Puchar Świata w Rugby 2015

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
rugby union Puchar Świata w Rugby 2015
2015 IRB Rugby World Cup
Gtk-go-back-ltr.svg 2011 2019 Gtk-go-forward-ltr.svg
Puchar Świata w Rugby 2015
Dyscyplina rugby union
Organizator World Rugby
Szczegóły turnieju
Gospodarz  Anglia
Otwarcie 18 września 2015, Londyn
Zamknięcie (finał) 1 listopada 2015, Londyn
Liczba drużyn 20 (z 6 konfederacji)
Liczba stadionów 13 (w 11 miastach)
Strona internetowa

Puchar Świata w Rugby 2015 – ósmy Puchar Świata, zawody o randze mistrzostw świata w rugby union rozgrywane co cztery lata. Turniej w dniach od 18 września do 1 listopada 2015 roku zorganizuje Anglia, która pokonała kandydatury Japonii, Włoch i RPA. Mecze zostaną rozegrane na dwunastu angielskich stadionach oraz na Millennium Stadium w Cardiff.

Wybór organizatora[edytuj | edytuj kod]

Wstępne głoszenia związków rugby chętnych do zorganizowania zarówno tego turnieju, jak i kolejnego, były przyjmowane przez IRB do 15 sierpnia 2008 roku. Na tym etapie żadne szczegóły nie były wymagane, toteż zgłosiła się rekordowa liczba dziesięciu państw: Anglia, Australia, Irlandia, Jamajka, Japonia, Rosja, RPA, Szkocja, Walia i Włochy, przy czym Jamajka i Rosja zgłosiły swe zainteresowanie jedynie turniejem w roku 2019[1]. W listopadzie tegoż roku IRB, z uwagi na kryzys ekonomiczny, ogłosiła, iż minimalna opłata na jej rzecz za zorganizowanie turnieju zostanie zmniejszona ze stu do osiemdziesięciu milionów funtów, zapowiedziała także wprowadzenie systemu podziału zysków uzyskanych ponad tę kwotę[2].

Z ośmiu federacji, które złożyły wstępne zgłoszenia, cztery przedstawiły oficjalne wnioski w wyznaczonym terminie 8 maja 2009[3], a kilka dni później zaprezentowały swoje kandydatury[4]. Irlandia wycofała się z kandydowania ze względów finansowych spowodowanych przez światowy kryzys[5], Szkocja natomiast nie znalazła współorganizatora, nie mając potrzebnej infrastruktury[6]. Australijczycy odpadli z rywalizacji nie mogąc zagwarantować wymaganego przez organizatorów wyniku finansowego – 80 mln funtów wpływu do kasy IRB[7]. Walijczycy wycofali swoją kandydaturę popierając Anglików w zamian za zorganizowanie kilku meczów w Cardiff[8].

Pozostałe cztery związki zagwarantowały sobie wsparcie rządów. RPA argumentowała swoją kandydaturę dużymi tradycjami rugby, pewnością zorganizowania rentownej imprezy oraz już gotową infrastrukturą, przygotowaną na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2010[9][10]. Atutem Włochów miała być relatywnie nieduża odległość dla kibiców z Wysp Brytyjskich i Francji, duże stadiony, w tym jeden udostępniony przez Francuzów w Marsylii oraz sygnalizowaną przez IRB chęcią rozegrania turnieju w kraju rozwijającym się pod względem rugby[11][12]. Podobnie przedstawiała swoją kandydaturę Japonia – byłby to pierwszy Puchar Świata rozegrany w Azji, z meczami planowanymi również w Hongkongu i Singapurze, przez kraj z rozbudowaną infrastrukturą i doświadczeniem w organizacji największych sportowych imprez[9][13]. Anglia ostatecznie przedstawiła samodzielną kandydaturę[14][15], rozważając wcześniej wspólny wniosek wraz z krajami celtyckimi[16].

Rugby World Cup Limited, zarządzająca organizacją turniejów o Puchar Świata, 30 czerwca 2009 roku zarekomendowała Zarządowi IRB w swoim raporcie Anglię i Japonię jako potencjalnych gospodarzy kolejnych dwóch Pucharów Świata[17]. Argumentowała to maksymalizowaniem zysków w roku 2015 i możliwością zorganizowania wówczas kolejnego Pucharu Świata w regionie ważnym z punktu widzenia rozwoju dyscypliny[18]. Potwierdzająca tę rekomendację decyzja o przyznaniu Anglii i Japonii organizacji turniejów odpowiednio w 2015 i 2019 zapadła stosunkiem głosów 16 do 10 i została ogłoszona przez przewodniczącego IRB, Bernarda Lapasseta, w Dublinie 28 lipca 2009 roku[19].

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2013 roku rozpoczęto proces wyboru baz dla uczestniczących w turnieju reprezentacji. Powinny one mieścić hotel, basen, siłownię i dwa obiekty treningowe – kryty i na otwartym powietrzu. Ponad osiemdziesiąt ośrodków złożyło aplikacje, a spośród nich zostanie wybranych około pięćdziesięciu, które zostały następnie przedstawione zespołom[20][21][22]. Wstępną selekcję przeszło sześćdziesiąt pięć kandydatur[23], a ostatecznie pod koniec sierpnia 2014 roku wybrano czterdzieści jeden[24][25][26]. Zespoły miały przybywać do Anglii pomiędzy 9 a 16 września[27], a na każdy z nich czekała przygotowana ceremonia powitalna[28].

