Pułk Kremlowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Żołnierze Pułku Kremlowskiego (2006)

Pułk Kremlowski (Pułk Prezydencki) (ros. Кремлëвский полк (Президентский полк)) – rosyjska jednostka wojskowa, której zadaniem jest ochrona kremla moskiewskiego i najwyższych przedstawicieli rosyjskich władz państwowych. Pułk Kremlowski, liczący ok. 3000 żołnierzy i oficerów, ma status służby specjalnej i stanowi część Federalnej Służby Ochrony. Dowódcą pułku jest prezydent Rosji, a siedziba jednostki mieści się w kremlowskim Arsenale.

Jednostka została utworzona 8 kwietnia 1936 roku, gdy zgodnie z Rozkazem Nr 122 garnizonu Kremla stacjonujący tam Batalion Specjalnego Przeznaczenia (ros. Батальон особого назначения), podporządkowany NKWD, przekształcono w Pułk Specjalnego Przeznaczenia (ros. Полк специального назначения).

W latach 1942–1943 cztery grupy strzelców wyborowych należących do pułku zostały wysłane na Front Zachodni i Front Wołchowski. Zabili oni łącznie przeszło 1200 niemieckich żołnierzy i oficerów. W okresie II wojny światowej pułk stracił 97 żołnierzy. 23 lutego 1944 roku Pułk Kremlowski został odznaczony Orderem Czerwonego Sztandaru. W 1945 roku trzy bataliony pułku wzięły udział w Defiladzie Zwycięstwa na Placu Czerwonym w Moskwie.

Kandydaci do służby w Pułku Kremlowskim nie mogą posiadać żadnych tatuaży; muszą mieć co najmniej 180 cm wzrostu, idealne zdrowie, wykształcenie co najmniej średnie i słowiański wygląd[1]. Żołnierze pułku pełnią wartę honorową przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Moskwie i uczestniczą w uroczystościach państwowych.

Przypisy


Linki zewnętrzne[edytuj kod]