Przejdź do zawartości

Przylepniczka wytworna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przylepniczka wytworna
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

miseczniaki

Rząd

misecznicowce

Rodzina

tarczownicowate

Rodzaj

przylepniczka

Gatunek

przylepniczka wytworna

Nazwa systematyczna
Melanohalea elegantula (Zahlbr.) O. Blanco, A. Crespo, Divakar, Essl., D. Hawksw. & Lumbsch
Mycol. Res. 108(8): 882 (2004)

Przylepniczka wytworna (Melanohalea elegantula (Zahlbr.) O. Blanco, A. Crespo, Divakar, Essl., D. Hawksw. & Lumbsch) – gatunek grzybów z rodziny tarczownicowatych (Parmeliaceae)[1]. Ze względu na symbiozę z glonami zaliczany jest do porostów[2].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Melanohalea, Parmeliaceae, Lecanorales, Lecanoromycetidae, Lecanoromycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten opisał w 1894 r. Alexander Zahlbruckner jako odmianę jednego z gatunków tarczownic (Parmelia aspidota var. elegantula), później zaliczany był w randze gatunku do rodzaju Melanelia, a w 2004 r. przez grupę badaczy przeniesiony został do nowo utworzonego rodzaju Melanohalea[1].

Synonimy nazwy naukowej[3]:

 • Collema exasperatum Ach. 1810
 • Imbricaria exasperata (Ach.) Rabenh. 1861
 • Melanelia elegantula (Zahlbr.) Essl. 1978
 • Melanelia elegantula (Zahlbr.) Essl. 1978 var. elegantula
 • Parmelia aspidota var. elegantula Zahlbr. 1894
 • Parmelia elegantula (Zahlbr.) Szatala 1930
 • Parmelia exasperatula var. elegantula (Zahlbr.) Zahlbr. 1929

Nazwa polska na podstawie listy grzybów chronionych w Polsce[4]. Wcześniej gatunek ten zaliczany był do rodzaju Melanelia lub Parmelia i miał polskie nazwy przylepka wytworna lub tarczownica wytworna[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Tworzy listkowatą plechę, która do podłoża jest luźno przyrośnięta, cała, lub przynajmniej na obrzeżach podnosząca się. Pojedyncza plecha osiąga średnicę do 6, wyjątkowo do 10 cm i zbudowana jest z zaokrąglonych płatów. Krótkie, zaokrąglone i nieznacznie wydłużone odcinki tej plechy o szerokości 1–4(7) mm nieznacznie zachodzą na siebie. Powierzchnia górna jest blado-oliwkowa, ciemnobrązowa, czerwono-brązowa, gładka lub nieco pomarszczona. Zazwyczaj jest matowa, czasami słabo błyszcząca, zwłaszcza w pobliżu końców płata, często dość mocno oprószona. Występują na niej mało wyraźne pseudocyfelle i dość równomiernie rozproszone niewielkie izydia. Mają postać stożkowatych, niezwężonych u podstawy brodawek o długości 1–1,5 mm i średnicy 0,03-0,2(-0,4) mm. Dolna powierzchnia ma barwę od jasno żółtobrązowej do ciemnobrązowej, a nawet czarnej. Jest jaśniejsza przy obwodzie, często jasno lub ciemno nakrapiana, gładka lub nieregularnie pomarszczona, matowa lub lekko błyszcząca. Reakcje barwne: górna kora K–, C–, KC–, rdzeń K–, C–, KC–[5].

Owocniki w postaci apotecjów występują rzadko. Wyrastają na bardzo krótkich trzonkach, mają średnicę około 3,5 mm i wklęsłe tarczki silnie obrośnięte izydiami. W jednym worku powstaje 8 grubościennych askospor. Są elipsoidalne do szeroko jajowatych, czasami niemal kuliste i mają rozmiary 8–11,5 × 4,5–7 μm. Zanurzone w plesze pyknidia występują rzadko. Powstają w nich pykniospory o kształcie od beczułkowatego do wrzecionowatego i rozmiarach 7 × 1 μm[5].

Kwasów porostowych nie stwierdzono[5].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Występuje w północnej i zachodniej części Ameryki Północnej, Europie, Afryce Północnej i Środkowej, Azji i południowej części Ameryki Południowej[5]. W Europie występuje na całym obszarze – od archipelagu Svalbard na północy, po Morze Śródziemne[6]. W Polsce jest gatunkiem rzadkim, znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status VU – potencjalnie zagrożony z powodu ograniczonego zasięgu geograficznego i małych obszarów siedliskowych[7]. W Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej[8].

Rośnie na korze drzew, wyłącznie liściastych. Występuje w lasach i na terenach otwartych[2].

Gatunki podobne[edytuj | edytuj kod]

Jest kilka podobnych gatunków, jednak przylepkę wytworną można od nich dość łatwo odróżnić. Z gatunków występujących w Polsce Melanelixia fuliginosa i Melanelia subargentifera również na górnej powierzchni mają izydia lub struktury izydiowe, ale te dwa gatunki zawierają kwas lekanorowy i odróżnia je reakcja barwna z podchlorynem wapnia (C+ czerwony, podczas gdy przylepka wytworna daje wynik ujemny). Podobna jest przylepka łuseczkowata (Melanohalea exasperatula), również posiadająca prawdziwe izydia i na dokładkę również dająca ujemny wynik reakcji barwnej (rdzeń C–), ale wyraźnie różni się brakiem pseudocyfelli, jej izydia są kuliste lub łopatkowate i plecha bardziej błyszcząca[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Index Fungorum. [dostęp 2014-08-22]. (ang.).
 2. a b c Wiesław Fałtynowicz: The Lichenes, Lichenicolous and allied Fungi of Poland.Krytyczna lista porostów i grzybów naporostowych Polski. Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2003. ISBN 83-89648-06-7.
 3. Species Fungorum. [dostęp 2014-06-12]. (ang.).
 4. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów. [dostęp 2015-01-04].
 5. a b c d e Consortium of North American Lichen Herbaria. [dostęp 2014-08-26].
 6. Discover Life Maps. [dostęp 2014-08-27].
 7. Zbigniew Mirek: Red list of plants and fungi in Poland = Czerwona lista roślin i grzybów Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany. Polish Academy of Sciences, 2006. ISBN 83-89648-38-5.
 8. Dz.U. z 2014 r. poz. 1409 – Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów