Przejdź do zawartości

Puchar Świata w Rugby 2015

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Puchar Świata w Rugby 2015
2015 IRB Rugby World Cup
2011 2019
Ilustracja
Dyscyplina

rugby union

Organizator

World Rugby

Szczegóły turnieju
Gospodarz

 Anglia

Otwarcie

18 września 2015, Londyn

Zamknięcie (finał)

31 października 2015, Londyn

Liczba drużyn

20 (z 6 konfederacji)

Liczba aren

13 (w 11 miastach)

I miejsce

 Nowa Zelandia

II miejsce

 Australia

III miejsce

 Południowa Afryka

Statystyki turnieju
Liczba meczów

48

Liczba punktów

2439 (50,81 na mecz)

Oglądalność

2 477 805 (51 621 na mecz)

Najlepiej punktujący

Nicolás Sánchez (97)

Najwięcej przyłożeń

Julian Savea (8)

Strona internetowa

Puchar Świata w Rugby 2015 – ósmy Puchar Świata, zawody o randze mistrzostw świata w rugby union rozgrywane co cztery lata. Turniej w dniach od 18 września do 31 października 2015 roku przeprowadzany był w Anglii, która pokonała kandydatury Japonii, Włoch i RPA. Mecze zostały rozegrane na dwunastu angielskich stadionach oraz na Millennium Stadium w Cardiff.

Wybór organizatora[edytuj | edytuj kod]

Wstępne głoszenia związków rugby chętnych do zorganizowania zarówno tego turnieju, jak i kolejnego, były przyjmowane przez IRB do 15 sierpnia 2008 roku. Na tym etapie żadne szczegóły nie były wymagane, toteż zgłosiła się rekordowa liczba dziesięciu państw: Anglia, Australia, Irlandia, Jamajka, Japonia, Rosja, RPA, Szkocja, Walia i Włochy, przy czym Jamajka i Rosja zgłosiły swe zainteresowanie jedynie turniejem w roku 2019[1]. W listopadzie tegoż roku IRB, z uwagi na kryzys ekonomiczny, ogłosiła, iż minimalna opłata na jej rzecz za zorganizowanie turnieju zostanie zmniejszona ze stu do osiemdziesięciu milionów funtów, zapowiedziała także wprowadzenie systemu podziału zysków uzyskanych ponad tę kwotę[2].

Z ośmiu federacji, które złożyły wstępne zgłoszenia, cztery przedstawiły oficjalne wnioski w wyznaczonym terminie 8 maja 2009[3], a kilka dni później zaprezentowały swoje kandydatury[4]. Irlandia wycofała się z kandydowania ze względów finansowych spowodowanych przez światowy kryzys[5], Szkocja natomiast nie znalazła współorganizatora, nie mając potrzebnej infrastruktury[6]. Australijczycy odpadli z rywalizacji nie mogąc zagwarantować wymaganego przez organizatorów wyniku finansowego – 80 mln funtów wpływu do kasy IRB[7]. Walijczycy wycofali swoją kandydaturę popierając Anglików w zamian za zorganizowanie kilku meczów w Cardiff[8].

Pozostałe cztery związki zagwarantowały sobie wsparcie rządów. RPA argumentowała swoją kandydaturę dużymi tradycjami rugby, pewnością zorganizowania rentownej imprezy oraz już gotową infrastrukturą, przygotowaną na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2010[9][10]. Atutem Włochów miała być relatywnie nieduża odległość dla kibiców z Wysp Brytyjskich i Francji, duże stadiony, w tym jeden udostępniony przez Francuzów w Marsylii oraz sygnalizowaną przez IRB chęcią rozegrania turnieju w kraju rozwijającym się pod względem rugby[11][12]. Podobnie przedstawiała swoją kandydaturę Japonia – byłby to pierwszy Puchar Świata rozegrany w Azji, z meczami planowanymi również w Hongkongu i Singapurze, przez kraj z rozbudowaną infrastrukturą i doświadczeniem w organizacji największych sportowych imprez[9][13]. Anglia ostatecznie przedstawiła samodzielną kandydaturę[14][15], rozważając wcześniej wspólny wniosek wraz z krajami celtyckimi[16].

