Puchar Świata kobiet w skokach narciarskich 2019/2020

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Świata kobiet w skokach narciarskich 2019/2020
2018/2019 2020/2021
Data 7 grudnia 2019 –
22 marca 2020
Miejsce rozpoczęcia Norwegia Lillehammer
Miejsce zakończenia Rosja Czajkowskij
Organizator FIS
Strona internetowa

Sezon 2019/2020 Pucharu Świata kobiet w skokach narciarskich – dziewiąty sezon Pucharu Świata kobiet w skokach narciarskich. Według wstępnych ustaleń rozpocząć ma się 7 grudnia konkursem w Lillehammer, a zakończyć się 22 marca w Czajkowskim.

Klasyfikację generalną w poprzednim sezonie wygrała po raz drugi z rzędu Norweżka Maren Lundby[1].

Oficjalny kalendarz cyklu potwierdzony został w dniach 27–31 maja podczas kongresu FIS w Cavtacie[2].

Liderzy[edytuj | edytuj kod]

Kalendarz zawodów[edytuj | edytuj kod]

Lp. Data Miejscowość HS Szczegóły Uwagi 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. 7 grudnia 2019 Norwegia Lillehammer HS140 szczegóły Norwegia Maren Lundby Austria Eva Pinkelnig Austria Chiara Hölzl
2. 8 grudnia 2019 Norwegia Maren Lundby Austria Chiara Hölzl Japonia Sara Takanashi
3. 14 grudnia 2019 Niemcy Klingenthal HS140 szczegóły [3] Austria Chiara Hölzl Słowenia Ema Klinec Niemcy Katharina Althaus
4. 11 stycznia 2020 Japonia Sapporo HS137 szczegóły nocny Austria Marita Kramer Norwegia Maren Lundby Austria Eva Pinkelnig
5. 12 stycznia 2020 Austria Eva Pinkelnig Norwegia Maren Lundby Austria Daniela Iraschko-Stolz
6. 17 stycznia 2020 Japonia Zaō HS102 szczegóły nocny Austria Eva Pinkelnig Japonia Sara Takanashi Austria Chiara Hölzl
7. 18 stycznia 2020 druż., nocny
8. 19 stycznia 2020 nocny
9. 25 stycznia 2020 Rumunia Râșnov HS97 szczegóły
10. 26 stycznia 2020
11. 1 lutego 2020 Niemcy Oberstdorf HS137 szczegóły
12. 2 lutego 2020
13. 8 lutego 2020 Austria Hinzenbach HS90 szczegóły
14. 9 lutego 2020
15. 22 lutego 2020 Słowenia Ljubno HS94 szczegóły druż.
16. 23 lutego 2020
17. 8 marca 2020 Norwegia Oslo HS134 szczegóły RA
18. 10 marca 2020 Norwegia Lillehammer HS140
19. 12 marca 2020 Norwegia Trondheim HS138
Raw Air 2020 – klasyfikacja końcowa
20. 14 marca 2020 Rosja Niżny Tagił HS97 szczegóły RTBB
21. 15 marca 2020
22. 21 marca 2020 Rosja Czajkowskij HS102
23. 22 marca 2020 HS140
Russian Tour Blue Bird 2020 – klasyfikacja końcowa
Puchar Świata kobiet w skokach narciarskich 2019/2020 – klasyfikacja końcowa

Skocznie[edytuj | edytuj kod]

Geographylogo.svg
Miejsca zawodów w Azji

W tabeli podano rekordy skoczni obowiązujące przed rozpoczęciem Pucharu Świata kobiet 2019/2020 lub ustanowione bądź wyrównane w trakcie jego trwania (wyróżnione wytłuszczeniem).

