomponowania muzyki do piosenki czołówkowej (za którą otrzymał Nagrodę Emmy Daytime wraz Tomem Rueggerem i Wayne’em Kaatzem, którzy pracowali z Broughtonem nad tekstem piosenki) i zatrudniło go na stanowisku kierownika muzycznego. Bruce Broughton skomponował muzykę do 11 odcinków Przygód Animków, a także zatrudnił 26 kompozytorów, którzy byli odpowiedzialni za pozostałe odcinki. Spośród nich, do największej liczby odcinków muzykę skomponowali Richard Stone (17 odcinków), Albert Lloyd Olson (13 odcinków) oraz William Ross (9 odcinków).

Przez trzy lata premierowej emisji Przygód Animków, serial zawsze wygrywał Nagrodę Emmy Daytime w kategorii najlepsza muzyka i kompozycja – w 1991 roku za muzykę z odcinka Honey to nie tylko miód (kompozytorem był William Ross), w 1992 roku za Randkę bez sensu (Mark Watters) oraz w 1993 roku za Horror podczas piżamowej prywatki w górach (Steven Bramson).

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Premiery w Polsce:

 • TVP2
  • I sezon – 11 września 1994 r.[7],
  • III sezon (odc. 98) – 24 grudnia 1995 r.[8]
  • II i III sezon (poza odc. 98) – 20 czerwca 1997 r.
  • Film Przygody Animków: Wakacyjne szaleństwo – 10 listopada 1997 r.
  • Odcinek wielkanocny Wiosenne ferie – 25 kwietnia 2000 r.
  • Odcinek halloweenowy Nocne straszenie – 3 maja 2000 r.
 • TVN
  • I-III sezon – 7 grudnia 1999 r.,
  • Film Przygody Animków: Wakacyjne szaleństwo – 22 czerwca 2000 r.
 • RTL 7/TVN 7
  • Film Przygody Animków: Wakacyjne szaleństwo – 2000 r.
 • Polsat (lektor)
  • I-III sezon – 5 marca 2011 r.,
  • Film Animki – Ferie wiosenne – 7 kwietnia 2012 r.
 • Boomerang
  • I sezon (odc. 1-13) – 10 grudnia 2012 r.
  • I sezon (odc. 14-25) – 15 kwietnia 2013 r.
  • I sezon (odc. 27-50, 52) – 14 października 2013 r.
  • I (odc. 26, 51, 53-65), II i III sezon – jeszcze nieemitowane

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Data polskiej premiery Nr Polski tytuł (dubbing) Polski tytuł (lektor Polsatu) Angielski tytuł
SEZON PIERWSZY
11.09.1994 01 Zabili go i uciekł Królik w krzyk, a on znikł Hare Today, Gone Tomorrow
18.09.1994 02 Kinomaniacy!
SuperKinia / Kaczy Trek / Pasadena Jones
Kinomaniacy!
SuperKinia / Kacz Trek / Pasadena Jones
Cinemaniacs!
SuperBabs / Duck Trek / Pasadena Jones
25.09.1994 03 Dziwne opowieści o szalonych naukowcach
Sentymentalne prosię / Apetyt na Pit Bulla / Kaczka w mazi
Opowieści dziwnej treści
Aromatyczna świńka / Spitbullowany / Kaczoro bajoro
Strange Tales of Weird Science
Scentimental Pig / Pit Bullied / Duck in the Muck
02.10.1994 04 Dzień spełniania życzeń telewidzów
Diabeł debiutant / Zręczny królik / Kaczka, którą opuściło szczęście
Koncert życzeń You Asked For It!
