Pułk olbrzymów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Irlandczyk James Kirkland w barwach Lange Kerls

Pułk olbrzymów, gwardia olbrzymów (niem. Potsdamer Riesengarde, Riesen Regiment, potocznie Lange KerlsDługie chłopy; zasadniczo Altpreußisches Infanterieregiment No. 6) – reprezentacyjny regiment złożony z nadzwyczaj wysokich żołnierzy (wzrost około 190–200 cm), stworzony przez króla Prus Fryderyka Wilhelma I. Król ten, sam o wzroście ok. 160 cm, który obcinał wydatki na wszelkie inne zbytki, wydawał ogromne sumy na utrzymanie tego dziwnego oddziału, nie posiadającego żadnej wartości bojowej.

Pułk został sformowany ok. 1675 roku w sile dwóch batalionów przez ojca króla, Fryderyka I. Po objęciu przez Fryderyka Wilhelma tronu Prus w 1713 roku, władca polecił rekrutować do niego wyłącznie wysokich mężczyzn. Sprowadzano ich specjalnie z całej Europy, nie gardząc żadnymi metodami rekrutacji ani pochodzeniem kandydatów. Żołnierze pełnili funkcje reprezentacyjne i nie brali udziału w walkach.

Uniform żołnierza składał się z czerwonej mitry grenadierskiej, niebieskiej kurtki, czerwonych spodni, białych pończoch i czarnych butów. Na uzbrojenie składały się muszkiety, białe bandoliery i sztylety. Nominalny wzrost żołnierzy wynosił co najmniej 6 pruskich stóp (ok. 188 cm), choć bywali i żołnierze o wzroście ponad 2 m (np. James Kirkland – 217 cm). W chwili śmierci króla (1740) regiment liczył sobie 3200 żołnierzy.

Jego syn, Fryderyk II Wielki zlikwidował nierentowny oddział wkrótce po wstąpieniu na tron w 1740 roku. Żołnierze zostali rozproszeni po innych formacjach, a sam regiment zdegradowany do rangi batalionu. Po bitwie pod Jeną–Auerstedt został rozwiązany.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]