Na początku września 2013 roku organizatorzy zaprezentowali design[29], a w połowie sierpnia roku następnego samą oficjalną piłkę turniejową[30] przygotowaną przez firmę Gilbert, dla której miał być to już szósty turniej w tej roli[31][32]. We wrześniu 2013 roku podany został orientacyjny harmonogram sprzedaży i zakres cen biletów – od 7 funtów za ulgowy bilet na mecze fazy grupowej do 715 GBP za najdroższą wejściówkę na finał[21]. Zgodnie z zapowiedziami w listopadzie tego roku potwierdzono rozpiętość cenową wejściówek i ramowy plan ich sprzedaży, a także szczegółowe ceny biletów na każde ze spotkań – podkreślając, iż spośród 2,3 miliona biletów ponad milion będzie dostępnych w cenie poniżej 100 GBP[33][34]. Po sprzedaży pakietów meczowo-hotelowo-wycieczkowych[35] i półmilionowej puli wejściówek dla lokalnych klubów rugby z Anglii i Walii we wrześniu 2014 roku rozpoczęły się zapisy na zakup biletów dla szerokiej publiczności[36][37][38]. Mimo iż do dyspozycji było około miliona wejściówek[39], ponadpięciomilionowy popyt znacznie przekroczył podaż i w każdym z 48 spotkań przynajmniej w jednej grupie cenowej bilety musiały zostać przydzielone metodą losowania, a w dwudziestu trzech we wszystkich[40][41]. Pozostałe bilety, w liczbie około trzystu tysięcy, trafiły do sprzedaży w listopadzie 2014 roku z priorytetem dla osób, które nie miały szczęścia we wcześniejszym losowaniu[42]. W tej turze rozeszło się sto pięćdziesiąt tysięcy, reszta zaś pozostała dostępna aż do ich wyprzedania[43]. Organizatorzy dodatkowo rozpoczęli kampanię zniechęcającą do zakupu biletów od nieautoryzowanych dystrybutorów[44], zapowiedziano także utworzenie platformy do wymiany lub odsprzedaży biletów po cenie zakupu[45]. Uruchomiona ona została w marcu 2015 roku[46] i w kolejnych miesiącach pojawiały się na niej bilety pochodzące ze zwrotów od komerycyjnych partnerów, zmian w konfiguracji stadionów powiększających ich pojemność oraz od osób pragnących je odsprzedać[47][48][49][50][51][52]. Design biletów został zaprezentowany w czerwcu 2015 roku: w pięciu wariantach prócz Pucharu Webba Ellisa zawierający podobizny czterech zwycięskich kapitanów – Johna Ealesa, Francois Pienaara, Martina Johnsona i Richiego McCaw – oraz Jonny'ego Wilkinsona wykonującego zwycięskiego dropgola w finale edycji 2003[53]. Pomimo zapewnienia przez organizatorów platformy do odsprzedaży biletów i ostrzeżeń o możliwym niehonorowaniu wejściówek zakupionych od nieautoryzowanych sprzedawców ich ceny na rynku wtórnym osiągały ceny nawet ponad stukrotnie wyższe od nominalnych ściągając krytykę opozycji na gabinet Davida Camerona za niezablokowanie możliwości takiej odsprzedaży podobnie jak to było w przypadku Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 i Igrzysk Wspólnoty Narodów 2014[54][55][56][57].

Na turnieju zjawi się 920 graczy i działaczy, dwa tysiące dziennikarzy prasowych i fotografów, tysiąc osób obsługi telewizyjnej i radiowej oraz ponad sześćdziesięciu arbitrów i innych oficjeli. Dla potrzeb zawodników przygotowane zostanie 740 pokojów hotelowych i 151 tysięcy posiłków, zaś obsługiwać ich będzie łącznie 1100 osób. W czasie turnieju potrzebne będzie 1400 piłek, dwadzieścia bramek, dwieście podstawek do kopów, sto rowerów treningowych, dwieście worków do trenowania szarży oraz dwadzieścia maszyn do treningu młyna. Infrastruktura techniczna obejmie zaś 11 kilometrów światłowodów i 42 kilometry przewodów miedzianych, zaś w sprawnym przeprowadzeniu turnieju pomagać będzie 6000 wolontariuszy[58]. Rekrutacja wolontariuszy rozpoczęła się w marcu 2014 roku, a trzy czwarte z nich miało pochodzić z angielskich i walijskich klubów rugby[59]. Wstępnie zgłosiło się około dwudziestu tysięcy chętnych, a ich kwalifikacje były sprawdzane w drugiej połowie roku 2014[60]. Dodatkowo ponad setka młodych graczy nominowanych przez swoje kluby otrzymała szansę na uczestniczenie w tym wydarzeniu jako część tzw. ball teams[61].

Organizatorzy uruchomili także dodatkowe inicjatywy takie jak Posts in the Parks[62], strefy dla fanów[63], kampanię informującą o możliwych problemach komunikacyjnych w meczowych dniach[64] czy objazd Pucharu Webba Ellisa po kraju[21][65] oraz świecie[66][67]. Dzieciom rugby miał zaś przybliżyć Baranek Shaun[68]. Honorowym prezydentem komitetu organizacyjnego został książę Harry[69].

W połowie listopada 2014 organizatorzy opublikowali przygotowany przez EY raport dotyczący wpływu turnieju na gospodarkę. Szacowany był on na 2,2 mld GBP, z czego blisko miliard miałby przełożyć się na wzrost PKB[70], wartości te były w zgodzie z raportem zamówionym w Deloitte przez IRB w roku 2008[71][72].

W tych zawodach – po raz pierwszy w dużym turnieju rugby – została zastosowana znana m.in. z tenisa czy siatkówki technologia Hawk-Eye. Wspomóc miała ona w podejmowaniu decyzji zarówno TMO, jak i meczowych komisarzy odpowiedzialnych za karanie zawodników grających sprzecznie z fair play oraz personel medyczny monitorujący urazy głowy. Jej debiut nastąpił w rozegranych pod koniec sierpnia 2015 roku przedturniejowych meczach międzynarodowych[73][74][75].

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

W maju 2012 roku IRB ustaliła ramy czasowe turnieju – mecz otwarcia zaplanowany został na 18 września, a finał na 31 października 2015 roku na Twickenham Stadium[76]. Rok później, wraz z ogłoszeniem listy stadionów, przedstawiono terminarz zawodów – faza grupowa trwać będzie od 18 września do 11 października, mecze ćwierćfinałowe odbędą się w dniach 17 i 18 października, półfinały w dniach 24 i 25 października, mecz o trzecie miejsce rozegrany zostanie 30 października, finał zaś dzień później[77][78]. Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami[21] w listopadzie 2013 roku ogłoszono godziny rozpoczęcia meczów[79][80], które następnie uległy nieznacznym zmianom[81].

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Kwalifikacje[edytuj | edytuj kod]

W turnieju głównym uczestniczyć będzie dwadzieścia zespołów. Automatyczny awans uzyskało dwanaście drużyn, które w swoich grupach Pucharu Świata w Rugby 2011 zajęły jedno z trzech pierwszych miejsc[82]. O pozostałe osiem miejsc zostały rozegrane kilkustopniowe eliminacje.

Podczas spotkania szefów związków rugby najlepszych zespołów świata 10 października 2011 delegaci jednogłośnie wyrazili poparcie dla utrzymania takiej samej liczby zespołów i systemu rozgrywek jak w trwającej wówczas edycji. Rekomendacje to zostały przekazane do IRB, który miał podjąć decyzje dotyczące tych kwestii po zakończeniu Pucharu Świata 2011[83].

Na początku stycznia 2012 roku RWCL ogłosiła, iż oficjalne decyzje odnośnie kwalifikacji zostaną ogłoszone w marcu[84], natomiast te dotyczące potwierdzenia dat turnieju, stadionów i rozstawienia drużyn do końca tegoż roku[85].

W marcu 2012 roku został ogłoszony schemat kwalifikacji, w których o osiem miejsc rywalizowało osiemdziesiąt reprezentacji z sześciu zamieszkanych kontynentów, które w sumie rozegrały 184 mecze[86][87]. Rozpoczęły się one w marcu 2012 roku meczem pomiędzy Meksykiem a Jamajką sędziowanym przez arbitra finału poprzedniego turnieju, Craiga Jouberta[88], zakończyły zaś drugim meczem barażowym UrugwajRosja w październiku 2014 roku[89].

Zakwalifikowane drużyny[edytuj | edytuj kod]

Drużyna Podstawa kwalifikacji Liczba występów Najlepszy wynik Ostatni występ
 Anglia Gospodarz 7 Mistrz świata (2003) 2011
 Nowa Zelandia Złoty medal 2011 7 Mistrz świata (1987, 2011) 2011
 Francja Srebrny medal 2011 7 II miejsce (1987, 1999, 2011) 2011
 Australia Brązowy medal 2011 7 Mistrz świata (1991, 1999) 2011
 Republika Południowej Afryki Uczestnik z 2011 5 Mistrz świata (1995, 2007) 2011
 Argentyna Uczestnik z 2011 7 III miejsce (2007) 2011
 Irlandia Uczestnik z 2011 7 Ćwierćfinał (1987, 1991, 1995, 1999, 2003, 2011) 2011
 Szkocja Uczestnik z 2011 7 IV miejsce (1991) 2011
 Walia Uczestnik z 2011 7 III miejsce (1987) 2011
 Włochy Uczestnik z 2011 7 Faza grupowa (1987, 1991, 1995, 1999, 2003, 2007, 2011) 2011
 Tonga Uczestnik z 2011 6 Faza grupowa (1987, 1995, 1999, 2003, 2007, 2011) 2011
 Samoa Uczestnik z 2011 6 Faza grupowa (1991, 1995, 1999, 2003, 2007, 2011) 2011
 Namibia Afrykańskie kwalifikacje 4 Faza grupowa (1999, 2003, 2007, 2011) 2011
 Kanada Amerykańskie kwalifikacje 7 Ćwierćfinał (1991) 2011
 Stany Zjednoczone Amerykańskie kwalifikacje 6 Faza grupowa (1987, 1991, 1999, 2003, 2007, 2011) 2011
 Gruzja Europejskie kwalifikacje 3 Faza grupowa (2003, 2007, 2011) 2011
 Rumunia Europejskie kwalifikacje 7 Faza grupowa (1987, 1991, 1995, 1999, 2003, 2007, 2011) 2011
 Japonia Azjatyckie kwalifikacje 7 Faza grupowa (1987, 1991, 1995, 1999, 2003, 2007, 2011) 2011
 Fidżi Kwalifikacje w Oceanii 6 Ćwierćfinał (1987, 2007) 2011
 Urugwaj Baraż 2 Faza grupowa (1999, 2003) 2003

Losowanie grup[edytuj | edytuj kod]

Automatycznie zakwalifikowane drużyny zostały podzielone na trzy koszyki według rankingu IRB przygotowanego po zakończeniu serii testmeczów, które odbyły się w listopadzie i na początku grudnia 2012 roku[90][91], w pozostałych dwóch koszykach znajdowały się natomiast zespoły, które walczyły w kwalifikacjach[92].

Koszyk 1
 Nowa Zelandia
 Republika Południowej Afryki
 Australia
 Francja
Koszyk 2
 Anglia
 Irlandia
 Samoa
 Argentyna
Koszyk 3
 Walia
 Włochy
 Tonga
 Szkocja
Koszyk 4
Oceania 1
Europa 1
Azja 1
Ameryka 1
Koszyk 5
Afryka 1
Europa 2
Ameryka 2
Baraż

Transmitowane w Internecie losowanie grup turnieju głównego odbyło się 3 grudnia 2012 roku w Londynie. W jego wyniku powstały cztery grupy. Potwierdzono jednocześnie, iż system rozgrywek nie ulegnie zmianie w porównaniu z Pucharem Świata 2011[93].

Grupa A
 Australia
 Anglia
 Walia
 Fidżi Oceania 1
 Urugwaj Baraż
Grupa B
 Republika Południowej Afryki
 Samoa
 Szkocja
 Japonia Azja 1
 Stany Zjednoczone Ameryka 2
Grupa C
 Nowa Zelandia
 Argentyna
 Tonga
 Gruzja Europa 1
 Namibia Afryka 1
Grupa D
 Francja
 Irlandia
 Włochy
 Kanada Ameryka 1
 Rumunia Europa 2

Składy[edytuj | edytuj kod]

Każda reprezentacja uczestnicząca w turnieju mogła wystawić drużynę składającą się z trzydziestu jeden zawodników. Termin przesyłania składów do World Rugby upłynął 31 sierpnia 2015 roku. Po tym terminie zgłoszony gracz mógł być zastąpiony za zgodą World Rugby jedynie w przypadku kontuzji. Raz zastąpiony zawodnik nie mógł ponownie zagrać w turnieju, a zastępujący go gracz uprawniony był do wzięcia udziału w meczu po upływie 48 godzin.

Sędziowie[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2015 roku World Rugby podała listę arbitrów wyznaczonych do sędziowania zbliżającego się turnieju[94]. Przydzielenie sędziów do meczów fazy grupowej nastąpiło 1 lipca tegoż roku[95][96].

Sędziowie główni
Sędziowie boczni
Sędziowie TV

Stadiony[edytuj | edytuj kod]

Po oficjalnej decyzji przyznającej Anglii organizację Pucharu Świata RFU przedstawił wstępną listę stadionów, na których miałyby odbywać się mecze mistrzostw. Wybrano jedenaście angielskich obiektów i jeden w Walii[97]. Przeniesienie niektórych spotkań do Cardiff RFU argumentowało pojemnością tamtejszego stadionu i lepszą dostępnością dla publiczności z zachodniej części Anglii. Konieczne w tym wypadku było wyrażenie zgody przez IRB[98], którą otrzymano w maju 2009 roku[99]. Dwa z tych stadionów były narodowymi stadionami rugby (Twickenham i Millennium Stadium), kolejne dwa klubowymi stadionami rugby (Welford Road Stadium i Kingsholm Stadium), a pozostałe służyły przede wszystkim do rozgrywania meczów piłki nożnej[100]. Zgodnie ze wstępnymi założeniami, wszystkie stadiony miały gościć mecze w fazie grupowej, a w fazie pucharowej finał, obydwa półfinały i jeden z ćwierćfinałów miały się odbyć na Twickenham, jeden ćwierćfinał na Wembley, a dwa pozostałe na Millennium Stadium, na Emirates Stadium natomiast mecz o trzecie miejsce[101].

W październiku 2012 roku upublikowano zaakceptowaną przez IRB listę siedemnastu stadionów w piętnastu miastach, spośród których na początku 2013 roku miało zostać wyznaczonych maksymalnie dwanaście obiektów, które będą gościć mecze turnieju finałowego. Oprócz trzech aren w Londynie (Twickenham, Wembley i Olimpijskiego) wytypowano jeszcze Villa Park (Birmingham), Brighton Community Stadium (Brighton), Ashton Gate (Bristol), Millennium Stadium (Cardiff), Coventry Stadium (Coventry), Pride Park (Derby), Kingsholm Stadium (Gloucester), Elland Road (Leeds), Leicester City Stadium (Leicester), Old Trafford (Manchester), Stadium:mk (Milton Keynes), St James’ Park (Newcastle upon Tyne), St Mary’s Stadium (Southampton) oraz Stadium of Light (Sunderland)[102][103][104]. Po skreśleniu Welford Road na liście pozostały zatem jedynie trzy typowe stadiony rugby[105]. W związku z planowanym remontem Ashton Gate, jego miejsce na prowizorycznej liście w marcu 2013 roku zajął Sandy Park w Exeter[106]. Na początku kwietnia zaś z powodu obaw o murawę wycofali się właściciele Manchesteru United[107], możliwość zorganizowania spotkań otrzymał zatem obiekt miejscowego rywala – Etihad Stadium[108], większą liczbę spotkań skłonni byli również przyjąć Walijczycy[109].

Oficjalną listę trzynastu stadionów IRB przedstawiła 2 maja 2013 roku[77][78].

Londyn Londyn Londyn Cardiff
Twickenham Wembley Olympic Stadium Millennium Stadium
Pojemność: 81 605[110] Pojemność: 90 000[111] Pojemność: 54 000[112] Pojemność: 74 154[113]
Twickehnam Pitch.jpg Wembley Stadium interior.jpg Olympic Stadium (London), 8 August 2012.jpg Millennium Stadium inside.jpg
Manchester Newcastle upon Tyne
City of Manchester Stadium St James’ Park
Pojemność: 47 800[114] Pojemność: 52 409[115]
Eastlands East Stand.jpg St James Park.jpg
Leeds Leicester
Elland Road Leicester City Stadium
Pojemność: 37 914[116] Pojemność: 32 312[117]
Elland Road, East Stand.jpg Double Decker Stand at Filbert Street.jpg
Birmingham Gloucester
Villa Park Kingsholm Stadium
Pojemność: 42 785[118] Pojemność: 16 500[119]
Villa Park.jpg Kingsholm in 2007.jpg
Milton Keynes Brighton Exeter
Stadium:mk Brighton Community Stadium Sandy Park
Pojemność: 30 717[120] Pojemność: 30 750[121] Pojemność: 12 300[122]
Denbigh south stand 16 may 07.JPG AmexPanorama.jpg Sandy Park 3 - geograph-376587.jpg

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Legenda
Kwalifikacja do ćwierćfinałów oraz automatycznie kwalifikuje się do Pucharu Świata 2019
Odpada z dalszych rozgrywek, ale automatycznie kwalifikuje się do Pucharu Świata 2019
Odpada z dalszych rozgrywek

Dwadzieścia zespołów uczestniczących w Pucharze Świata podzielonych zostało podczas losowania 3 grudnia 2012 roku na cztery grupy liczące po pięć drużyn. O awansie do ćwierćfinału dwóch najlepszych z każdej grupy drużyn decydowała suma punktów zgromadzonych w czterech meczach rozgrywanych w grupie systemem kołowym. Zwycięzca meczu zyskiwał cztery punkty, za remis przysługiwały dwa punkty, porażka nie była punktowana, a zdobycie przynajmniej czterech przyłożeń lub przegrana nie więcej niż siedmioma punktami premiowana była natomiast punktem bonusowym. W przypadku równej liczby punktów, o tym, która drużyna zostanie wyżej sklasyfikowana decydowało kolejno[123]:

 1. wynik meczu pomiędzy zainteresowanymi drużynami;
 2. lepsza różnica punktów zdobytych i straconych we wszystkich meczach grupowych;
 3. lepsza różnica przyłożeń zdobytych i straconych we wszystkich meczach grupowych;
 4. liczba punktów zdobytych we wszystkich meczach grupowych;
 5. liczba przyłożeń zdobytych we wszystkich meczach grupowych;
 6. ranking World Rugby z 12 października 2015 roku.