Debutante Devil / Sleight of Hare / Duck Out of Luck
09.10.1994 05 Szaleństwa Sylwka Juniora
Kot przewodnik / Perfumy miłości / Kot przełajowy
Przygody Sylwka Juniora
Kicia K-9 / Aromatyczne amory / Kot obieżyświat
Furrball Follies
K-9 Kitty / Aroma Amore / Cross Country Kitty
16.10.1994 06 Bohaterski Pucuś Pucuś bohater Hero Hamton
23.10.1994 07 Kinio i rosomak Kinio i rosomak Buster and the Wolverine
30.10.1994 08 Jej zbzikowana wysokość Świrandia Her Wacky Highness
06.11.1994 09 Rock i ryk Rock ‘n’ Ryk Rock ‘n’ Roar
13.11.1994 10 ––– brak tytułu –––
Nauczka / Jedzenie między wierszami / Co jest siostro?
Looniversity Daze
The Learning Principal / Eating Between the Lines / What’s Up, Nurse?
20.11.1994 11 ––– brak tytułu –––
Przewodnik Kinia po półetatach / Pracujący prosiak / Cząstkowy rozpad pizzy
Career Oppor-Toon-ities
Buster’s Guide to Part-Time Jobs / Working Pig / Falling to Pizzas
27.11.1994 12 Tańczący z gangami Pogromca gangów Gang Busters
04.12.1994 13 Koło komedii Koło komedii The Wheel o’ Comedy
11.12.1994 14 Randki w stylu Krainy Acme
Przewodnik Kinia po randkach / Miłość z zapaszkiem / Wymarzona randka
Randki w stylu Acmowych Pól Dating, Acme Acres Style
Buster’s Guide to Dating / Love Stinks / Dream Date Game
18.12.1994 15 Deszczowe dni
Wynajem przyjaciół / Królicze oszołomienie / Futrzany wniosek
Rainy Daze
Rent A Friend / Bunny Daze / Fur-Gone Conclusion
25.12.1994 16 Honey to nie tylko miód Gdzie jest Lola? Fields of Honey
15.01.1995 17 Nie ma sprawiedliwości Noc strachów Hare-Raising Night
01.01.1995 18 Dzień najlepszych filmów Tasiora
Za minutę trzecia / Kaczor o lepkich łapach / Zmora kaczora
Festiwal Kaczora Tasiora Best o’ Plucky Duck Day
One Minute Till Three / Sticky Feathers Duck / Duck in the Dark
22.01.1995 19 Banda Królika Kinia
Królik entuzjasta / Plask / Urodzony, by się złościć
Banda Królika Kinia
Kinomaniak / Plask / Wytry i Kinia
The Buster Bunny Bunch
Buffed Bunny / Squish / Born to be Riled
29.01.1995 20 Puchar Acme Puchar Acme The Acme Bowl
05.02.1995 21 Obywatel Maks Obywatel Max Citizen Max
12.02.1995 22 ––– brak tytułu –––
Na szaleństwa nigdy nie jest za późno / Kichaś / Bip czy nie bip
Test Stressed
Never Too Late to Loon / Lil Sneezer / To Bleep or Not to Bleep
19.02.1995 23 Dzień spełniania życzeń widzów
Dziwna para / Powrót Ekologicznego Mściciela / Makabryczny kawałek
Koncert życzeń, część II You Asked For It, Part II
The Weird Couple / The Return of the Toxic Revenger / Little Cake of Horrors
26.02.1995 24 Obiecaj jej cokolwiek Obiecanki cacanki Prom-ise Her Anything
05.03.1995 25 Tasior w Hollywood Tasior w Hollywood Hollywood Plucky
12.03.1995 26 Życie w latach 90.
