Przysięga małżeńska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Przysięga małżeńskaprzysięga składana podczas ślubu przez strony zawierające małżeństwo.

W Polsce[edytuj | edytuj kod]

Ślub cywilny[edytuj | edytuj kod]

Zaręczona para, zawierając świecki związek małżeński, składa w urzędzie stanu cywilnego (USC) - lub odpłatnie (co do zasady) poza urzędem[1] - oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński. Z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 28 listopada 2014 treść oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński została wpisana do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:[2]:

Świadomy/Świadoma praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię i nazwisko drugiej z osób wstępujących w związek małżeński) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.

Następstwem złożenia takiego oświadczenia jest uznanie narzeczonych za małżeństwo w rozumieniu prawa.

Do 1 marca 2015 r. obowiązywała poniższa formuła[3]:

Świadomy(a) praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię i nazwisko pani młodej/pana młodego) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.

Śluby wyznaniowe[edytuj | edytuj kod]

Kościół łaciński[edytuj | edytuj kod]

W Kościele łacińskim przysięga małżeńska brzmi następująco[4]:

Ja (imię pana młodego/panny młodej) biorę ciebie (imię panny młodej/pana młodego) za żonę (męża) i ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże wszechmogący w Trójcy Jedyny i wszyscy święci.

Przy wymianie obrączek państwo młodzi mówią:

("imię panny młodej/pana młodego") przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Następstwem złożenia przysięgi małżeńskiej z zachowaniem formy kanonicznej jest uznanie narzeczonych za małżeństwo sakramentalne.

Kościół ewangelicki[edytuj | edytuj kod]

W Kościołach ewangelickich przysięga małżeńska brzmi następująco:

Ja, (imię), przed obliczem Boga żywego i w obecności tych świadków z ręki Bożej przyjmuję ciebie, (imię), za żonę swoją (męża swego) i ślubuję ci: miłość, szacunek i wierność małżeńską w dniach dobrych, jak i złych, dzielić z tobą radość i smutek, szczęście i nieszczęście, jak Bóg zrządzi oraz że cię nie opuszczę, aż Bóg przez śmierć nas rozłączy. Do tego dopomóż mi, Panie Boże wszechmogący. Amen.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Art. 85 ust. 5 i 8 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2023 r. poz. 1378).
  2. Art. 7 § 3 KRO w brzmieniu nadanym przez ustawę z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego.
  3. Przysięga małżeńska w USC. Wrocławski Portal Ślubny. [dostęp 2012-02-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013–05–04)].
  4. Obrzędy sakramentu małżeństwa. Katowice: Księgarnia Św. Jacka, 2010, s. 116. ISBN 978-83-7030-555-0.