Rugby World Cup Limited, zarządzająca organizacją turniejów o Puchar Świata, 30 czerwca 2009 roku zarekomendowała Zarządowi IRB w swoim raporcie Anglię i Japonię jako potencjalnych gospodarzy kolejnych dwóch Pucharów Świata[17]. Argumentowała to maksymalizowaniem zysków w roku 2015 i możliwością zorganizowania wówczas kolejnego Pucharu Świata w regionie ważnym z punktu widzenia rozwoju dyscypliny[18]. Potwierdzająca tę rekomendację decyzja o przyznaniu Anglii i Japonii organizacji turniejów odpowiednio w 2015 i 2019 zapadła stosunkiem głosów 16 do 10 i została ogłoszona przez przewodniczącego IRB, Bernarda Lapasseta, w Dublinie 28 lipca 2009 roku[19].

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2013 roku rozpoczęto proces wyboru baz dla uczestniczących w turnieju reprezentacji. Powinny one mieścić hotel, basen, siłownię i dwa obiekty treningowe – kryty i na otwartym powietrzu. Ponad osiemdziesiąt ośrodków złożyło aplikacje, a spośród nich zostanie wybranych około pięćdziesięciu, które zostały następnie przedstawione zespołom[20][21][22]. Wstępną selekcję przeszło sześćdziesiąt pięć kandydatur[23], a ostatecznie pod koniec sierpnia 2014 roku wybrano czterdzieści jeden[24][25][26]. Zespoły miały przybywać do Anglii pomiędzy 9 a 16 września[27], a na każdy z nich czekała przygotowana ceremonia powitalna[28].

Na początku września 2013 roku organizatorzy zaprezentowali design[29], a w połowie sierpnia roku następnego samą oficjalną piłkę turniejową[30] przygotowaną przez firmę Gilbert, dla której miał być to już szósty turniej w tej roli[31][32]. We wrześniu 2013 roku podany został orientacyjny harmonogram sprzedaży i zakres cen biletów – od 7 funtów za ulgowy bilet na mecze fazy grupowej do 715 GBP za najdroższą wejściówkę na finał[21]. Zgodnie z zapowiedziami w listopadzie tego roku potwierdzono rozpiętość cenową wejściówek i ramowy plan ich sprzedaży, a także szczegółowe ceny biletów na każde ze spotkań – podkreślając, iż spośród 2,3 miliona biletów ponad milion będzie dostępnych w cenie poniżej 100 GBP[33][34]. Po sprzedaży pakietów meczowo-hotelowo-wycieczkowych[35] i półmilionowej puli wejściówek dla lokalnych klubów rugby z Anglii i Walii we wrześniu 2014 roku rozpoczęły się zapisy na zakup biletów dla szerokiej publiczności[36][37][38]. Mimo iż do dyspozycji było około miliona wejściówek[39], ponadpięciomilionowy popyt znacznie przekroczył podaż i w każdym z 48 spotkań przynajmniej w jednej grupie cenowej bilety musiały zostać przydzielone metodą losowania, a w dwudziestu trzech we wszystkich[40][41]. Pozostałe bilety, w liczbie około trzystu tysięcy, trafiły do sprzedaży w listopadzie 2014 roku z priorytetem dla osób, które nie miały szczęścia we wcześniejszym losowaniu[42]. W tej turze rozeszło się sto pięćdziesiąt tysięcy, reszta zaś pozostała dostępna aż do ich wyprzedania[43]. Organizatorzy dodatkowo rozpoczęli kampanię zniechęcającą do zakupu biletów od nieautoryzowanych dystrybutorów[44], zapowiedziano także utworzenie platformy do wymiany lub odsprzedaży biletów po cenie zakupu[45]. Uruchomiona ona została w marcu 2015 roku[46] i w kolejnych miesiącach pojawiały się na niej bilety pochodzące ze zwrotów od komerycyjnych partnerów, zmian w konfiguracji stadionów powiększających ich pojemność oraz od osób pragnących je odsprzedać[47][48][49][50][51][52][53]. Design biletów został zaprezentowany w czerwcu 2015 roku: w pięciu wariantach prócz Pucharu Webba Ellisa zawierający podobizny czterech zwycięskich kapitanów – Johna Ealesa, Francois Pienaara, Martina Johnsona i Richiego McCaw – oraz Jonny’ego Wilkinsona wykonującego zwycięskiego dropgola w finale edycji 2003[54]. Pomimo zapewnienia przez organizatorów platformy do odsprzedaży biletów i ostrzeżeń o możliwym niehonorowaniu wejściówek zakupionych od nieautoryzowanych sprzedawców ich ceny na rynku wtórnym osiągały ceny nawet ponad stukrotnie wyższe od nominalnych ściągając krytykę opozycji na gabinet Davida Camerona za niezablokowanie możliwości takiej odsprzedaży podobnie jak to było w przypadku Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 i Igrzysk Wspólnoty Narodów 2014[55][56][57][58]. City of London Police dodatkowo na początku września 2015 roku odkryła, że w obiegu pojawiły się podrobione bilety[59], ostrzegała także, żeby fani nie dali naciągnąć się na scam[60].

