Pszczółka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pszczółka
Wieniec-Pszczółka
Ilustracja
Czasopismo „Wieniec-Pszczółka” z 1902
Państwo

 Austro-Węgry

Pierwszy numer

ok. 1860

Ostatni numer

po 1911

Redaktor naczelny

Stanisław Stojałowski

Pszczółka – czasopismo o charakterze społeczno-politycznym, wydawane wespół z „Wieńcem” w Galicji na przełomie XIX i XX w.

Tytuł założono w Krakowie ok. 1860 jako tygodnik. W 1875 jego redaktorem został ks. Stanisław Stojałowski, który wydawał je we Lwowie a później w Cieszynie, Wiedniu, Bielsku (Bielsku-Białej). Od 1900 roku pod nazwą „Wieniec-Pszczółka”[1].

Pod redakcją ks. Stanisława Stojałowskiego na łamach „Pszczółki” (podobnie jak i „Wieńca”) była poruszana problematyka ekonomiczna, propagowano edukację i szeroko rozumiane postawy obywatelskie, zachęcano do aktywności we własnym środowisku wiejskim. Stanisław Stojałowski pragnął uczynić z chłopa świadomego obywatela oraz prawego katolika[2]. W literaturze przedmiotu zwraca się uwagę na działalność oświatową Stojałowskiego w „Pszczółce”[3] i jego daleko posuniętą niezależność w sensie społeczno-politycznym[4].

W 1894 czasopisma ks. S. Stojałowskiego, w tym m.in. „Pszczółka”, zostały potępione w specjalnym liście wystosowanym przez biskupów: lwowskiego, przemyskiego i tarnowskiego[5].

Tuż przed śmiercią Stanisława Stojałowskiego w 1911 pismo zostało przekazane Stronnictwu Demokratyczno-Narodowemu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Historia katolicyzmu społecznego w Polsce 1832-1939, Warszawa 1981, s. 151-152, 176, 178, 704.