Puchacz (Masyw Śnieżnika)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchacz
Ilustracja
Puchacz od południowego wschodu, z okolic Králíków
Państwo

 Polska
 Czechy

Położenie

Horní Morava, powiat kłodzki

Pasmo

Sudety
Masyw Śnieżnika

Wysokość

1175 m n.p.m.

Wybitność

90 m

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko centrum po prawej na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Puchacz”
Ziemia50°10′00,00″N 16°47′47,94″E/50,166667 16,796650
Puchacz i Przełęcz Puchacza od strony czeskiej oraz widoczny poniżej kocioł

Puchacz (czes. Hleďsebe), wzniesienie 1175 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Wschodnich, w Masywie Śnieżnika.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie graniczne, położone w Sudetach Wschodnich, w południowo-zachodniej części Masywu Śnieżnika, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, na południowo-zachodnim rozrogu Śnieżnika, na północ od wzniesienia Trójmorski Wierch i na południowy zachód od wzniesienia Goworek, około 3,8 km na północny wschód od Jodłowa[1].
Wzniesienie o wyraźnie kopulastym szczycie i zboczach stromo opadających na zachód i wschód, zbocze północne łagodnie opada w kierunku przełęczy a południowe w stroną Trójmorskiego Wierchu[1]. Wznosi się w południowo-zachodnim, granicznym grzbiecie odchodzącym od Śnieżnika.

Przez wierzchołek przechodzi granica państwowa między Polską a Czechami, oraz dział wodny oddzielający zlewisko morza Bałtyckiego od Morza Czarnego[1].

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Zbudowane ze skał metamorficznych, głównie z gnejsów śnieżnickich i łupków łyszczykowych, należących do metamorfiku Lądka i Śnieżnika[1].

Roślinność[edytuj | edytuj kod]

Góra w całości porośnięta jest lasem świerkowym regla dolnego z nieznaczną domieszką drzew liściastych[1]. W partii szczytowej rosną skarłowaciałe świerki, a wolne połacie po szkodach ekologicznych na czeskiej stronie obsadzono młodymi świerkami, po polskiej stronie zbocze starano się zalesić kosodrzewiną, w dolnej partii poniżej 1100 m n.p.m. rośnie buk, świerk oraz jodła pospolita[1].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Przez szczyt i zbocza Puchacza przechodzą piesze szlaki turystyczne[1]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 16: Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1993, s. 273. ISBN 83-7005-341-6.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]