Na turnieju zjawić się miało 920 graczy i działaczy, dwa tysiące dziennikarzy prasowych i fotografów, tysiąc osób obsługi telewizyjnej i radiowej oraz ponad sześćdziesięciu arbitrów i innych oficjeli. Dla potrzeb zawodników przygotowane zostało 740 pokojów hotelowych i 151 tysięcy posiłków, zaś obsługiwać ich miało łącznie 1100 osób. W czasie turnieju potrzebne było 1400 piłek, dwadzieścia bramek, dwieście podstawek do kopów, sto rowerów treningowych, dwieście worków do trenowania szarży oraz dwadzieścia maszyn do treningu młyna. Infrastruktura techniczna objęła zaś 11 kilometrów światłowodów i 42 kilometry przewodów miedzianych, zaś w sprawnym przeprowadzeniu turnieju pomagało 6000 wolontariuszy[61]. Rekrutacja wolontariuszy rozpoczęła się w marcu 2014 roku, a trzy czwarte z nich miało pochodzić z angielskich i walijskich klubów rugby[62]. Wstępnie zgłosiło się około dwudziestu tysięcy chętnych, a ich kwalifikacje były sprawdzane w drugiej połowie roku 2014[63]. Dodatkowo ponad setka młodych graczy nominowanych przez swoje kluby otrzymała szansę na uczestniczenie w tym wydarzeniu jako część tzw. ball teams[64].

Organizatorzy uruchomili także dodatkowe inicjatywy takie jak Posts in the Parks[65], strefy dla fanów[66], kampanię informującą o możliwych problemach komunikacyjnych w meczowych dniach[67] czy objazd Pucharu Webba Ellisa po kraju[21][68] oraz świecie[69][70]. Dzieciom rugby miał zaś przybliżyć Baranek Shaun[71]. Honorowym prezydentem komitetu organizacyjnego został książę Harry[72].

W połowie listopada 2014 organizatorzy opublikowali przygotowany przez EY raport dotyczący wpływu turnieju na gospodarkę. Szacowany był on na 2,2 mld GBP, z czego blisko miliard miałby przełożyć się na wzrost PKB[73], wartości te były w zgodzie z raportem zamówionym w Deloitte przez IRB w roku 2008[74][75].

W tych zawodach – po raz pierwszy w dużym turnieju rugby – została zastosowana znana m.in. z tenisa czy siatkówki technologia Hawk-Eye. Wspomóc miała ona w podejmowaniu decyzji zarówno TMO, jak i meczowych komisarzy odpowiedzialnych za karanie zawodników grających sprzecznie z fair play oraz personel medyczny monitorujący urazy głowy. Jej debiut nastąpił w rozegranych pod koniec sierpnia 2015 roku przedturniejowych meczach międzynarodowych[76][77][78][79].

