Przykurcz Volkmanna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przykurcz niedokrwienny Volkmanna
syndroma ischaemica Volkmanni
ICD-10 T79.6

Zespół Volkmanna, przykurcz Volkmanna, przykurcz niedokrwienny (łac. syndroma ischaemica Volkmanni, ang. Volkmann's contracture) – postępujące zwyrodnienie i martwica nerwów i mięśni powstała na skutek pourazowego niedokrwienia kończyny.

Występuje najczęściej w złamaniach nadkłykciowych kości ramiennej, przedramienia oraz zwichnięciach i złamaniach stawu łokciowego. Może wystąpić również na skutek obrzęku kończyny w opatrunku gipsowym, powodującego ucisk i zaciśnięcie naczyń tętniczych oraz w zespole ciasnoty przedziałów powięziowych. Nieodwracalne zmiany pojawiają się w mięśniach i nerwach po 4 do 12 godzin niedokrwienia.

Głównymi objawami są: ból, zasinienie kończyny, brak tętna na tętnicach, usztywnieniu palców, szponowate ustawienie ręki.

Leczenie w pierwszych godzinach zmian polega na jak najszybszym przywróceniu krążenia krwi poprzez usunięcie przyczyny zaburzeń krążenia. Po wystąpieniu martwicy przez pierwsze tygodnie podaje się środki poprawiające ukrwienie i pobudzające regenerację włókien mięśniowych oraz sztywną stabilizację zapobiegającą narastaniu zniekształceń. W tym okresie przeciwwskazane są intensywne masaże, które mogą spowodować ponowne rozerwanie regenerujących się włókien mięśniowych. Można stosować delikatne masaże głaskające, termoterapię, elektroterapię. Po kilku tygodniach dołącza się ćwiczenia redresyjne i intensywną fizykoterapię. W ostateczności stosuje się leczenie operacyjne.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • D.E. Brown, R.D. Neumann: Sekrety ortopedii. Wrocław: Urban&Partner, 2006, s. 185, 187. ISBN 83-89581-98-1.
  • T. Żuk, A. Dziak, A. Gusta: Podstawy ortopedii i traumatologii. Warszawa: PZWL, 1980, s. 250-251. ISBN 83-200-0146-3.

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.