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zespół Mecze Punkty Pkt
M W R P + - +/-
1.  Australia 0 0 0 0 0 0 0 0
2.  Anglia 0 0 0 0 0 0 0 0
3.  Walia 0 0 0 0 0 0 0 0
4.  Fidżi 0 0 0 0 0 0 0 0
5.  Urugwaj 0 0 0 0 0 0 0 0
18 września 2015
20:00
sędzia: Republika Południowej Afryki Jaco Peyper
Anglia  vs  Fidżi Twickenham Stadium, Londyn

20 września 2015
14:30
sędzia: Anglia Wayne Barnes
Walia  vs  Urugwaj Millennium Stadium, Cardiff

23 września 2015
16:45
sędzia: Nowa Zelandia Chris Pollock
Australia  vs  Fidżi Millennium Stadium, Cardiff

26 września 2015
20:00
sędzia: Francja Jérôme Garcès
Anglia  vs  Walia Twickenham Stadium, Londyn

27 września 2015
12:00
sędzia: Francja Pascal Gaüzère
Australia  vs  Urugwaj Villa Park, Birmingham

1 października 2015
16:45
sędzia: Irlandia (wyspa) John Lacey
Walia  vs  Fidżi Millennium Stadium, Cardiff

3 października 2015
20:00
sędzia: Francja Romain Poite
Anglia  vs  Australia Twickenham Stadium, Londyn

6 października 2015
20:00
sędzia: Anglia JP Doyle
Fidżi  vs  Urugwaj Stadium:mk, Milton Keynes

10 października 2015
16:45
sędzia: Republika Południowej Afryki Craig Joubert
Australia  vs  Walia Twickenham Stadium, Londyn

10 października 2015
20:00
sędzia: Nowa Zelandia Chris Pollock
Anglia  vs  Urugwaj City of Manchester Stadium, Manchester


Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zespół Mecze Punkty Pkt
M W R P + - +/-
1.  Republika Południowej Afryki 0 0 0 0 0 0 0 0
2.  Samoa 0 0 0 0 0 0 0 0
3.  Japonia 0 0 0 0 0 0 0 0
4.  Szkocja 0 0 0 0 0 0 0 0
5.  Stany Zjednoczone 0 0 0 0 0 0 0 0
19 września 2015
16:45
sędzia: Francja Jérôme Garcès
Republika Południowej Afryki  vs  Japonia Brighton Community Stadium, Brighton

20 września 2015
12:00
sędzia: Irlandia (wyspa) George Clancy
Samoa  vs  Stany Zjednoczone Brighton Community Stadium, Brighton

23 września 2015
14:30
sędzia: Irlandia (wyspa) John Lacey
Szkocja  vs  Japonia Kingsholm Stadium, Gloucester

26 września 2015
16:45
sędzia: Anglia Wayne Barnes
Republika Południowej Afryki  vs  Samoa Villa Park, Birmingham

27 września 2015
14:30
sędzia: Nowa Zelandia Chris Pollock
Szkocja  vs  Stany Zjednoczone Elland Road, Leeds

3 października 2015
14:30
sędzia: Republika Południowej Afryki Craig Joubert
Samoa  vs  Japonia Stadium:mk, Milton Keynes

3 października 2015
16:45
sędzia: Walia Nigel Owens
Republika Południowej Afryki  vs  Szkocja St James’ Park, Newcastle upon Tyne

7 października 2015
16:45
sędzia: Francja Pascal Gaüzère
Republika Południowej Afryki  vs  Stany Zjednoczone Olympic Stadium, Londyn

10 października 2015
14:30
sędzia: Republika Południowej Afryki Jaco Peyper
Samoa  vs  Szkocja St James’ Park, Newcastle upon Tyne

11 października 2015
20:00
sędzia: Nowa Zelandia Glen Jackson
Stany Zjednoczone  vs  Japonia Kingsholm Stadium, Gloucester


Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zespół Mecze Punkty Pkt
M W R P + - +/-
1.  Nowa Zelandia 0 0 0 0 0 0 0 0
2.  Argentyna 0 0 0 0 0 0 0 0
3.  Tonga 0 0 0 0 0 0 0 0
4.  Gruzja 0 0 0 0 0 0 0 0
5.  Namibia 0 0 0 0 0 0 0 0
19 września 2015
12:00
sędzia: Walia Nigel Owens
Tonga  vs  Gruzja Kingsholm Stadium, Gloucester

20 września 2015
16:45
sędzia: Francja Romain Poite
Nowa Zelandia  vs  Argentyna Stadion Wembley, Londyn

24 września 2015
20:00
sędzia: Francja Romain Poite
Nowa Zelandia  vs  Namibia Olympic Stadium, Londyn

25 września 2015
16:45
sędzia: Anglia JP Doyle
Argentyna  vs  Gruzja Kingsholm Stadium, Gloucester

29 września 2015
16:45
sędzia: Nowa Zelandia Glen Jackson
Tonga  vs  Namibia Sandy Park, Exeter

2 października 2015
20:00
sędzia: Francja Pascal Gaüzère
Nowa Zelandia  vs  Gruzja Millennium Stadium, Cardiff

4 października 2015
14:30
sędzia: Republika Południowej Afryki Jaco Peyper
Argentyna  vs  Tonga Leicester City Stadium, Leicester