Zdjęcie Nazwa skoczni Miejscowość K HS[4] Rekord skoczni Źr.
Odległość Rekordzistka Data
Lillehammer Ski Jump.jpg Lysgårdsbakken Norwegia Lillehammer K-123 HS-140 141,5 m Norwegia Maren Lundby 11.03.2019 [5]
Vogtland Arena Niemcy Klingenthal K-125 HS-140 141,0 m Austria Chiara Hölzl 14.12.2019 [6]
The OKURAYAMA Jump Stadium..jpg Ōkurayama Japonia Sapporo K-123 HS-137 139,5 m Norwegia Maren Lundby 12.01.2020 [7]
Zao Ski-jump Schanze Winter.JPG Yamagata Japonia Zaō K-95 HS-102 106,0 m Japonia Sara Takanashi 22.01.2016 [8]
Valea Cărbunării Ski Jumping Hill.jpg Trambulină Valea Cărbunării Rumunia Râșnov K-90 HS-97 102,0 m Norwegia Maren Lundby 04.03.2018 [9]
Hinzenbach Schanze 1976.jpg Aigner-Schanze Austria Hinzenbach K-85 HS-90 98,0 m Japonia Sara Takanashi 07.02.2016 [10]
Ljubno ob Savinji - Ski Jump.jpg Logarska dolina Słowenia Ljubno K-85 HS-94 96,5 m Austria Daniela Iraschko-Stolz 12.02.2017 [11]
Erdinger Arena - Schattenbergschanze - panoramio (1).jpg Schattenbergschanze Niemcy Oberstdorf K-125 HS-137 135,5 m Norwegia Maren Lundby 17.02.2019 [12]
Holmenkollbakken 14 march 2010.JPG Holmenkollbakken Norwegia Oslo K-120 HS-134 137,5 m Japonia Sara Takanashi 04.02.2016 [13]
Granåsen Skijump Arena.JPG Granåsen Norwegia Trondheim K-124 HS-138 137,5 m Niemcy Juliane Seyfarth 14.03.2019 [14]
Г.Нижний Тагил, Горнолыжный комплекс "Аист" - panoramio.jpg Aist Rosja Niżny Tagił K-90 HS-97 102,0 m Japonia Sara Takanashi 10.12.2016 [15]
Snezhinka Ski Center (95 and 125 hills).jpg Snieżynka Rosja Czajkowskij K-95 HS-102 103,0 m Rosja Irina Awwakumowa 03.01.2014 [16]
Japonia Sara Takanashi 04.01.2014
K-125 HS-140 141,0 m Niemcy Juliane Seyfarth 24.03.2019

