Pseudancjum (botanika)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pseudancjumkwiatostan podobny z wyglądu do pojedynczego kwiatu. Termin dotyczy kwiatostanów, w przypadku których poszczególne, tworzące je kwiaty są drobne[1] i rosną skupione, np. w formie główki lub koszyczka[2]. Dodatkowo listki okrywy lub brzeżne kwiaty języczkowate otaczają cały kwiatostan, tworząc odpowiednik korony[2]. Funkcjonalnie kwiatostany takie funkcjonują jak pojedynczy kwiat[3]. Do przykładów pseudancjów należą koszyczki astrowatych, kolby obrazkowatych i cyjacja wilczomleczowatych[3]. W budowie kwiatostanów występują także postaci podobne do pseudancjów, w których skupione kwiatostany otoczone są powabnią powstającą z liści przykwiatowych, jak u jarzmianki Astrantia czy dereni Cornus[3].

W klasyfikacji morfologicznej typów kwiatów pseudancja traktowane są jak pojedyncze kwiaty i tak kolbowate kwiatostany obrazkowatych łączone są z kwiatami pułapkowymi i paściowymi, a cyjacja wilczomleczów zaliczane są do „kwiatów talerzykowatych”[2].

Nazwa „pseudancjum” stosowana jest także w odniesieniu do teorii, według której obupłciowy kwiat typowy dla okrytozalążkowych wyewoluować miał z kwiatostanu złożonego z kwiatów rozdzielnopłciowych[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Pseudancjum. W: Słownik terminów biologicznych [on-line]. PWN. [dostęp 2017-05-27].
  2. a b c Władysław Szafer: Kwiaty i zwierzęta. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1969, s. 114-118.
  3. a b c E. Strasburger, F. Noll, H. Schenck, A.F.W. Schimper: Botanika. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1972, s. 807.