7 października 2015
20:00
sędzia: Irlandia (wyspa) George Clancy
Namibia  vs  Gruzja Sandy Park, Exeter

9 października 2015
20:00
sędzia: Irlandia (wyspa) John Lacey
Nowa Zelandia  vs  Tonga St James’ Park, Newcastle upon Tyne

11 października 2015
12:00
sędzia: Francja Pascal Gaüzère
Argentyna  vs  Namibia Leicester City Stadium, Leicester


Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zespół Mecze Punkty Pkt
M W R P + - +/-
1.  Francja 0 0 0 0 0 0 0 0
2.  Irlandia 0 0 0 0 0 0 0 0
3.  Włochy 0 0 0 0 0 0 0 0
4.  Kanada 0 0 0 0 0 0 0 0
5.  Rumunia 0 0 0 0 0 0 0 0
19 września 2015
14:30
sędzia: Nowa Zelandia Glen Jackson
Irlandia  vs  Kanada Millennium Stadium, Cardiff

19 września 2015
20:00
sędzia: Republika Południowej Afryki Craig Joubert
Francja  vs  Włochy Twickenham Stadium, Londyn

23 września 2015
20:00
sędzia: Republika Południowej Afryki Jaco Peyper
Francja  vs  Rumunia Olympic Stadium, Londyn

26 września 2015
14:30
sędzia: Irlandia (wyspa) George Clancy
Włochy  vs  Kanada Elland Road, Leeds

27 września 2015
16:45
sędzia: Republika Południowej Afryki Craig Joubert
Irlandia  vs  Rumunia Stadion Wembley, Londyn

1 października 2015
20:00
sędzia: Anglia JP Doyle
Francja  vs  Kanada Stadium:mk, Milton Keynes

4 października 2015
16:45
sędzia: Francja Jérôme Garcès
Irlandia  vs  Włochy Olympic Stadium, Londyn

6 października 2015
16:45
sędzia: Anglia Wayne Barnes
Kanada  vs  Rumunia Leicester City Stadium, Leicester

11 października 2015
14:30
sędzia: Francja Romain Poite
Włochy  vs  Rumunia Sandy Park, Exeter

11 października 2015
16:45
sędzia: Walia Nigel Owens
Francja  vs  Irlandia Millennium Stadium, Cardiff


Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

Drabinka[edytuj | edytuj kod]

Ćwierćfinały Półfinały Finał
                   
17 października 2015        
 1B
24 października 2015
 2A  
 
17 października 2015
     
 1C
31 października 2015
 2D  
 
18 października 2015
   
 1D
25 października 2015
 2C  
  Mecz o 3. miejsce
18 października 2015
     
 1A  
 2B    
30 października 2015

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

17 października 2015
16:00
1B vs 2A Twickenham Stadium, Londyn


17 października 2015
20:00
1C vs 2D Millennium Stadium, Cardiff


18 października 2015
13:00
1D vs 2C Millennium Stadium, Cardiff


18 października 2015
16:00
1A vs 2B Twickenham Stadium, Londyn

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

24 października 2015
16:00
' vs ' Twickenham Stadium, Londyn


25 października 2015
16:00
' vs ' Twickenham Stadium, Londyn

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

30 października 2015
20:00
' vs ' Olympic Stadium, Londyn

Finał[edytuj | edytuj kod]

31 października 2015
16:00
' vs ' Twickenham Stadium, Londyn


Partnerzy[edytuj | edytuj kod]

Światowi Partnerzy[edytuj | edytuj kod]

Oficjalni Partnerzy[edytuj | edytuj kod]

Oficjalni Sponsorzy[edytuj | edytuj kod]

Transmisje telewizyjne[edytuj | edytuj kod]

Kraj Język Stacja telewizyjna
Francja
Francja
francuski TF1[143], Canal+[144]
Irlandia
Irlandia
angielski TV3[145]
Nowa Zelandia
Nowa Zelandia
angielski SKY New Zealand[146]
Włochy
Włochy
włoski Sky Italia[147]
Polska
Polska
polski Polsat Sport
Ameryka Południowa hiszpański, portugalski ESPN[148]
Stany Zjednoczone
Stany Zjednoczone
angielski Universal Sports, NBC[149]