Wielkie małe żarcie / Dobra lekcja / Rzuć to
Życie w latach 90. Life in the 1990s
Whining Out / Paper Trained / Butt Out
19.03.1995 27 Potwory, które tłuką się po nocy
Burzyciel / Bardzo ci dziękujemy / Natrętny komar
Mieszkańcy nocy Stuff that Goes Bump in the Night
Home Wrecker / Fang You Very Much / Easy Biter
26.03.1995 28 Okolice osady Acme
(Po drugiej stronie Włości Acme) / Pucuś w opałach / Z poważaniem, Kinia
Strefa Acmowych Pól The Acme Acres Zone
A Walk on the Flip Side / A Bacon Strip / Senserely Yours, Babs
02.04.1995 29 Wnętrze Kaczora Tasiora
I to by było na nietoperzotyle / Na wariata
Inside Plucky Duck
Bat’s All Folks / Wild Takes Class
09.04.1995 30 Zew krwi
(Kacza migracja) / Kocia katastrofa / Tam jest dżungla
Zew natury Wake Up Call of the Wild
Migrant Mallard / Kitty Cat-astrophy / It’s a Jungle Out There
16.04.1995 31 Pora na Królika Kinia
Złapcie tego królika / Styl życia bogatych i zepsutych / Chór kowadeł
Pora na Kinia It’s Buster Bunny Time
Bag That Bunny / Lifestyles of the Rich and Rotten / Anvil Chorus
23.04.1995 32 Na początku było swędzenie Co cię gryzie? Starting from Scratch
30.04.1995 33 Opiekować się maleństwem
Straszna sierotka / Drugi powrót Ekologicznego Mściciela / Ptasio-psie popołudnie
Troszczyć się o słabszych Looking Out for the Little Guy
Awful Orphan / The Re-Return of the Toxic Revenger / Bird-Dog Afternoon
07.05.1995 34 ––– brak tytułu –––
Tchórzowski uczynek Tasiora / Jasna sprawa / B mol czy krzyżyk?
Son of Looniversity Daze
Plucky’s Dastardly Deed / Open and Shut Case / C Flat or B Sharp?
14.05.1995 35 Wiosna w krainie Acme
Miłość wśród Animków / Wiosenne porządki Elmirki / To niewiarygodnie głupie
Wiosna na Acmowych Polach Spring in Acme Acres
Love Among the Toons / Elmyra’s Spring Cleaning / That’s Incredibly Stupid
21.05.1995 36 Szalony świat sportu
Tenis zawadiaka / Wybielony włóczęga / Mini-golf
Pokręcony świat sportu The Wacko World of Sports
Tennis the Menace / Bleacher Bummer / Miniature Goof
28.05.1995 37 Powrót do Bzikolandu Powrót do Bzikolandu Sawdust and Toonsil
04.06.1995 38 Podróż do środka Krainy Acme Wyprawa do wnętrza Acmowych Pól Journey to the Center of Acme Acres
11.06.1995 39 Sposoby na trucicieli
Nie dasz kaucji, nie dostaniesz torby na śmieci / W gąszczu ciemnych interesów / Odpadki precz z Bzikolandu
Pollution Solution
No Deposit, No Return of the Trash Bag Dispenser / Jungle Bungle / Waste Deep in Wackyland
18.06.1995 40 Kwak w Kwarksach Kwarkowy Kwaczor A Quack in the Quarks
25.06.1995 41 Pan Popularny
Wytworny Karuzel / Pigment jego wyobraźni
Ask Mr. Popular
Dapper Diz / A Pigment of His Imagination
02.07.1995 42 Europa w trzydzieści minut Europa w trzydzieści minut Europe in 30 Minutes
09.07.1995 43 Bajeczki lat dziewięćdziesiątych
Kiniokio / Misiowe potrzeby
Bajki lat dziewięćdziesiątych Fairy Tales for the 90's
Bunnochio / Bear Necessities
16.07.1995 44 Kto porwał Królika Bugsa? Kto porwał Królika Bugsa? Who Bopped Bugs Bunny?
23.07.1995 45 Animaniacy! Animaniacy! Animaniacs!
