Przygody chemiczne Sherlocka Holmesa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przygody chemiczne
Sherlocka Holmesa
Ilustracja
Autor Wacław Gołembowicz
Typ utworu kryminał
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Polska
Język polski
Data wydania 1959
Wydawca Nasza Księgarnia

Przygody chemiczne Sherlocka Holmesa – zbiór opowiadań polskiego chemika i pisarza Wacława Gołembowicza o przygodach brytyjskiego detektywa Sherlocka Holmesa wydany w 1959[1].

W 1967 ukazał się przekład czeski w tłumaczeniu Ireny Dvořákovej pod tytułem Chemické příběhy Sherlocka Holmese[2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Autor w przedmowie zauważa, że zamiłowanie Holmesa do chemii było co prawda podkreślone, jednak zbyt słabo wykorzystane w przygodach opisanych przez Arthura Conana Doyle’a dlatego postanowił uzupełnić tę lukę.

Zbiór zawiera dziewięć opowiadań których akcja rozgrywa się na początku XX wieku. Przeciwnikiem detektywa jest Karol Braunheld, błyskotliwy i złowrogi niemiecki naukowiec wzorowany na postaciach profesora Moriarty’ego i Culvertona Smitha. W każdym z opowiadań zawarto aluzje do kanonicznych przygód Holmesa.

Brylanty Lorda Sandwich[edytuj | edytuj kod]

Lord Sandwich zastawia kolekcję brylantów. Pożyczka wynosi 10% wartości kolekcji. Przed upływem terminu spłaty właściciel uznaje, że musi spieniężyć część klejnotów. Po otwarciu zapieczętowanego sejfu okazuje się, że brylanty zmieniły kolor. Lord oskarża bankiera o podłożenie falsyfikatów i kradzież oryginałów, żąda odszkodowania w wysokości ceny kolekcji czyli dziesięciokrotnej sumy pożyczki. Holmes wykrywa oszustwo, oparte na najnowszych zdobyczach nauki.

Tajemnica czerwonego pudru[edytuj | edytuj kod]

Wytwórca kosmetyków, będący dawnym szkolnym kolegą doktora Watsona, otrzymuje liczne reklamacje z powodu nagłej utraty jakości wyrobów. Holmes wykrywa sabotaż w jego fabryce.

Widokówka z Brighton[edytuj | edytuj kod]

Szwagier Watsona, emerytowany oficer, twierdzi, że widzi katastroficzne napisy na ścianie swej willi w Brighton, które zapowiadają jego bliską śmierć. Holmes odcyfrowuje szyfrowaną wiadomość na znalezionej tam pocztówce dzięki czemu ocala oficera od śmierci.

Pijany pająk[edytuj | edytuj kod]

Watson zachęca Holmesa do wyjazdu nad morze w celu odpoczynku. Zamiast podziwiać uroki przyrody detektyw wynajduje nowe zagadki do rozwiązywania. Z okien pobliskiego zamku dochodzą przeraźliwe odgłosy. Miejscowy sklepikarz opowiada, że dziedzic posiadłości ostatnio oszalał a choroba jest dziedziczna. Wieść gminna niesie, iż ongi przed paruset laty okrutny baron, pan na owym zamku, zabił na łowach świątobliwego pustelnika i klątwa na ród spadła. Holmes wykrywa, że obłęd został wywołany narkotykami.

Czerwony chaber[edytuj | edytuj kod]

Detektyw demaskuje oszustwo w nielegalnym kasynie gry. W odszukaniu kasyna pomaga jego brat Mycroft Holmes.

Fuks na torze[edytuj | edytuj kod]

Doktor Watson stawia na konia w wyścigach. Obstawiony koń odpada, podobnie zdyskwalifikowane są dwa pozostałe, choć każdy z innej przyczyny, walkowerem wygrywa najsłabszy zawodnik. Holmes wykazuje, że miał miejsce przebiegły sabotaż.

Dziewiąty dzień[edytuj | edytuj kod]

Następuje seria eksplozji na okrętach wiozących transporty amunicji. Holmes wykrywa zapalnik czasowy nowego typu. Odszukuje laboratorium sprawcy, tamten jednak zastawia pułapkę na detektywa.

Fotel elektryczny[edytuj | edytuj kod]

Z okazji jubileuszu Holmes otrzymuje prezenty od wielbicieli. Detektyw podejrzewa podstęp. W porę udaremnia zamach na swoje życie.

Ostatnia rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Pani Hudson, gospodyni Holmesa, mówi, że jej siostra skarży się na odrażający zapach w swym domu. Watson przypuszcza, że chodzi o wywabienie jej z domu, w celu dokonania jakiegoś przestępstwa. Holmes zgadza się z tym przypuszczeniem, dedukuje, iż plan przestępców jest jeszcze bardziej przewrotny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wacław Gołembowicz: Przygody chemiczne Sherlocka Holmesa. Warszawa: Nasza Księgarnia, 1959. OCLC 297740240.
  2. Irena Dvořáková (cz.). Obec překladatelů. [dostęp 2020-10-18].