Przypisy

 1. Record Rugby World Cup Tender Interest (ang.). irb.com. [dostęp 2011-09-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-10-14)].
 2. IRB boosts RWC bidding process (ang.). rugbyworldcup.com @ web.archive.org. [dostęp 2015-09-04].
 3. IRB confirms record RWC bid response (ang.). irb.com. [dostęp 2011-09-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-05-11)].
 4. RWC Tender Unions Present to the IRB Council (ang.). rugbyworldcup.com @ web.archive.org. [dostęp 2015-09-04].
 5. Ireland opt out of 2015 bidding (ang.). news.bbc.co.uk. [dostęp 2011-09-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-05-04)].
 6. Scotland pull out of RWC 2015 bid (ang.). news.bbc.co.uk. [dostęp 2011-09-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-05-22)].
 7. Australia ends 2015 World Cup bid (ang.). news.bbc.co.uk. [dostęp 2011-09-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-23)].
 8. Wales back England bid for Rugby World Cup 2015 (ang.). telegraph.co.uk. [dostęp 2011-09-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-08-10)].
 9. 9,0 9,1 SA optimistic about 2015 rugby (ang.). mediaclubsouthafrica.com. [dostęp 2011-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-18)].
 10. IRB impressed by South African RWC bid (ang.). espnscrum.com. [dostęp 2011-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-29)].
 11. Four in running for 2015 World Cup (ang.). stuff.co.nz. [dostęp 2011-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-11)].
 12. Italy could kick England's bid for 2015 Rugby World Cup into touch (ang.). telegraph.co.uk. [dostęp 2011-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-10)].
 13. 15 main topics of the Bid of Japan (ang.). rugbyjapan.com @ web.archive.org. [dostęp 2014-10-13].
 14. England to make solo 2015 Cup bid (ang.). news.bbc.co.uk. [dostęp 2011-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-22)].
 15. England 2015 Rugby World Cup bid - the key points (ang.). dailymail.co.uk. [dostęp 2011-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-02-15)].
 16. England weigh up 2015 bid options (ang.). news.bbc.co.uk. [dostęp 2011-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-10-04)].
 17. RWCL recommends England and Japan (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2011-09-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-07-05)].
 18. Rugby's coming home: England get the green light to host 2015 World Cup (ang.). dailymail.co.uk. [dostęp 2011-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-07-08)].
 19. England and Japan handed Rugby World Cups (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-21)].
 20. 80 bid to be Team Bases for RWC 2015 (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2013-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-19)].
 21. 21,0 21,1 21,2 21,3 World Cup organisers set to announce ticket prices (ang.). espnscrum.com. [dostęp 2013-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-27)].
 22. Rugby World Cup 2015: Team Base Search (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-06-11)].
 23. Approved list of team bases confirmed (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-14)].
 24. RWC 2015 official team bases announced (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-26)].
 25. Team bases list (ang.). irb.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-12)].
 26. Team Bases (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-04)].
 27. Teams set for Rugby World Cup arrival (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-31)].
 28. RWC 2015 team welcome ceremony venues announced (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-10)].
 29. Official RWC 2015 Gilbert ball launched (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2013-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-02)].
 30. Innovative RWC 2015 MATCH XV ball launched (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-15)].
 31. 31,0 31,1 Gilbert to supply balls for RWC 2011 and 2015 (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2012-04-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-08)].
 32. Evolution of the RWC match ball (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2013-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-22)].
 33. 2.3 million tickets for Rugby World Cup 2015 (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-03)].
 34. ticket pricing (ang.). pulse-static-files.s3.amazonaws.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-28)].
 35. Lapasset: RWC 2015 set to raise the bar (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-06)].
 36. England Rugby 2015 statement (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-17)].
 37. RWC 2015 general ticket sales dates revealed (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-06)].
 38. RWC 2015 ticket information confirmed (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-09-03)].
 39. Rugby World Cup 2015 tickets to go on sale (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-09-13)].
 40. RWC 2015: General ticket sales update (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-12)].
 41. Record demand for RWC 2015 tickets (ang.). rugbyworldcup.com @ web.archive.org. [dostęp 2015-03-18].
 42. Tickets to go back on sale in November (ang.). rugbyworldcup.com @ web.archive.org. [dostęp 2015-03-18].
 43. General sale opens for remaining tickets (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-04)].
 44. RWC 2015 advises fans to buy official (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-12)].
 45. RWC 2015 reminds fans to buy official (ang.). rugbyworldcup.com @ web.archive.org. [dostęp 2015-03-18].
 46. Ticket re-sale service set to launch (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-02)].
 47. More tickets on sale for Rugby World Cup 2015 (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-06)].
 48. 25,000 tickets go on sale (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-23)].
 49. Additional 100,000 Rugby World Cup 2015 tickets on sale next week (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-22)].
 50. Extra 30,000 tickets to go on sale (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-20)].
 51. England 2015 set to become biggest Rugby World Cup to date (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-29)].
 52. Extra tickets on sale with 50 days to go (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-02)].
 53. Ticket design for Rugby World Cup 2015 revealed (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-26)].
 54. Fury at online scramble as Rugby World Cup tickets sell for £20,000 (ang.). belfasttelegraph.co.uk. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-28)].
 55. Rugby World Cup fans face huge ticket rip-off, says Labour’s Chris Bryant (ang.). theguardian.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-30)].
 56. Yours for up to £5,000 – MP criticises huge mark-up of ticket prices for Wales' Rugby World Cup matches (ang.). walesonline.co.uk. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-30)].
 57. Outrage as two Rugby World Cup final tickets scalped for $50,000 (ang.). stuff.co.nz. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-30)].
 58. Rugby World Cup 2015 in numbers (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2013-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-23)].
 59. RWC 2015 volunteer programme launches (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-24)].
 60. Strong response to the launch of 'The Pack' (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-12)].
 61. Youngsters given chance to be part of ball teams at Rugby World Cup 2015 (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-04)].
 62. Posts in the Parks initiative launched (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2013-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-02)].
 63. Official Fanzones announced (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-05)].
 64. Travel Demand campaign launched (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-10)].
 65. Trophy Tour route revealed (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-05)].
 66. Rugby World Cup Trophy Tour launched (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-19)].
 67. International Rugby World Cup Trophy Tour draws to a close (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-22)].
 68. Shaun the Sheep joins RWC 2015 flock (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2013-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-26)].
 69. Prince Harry, Honorary President of ER 2015 (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-12)].
 70. Economic Impact Study for England 2015 (ang.). irb.com @ web.archive.org. [dostęp 2015-03-18].
 71. Potential Economic Impact of the Rugby World Cup on a Host Nation (ang.). rugbyclube.files.wordpress.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-11)].
 72. Report highlights economic benefit of RWC (ang.). espnscrum.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-11)].
 73. Rugby World Cup to showcase enhanced video replay technology (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-18)].
 74. Rugby World Cup set to use Hawk-Eye (ang.). en.espn.co.uk. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-31)].
 75. Hawk-Eye to help citing officers keep players in check at Rugby World Cup (ang.). en.espn.co.uk. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-20)].
 76. September 18 start date for RWC 2015 (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2012-05-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-12)].