30.07.1995 46 Cały Pucuś
Mleko sprawia, że ciało rozkwita / Najmniej poszukiwany w Ameryce / Złowiona i udręczona
Here’s Hamton
Milk, It Makes a Body Spout / America’s Least Wanted / Drawn and Buttered
06.08.1995 47 Zielonooki potwór Skarb Animków No Toon Is an Island
13.08.1995 48 Narodziny Animków Początki The Looney Beginning
20.08.1995 49 Dziki świat Elmyrki
W żółwim tempie / Słodki Davey / Aportowanie
The Wide World of Elmyra
Turtle Hurdle / Drooley Davey / Go Fetch
27.08.1995 50 Kojot Kid W samo Animko High Toon
10.09.1995 51 Wytworne opowieści o prawdziwych królikach
Te wszystkie brudy / Dzień dla rycerza
Opowieści o prawdziwych królikach Brave Tales of Real Rabbits
And All That Rot / Day For Knight
17.09.1995 52 Dzień psychozabawy
Składanka / Pokazowa sekcja / Zgubne skutki podglądania
Dzień zjawisk para-nie-normalnych Psychic Fun-Omenon Day
Piece of Mind / Class Cut Up / Rear Window Pain
24.09.1995 53 Na życzenie
Przewodnik Kinia po wygłupach / Elmirka w supermarkecie / Gorzki cukier
You Asked For It Again
Buster’s Guide To Goofing Off / Elmyra at the Mall / Hold the Sugar
08.10.1995 54 Wielorybiątko w opałach Wielorybie opowieści Whale’s Tales
15.10.1995 55 Wehikuł czasu Podróż w czasie A Ditch in Time
22.10.1995 56 Powrót do Szalonego Świata Sportu
Mocne uderzenie / Nowy rower Kinia / Letnia olimpiada we Włościach Acme
Powrót Pokręconego Świata Sportu Son of the Wacko World of Sports
Buster at the Bat / Buster’s New Bike / Acme Acres Summer Olympics
29.10.1995 57 Najdziwniejsze opowieści, jakie kiedykolwiek opowiedziano
Robin Królik / Być Kinią albo nie być Kinią / Okrągły świat Elmirki
Weirdest Story Ever Told
Robin Hare / To Babs or Not to Babs / Elmyra’s Round the World!
05.11.1995 58 Jaka ta Ptasia jest
Jajo orła / Zjedzmy coś / Kruk
Dzień Ptasi How Sweetie It Is
Egged on Eagle / Let’s Do Lunch / The Raven
12.11.1995 59 Powrót w okolice Włości Acme
Dzieci nie lubią brokułów / Czy tutaj straszy? / Kaczor Dodgers Młodszy
Powrót do Strefy Acme The Return to the Acme Acres Zone
Real Kids Don’t Like Broccoli / Boo-Ha-Ha / Duck Dodgers Jr.
19.11.1995 60 Zasady popularności
Zasady popularności / Próżniacy / Komu dziczyznę?
Zasady fajności Pana Ulubieńca Mr. Popular’s Rules of Cool
Mr. Popular’s Rules of Cool / Slugfest / Venison Anyone?
26.11.1995 61 Telewizyjna sprzedaż wysyłkowa
Dla dobra sztuki / Piknik pluszowych misiów / Byłam nianią króliczków
Acmowe telezakupy The Acme Home Shopping Show
Oh, For Art’s Sake / Teddy Bears Picnic / I Was a Teenage Bunnysitter
03.12.1995 62 Dzień pisania listów
Tasior w Irlandii / Co za smród / Smakosze
Viewer Mail Day
Pluck o’ the Irish / Out of Odor / Buttering Up the Buttfields
10.12.1995 63 Lista przebojów Animkowizji Tiny Toons Music Television
17.12.1995 64 Konkurs Nowych Talentów
Siostry Karaluszki / Detektyw Tasior na tropie
New Character Day
The Roches / The Return of Pluck Twacy
31.12.1995 65 Telewizja K-Acme Tele-Acmewizja K-ACME TV
SEZON DRUGI
20.06.1997 66 W świecie zabawek
Prezenty urodzinowe Pucusia / Zabawkowy szał / Wstążka i kociak
