Pszenica twarda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pszenica twarda
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

liliopodobne (≡ jednoliścienne)

Rząd

wiechlinowce

Rodzina

wiechlinowate

Rodzaj

pszenica

Gatunek

pszenica twarda

Nazwa systematyczna
Triticum durum Desf.
Fl. Atlant. 1: 114 1798[3]
Ziarniaki pszenicy twardej

Pszenica twarda, p. makaronowa, p. durum (Triticum durum Desf.) – gatunek pszenicy należący do rodziny wiechlinowatych. Powstała w wyniku mutacji genowej pszenicy płaskurki (Triticum dicoccum). Jest tetraploidem, ma 28 chromosomów[4].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Roślina jednoroczna, trawa o wysokości 1-1,8 m i grubych, ościstych kłosach[5]. Występuje zarówno w postaci jarej, jak i ozimej. Osadka kłosa jest łamliwa, jej pięterka omszone, kłosy i ości często bywają czarne. Kłos ma niemal taką samą szerokość, jak grubość, ziarniaki są wyraźnie wypukłe z garbem. Ma nagie ziarna, bez plew. Ziarniaki tej pszenicy w porównaniu do pszenicy zwyczajnej są bardzo twarde, szkliste, ich wnętrze jest bursztynowo-żółte (u zwyczajnej białe). Wytwarza w bielmie barwnik luteinę co w najprostszy sposób odróżnia ją od pszenicy zwyczajnej[6].

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

 • Obok pszenicy zwyczajnej jest jednym z podstawowych zbóż. Z jej ziarniaków wyrabia się mąkę i kaszę[5]. Ziarniaki pszenicy twardej zawierają więcej glutenu, dzięki czemu mąka z niej lepiej nadaje się do produkcji makaronu, z tego też względu nazywana jest pszenicą makaronową. Makaron z mąki pszenicy twardej ma naturalny, bursztynowy kolor, podczas gdy makaron z pszenicy zwyczajnej pochłania podczas gotowania więcej wody, jest miękki, lepki i ma jasnoszary kolor[7].
 • Sztuka kulinarna: Zarówno w Europie jak i Ameryce Północnej makaron (spaghetti i rurki) produkowany jest prawie wyłącznie z pszenicy twardej. W północnej Afryce głównym produktem handlowym wykonanym z pszenicy twardej jest kuskus[8].
 • Ziarniaki po oczyszczeniu – kondycjonowanie wodą, usunięcie skórki i częściowo warstwy aleuronowej, są kruszone na kaszkę – semolinę, kuskus. Te kaszki chłoną znacznie mniej wody niż kasza manna i mniej niż mąki z pszenic zwyczajnych[8].

Rejony uprawy[edytuj | edytuj kod]

Pszenicę twardą uprawia się w rejonach świata o suchym klimacie, gorącym dniu i chłodnej nocy. Tradycyjne rejony jej uprawy to Afryka Północna, Euro­pa Południowa, Turcja, Syria, Północna Dakota w Stanach Zjednoczonych i Południowy Saskat­chewan w Kanadzie. Największym producentem i konsumentem w 2011 r. była Unia Europejska: produkcja ok. 9 mln ton, konsumpcja 8 mln ton, eksport 1 mln ton.

Większość światowej produkcji durum pochodzi z upraw odmian jarych. Ich ziarna maja dobrą jakość, ale słabo plonują: (Włochy – 2,4 t/ha, Hiszpania – 1,8 t/ha, Grecja – 2,2 t/ha, Francja 4,6 t/ha). W Polsce przed II wojną światową, głównie na kresach wschodnich, uprawiano odmiany jare pszenicy twardej: Puławska Twarda, Hela. W Polsce powojennej produkcja makaronów oparta była o pszenicę importowaną. Między innymi z tego właśnie powodu w Polsce prowadzony dotychczas program hodowli pszenicy zwyczajnej poszerzono o hodowlę pszenicy twardej – ozimej i jarej.

W Polsce praca genetyków (aklimatyzacja, krzyżowanie i selekcja) dała efekty zadowalające.

Udział w kulturze[edytuj | edytuj kod]

 • W Biblii pszenica wymieniona jest ponad 70 razy. Pszenica twarda i zwyczajna opisane są hebrajskim słowem ḥíţţa(h), oraz innymi, ogólnymi, oznaczającymi: zboże, zboże stojące na polu, garść ściętego zboża, pojedyncze źdźbło, zboże wymłócone, ale nie oczyszczone, zboże wymłócone i oczyszczone, zboże prażone, pasza, obrok. W czasach biblijnych w Izraelu pszenica twarda była uprawiana, ale w mniejszym stopniu[9].
 • Oczekiwanie na dojrzewanie pszenicy było w Izraelu połączone z wieloma świętami rolniczymi. Podczas święta Szawuot (Święto Żniw) świątyni ofiarowywano plon pszenicy[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS ONE”, 10 (4), 2015, e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
 2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2012-06-02] (ang.).
 3. Triticum durum, [w:] The Plant List [online] [dostęp 2015-01-17] (ang.).
 4. Wild emmer wheat, Triticum dicoccoides, occupies a pivotal position in wheat domestication process. [dostęp 2015-01-29].
 5. a b Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. ISBN 83-09-00256-4.
 6. Pszenica twarda Durum – Triticum durum Desf.- durum wheat. [dostęp 2015-01-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-01)].
 7. IHAR. A może pszenica twarda. [dostęp 2015-01-30].
 8. a b Pszenica twarda ozima (DURUM), hodowla pszenicy twardej ozimej – Hodowla Roślin Smolice Sp. z o.o. Grupa IHAR (pol.). [dostęp 2013-03-29].
 9. a b Zofia Włodarczyk: Rośliny biblijne. Leksykon. Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2011. ISBN 978-83-89648-98-3.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]