Przykrzyca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przykrzyca
Ilustracja
Widok od południa
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Mały

Wysokość

754 m n.p.m.

Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego z zaznaczoną granicą Polski, u góry nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Przykrzyca”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Przykrzyca”
Ziemia49°45′02″N 19°16′53″E/49,750556 19,281389

Przykrzyca (754 m) – szczyt na zachodnim końcu Pasma Łysiny w Beskidzie Andrychowskiem (część Beskidu Małego). Jego zachodnie i północne stoki stromo opadają ku dolinie Kocierzanki, wschodnie do doliny potoku będącego dopływem Łękawki. W południowo-wschodnim kierunku grzbiet Przykrzycy poprzez przełęcz 730 m przechodzi w szczyt Gugów Groń (759 m). Przykrzyca wznosi się nad miejscowościami: Kocierz Moszczanicki, Łękawica i Okrajnik[1].

Południowy grzbiet Przykrzycy, wznoszący się nad miejscowością Łękawica, to tzw. Krowi Dział. Nie prowadzi przez niego znakowany szlak turystyczny, jest jednak polna droga, która prowadzi całym grzbietem i łączy się u góry ze szlakiem turystycznym. Dzięki temu, że stoki Krowiego Działu są bezleśne, roztacza się z nich panorama widokowa na południe. Najbardziej rozległe widoki są spod lasu na grzbiecie Przykrzycy. W lesie powyżej jest zarastająca już polana Łopaci Łaz, a na niej domek letniskowy i dawny kamienny szałas – budowla pasterska charakterystyczna dla Beskidu Małego. Na samym szczycie jest również polana, dość długa, jednak pozbawiona widoków[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Beskid Mały. Mapa 1:50 000. Kraków: Compass. ISBN 978-83-7605-329-5.
  2. Radosław Truś: Beskid Mały. Przewodnik. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2008. ISBN 978-83-89188-77-9.
Widok z południowo-zachodniej strony na dolinę Kocierzanki i Pasmo Łysiny
Widok z południowo-zachodniej strony na dolinę Kocierzanki i Pasmo Łysiny