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

W maju 2012 roku IRB ustaliła ramy czasowe turnieju – mecz otwarcia zaplanowany został na 18 września, a finał na 31 października 2015 roku na Twickenham Stadium[80]. Rok później, wraz z ogłoszeniem listy stadionów, przedstawiono terminarz zawodów – faza grupowa trwać będzie od 18 września do 11 października, mecze ćwierćfinałowe odbędą się w dniach 17 i 18 października, półfinały w dniach 24 i 25 października, mecz o trzecie miejsce rozegrany zostanie 30 października, finał zaś dzień później[81][82]. Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami[21] w listopadzie 2013 roku ogłoszono godziny rozpoczęcia meczów[83][84], które następnie uległy nieznacznym zmianom[85].

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Kwalifikacje[edytuj | edytuj kod]

W turnieju głównym uczestniczyć będzie dwadzieścia zespołów. Automatyczny awans uzyskało dwanaście drużyn, które w swoich grupach Pucharu Świata w Rugby 2011 zajęły jedno z trzech pierwszych miejsc[86]. O pozostałe osiem miejsc zostały rozegrane kilkustopniowe eliminacje.

Podczas spotkania szefów związków rugby najlepszych zespołów świata 10 października 2011 delegaci jednogłośnie wyrazili poparcie dla utrzymania takiej samej liczby zespołów i systemu rozgrywek jak w trwającej wówczas edycji. Rekomendacje to zostały przekazane do IRB, który miał podjąć decyzje dotyczące tych kwestii po zakończeniu Pucharu Świata 2011[87].

Na początku stycznia 2012 roku RWCL ogłosiła, iż oficjalne decyzje odnośnie do kwalifikacji zostaną ogłoszone w marcu[88], natomiast te dotyczące potwierdzenia dat turnieju, stadionów i rozstawienia drużyn do końca tegoż roku[89].

W marcu 2012 roku został ogłoszony schemat kwalifikacji, w których o osiem miejsc rywalizowało osiemdziesiąt reprezentacji z sześciu zamieszkanych kontynentów, które w sumie rozegrały 184 mecze[90][91]. Rozpoczęły się one w marcu 2012 roku meczem pomiędzy Meksykiem a Jamajką sędziowanym przez arbitra finału poprzedniego turnieju, Craiga Jouberta[92], zakończyły zaś drugim meczem barażowym UrugwajRosja w październiku 2014 roku[93].

Zakwalifikowane drużyny[edytuj | edytuj kod]

Drużyna Podstawa kwalifikacji Liczba występów Najlepszy wynik Ostatni występ
 Anglia Gospodarz 7 Mistrz świata (2003) 2011
 Nowa Zelandia Złoty medal 2011 7 Mistrz świata (1987, 2011) 2011
 Francja Srebrny medal 2011 7 II miejsce (1987, 1999, 2011) 2011
 Australia Brązowy medal 2011 7 Mistrz świata (1991, 1999) 2011
 Południowa Afryka Uczestnik z 2011 5 Mistrz świata (1995, 2007) 2011
 Argentyna Uczestnik z 2011 7 III miejsce (2007) 2011
 Irlandia Uczestnik z 2011 7 Ćwierćfinał (1987, 1991, 1995, 1999, 2003, 2011) 2011
 Szkocja Uczestnik z 2011 7 IV miejsce (1991) 2011
 Walia Uczestnik z 2011 7 III miejsce (1987) 2011
 Włochy Uczestnik z 2011 7 Faza grupowa (1987, 1991, 1995, 1999, 2003, 2007, 2011) 2011
 Tonga Uczestnik z 2011 6 Faza grupowa (1987, 1995, 1999, 2003, 2007, 2011) 2011
 Samoa Uczestnik z 2011 6 Faza grupowa (1991, 1995, 1999, 2003, 2007, 2011) 2011
 Namibia Afrykańskie kwalifikacje 4 Faza grupowa (1999, 2003, 2007, 2011) 2011
 Kanada Amerykańskie kwalifikacje 7 Ćwierćfinał (1991) 2011
 Stany Zjednoczone Amerykańskie kwalifikacje 6 Faza grupowa (1987, 1991, 1999, 2003, 2007, 2011) 2011
 Gruzja Europejskie kwalifikacje 3 Faza grupowa (2003, 2007, 2011) 2011
 Rumunia Europejskie kwalifikacje 7 Faza grupowa (1987, 1991, 1995, 1999, 2003, 2007, 2011) 2011
 Japonia Azjatyckie kwalifikacje 7 Faza grupowa (1987, 1991, 1995, 1999, 2003, 2007, 2011) 2011
 Fidżi Kwalifikacje w Oceanii 6 Ćwierćfinał (1987, 2007) 2011
 Urugwaj Baraż 2 Faza grupowa (1999, 2003) 2003