Statystyki indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Zawodniczka Lillehammer 07.12 Lillehammer 08.12 Klingenthal 14.12 Sapporo 11.01 Sapporo 12.01 Zaō 17.01 Zaō 19.01 Râșnov 25.01 Râșnov 26.01 Oberstdorf 01.02 Oberstdorf 02.02 Hinzenbach 08.02 Hinzenbach 09.02 Ljubno 23.02 Oslo 08.03 Lillehammer 10.03 Trondheim 12.03 Niżny Tagił 14.03 Niżny Tagił 15.03 Czajkowskij 21.03 Czajkowskij 22.03
 Austria
Lisa Eder 21 24 q 27 25
Chiara Hölzl 3 2 1 6 4 3
Daniela Iraschko-Stolz 23 15 6 5 3 10
Marita Kramer 10 9 15 1 8 4
Jacqueline Seifriedsberger 7 11 23 15 11 17
Eva Pinkelnig 2 5 11 3 1 1
 Chiny
Li Xueyao q 25 39
 Czechy
Karolína Indráčková 40 40 38 q q 37
Štěpánka Ptáčková 32 39 35
 Finlandia
Susanna Forsström 28 35 37 38 38
Julia Kykkänen q 37 24 36 36 33
Jenny Rautionaho q 38 q q q
 Francja
Océane Avocat Gros q q 33 29 q
Julia Clair 22 31 16 18 21 q
Lucile Morat 33 q 39 35 28
Joséphine Pagnier 25 34 30
 Japonia
Yūki Itō 4 12 8 9 6 15
Ayaka Igarashi q q
Kaori Iwabuchi 31 30 29 20 31 20
Haruka Iwasa 31 35
Yūka Kobayashi 28 33 q
Nozomi Maruyama 13 20 31 14 15 12
Aki Matsuhashi 41 q
Shihori Ōi 35 34
Rio Setō q q
Yūka Setō 18 10 22 23 19 16
Misaki Shigeno q 32
Sara Takanashi 9 3 4 4 5 2
 Kazachstan
Walentina Sdierżykowa q q
 Korea Południowa
Park Guy-lim 38 q q q q
 Niemcy
Katharina Althaus 6 6 3 7 12 8
Selina Freitag 26 29 26 27 20 18
Luisa Görlich 24 19 20 10 13 29
Pauline Heßler 36
Agnes Reisch 17 13 18 29 34 21
Juliane Seyfarth 15 21 7 25 14 14
Svenja Würth 19 18 34 19 25 26
 Norwegia
Eva Elise Johansen Amble q q
Ingebjørg Saglien Bråten q q q 40 q
Maren Lundby 1 1 5 2 2 5
Silje Opseth 8 14 10 12 7 19
Karoline Røstad q q
Karoline Skatvedt q q
Anna Odine Strøm 12 17 19 17 28 9
 Polska
Nicole Konderla q
Kinga Rajda 21 24 23
Joanna Szwab q q q
Anna Twardosz 32 37 39
 Rosja
Irina Awwakumowa 14 16 28 30 10 13
Lidija Jakowlewa 22 22 24
Ksienija Kabłukowa q q 37 q q
Kristina Prokopjewa q q q
Irma Machinia 24 39 30
Anna Szpyniowa 39 27 9
Sofja Tichonowa 36 23 14 10 9 11
 Rumunia
Daniela Haralambie 27 32 27
Diana Trâmbițaș q q
 Słowenia
Urša Bogataj 16 8 25
Jerneja Brecl 35 28 17 q 32 31
Ema Klinec 4 4 2 13 16 7
Katra Komar 21 26 26 36
Nika Križnar 11 7 12 7 17 6
Špela Rogelj 34 22 13 34 30 22
Maja Vtič 29 36
 Stany Zjednoczone
Tara Geraghty-Moats q q
Nina Lussi q q
 Szwecja
Astrid Norstedt q q q q q
 Węgry
Virág Vörös q q 37 q q q
 Włochy
Martina Ambrosi
Lara Malsiner 20 26 dns 16 18 27
Manuela Malsiner 37 q 33 40 q q
Elena Runggaldier 30 33 32 q 23 40
1-3     4-30     poniżej 30     q – Zawodniczka nie zakwalifikowała się do konkursu głównego.      dns – Zawodniczka zakwalifikowana nie wystartowała w konkursie.

dsq – Zawodniczka została zdyskwalifikowana w konkursie głównym.      – Zawodniczka niezgłoszona do konkursu.

Konkursy drużynowe[edytuj | edytuj kod]

Zawodniczka Zaō 18.01 Ljubno 22.02
 Austria
Chiara Hölzl +
Daniela Iraschko-Stolz +
Marita Kramer +
Eva Pinkelnig +
 Japonia
Yūki Itō +
Nozomi Maruyama +
Yūka Setō +
Sara Takanashi +
 Niemcy
Katharina Althaus +
Selina Freitag +
Agnes Reisch +
Juliane Seyfarth +
 Norwegia
Ingebjørg Saglien Bråten +
Maren Lundby +
Silje Opseth +
Anna Odine Strøm +
 Polska
Nicole Konderla +
Kinga Rajda +
Joanna Szwab +
Anna Twardosz +
 Rosja
Irina Awwakumowa +
Lidija Jakowlewa +
Irma Machinia +
Sofja Tichonowa +
 Słowenia
Jerneja Brecl +
Ema Klinec +
Nika Križnar +
Špela Rogelj +
 Włochy
Martina Ambrosi +
Lara Malsiner +
Manuela Malsiner +
Elena Runggaldier +

