Psychiatria: Przemysł Śmierci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Psychiatria: Przemysł Śmierci (ang. Psychiatry: An Industry of Death) to muzeum w Hollywood w Kalifornii, będące własnością i prowadzone przez Citizens Commission on Human Rights (CCHR), antypsychiatryczną organizację założoną przez Kościół Scjentologiczny.

Otwarcie[edytuj | edytuj kod]

Na otwarciu muzeum w dniu 21 grudnia 2005 pojawiło się wiele gwiazd należących do Kościoła, takich jak Priscilla Presley, Lisa Marie Presley, Jenna Elfman, Danny Masterson, Giovanni Ribisi, Leah Remini, Catherine Bell i Anne Archer.

Muzeum poświęcone jest przemysłowi nastawionemu wyłącznie na zysk oraz dostarcza praktycznych wskazówek dla twórców prawa, lekarzy, obrońców praw człowieka i zwykłych obywateli, którzy powinni podjąć działania we własnym środowisku, które doprowadzą do postawienia psychiatrii przed sądem.

Tezy[edytuj | edytuj kod]

W muzeum można zobaczyć wystawy i ekspozycje popierające kontrowersyjne twierdzenia, takie jak:

  • Psychiatrzy przeprowadzają długotrwały "plan generalny", którego celem jest zdobycie dominacji nad światem.
  • Pewną rolę w tym planie miał Adolf Hitler ("żaden człowiek w historii nie grał tak widocznej roli w psychiatrycznym marzeniu o dominacji nad światem").
  • Psychiatria odpowiada za śmierć takich postaci jak Ernest Hemingway, Del Shannon, Billie Holiday, Kurt Cobain, Spalding Gray i wielu innych.
  • Siedemnaście milionów dzieci na całym świecie zażywa lekarstwa psychiatryczne, które doprowadzają do samobójstw, wrogości, przemocy i uzależnienia.
  • Psychiatrzy corocznie mordują nawet do 10.000 osób przy pomocy terapii elektrowstrząsowej.
  • Od 10 do 25 procent psychiatrów molestuje seksualnie swoich pacjentów, w tym dzieci.
  • Psychiatrzy są odpowiedzialni za działania pilotów samobójców, którzy stali za atakmi z 11 września (Piloci samobójcy to... zamachowcy stworzeni za pomocą lekarstw i psycho-politycznych metod. Staranne wpajanie i leczenie przy pomocy psychiatrii może sprawić, że nawet najbardziej barbarzyński czyn będzie wydawał się racjonalny.)

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Muzeum jest krytykowane za bardzo tendencyjne podejście do spraw, jakie przedstawia. Reporter Andrew Gumbel, który relacjonował galę z otwarcia muzeum dla magazynu „Los Angeles CityBeat”, opisał jak publicystka CCHR Marla Filidei próbowała wdać się z nim w debatę na temat zgubnych skutków stosowania psychiatrii:

Mówiłem jej, że nie jestem naukowcem i że nie interesuje mnie wdawanie się w szczegółową dyskusję na temat korzyści czy niebezpieczeństw związanych z lekami psychotropowymi; z drugiej strony, ona też nie była naukowcem, a Kościół Scjentologów nie ma absolutnie żadnych podstaw, żeby wypowiadać się w kwestiach medycznych. To wyraźnie ją rozwścieczyło, bo zanim dotarłem do domu, w mojej skrzynce czekał e-mail, w którym nazywała nasze spotkanie "najdziwniejszym spotkaniem w jakim brała udział od 10 lat" i w gruncie rzeczy zbeształa mnie za odmowę przeprowadzenia z nią dyskusji, do której najwidoczniej bardzo się paliła. (...) Prymitywność argumentów antypsychiatrycznych zabarwiona jest wyraźną paranoją. Scjentologom nie wystarczy, że wyrażają swoją niemalże patologiczną nienawiść do psychiatrii we wszelkich jej formach; muszą też czuć, że są prześladowani za swoje przekonania.

— Andrew Gumbel, lacitybeat.com[1]

DVD[edytuj | edytuj kod]

W 2006 Kościół Scjentologów wydał na DVD film dokumentalny pt. Psychiatria: Przemysł Śmierci. Kościół opisuje go w ten sposób: Dzięki historycznym i współczesnym materiałom filmowym i wywiadom z ponad 160 lekarzami, prawnikami, wykładowcami, ekspertami i z ludźmi ocalałymi z przemysłu zdrowia psychicznego i jego nadużyć, ten przykuwający uwagę film dokumentalny rzuca jasne światło prawdy na brutalną pseudonaukę i wielomiliardowe oszustwo, jakim jest psychiatria."

Wystawa na Worldconie 2006[edytuj | edytuj kod]

Podczas Worldconu, który miał miejsce w Anaheim w Kalifornii w 2006, w muzeum można było zobaczyć wystawę, na której przedstawiono eksponaty popierające kontrowersyjne poglądy CCHR na temat psychiatrii.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Andrew Gumbel: Scientology vs. Science (ang.). Los Angeles CityBeat, 12 stycznia 2006. [dostęp 2013-07-05].