Losowanie grup[edytuj | edytuj kod]

Automatycznie zakwalifikowane drużyny zostały podzielone na trzy koszyki według rankingu IRB przygotowanego po zakończeniu serii testmeczów, które odbyły się w listopadzie i na początku grudnia 2012 roku[94][95], w pozostałych dwóch koszykach znajdowały się natomiast zespoły, które walczyły w kwalifikacjach[96].

Koszyk 1
 Nowa Zelandia
 Południowa Afryka
 Australia
 Francja
Koszyk 2
 Anglia
 Irlandia
 Samoa
 Argentyna
Koszyk 3
 Walia
 Włochy
 Tonga
 Szkocja
Koszyk 4
Oceania 1
Europa 1
Azja 1
Ameryka 1
Koszyk 5
Afryka 1
Europa 2
Ameryka 2
Baraż

Transmitowane w Internecie losowanie grup turnieju głównego odbyło się 3 grudnia 2012 roku w Londynie. W jego wyniku powstały cztery grupy. Potwierdzono jednocześnie, iż system rozgrywek nie ulegnie zmianie w porównaniu z Pucharem Świata 2011[97].

Grupa A
 Australia
 Anglia
 Walia
 Fidżi Oceania 1
 Urugwaj Baraż
Grupa B
 Południowa Afryka
 Samoa
 Szkocja
 Japonia Azja 1
 Stany Zjednoczone Ameryka 2
Grupa C
 Nowa Zelandia
 Argentyna
 Tonga
 Gruzja Europa 1
 Namibia Afryka 1
Grupa D
 Francja
 Irlandia
 Włochy
 Kanada Ameryka 1
 Rumunia Europa 2

Składy[edytuj | edytuj kod]

Każda reprezentacja uczestnicząca w turnieju mogła wystawić drużynę składającą się z trzydziestu jeden zawodników. Termin przesyłania składów do World Rugby upłynął 31 sierpnia 2015 roku. Po tym terminie zgłoszony gracz mógł być zastąpiony za zgodą World Rugby jedynie w przypadku kontuzji. Raz zastąpiony zawodnik nie mógł ponownie zagrać w turnieju, a zastępujący go gracz uprawniony był do wzięcia udziału w meczu po upływie 48 godzin.

Sędziowie[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2015 roku World Rugby podała listę arbitrów wyznaczonych do sędziowania zbliżającego się turnieju[98], tydzień przed turniejem wyznaczono także osoby odpowiedzialne za utrzymywanie dyscypliny i karanie za nieprzestrzeganie zasad gry[99]. Przydzielenie sędziów do meczów fazy grupowej nastąpiło 1 lipca tegoż roku[100][101].