Playtime Toons
Happy Birthday Hamton / Fit To Be Toyed / Strung Out Kitty
27.06.1997 67 Szkolna wycieczka
Pali się, Pucusiu / Bracie, to jest sztuka! / Mięsko blues
Going Places
When You’re Hot... / That’s Art, Folks! / Slaughterhouse Jive
04.07.1997 68 Dzień dobroczyńcy
Nie ma jak rodzina / Szalony ratownik / Latawiec
Pledge Week
It’s All Relatives / Lifeguard Lunacy / The Kite
11.07.1997 69 Problemy wielkie jak słoń
Dlaczego Karuzel nie umie czytać / Clide, czyli C.L.I.D.E. / Jedno piwko
Sprawy wagi słoniowej Elephant Issues
Why Dizzy Can’t Read / C.L.I.D.E. and Prejudice / One Beer
18.07.1997 70 Fizyka Animków
Gwiazdka z nieba / Apetyczny skaut / Gwiazda kroniki szkolnej
Ani Fizyka Toon Physics
Once Upon a Star / A Cub For Grub / The Year Book Star
01.08.1997 71 Balanga u Pucusia Szaleństwa Pucusia Hog-Wild Hamton
25.07.1997 72 Randka bez sensu
Moja randka z Elmirką / Trzy ślicznotki
Miłosny chaos Love Disconnection
My Dinner with Elmyra / The Amazon Three
08.08.1997 73 Kinia i Kinio jadą na Hawaje Kinio i Kinia na Hawajach Buster and Babs Go Hawaiian
22.08.1997 74 Co nieco o humorze
Rusz się i działaj / Pieluszkowe lata / Dowcip z długą brodą
Henny Youngman Day
Stand-Up and Deliver / The Potty Years / Lame Joke
15.08.1997 75 Dzień najlepszych filmów Kinia
Dyrektorski kompromis / Pokojówka do usług / Zielona szkoła
Best of Buster Day
Compromising Pricipals / Maid to Re-Order / Class Without Class
29.08.1997 76 ––– brak tytułu –––
Zaginiony piesek / Prosto w dziób / Bezdomny kot
A Cat’s Eye View
Little Dog Lost / Party Crusher Plucky / Homeward Bound
02.09.1997 77 Błagam, zabierzcie Elmirkę Zabierzcie Elmirkę Take Elmyra, Please
09.09.1997 78 Gdzieś pod trzynastym Trzynaście z hakiem Thirteensomething
SEZON TRZECI
16.09.1997 79 Telewizja kablowa Animków Acmowa kablówka Acme Cable TV
14.10.1997 80 Animkowizja AniMTV Toon TV
30.09.1997 81 Animki z krypty
Strzeż się, gdy tata wróci do domu / Konkord, przyjazny kondor / Noc żywych pieszczoszków
Animacje z krypty Toons from the Crypt
Wait Till Your Father Gets Even / Concord the Kindly Condor / Night of the Living Pets
23.09.1997 82 Dzień nowych wykładów
Elitarna liga Superanimków / Kinia i Kinio w filmie: Nieme kino / Noc w hotelu Kokomo
Początek roku akademickiego New Class Day
Just-us League of Supertoons / Babs and Buster in: Sound Off / A Night in Kokomo
07.10.1997 83 Sportowe życie
Miniaturowy golf / Podwodna odyseja Fifi
Sportowe kreskówki Sports Shorts
Minister Golf / The Undersea World of Fifi
21.10.1997 84 Kon-kaczor
Wyprawa Kon-kaczora / Jak powstał film Kon-kaczor
Kon Kwaki Kon Ducki
The Voyage of the Kon Ducki / The Making of Kon Ducki
28.10.1997 85 Bulwar zachodzącej gwiazdy Bulwar Sepulveda Sepulveda Boulevard
04.11.1997 86 Awantura o pchłę Awantura o pchłę Flea for Your Life
18.11.1997 87 Babcia nie żyje Babcia nie żyje Grandma’s Dead
25.11.1997 88 Weekendowe popołudnie Animków Powszednie popołudnie Weekday Afternoon Live
02.12.1997 89 Co napędza Animki
Romans z trąbą powietrzną / W górę / Zakichany potwór
