Przymus wyborczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przymus wyborczy na świecie:

     Obowiązkowy udział w wyborach

     Obowiązkowy udział w wyborach (nieegzekwowany)

     Obowiązkowy udział w wyborach (tylko mężczyźni)

     Obowiązkowy udział w wyborach (tylko męźczyźni, nieegzekwowany)

     Państwa, w których przymus wyborczy obowiązywał w przeszłości

Przymus wyborczy (obowiązek wyborczy) – prawo przewidujące sankcje za brak udziału w głosowaniu w wyborach powszechnych bądź referendum. Ustanowienie takiego prawa zostało podyktowane przekonaniem, że każdy obywatel ma obowiązek choćby minimalnej troski o swój kraj, wyrażającej się przez udział w wyborach i referendach. Obecnie przymus wyborczy istnieje w Singapurze, Australii, Belgii i Wenezueli. We Włoszech przymus wyborczy istnieje, lecz nie ma możliwości egzekwowania go ze względu na brak przepisów wykonawczych. Najczęstszą sankcją za niepodporządkowanie się temu prawu, z wyjątkiem Wenezueli, gdzie grozi za to areszt, jest grzywna.

Według stanu na sierpień 2013 r. w 22 państwach istniał obowiązek wyborczy; w 11 z nich był on egzekwowany[1]. W 2016 roku obowiązek wyborczy istniał w 26 państwach na świecie, jednak w żadnym (poza Australią) anglojęzycznym[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. World Factbook: Suffrage. Central Intelligence Agency. [dostęp 2013–08–16].
  2. Przymus wyborczy w Australii [w:] Grzegorz Kryszeń, Studia Wyborcze, t. 24, Str. 84, źródło: Solijonov 2016: 29, 47-48., 2017, DOI10.26485/SW/2017/24/4.