Przymus podwójny jednoczesny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Przymus podwójny jednoczesny to najprostsza odmiana przymusu podwójnego w którym obaj obrońcy zostają przymuszeni w tej samej lewie

            ♠ A 2
             K
             -
            ♣ -
       ♠ D 3        ♠ K 9
       A          -
       -          D
       ♣ -         ♣ -
            ♠ 6
            -
            W
            ♣ 2

S gra dwójkę trefl i gracz W staje w przymusie prostym - jeżeli zrzuci asa kier od razu wyrobi leżącego w dziadku króla, musi więc wyrzucić pika. N wyrzuca teraz bezużytecznego już króla kier i w przymusie staje gracz na pozycji E - wyrzucenie kara wyrabia waleta w ręce rozgrywającego, a odrzucenie pika pozwala na wyrobienie dwójki pik leżącej w dziadku. Ta odmiana przymusu podwójnego to przymus pozycyjny - położenie zatrzymań w kolorach czerwonych jest krytyczne, jeżeli zamienimy ręce obrońców to sytuacja przymusowa nie zaistnieje.

           ♠ A 2
            K
            W
           ♣ -
       ♠ D W 9      ♠ 10 8 5
        A        -
        -        D
       ♣ -        ♣ -
           ♠ K 6 4
            -
            -
           ♣ 2

S gra dwójkę trefl i W staje w przymusie prostym, nie może odrzucić asa kier, musi więc rozstać się z małym pikiem, po zrzuceniu z dziadka króla kier, obrońca E staje w przymusie. Ta odmiana przymusu podwójnego to przymus automatyczny - do sytuacji przymusowej dojdzie niezależnie od tego który z obrońców trzyma które zatrzymanie w kolorze czerwonym.

           ♠ A K 2
            -
            2
           ♣ -
       ♠ D W 9      ♠ 10 8 5
        A        -
        -        K
       ♣ -        ♣ -
           ♠ 4
            D
            D
           ♣ 3

Z punktu widzenia rozgrywającego powyższa pozycja to najłatwiejsza odmiana przymusu podwójnego - przymus niepozycyjny i automatyczny. Po zagraniu trójki trefl wyrzuca on z dziadka dwójkę karo niezależnie od tego co odrzuci gracz W.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]