What Makes Toons Tick
Whirlwind Romance / Going Up / Nothing to Sneeze At
09.12.1997 90 Lisek gończy
Zemsta jest rozkoszą kaczorów / Nie można kupić miłości / Rozmowa telefoniczna z autostrady 405
Fox Trot
My Brilliant Revenge / Can’t Buy Me Love / Phone Call from the 405
16.12.1997 91 Dzień muzyczny
Raptus Raffee / Trąbienie w czasie obiadu / Jezioro Kacze
Czas muzyki Music Day
Ruffled Ruffee / The Horn Blows at Lunchtime / Loon Lake
30.12.1997 92 Reżyserski debiut Kinia
Gotowy do ugotowania / Kaczlahoma
Reżyserski debiut Kinia Buster’s Directorial Debut
Fit To Be Stewed / Ducklahoma
06.01.1998 93 Animki przejmują ster Animki u władzy Toons Take Over
13.01.1998 94 Czarno-białe miasto W czerni i bieli Two-Tone Town
20.01.1998 95 Waszyngtonki Animkton Washingtoon
27.01.1998 96 Horror podczas piżamowej prywatki w górach Koszmar babskiego wieczoru w górach The Horror of Slumber Party Mountain
03.02.1998 97 Powrót Batkacza The Return of Batduck
24.12.1995 98 Świąteczne szaleństwo It’s a Wonderful Tiny Toon Christmas Special
FILM
10.11.1997 F1 Przygody Animków: Wakacyjne szaleństwo Tiny Toon Adventures: How I Spent My Vacation
ODCINKI SPECJALNE
25.04.2000 S1 Wiosenne ferie Animki – Ferie wiosenne Tiny Toons Spring Break
03.05.2000 S2 Nocne straszenie Tiny Toons Night Ghoulery

Nagrody i rankingi[edytuj | edytuj kod]

Nagroda Emmy Daytime
Nagroda w kategorii najlepszy program animowany (1991)
Nagroda w kategorii najlepsza muzyka i kompozycja (za odcinek Honey to nie tylko miód, 1991)
Nagroda w kategorii najlepsza piosenka (za piosenkę z czołówki serialu, 1991)
Nagroda w kategorii najlepsza muzyka i kompozycja (za odcinek Randka bez sensu, 1992)
Nagroda w kategorii najlepszy scenariusz w programie animowanym (1992)
Nagroda w kategorii najlepszy program animowany (1993)
Nagroda w kategorii najlepsza muzyka i kompozycja (za odcinek Horror podczas piżamowej prywatki w górach, 1993)
Nominacja w kategorii najlepszy program animowany (1992)
Nagroda Annie
Nominacja w kategorii najlepszy telewizyjny program animowany (1992)
Nominacja w kategorii najlepszy telewizyjny program animowany (1993)
Nagroda Emmy Primetime
Nominacja w kategorii najlepszy program animowany (1991)
Nagroda Młodych Artystów
Nagroda w kategorii najlepszy nowy serial kreskówkowy (19891990)
Nagroda EMA (Environmental Media Awards)
Nagroda za najlepszy serial animowany dla dzieci (za odcinek Wielorybiątko w opałach) (1991)

Rankingi[edytuj | edytuj kod]

 • 41. miejsce w rankingu IGN na 100 najlepszych seriali animowanych wszech czasów[9].

Komiks[edytuj | edytuj kod]

Komiks na podstawie serialu ukazywał się w czasopiśmie „Królik Bugs”, wydawanym w Polsce w latach 1992–2001 przez wydawnictwo Egmont Polska. W tym czasie ukazały się następujące odcinki:

Numer wydania Tytuł komiksu Opis
2/93 Góra szmalu Maks zauważa ogłoszenie biura podróży dotyczące wakacji w Alpach. Przystaje na propozycje, jednak nie ma zamiaru wyjeżdżać, a sprowadzić górę lodową do Acme. Tak się składa, że góra stanęła na bagnach, na których mieszka Tasior.
