Psilocybe azurescens

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Psilocybe azurescens
Psilocybe azurescens: zdjęcie
Systematyka[1]
Królestwo grzyby
Gromada podstawczaki
Klasa pieczarniaki
Podklasa podstawczaki pieczarkopodobne
Rząd pieczarkowce
Rodzina pierścieniakowate
Rodzaj łysiczka
Nazwa systematyczna
Psilocybe azurescens Stamets & Gartz[2]
Integration: Journal for Mind Moving Plants and Culture 6: 21-28 (1995)

Psilocybe azurescens – gatunek grzybów należący do rodziny pierścieniakowatych. Według Index Fungorum jest gatunkiem o nieokreślonym statusie taksonomicznym[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz
O średnicy 30-100 mm średnicy, stożkowy do wypukłego, higrofaniczny, w kolorze brązowym, ochrowym lub karmelowym, jaśniejszy na obwodzie. Powierzchnia gładka, lepka kiedy jest wilgotna.
Trzon
90-200 mm długości na 3-6 mm średnicy, jest biały lub brudnobrązowy.
Wysyp zarodników
Czarny, brązowy lub ciemnofioletowy.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Uprawiany jest na całym świecie ale naturalnie występuje tylko w Ameryce Północnej, wzdłuż wybrzeża oceanu Spokojnego. Jest to grzyb saprofityczny.

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Jest najbardziej zasobnym w alkaloidy grzybem psylocybinowym[3]. Może zawierać do 1,8% psylocybiny, 0,5% psylocyny i 0,4% baeocystyny w suchej masie, średnio jednak wartości te utrzymują się na poziomie 1,1% psylocybiny i 0,15% psylocyny. Zawiera w dużym stężeniu psychoaktywne i alkaloidy: głównie psylocybinę, psylocynę i baeocystynę. Po zażyciu jednego grama wysuszonego Psilocybe azurescens następują trwające 6 godzin psychodeliczne stany wizyjne. Działanie grzybów psylocybinowych jest bardzo indywidualne i nieprzewidywalne, ale zwykle obejmuje: poprawienie humoru i podniesienie nastroju, zaburzenia percepcji, euforię, efekty wizualne oraz ogólną zmianę postrzegania zmysłowego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Bisby, Roskov, Orrell, Nicolson, Paglinawan, Bailly, Kirk, Bourgoin, Baillargeon: 2009 Annual Checklist (ang.). W: Species 2000 & ITIS Catalogue of Life [on-line]. [dostęp 28 listopada 2015].
  2. a b CABI Bioscience Databases (ang.). [dostęp 2012-13-02].
  3. Paul Stamets, A Comparison of Combined Maxima of Psilocybin, Psilocin and Baeocystin in Eleven Species of Psilocybe Fungi Perfect