Psie Pole (dzielnica Wrocławia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zobacz też: inne znaczenia słowa Psie Pole.
Herb Wrocławia Psie Pole
Dzielnica Wrocławia
ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Miasto Wrocław
Data założenia 1952 do 1990
Powierzchnia 97,7 km²
Populacja (2011)
• liczba ludności

94 487
• gęstość 967,1 os./km²
Położenie na mapie Wrocławia
Położenie na mapie
Portal Portal Polska
Rynek Psiego Pola.jpg
Psie Pole Rynek
Ryneczek Psiego Pola po rewitalizacji

Psie Pole (niem. Hundsfeld) – była dzielnica samorządowo-administracyjna Wrocławia, ustanowiona 12 lutego 1952 roku, zlokalizowana w północnej części miasta. Jej funkcje 8 marca 1990 roku przejął w szerokim zakresie Urząd Miejski nowo powstałej Gminy Wrocław. Nazwa Psie Pole przywoływana jest dla celów statystycznych, oraz funkcjonuje w organach administracji rządowej i specjalnej np. ZOZ, urząd skarbowy, prokuratura, policja, itp. Obszar byłej dzielnicy Psie Pole liczy 97,7 km² (Encyklopedia Wrocławia 2006) zamieszkuje ją 93 375 osób (GUS, 31.12.2008).

Psie Pole obejmuje wszystkie osiedla położone na prawym brzegu głównego nurtu Odry, Starej Odry i Kanału Nawigacyjnego, m.in. Karłowice, Osobowice i dawniej niezależne miasto Psie Pole, obecnie w granicach osiedla Psie Pole Zawidawie. Jedynym osiedlem znajdującym się na drugiej stronie rzeki jest Kleczków, który znajduje się pomiędzy Odrą a torami kolejowymi wraz z dworcem Nadodrze. Poza licznymi osiedlami domów jednorodzinnych i willi oraz dawnymi osadami wiejskimi znajdują się w niej trzy duże osiedla: Zakrzów, osiedle Psie Pole i Różanka. Przez dzielnicę przepływa Widawa, stanowiąca na dużym odcinku granicę miasta. Na południowym wschodzie dzielnicy znajduje się duży zespół przemysłowy, m.in. z Polmosem, Polifarbem i oddziałem fabryki autobusów Volvo, ponadto na terenie dzielnicy znajdują się wytwórnia sprzętu gospodarstwa domowego (głównie zmywarek, kuchenek i lodówek) Whirlpool Polar, kuchenek FagorMastercook (były Wrozamet), PZL Hydral i in. Północno-zachodnią część dzielnicy zajmują rozległe pola irygacyjne (pola irygacyjne Wrocławia). Na obrzeżach dzielnicy rosną liczne lasy m.in. las rędziński, osobowicki, sołtysowicki, zakrzowski, strachociński i wojnowski.

Pomiędzy ulicami Kamieńskiego i Czajkowskiego znajduje się Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych, która stanowi utrudnienie dla rozładowania ruchu samochodowego w tej części miasta. Jedyną dużą ulicą, która łączy wschodnią część dzielnicy z zachodnią jest ulica Jana Kasprowicza. W północnej części obszaru wojskowego przebiega odcinek obwodnicy śródmiejskiej.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]