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja generalna[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Występy Punkty Strata
1. Norwegia Maren Lundby 6 450
2. Austria Eva Pinkelnig 6 409 -41
3. Austria Chiara Hölzl 6 390 -60
4. Japonia Sara Takanashi 6 314 -136
5. Austria Marita Kramer 6 253 -197
6. Słowenia Ema Klinec 6 251 -199
7. Niemcy Katharina Althaus 6 230 -220
8. Austria Daniela Iraschko-Stolz 6 195 -255
9. Japonia Yūki Itō 6 189 -261
10. Słowenia Nika Križnar 6 168 -282
11. Norwegia Silje Opseth 6 146 -304
12. Austria Jacqueline Seifriedsberger 6 122 -328
13. Rosja Sofja Tichonowa 6 105 -345
14. Niemcy Juliane Seyfarth 6 104 -346
15. Norwegia Anna Odine Strøm 6 94 -356
16. Japonia Nozomi Maruyama 6 87 -363
17. Japonia Yūka Setō 6 83 -367
Rosja Irina Awwakumowa 6
19. Niemcy Luisa Görlich 6 78 -372
20. Niemcy Agnes Reisch 6 59 -391
21. Słowenia Urša Bogataj 3 53 -397
22. Niemcy Svenja Würth 6 48 -402
Włochy Lara Malsiner 5
24. Francja Julia Clair 5 47 -403
25. Niemcy Selina Freitag 6 40 -410
26. Słowenia Špela Rogelj 6 39 -411
27. Rosja Anna Szpyniowa 3 33 -417
28. Austria Lisa Eder 4 27 -423
29. Japonia Kaori Iwabuchi 6 25 -425
Polska Kinga Rajda 3
Rosja Lidija Jakowlewa 3
32. Słowenia Katra Komar 4 20 -430
33. Słowenia Jerneja Brecl 5 17 -433
34. Włochy Elena Runggaldier 5 9 -441
35. Rumunia Daniela Haralambie 3 8 -442
Rosja Irma Machinia 3
37. Finlandia Julia Kykkänen 5 7 -443
Francja Joséphine Pagnier 3
39. Chińska Republika Ludowa Li Xueyao 2 6 -444
40. Finlandia Susanna Forsström 5 3 -447
Francja Lucile Morat 4
Japonia Yūka Kobayashi 2
43. Słowenia Maja Vtič 2 2 -448
Francja Océane Avocat Gros 2

Klasyfikacja drużynowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja Występy Konkursy Punkty Strata
Ind. Druż.
1.  Austria 6 1396 1396
2.  Japonia 6 701 701 -695
3.  Norwegia 6 690 690 -706
4.  Niemcy 6 559 559 -837
5.  Słowenia 6 550 550 -846
6.  Rosja 6 254 254 -1142
7.  Francja 6 59 59 -1337
8.  Włochy 6 57 57 -1339
9.  Polska 3 25 25 -1371
10.  Finlandia 6 10 10 -1386
11.  Rumunia 3 8 8 -1388
12.  Chiny 2 6 6 -1390

Zwyciężczynie kwalifikacji do zawodów[edytuj | edytuj kod]

Nr Data kwalifikacji Data konkursu Miejsce Zawodniczka
1. 6 grudnia 2019 7 grudnia 2019 Norwegia Lillehammer Norwegia Maren Lundby
2. 8 grudnia 2019 Norwegia Maren Lundby
13 grudnia 2019 14 grudnia 2019 Niemcy Klingenthal odwołane
3. 11 stycznia 2020[17] Japonia Sapporo Austria Marita Kramer
4. 12 stycznia 2020 Austria Chiara Hölzl
5. 16 stycznia 2020 17 stycznia 2020 Japonia Zaō Austria Marita Kramer
6. 19 stycznia 2020
7. 24 stycznia 2020 25 stycznia 2020 Rumunia Râșnov
8. 26 stycznia 2020
9. 31 stycznia 2020 1 lutego 2020 Niemcy Oberstdorf
10. 2 lutego 2020
11. 7 lutego 2020 8 lutego 2020 Austria Hinzenbach
12. 9 lutego 2020
13. 21 lutego 2020 23 lutego 2020 Słowenia Ljubno
14. 7 marca 2020 8 marca 2020 Norwegia Oslo
15. 9 marca 2020 10 marca 2020 Norwegia Lillehammer
16. 11 marca 2020 12 marca 2020 Norwegia Trondheim
17. 14 marca 2020 Rosja Niżny Tagił
18. 15 marca 2020
19. 20 marca 2020 21 marca 2020 Rosja Czajkowskij

Liderki klasyfikacji generalnej Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Pozycja liderki Pucharu Świata należy do zawodniczki, która w dotychczas rozegranych zawodach zgromadziła najwięcej punktów do klasyfikacji generalnej cyklu. W przypadku równej liczby punktów, liderką Pucharu Świata jest ta zawodniczka, która ma na swoim koncie więcej wygranych konkursów. W konkursie indywidualnym inaugurującym nowy sezon żółty plastron, przeznaczony dla lidera, nosić będzie Maren Lundby – zwyciężczyni poprzedniej edycji PŚ.