3/93 Tasior się nie daje Tasior dostaje list od łobuza z czasów szkolnych, który zamierza go odwiedzić. Początkowo Tasior chce uciekać, jednak po rozmowie z przyjaciółmi postanawia stanąć z nim do walki.
6/93 Piątek trzynastego Wielkie pranie W piątek trzynastego Elmirka przypadkowo zbija lusterko, za co zgodnie z przesądem grozi siedem lat nieszczęścia. Jednak po chwili dowiaduje się od specjalistki od przesądów, że wszystko można odwrócić. W tym odcinku Pucuś, Tasior i Kinio mają wyjechać na wspólny obóz. Tuż przed wyjazdem do pracującego w pralni Pucusia przychodzi Tasior, z zamiarem wyprania śpiwora. Po raz kolejny pakuje siebie i Pucusia w tarapaty
7/93 Mrówkobójca W domu Pucusia zalęgły się mrówki, a ten robi wszystko aby je wytępić.
9/93 Walka o ogień Akcja rozgrywa się w czasach prehistorycznych. Kinio i Kinia za wszelką cenę chcą odkryć ogień
3/94 Kaczor obnośny Tasior wgniata Maksowi deskorolkę, za co ten każe mu zapłacić aż 237 dolarów. Tasior próbuje zdobyć te pieniądze.
4/94 Kaskaderzy Tasior ma dość zajęć z kaskaderki i pragnie żyć jak prawdziwa dzika kaczka. Pewnego dnia opuszcza przyjaciół i dołącza do kaczek odlatujących na zimę.
5/94 Uwięziony w komiksie Solowy występ Tasiora, w którym to stara się udowodnić czytelnikowi swoją świetność
6/94 Bileciki proszę Tasior i Pucuś wybierają się do kina. Po tym jak Pucuś idzie kupić coś do jedzenia, Tasior gubi bilety. Ponieważ nie mają już pieniędzy robią wszystko aby dostać się na sale kinową.
7/94 Porządny jak świnia Pucuś organizuje urodziny swojej babci, a przyjaciele pomagają mu w przygotowaniach
8/94 Elmirka na wsi Animki morskie Elmirka wyjeżdża na wieś, a jej rodzice nie pozwalają jej wziąć wszystkich zwierzaków. Jednak szybko znajduje zastępstwo dla nich, w postaci zwierząt znajdujących się na terenie gospodarstwa. Kinio, Kinia, Tasior i Pucuś reprezentują Bzikowerstytet w regatach, które bardzo chcą wygrać. Na drodze stoją im jednak reprezentanci szkoły Szczurołapa, którzy zawsze wygrywają.
9/94 Niesamowite Przygody Doktora Tasiorsteina W tym odcinku Tasior jest zwariowanym naukowcem, który zostaje poproszony przez resztę bohaterów, aby pomogli mu pozbyć się kłopotów, jakim dla nich są Maks i Elmirka.
12/94 Tragedia kulinarna Dziewczyna która ma wszystko Pucuś organizuje przyjęcie, na które Tasior przychodzi o kilka godzin za wcześnie. W wyniku czego postanawia pomóc Pucusiowi w przygotowaniach. Kinio po skończonych zakupach nagle orientuje się, że nie ma prezentu dla Kinii, a do zamknięcia sklepów zostaje zaledwie pół godziny.
2/95 Obóz pod trupią czachą Noworoczne obiecanki Pucuś i Tasior wybierają się na obóz zimowy, jednak wsiadają do złego autokaru. W wyniku czego trafiają na zupełnie inny obóz, w wyjątkowo ekstremalnych warunkach. Akcja rozgrywa podczas imprezy sylwestrowej, na której to Kinio, Kinia, Tasior i Pucuś przyjmują noworoczne postanowienia. Już na następny dzień okazuje się, iż nie są w stanie ich dotrzymać.
6/97 Bałwańskie lato Kinia lepi bałwana, który nagle ożywia i zaprzyjaźnia się z nią. Problem pojawia się, gdy zaczyna się lato i bałwan zaczyna topnieć.