 77. 77,0 77,1 77,2 RWC 2015 venues and schedule announced (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2013-05-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-19)].
 78. 78,0 78,1 MATCH SCHEDULE (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2013-05-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-11)].
 79. RWC 2015 kick-off times announced (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-05)].
 80. MATCH SCHEDULE (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-08)].
 81. Updated RWC 2015 match schedule announced (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-06)].
 82. RWC-qualified teams (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2012-04-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-14)].
 83. Tier 1 unions endorse 20-team RWC format (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-19)].
 84. RWC 2015: New year, new goals (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2012-01-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-14)].
 85. RWC 2015 planning builds momentum (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2012-01-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-13)].
 86. Road to Rugby World Cup 2015 starts in Mexico (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2012-04-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-02)].
 87. Rugby World Cup 2015 Qualifiers (ang.). irb.com. [dostęp 2012-04-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-01)].
 88. Joubert ready to kick-off road to RWC 2015 (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2012-04-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-11)].
 89. Uruguay qualify for Rugby World Cup 2015 (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-12)].
 90. Rankings take on added focus in 2012 (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2012-04-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-09)].
 91. RWC 2015 draw adds extra spice to season (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2012-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-12)].
 92. The lowdown on the RWC 2015 draw (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2012-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-06)].
 93. Pools confirmed for RWC 2015 (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2012-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-06)].
 94. Match officials announced for Rugby World Cup 2015 (ang.). World Rugby, 2015-04-07. [dostęp 2015-04-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-14)].
 95. Match official appointments made for pool stage (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-01)].
 96. RUGBY WORLD CUP 2015 MATCH OFFICIAL APPOINTMENTS (ang.). pulse-static-files.s3.amazonaws.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-01)].
 97. England will host 2015 World Cup (ang.). news.bbc.co.uk. [dostęp 2011-09-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-08-03)].
 98. RFU confident England's Rugby World Cup in 2015 will include Wales (ang.). telegraph.co.uk. [dostęp 2011-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-08-01)].
 99. Millennium Stadium to host RWC 2015 matches (ang.). irb.com. [dostęp 2011-09-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-30)].
 100. Full details of the RFU's 2015 Rugby World Cup bid (ang.). dailyecho.co.uk @ web.archive.org. [dostęp 2014-10-13].
 101. Rugby World Cup: guide to England 2015 stadiums (ang.). telegraph.co.uk. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-30)].
 102. Long list of potential venues for RWC 2015 (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2012-10-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-12)].
 103. Olympic Stadium confirmed on 2015 Rugby World Cup shortlist (ang.). bbc.co.uk. [dostęp 2012-10-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-09)].
 104. Welford Road axed from World Cup venue options (ang.). espnscrum.com. [dostęp 2012-10-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-11)].
 105. World Cup organisers defend venue selection (ang.). espnscrum.com. [dostęp 2012-10-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-12)].
 106. Sandy Park added to RWC 2015 venue long list (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2013-03-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-06-27)].
 107. Manchester United pass up chance to host Rugby World Cup over pitch fears (ang.). guardian.co.uk. [dostęp 2013-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-24)].
 108. Deal close to use Etihad for Rugby World Cup in 2015 (ang.). independent.co.uk. [dostęp 2013-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-07)].
 109. Wales ready to host more 2015 matches (ang.). espnscrum.com. [dostęp 2013-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-24)].
 110. Twickenham Stadium (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-12)].
 111. Wembley Stadium (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-12)].
 112. Olympic Stadium (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-12)].
 113. Millennium Stadium (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-12)].
 114. Manchester City Stadium (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-12)].
 115. St James’ Park (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-12)].
 116. Elland Road (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-12)].
 117. Leicester City Stadium (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-12)].
 118. Villa Park (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-12)].
 119. Kingsholm Stadium (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-12)].
 120. Stadium MK (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-12)].
 121. Brighton Community Stadium (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z [httref>Updated RWC 2015 match schedule announced (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-06)].p://www.rugbyworldcup.com/venues/brighton-community-stadium tego adresu] (2015-03-12)].
 122. Sandy Park (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-12)].
 123. Tournament Rules (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-04)].
 124. Emirates Official Airline for RWC 2015 & 2019 (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-24)].
 125. Heineken appointed RWC 2015 Worldwide Partner (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2012-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-02)].
 126. HEINEKEN extends Rugby World Cup sponsorship for RWC 2015 in England (ang.). theheinekencompany.com. [dostęp 2014-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-28)].
 127. Land Rover joins RWC sponsorship inventory (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2012-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-28)].
 128. Société Générale named RWC Worldwide Partner (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2012-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-04)].
 129. DHL extends Worldwide Partner role with RWC (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2013-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-29)].
 130. MasterCard renews successful RWC partnership (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-04-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-16)].
 131. 131,0 131,1 Clifford Chance official RWC 2015 law firm (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2013-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-03)].
 132. ITV secures television rights to 2011 and 2015 Rugby Union World Cups (ang.). telegraph.co.uk. [dostęp 2013-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-07-31)].
 133. TM is RWC 2015 Official Publishing Licensee (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-24)].
 134. Rugby World Cup 2015 signs-up Dove Men+Care (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-02)].
 135. Duracell to power Rugby World Cup 2015 (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-27)].
 136. William Grant & Sons to put the sparkle in Rugby World Cup 2015 (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-02)].
 137. Heathrow joins Rugby World Cup 2015 provider family (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-15)].
 138. Rugby World Cup 2015 anti-doping organisation appointed (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-12)].
 139. Canon appointed Rugby World Cup 2015 Official Sponsor (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-09)].
 140. Coca-Cola renews long-term RWC sponsorship (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-10)].
 141. Toshiba joins Rugby World Cup official sponsor family (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-10)].
 142. Fujitsu joins Rugby World Cup 2015 official sponsor family (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-01)].
 143. TF1 wins rights to broadcast RWC 2015 (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-13)].
 144. TF1 revend une partie des matchs à Canal+ (fr.). lemonde.fr. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-12)].
 145. TV3 wins Irish rights to Rugby World Cup 2015 (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-15)].
 146. SKY New Zealand wins Rugby World Cup 2015 broadcast rights (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-10)].
 147. SKY Italia joins global RWC 2015 rights-holding broadcaster line-up (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-11)].
 148. ESPN Latin America and ESPN Brazil join RWC broadcast family (ang.). rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-03)].
 149. Rugby World Cup to make US network TV debut (ang.). rugbyworldcup.com @ web.archive.org. [dostęp 2015-09-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]