Stadiony[edytuj | edytuj kod]

Po oficjalnej decyzji przyznającej Anglii organizację Pucharu Świata RFU przedstawił wstępną listę stadionów, na których miałyby odbywać się mecze mistrzostw. Wybrano jedenaście angielskich obiektów i jeden w Walii[102]. Przeniesienie niektórych spotkań do Cardiff RFU argumentowało pojemnością tamtejszego stadionu i lepszą dostępnością dla publiczności z zachodniej części Anglii. Konieczne w tym wypadku było wyrażenie zgody przez IRB[103], którą otrzymano w maju 2009 roku[104]. Dwa z tych stadionów były narodowymi stadionami rugby (Twickenham i Millennium Stadium), kolejne dwa klubowymi stadionami rugby (Welford Road Stadium i Kingsholm Stadium), a pozostałe służyły przede wszystkim do rozgrywania meczów piłki nożnej[105]. Zgodnie ze wstępnymi założeniami, wszystkie stadiony miały gościć mecze w fazie grupowej, a w fazie pucharowej finał, obydwa półfinały i jeden z ćwierćfinałów miały się odbyć na Twickenham, jeden ćwierćfinał na Wembley, a dwa pozostałe na Millennium Stadium, na Emirates Stadium natomiast mecz o trzecie miejsce[106].

W październiku 2012 roku upublikowano zaakceptowaną przez IRB listę siedemnastu stadionów w piętnastu miastach, spośród których na początku 2013 roku miało zostać wyznaczonych maksymalnie dwanaście obiektów, które będą gościć mecze turnieju finałowego. Oprócz trzech aren w Londynie (Twickenham, Wembley i Olimpijskiego) wytypowano jeszcze Villa Park (Birmingham), Brighton Community Stadium (Brighton), Ashton Gate (Bristol), Millennium Stadium (Cardiff), Coventry Stadium (Coventry), Pride Park (Derby), Kingsholm Stadium (Gloucester), Elland Road (Leeds), Leicester City Stadium (Leicester), Old Trafford (Manchester), Stadium mk (Milton Keynes), St James’ Park (Newcastle upon Tyne), St Mary’s Stadium (Southampton) oraz Stadium of Light (Sunderland)[107][108][109]. Po skreśleniu Welford Road na liście pozostały zatem jedynie trzy typowe stadiony rugby[110]. W związku z planowanym remontem Ashton Gate, jego miejsce na prowizorycznej liście w marcu 2013 roku zajął Sandy Park w Exeter[111]. Na początku kwietnia zaś z powodu obaw o murawę wycofali się właściciele Manchesteru United[112], możliwość zorganizowania spotkań otrzymał zatem obiekt miejscowego rywala – Etihad Stadium[113], większą liczbę spotkań skłonni byli również przyjąć Walijczycy[114].

Oficjalną listę trzynastu stadionów IRB przedstawiła 2 maja 2013 roku[81][82].

Londyn Londyn Londyn Cardiff
Twickenham Wembley Stadion Olimpijski Millennium Stadium
Pojemność: 81 605[115] Pojemność: 90 000[116] Pojemność: 54 000[117] Pojemność: 74 154[118]
Manchester Newcastle upon Tyne
City of Manchester Stadium St James’ Park
Pojemność: 47 800[119] Pojemność: 52 409[120]
Leeds Leicester
Elland Road Leicester City Stadium
Pojemność: 37 914[121] Pojemność: 32 312[122]
Birmingham Gloucester
Villa Park Kingsholm Stadium
Pojemność: 42 785[123] Pojemność: 16 500[124]
Milton Keynes Brighton Exeter
Stadium mk Brighton Community Stadium Sandy Park
Pojemność: 30 717[125] Pojemność: 30 750[126] Pojemność: 12 300[127]

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Legenda
Kwalifikacja do ćwierćfinałów oraz automatycznie kwalifikuje się do Pucharu Świata 2019
Odpada z dalszych rozgrywek, ale automatycznie kwalifikuje się do Pucharu Świata 2019
Odpada z dalszych rozgrywek

Dwadzieścia zespołów uczestniczących w Pucharze Świata podzielonych zostało podczas losowania 3 grudnia 2012 roku na cztery grupy liczące po pięć drużyn. O awansie do ćwierćfinału dwóch najlepszych z każdej grupy drużyn decydowała suma punktów zgromadzonych w czterech meczach rozgrywanych w grupie systemem kołowym. Zwycięzca meczu zyskiwał cztery punkty, za remis przysługiwały dwa punkty, porażka nie była punktowana, a zdobycie przynajmniej czterech przyłożeń lub przegrana nie więcej niż siedmioma punktami premiowana była natomiast punktem bonusowym. W przypadku równej liczby punktów, o tym, która drużyna zostanie wyżej sklasyfikowana decydowało kolejno[128]:

