Przejdź do zawartości

Psilocybe aztecorum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Psilocybe aztecorum
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

pieczarkowce

Rodzina

podziemniczkowate

Rodzaj

łysiczka

Gatunek

Psilocybe aztecorum

Nazwa systematyczna
Psilocybe aztecorum R. Heim
Revue Mycol., Paris 22: 78 (1957)
Blaszki

Psilocybe aztecorum R. Heim – gatunek grzybów należący do rodziny Hymenogastraceae[1]. Podobnie jak inne gatunki z rodzaju Psilocybe, jest grzybem halucynogennym[2].

Systematyka i nazewnictwo

[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Hymenogastraceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]

Barwa kapelusza zmienia się w zależności od stanu nawodnienia, od brązowego do słomkowego lub białawego w czasie suszy. Podstawa trzonu pokryta jest widocznymi białymi ryzomorfami, co jest cechą wyjątkową wśród grzybów z rodzaju łysiczka[2].

Występowanie i siedlisko

[edytuj | edytuj kod]

Opisano występowanie Psilocybe aztecorum tylko w wysokich górach środkowego Meksyku, takich jak Sierra Nevada, Nevado de Toluca, La Malinche w Nowym Meksuku, Puebla i Tlaxcala. Rośnie tutaj na wysokości 2000 – 3300 m n,p,m. Według Guzmán, jest prawdopodobne, że gatunek ten rośnie także w innych obszarach górskich, takich jak of Nuevo Leon, Veracruz, Colima, and Chiapas, mają one bowiem podobne warunki siedliskowe[2].

Występuje tylko w lasach w których rośnie sosna Pinus hartwegii i jodła Abies religiosa, w towarzystwie roślin zielnych takich, jak: Festuca tolucensis, Muhlenbergia quadridentata i Alchemilla procumbens. Owocniki pojawiają się od sierpnia do listopada. Występują w grupkach po 5-20 sztuk, czasami tworzą wiązki. Rozwijają się na rozkładających się szczątkach roślinnych, głównie na zagrzebanych w ziemi resztkach drewna, gałązka, rzadziej na szyszkach[2][3].

Znaczenie

[edytuj | edytuj kod]

Psilocybe aztecorum zawiera psychoaktywny związek psylocybinę. Pod względem siły działania psychoaktywnego ocenia się P. aztecorum jako "umiarkowanie do bardzo aktywny"[4].

Grzyb stosowany był podczas rytuałów religijnych przez Indian z ludu Mixteków. Statuetka azteckiego boga Xochipilli, odnaleziona w pobliżu wulkanu Popocatépetl pokryta jest wyobrażeniami świętych i halucynogennych roślin. R. Gordon Wasson zinterpretował niektóre z nich jako stylizowany grzyb Psilocybe aztecorum[5]. Obecnie grzyb ten nadal jest używany przez rdzennych mieszkańców w regionie Popocatépetl, chociaż w coraz mniejszym stopniu i głównie w celach leczniczych przez miejscowych szamanów. Grzyby te spożywa się po trzydniowym okresie głodówki oraz abstynencji od rozmowy i stosunków seksualnych. Szaman, który spożył grzyby udaje się w góry i trwa tam w modlitwie, nie spożywając w tym czasie nic, oprócz miodu. Modli się o umiejętność rozpoznawania chorób i moc uzdrawiania[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Index Fungorum. [dostęp 2016-07-10]. (ang.).
  2. a b c d Guzmán G. (1998). "Inventorying the fungi of Mexico". Biodiversity and Conservation 7 (3): 369–84
  3. Heim R. (1956). "Les champignons divinatoires recueillis par Mme. V. P. Wasson et M. R. G. Wasson au cours de leurs missions de 1954 et 1955 dans le pays mije, mazateque, zapoteque et nahua du Mexique méridional et central" [The divinatory mushrooms collected by Mrs. V. P. Wasson and R. G. Wasson during their missions in 1954 and 1955 in the Mazatec, Zapotec, and Nahua areas of southern and central Mexico]. Comptes rendus hebdomadaires des séances de l'Académie des sciences (in French) 242: 1389–95
  4. a b Stamets P. (1996). Psilocybin Mushrooms of the World: An Identification Guide. Berkeley, California: Ten Speed Press
  5. Wasson G. (1974). "The role of 'flowers' in Nahuatl culture: a suggested interpretation". Journal of Psychoactive Drugs 6 (3): 351–60.