8/2000 Tasiorowisko Tasior zostaje porwany przez doktora Parszywego Gena, który następnie wykorzystuje jego klony do wykradania pieniędzy. Kinio, Kinia, Shirlejka i Pucuś postanawiają wyjaśnić sprawę.

Gry komputerowe na podstawie serialu[edytuj | edytuj kod]

 • Tiny Toon Adventures – Gra wyprodukowana przez firmę Konami w 1991 roku na platformę NES. Króliczka Kinia zostaje porwana przez Maksa Montanę, na ratunek swojej przyjaciółce wyrusza Kinio, który może liczyć na pomoc trzech partnerów: Tasiora, Karuzela i Sylwka, każdy z nich posiada dodatkowe umiejętności. Gracz musi przejść przez sześć poziomów, po trzy etapy każdy.
 • Tiny Toon Adventures 2: Trouble in Wackyland – Druga część gry, wyprodukowana przez firmę Konami w 1993 roku na platformę NES. W krainie Acme pojawiło się nowe wesołe miasteczko, do którego wszystkich zaprasza „Sekretny Wielbiciel”, jak się później okazuje jest to Maks Montana. Należy zarobić odpowiednią ilość biletów, aby można było wejść do zamku jako Kinio i pokonać Maksa. Bilety zdobywa się na poszczególnych atrakcjach: Kinia jest pasażerką kolejki górskiej, Pucuś musi dojść na początek pędzącego pociągu, Tasior bierze udział w „zderzankach” samochodowych, a Sylwek pływa na desce wodnej.
 • Tiny Toon Adventures: Babs’ Big Break – Gra wyprodukowana przez firmę Konami w 1992 roku na platformę Game Boy. Króliczka Kinia marzy o byciu gwiazdą. Postanawia poćwiczyć swój talent w teatrze, który wkrótce Maks Montana planuje najpierw zakupić, a potem go wzburzyć i w jego miejsce postawić fabrykę. Gracz musi pomóc Kini spełnić jej marzenie poprzez przejście czterech poziomów.
 • Tiny Toon Adventures 2: Montana’s Movie Madness – Druga część gry, wyprodukowana przez firmę Konami w 1993 roku na platformę Game Boy. W Krainie Acme otwarto nowy kinoteatr, do którego wybierają się Kinio i jego przyjaciele. Jednak okazuje się, że jego właścicielem jest Maks Montana, który chce wyświetlić cztery filmy: western, film o samurajach, film science-fiction i horror, a ich czarnym charakterem jest Kinio. Gracz musi pomóc Kiniowi wskoczyć do czterech filmów i zmienić ich fabułę, a w ostatnim etapie gry pokonać Maksa, który je stworzył.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f g h i Bob Miller, NEW TOONS ON THE BLOCK: They’re attending Acme Looniversity & hoping to graduate as classic cartoon characters, Comic Scene nr 15/1990, s. 33–39, 68.
 2. a b c d e Tiny Toon Adventures DVD news: Announcement for Tiny Toon Adventures – Volume 3: Crazy Crew Rescues | TVShowsOnDVD.com [online], tvshowsondvd.com [dostęp 2017-11-26] [zarchiwizowane z adresu 2013-02-05].
 3. Jeff Lenburg, Specials w The Encyclopedia of Animated Cartoons, wydanie drugie, Nowy Jork 1999, s. 337. ISBN 0-8160-3831-7.
 4. The kid-written episode of ''Tiny Toon Adventures'' | EW.com [online], ew.com [dostęp 2017-11-26] [zarchiwizowane z adresu 2007-03-31] (ang.).
 5. Drawing On Experience – tribunedigital-chicagotribune [online], articles.chicagotribune.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 6. Tom Ruegger is back! [online], net/people/ruegger2.html [dostęp 2024-04-25].
 7. http://www.sbc.org.pl/Content/69660/_index.djvu
 8. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2014-09-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-09-10)].
 9. IGN France [online], tv.ign.com [dostęp 2017-11-26] [zarchiwizowane z adresu 2009-02-11] (fr.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]