Ptaki śpiewają w Kigali

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ptaki śpiewają w Kigali
Gatunek

dramat społeczny

Rok produkcji

2017

Data premiery

4 lipca 2017
(MFF w Karlowych Warach)
22 września 2017

Kraj produkcji

Polska

Język

angielski
polski
kinyarwanda

Czas trwania

113 minut

Reżyseria

Joanna Kos-Krauze
Krzysztof Krauze

Scenariusz

Joanna Kos-Krauze
Krzysztof Krauze

Główne role

Jowita Budnik
Eliane Umuhire
Witold Wieliński

Muzyka

Paweł Szymański

Zdjęcia

Krzysztof Ptak
Józefina Gocma
Wojciech Staroń

Scenografia

Claudine Jolie Murenzi
Agnieszka Zawadowska

Kostiumy

Claudine Jolie Murenzi
Agnieszka Zawadowska

Montaż

Katarzyna Leśniak

Produkcja

Kosfilm

Dystrybucja

Kino Świat

Nagrody
Festiwal Filmowy w Gdyni: Srebrne Lwy, najlepsza rola kobieca, najlepszy montaż
MFF w Karlowych Warach: najlepsza rola kobieca

Ptaki śpiewają w Kigali – polski dramat społeczny z 2017 roku w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego[1][2]. Film powstał na podstawie scenariusza małżeństwa filmowców, był kręcony w latach 2014–2015, ukończony został przez Joannę Kos-Krauze, po śmierci Krzysztofa Krauzego w grudniu 2014[1][3].

Autorami zdjęć do filmu są Krzysztof Ptak, Józefina Gocma i Wojciech Staroń; a scenografii i kostiumów – Claudine Jolie Murenzi i Agnieszka Zawadowska. Muzykę skomponował Paweł Szymański, a za montaż odpowiadała Katarzyna Leśniak[1].

W rolach głównych wystąpili Jowita Budnik, Eliane Umuhire i Witold Wieliński[1]. Zdjęcia kręcono w Rwandzie (Kigali) i Kenii oraz na Dolnym Śląsku (Wrocław i Pracze).

Trwający 113 minut film[2] wyprodukował Kosfilm w koprodukcji z TVP, Odra-Film, NCK oraz Studiem A, zaś dystrybutorem został Kino Świat[1]. Po raz pierwszy został pokazany 4 lipca tegoż roku na Festiwalu w Karlowych Warach[4], zaś jego oficjalna premiera miała miejsce 22 września 2017[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Polska ornitolożka Anna Keller (Jowita Budnik) prowadzi badania nad sępami w Rwandzie. Tymczasem konflikt pomiędzy dwoma grupami ludności zamieszkującymi ten kraj – Tutsi i Hutu przeradza się w ludobójstwo Tutsich. Keller ratuje młodą Rwandyjkę (Eliane Umuhire) i zabiera ją ze sobą do Polski. To film o potędze przyrody, przyjaźni i przebaczeniu[1].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

W filmie wystąpili[1]:

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Budnik i Umuhire otrzymały ex aequo nagrody dla najlepszej aktorki na 42. Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz na Festiwalu w Karlowych Warach. Na Festiwalu w Gdyni małżeństwo Krauzów otrzymało za film Srebrne Lwy, a Katarzyna Leśniak otrzymała nagrodę za najlepszy montaż[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]