Lp. Zawodniczka Data objęcia

pozycji lidera

Miejscowość Data utraty

pozycji lidera

Miejscowość Liczba

konkursów

Norwegia Maren Lundby Triumfatorka PŚ 2018/2019 6

Liderki klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów[edytuj | edytuj kod]

Pozycja lidera Pucharu Narodów należy do kraju, który w dotychczas rozegranych zawodach zgromadził najwięcej punktów do klasyfikacji generalnej cyklu. Tytuł w poprzednim sezonie trafił do reprezentacji Niemiec.

Lp. Państwo Data objęcia

pozycji lidera

Miejscowość Data utraty

pozycji lidera

Miejscowość Liczba

konkursów

 Niemcy Triumfatorzy PN 2018/2019 7 grudnia 2019 Lillehammer 1
1.  Austria 7 grudnia 2019 Lillehammer 5

Sędziowie[edytuj | edytuj kod]

Sędzia Państwo Lillehammer Klingenthal Sapporo Zaō Râșnov Oberstdorf Hinzenbach Ljubno Oslo Lillehammer Trondheim Niżny Tagił Czajkowskij
Claudia Denifl  Austria + +
Stefan Engl  Austria + +
Hermann Gschwentner  Austria +
Wolfgang Reisner  Austria +
Josef Hlava  Czechy +
Tom Nyman  Finlandia +
Juho Welling  Finlandia +
Hiroki Chonan  Japonia +
Naoki Kishimoto  Japonia +
Tadahite Matsūra  Japonia +
Lee Sang-oh  Korea Południowa +
Mun Jong-seon  Korea Południowa +
Werner Hellauer  Niemcy +
Peter Kimmig  Niemcy +
Sven Kühn  Niemcy +
Andreas Langer  Niemcy +
Michael Schwarz  Niemcy +
Erik Stahlhut  Niemcy +
Maik Stielow  Niemcy +
Trond Bysveen  Norwegia +
Inge Eriksrød  Norwegia + +
Rune Hyldmo  Norwegia +
Martin Rønningen  Norwegia +
Geir Steinar Loeng  Norwegia +
Ryszard Guńka  Polska +
Fabian Malik  Polska +
Konstantin Grigorjew  Rosja +
Grigorij Zacharow  Rosja +
Sabin Corboș  Rumunia +
Tomáš Károly  Słowacja +
Peter Stano  Słowacja +
Bojan Jost  Słowenia +
Anton Justin  Słowenia +
Philipp Schödler  Szwajcaria +
Lars Eriksson  Szwecja +
Marit Stub Nybelius  Szwecja +
Tiiu Ounila  Włochy +

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skijumping.pl - Blue Bird w Czajkowskim: Lundby wygrywa konkurs, Seyfarth cały turniej, Skijumping.pl [dostęp 2019-05-30] (pol.).
  2. Skijumping.pl - Bez powrotu do USA - zatwierdzono kalendarze LGP 2019 i PŚ 2019/2020, Skijumping.pl [dostęp 2019-05-30] (pol.).
  3. Rozegrano 1 serię
  4. Homologated Jumping Hills (ang.). fis-ski.com, 2017-11-19. [dostęp 2017-11-20].
  5. Lillehammer (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-11-13].
  6. Klingenthal (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-05-30].
  7. Sapporo (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-11-13].
  8. Zaō (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-11-13].
  9. Râșnov (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-11-13].
  10. Hinzebach (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-11-13].
  11. Ljubno (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-11-13].
  12. Oberstdorf (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-11-13].
  13. Oslo (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-11-13].
  14. Trondheim (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-11-13].
  15. Nizhny Tagil (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-11-13].
  16. Chaykovskiy (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-11-13].
  17. Kwalifikacje przeniesione z 10 stycznia, z powodów problemów technicznych

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]