Przejdź do zawartości

Przyjaciel korespondencyjny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Z przyjacielem korespondencyjnym można wymieniać listy tradycyjne lub mejle

Przyjaciel korespondencyjny lub przyjaciel listowny – osoba, z którą regularnie wymienia się miłe listy lub maile (koresponduje) jako hobby. Często jest to osoba zamieszkała w innym kraju, której nigdy nie spotkało się osobiście i ze względu na dzielącą odległość jej spotkanie na żywo jest mało prawdopodobne[1][2][3][4].

Jednym z celów nawiązania i utrzymywania kontaktów z przyjacielem korespondencyjnym jest nauka obcego języka (pisanie, czytanie i gramatyka) poprzez listowne konwersacje na temat codziennego życia i zainteresowań, ale także poznanie kultury oraz obyczajów innego narodu[5].

W porównaniu do konwersacji na żywo zaletą pisania listów lub maili jest możliwość korzystania ze słownika, mniejszy stres i brak pośpiechu[5].

Ta forma kontaktów jest często jedyną formą kontaktów dla osób osadzonych, tzn. przebywających w więzieniach i odbywających długi wyrok lub oczekujących na wykonanie kary śmierci[6]. Przyjaciel korespondencyjny poza murami więzienia pomaga w takich przypadkach poradzić sobie z osamotnieniem[6].

Specjalne strony internetowe pomagają w nawiązaniu pierwszych kontaktów korespondencyjnych i znalezieniu korespondencyjnego przyjaciela[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pen Pal. dictionary.reference.com. [dostęp 2014-02-24]. (ang.).
  2. Pen Pal (noun) definition. collinsdictionary.com. [dostęp 2014-02-24]. (ang.).
  3. English definition of pen pal. dictionary.cambridge.org. [dostęp 2014-02-24]. (ang.).
  4. a b Global penfriends. globalpenfriends.com. [dostęp 2014-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-14)]. (ang.).
  5. a b Email Exchange of Language and Cultures (Penpals). mylanguageexchange.com. [dostęp 2014-02-24]. (ang.).
  6. a b Korespondencyjni Przyjaciele z Więzienia. [dostęp 2014-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-10)]. (pol.).