Przejdź do zawartości

PubMed

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
PubMed
Ilustracja
logo PubMed
Typ strony

wyszukiwarka internetowych baz danych

Data powstania

1996

Właściciel

National Library of Medicine

Wersje językowe

język angielski

Strona internetowa

PubMed – angielskojęzyczna wyszukiwarka w internetowych bazach danych obejmująca artykuły z dziedziny medycyny i nauk biologicznych. Została założona w 1996 roku przez National Center for Biotechnology Information (NCBI), będący częścią National Library of Medicine, wchodzącego w skład National Institutes of Health.

PubMed zapewnia bezpłatny dostęp do artykułów znajdujących się w bazie MEDLINE oraz niektórych artykułów z czasopism nienależących do niej. PubMed zapewnia również dostęp do związanych z tematem artykułu stron internetowych, a także linkuje do innych projektów NCBI[1]. PubMed, publikujący głównie abstrakty artykułów, zamieszcza również łącza do strony wydawcy czasopisma, w którym dany artykuł się ukazał – gdzie w niektórych przypadkach dostępna jest jego pełna wersja – oraz niekiedy do projektu PubMed Central, gdzie jest on bezpłatnie dostępny w całości. Oprócz linków do abstraktów oraz innych baz danych, w niektórych sformułowaniach w abstrakcie opublikowanym w PubMed zawarte są linki prowadzące do odpowiadającego im rozdziału w danej książce[2]. Baza MEDLINE, stanowiąca największy składnik PubMed, w kwietniu 2008 roku obejmowała około 5200 czasopism z ponad 80 krajów[3].

PubMed korzysta z silnika Entrez, służącego do uzyskiwania informacji również z innych projektów NCBI, takich jak PubChem, czy OMIM[4]. Artykuły publikowane w tej bazie danych są indeksowane w systemie Medical Subject Headings[5]. Każdemu artykułowi naukowemu opublikowanemu w PubMed przyporządkowany jest unikatowy identyfikator PMID[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b National Center for Biotechnology Information: PubMed Help. [dostęp 2009-09-22]. (ang.).
  2. Johanna McEntyre, David Lipman. PubMed: bridging the information gap. „Canadian Medical Association Journal”. 164 (9), s. 1317–1319, 2001. PMID: 11341144. (ang.). 
  3. National Library of Medicine: What's the Difference Between MEDLINE® and PubMed®?. [dostęp 2009-09-22]. (ang.).
  4. National Center for Biotechnology Information: Entrez Help. [dostęp 2009-09-22]. (ang.).
  5. National Center for Biotechnology Information: MeSH. [dostęp 2009-09-22]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]