Psiklatka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Psiklatka
POL Pomnik Przyrody.svg pomnik przyrody ustanowiony 1970[1]
Ilustracja
Widok z Grodziska (Wzgórza 502)
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Lokalizacja Jerzmanowice, gmina Jerzmanowice-Przeginia
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Psiklatka
Psiklatka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Psiklatka
Psiklatka
Ziemia50°11′52″N 19°47′00″E/50,197778 19,783333

Psiklatka lub Psi Klatka[1][2]ostaniec wchodzący w skład grupy skał zwanych Ostańcami Jerzmanowickimi. Znajduje się na wierzchowinie Wyżyny Olkuskiej, w miejscowości Jerzmanowice, w odległości ok. 150 m na południowy zachód od drogi krajowej nr 94 i około 50 m od drogi, która od tej szosy prowadzi do Jaskini Nietoperzowej[3][4].

Lewa część Psiklatki
Prawa część Psiklatki

Psiklatka to skalisty grzbiet niewielkiego wzniesienia[3]. Na południowo-wschodnią stronę opada z niej mur skalny, który jest jednym z obiektów wspinaczki skalnej. Znajduje się na terenie prywatnym i wspinaczka dozwolona jest tylko w niektórych częściach tego muru i przy zachowaniu ustalonych reguł (opisuje je przewodnik T. Ślusarczyka „Ostańce Jerzmanowickie i Dolina Szklarki”). Wspinacze skalni wyróżniają w Psiklatce następujące formacje skalne[5]:

  • Psi Płot. Lewa część muru o wysokości 18 m. Składa się z połogich ścianek oraz filarów i pocięta jest rysami. 14 dróg wspinaczkowych o stopniu trudności III – VI+ w skali krakowskiej[5].
  • Psi Filar. Szeroki filar o dwu wierzchołkach, północny sąsiaduje z Psim Płotem. Od Psiego Filaru odbiega krótka grań z trzema ścianami; zachodnią, południową i południowo-wschodnią. Zachodnia ściana jest w dolnej części przewieszona i są w niej liczne dziuple. U jej podnóża jest otwór wlotowy do jaskini. Na południe Psi Filar opada połogą ścianą, która ostrym kantem przechodzi w Psią Ściankę. 7 dróg wspinaczkowych (II+ – VI.1)[5].
  • Psia Ścianka. Z lewej strony jest to szeroka i połoga płyta, z prawej zacięcie, w dolnej części ze skośnym przewieszeniem. Wspinanie niedozwolone[5].
  • Mniszek. Niewielka turniczka mająca dwie interesujące dla wspinaczy ścianki: południowo-zachodnią i południową. W gładkiej ścianie południowej najtrudniejsza z wszystkich dróg w Psiklatce (VI.2). Wspinanie obecnie niedozwolone[5].

Psiklatka jest jednym z 41 pomników przyrody gminy Jerzmanowice-Przeginia (w rejestrze ma nr 10/40)[2] i znajduje się na obszarze Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Pomnik przyrody Psi Klatka. W: Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2018-09-10].
  2. a b Rejestr pomników przyrody Gminy Jerzmanowice-Przeginia
  3. a b Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2015-04-01].
  4. Dolinki Podkrakowskie. Mapa turystyczna 1:25 000. Kraków: Wyd. Compass, 2006. ISBN 83-89165-95-3.
  5. a b c d e Tomasz Ślusarczyk: Ostańce Jerzmanowickie i Dolina Szklarki. Przewodnik wspinaczkowy. Kraków: Wspinanie.pl, 2006. ISBN 978-83-917726-4-5.