Po wypędzeniu Ptolemeusza IX przez Kleopatrę III, został mianowany przez nią koregentem i kapłanem Aleksandra Macedońskiego. Lata współrządów upłynęły pod znakiem sporów z Ptolemeuszem IX. W 103 p.n.e. Ptolemeusz IX wylądował w Palestynie i odnosząc szereg sukcesów próbował wtargnąć przez Półwysep Synaj do Egiptu. Ptolemeusz X odparł jednak ten atak pod Peluzjon i zmusił Ptolemeusza IX do wycofania się na Cypr. W 101 p.n.e., mając dość współdzielenia władzy, kazał zamordować swoją matkę i ożenił się z Kleopatrą Berenike III.
Ostatni okres panowania znamionuje rosnące niezadowolenie Egipcjan z rządów tego władcy, czego wyrazem stało się powstanie w Tebaidzie (91–88 p.n.e.) i odsunięcie Ptolemeusza X od władzy przez zbuntowanych żołnierzy i mieszkańców Aleksandrii w 88 p.n.e.
Walki obu królów trwały do 87 roku, kiedy to podczas próby zajęcia Cypru Ptolemeusz X zginął po klęsce w bitwie morskiej.
gr. – basileus Ptolemaios X Aleksandros I Theos Philometor III – król Ptolmeusz Aleksander Bóg Miłujący Matkę
egip. – Ptulmis Dżednef Aleksantres Anchdżetmeriptach – Ptolemeusz zwany Aleksander żyjący wiecznie ukochany przez Ptaha
Juaenneczermenech-neczeretmenechet-satre Setepenptah Irimaatre Senenanchenamon – Spadkobierca Dobroczynnych Bogów syn Re Wybrany przez Ptaha, ten który ustanawia porządek Re Wcielony wizerunek Amona