Pszczoły właściwe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pszczoły właściwe
Apinae[1]
Latreille, 1802
Ilustracja
pszczoła miodna
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

sześcionogi

Gromada

owady

Rząd

błonkoskrzydłe

Podrząd

trzonkówki

Infrarząd

żądłówki

Nadrodzina

pszczoły

Rodzina

pszczołowate

Podrodzina

Apinae

Pszczoły właściwe (Apinae) – podrodzina pszczół z rodziny pszczołowatych (Apidae).

Takson ten był w przeszłości rozmaicie definiowany. Wyniki analiz filogenetycznych kazały włączyć doń część plemion wcześniej umieszczanych w porobnicowatych, w tym same porobnice. Nowo zdefiniowane celem zachowania monofiletyzmu Apinae nie mają żadnych wspólnych cech morfologicznych, które jednocześnie wyróżniały by je od innych pszczół. Najbliższą synapomoricznego charakteru cechą jest obecność na pieńkach szczęk grzebyków, które w spoczynku układają się w specyficznych zagłębieniach. Grzebyki te jednak wtórnie zanikły u pszczół bezżądłych oraz licznych form pasożytniczych. U wielu samic występują płytkowate wyrostki u nasady goleni oraz płytki pygidialne na odwłoku, często z dobrze rozwiniętym orzęsieniem. Z wyjątkiem plemienia porobnic larwy Apinae wyróżniają się od innych pszczół obecnością struktur służących do przędzenia kokonów – pszczoły z innych grup ich nie wykonują[2].

Zaliczane są tu gatunki o zróżnicowanej biologii: od pasożytów gniazdowych po ich wolno żyjące ofiary, od samotnic po gatunki eusocjalne, tworzące roje z podziałem na kasty[2].

Należy tu 19 plemion[2][1]:

Apinae stanowią grupę siostrzaną koczownicowatych lub zadrzechniowatych[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Apinae, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d Charles Duncan Michener: The Bees of the World. Baltimore, London: Johns Hopkins University Press, 2000, s. 570, 647-680.
  3. a b c d e f g Andrzej Ruszkowski. Nazewnictwo polskie pszczół (Apoidea, Hymenoptera). „Pszczelnicze Zeszyty Naukowe”, s. 217-223, 1993.