 1. wynik meczu pomiędzy zainteresowanymi drużynami;
 2. lepsza różnica punktów zdobytych i straconych we wszystkich meczach grupowych;
 3. lepsza różnica przyłożeń zdobytych i straconych we wszystkich meczach grupowych;
 4. liczba punktów zdobytych we wszystkich meczach grupowych;
 5. liczba przyłożeń zdobytych we wszystkich meczach grupowych;
 6. ranking World Rugby z 12 października 2015 roku.

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zespół Mecze Punkty Pkt
bonus
Pkt
M W R P + +/−
1.  Australia 4 4 0 0 141 35 +106 1 17
2.  Walia 4 3 0 1 111 62 +49 1 13
3.  Anglia 4 2 0 2 133 75 +58 3 11
4.  Fidżi 4 1 0 3 84 101 −17 1 5
5.  Urugwaj 4 0 0 4 30 226 −196 0 0
18 września 2015
20:00 GMT (UTC+00)
sędzia: Południowa Afryka Jaco Peyper
Anglia  35:11  Fidżi Twickenham Stadium, Londyn
widzów: 80 015
Punkty: Ford 8 (pd 2K)
Farrell 7 (2pd K)
B. Vunipola 5 (P)
Brown 10 (2P)
karne przyłożenie – 5
(18:8)
Relacja
Punkty: Volavola 3 (K)
Nadolo 8 (P K)
Matawalu

20 września 2015
14:30 GMT (UTC+00)
sędzia: Anglia Wayne Barnes
Walia  54:9  Urugwaj Millennium Stadium, Cardiff
widzów: 71 887
Punkty: Lee 5 (P)
Priestland 14 (7pd)
Allen 15 (3P)
G. Davies 10 (2P)
Amos 5 (P)
Tipuric 5 (P)
(28:9)
Relacja
Punkty: Berchesi 9 (3K)

23 września 2015
16:45 GMT (UTC+00)
sędzia: Nowa Zelandia Glen Jackson
Australia  28:13  Fidżi Millennium Stadium, Cardiff
widzów: 67 253
Punkty: Foley 13 (2pd 3K)
Pocock 10 (2P)
Kepu 5 (P)
Kuridrani
(18:3)
Relacja
Punkty: Nadolo 8 (pd 2K)
Volavola 5 (P)
Maʻafu

26 września 2015
20:00 GMT (UTC+00)
sędzia: Francja Jérôme Garcès
Anglia  25:28  Walia Twickenham Stadium, Londyn
widzów: 81 129
Punkty: Farrell 20 (pd dg 5K)
May 5 (P)
(16:9)
Relacja
Punkty: Biggar 23 (pd 7K)
G. Davies 5 (P)

27 września 2015
12:00 GMT (UTC+00)
sędzia: Francja Pascal Gaüzère
Australia  65:3  Urugwaj Villa Park, Birmingham
widzów: 39 605
Punkty: Cooper 10 (5pd)
McCalman 10 (2P)
Mumm 5 (P)
Mitchell 10 (2P)
Speight 5 (P)
Tomane 5 (P)
Toʻomua 5 (P)
McMahon 10 (2P)
Kuridrani 5 (P)
Cooper
(31:3)
Relacja
Punkty: Berchesi 3 (K)

1 października 2015
16:45 GMT (UTC+00)
sędzia: John Lacey
Walia  23:13  Fidżi Millennium Stadium, Cardiff
widzów: 71 576
Punkty: Biggar 13 (2pd 3K)
G. Davies 5 (P)
Baldwin 5 (P)
(17:6)
Relacja
Punkty: Volavola 8 (pd 2K)
Goneva 5 (P)

3 października 2015
20:00 GMT (UTC+00)
sędzia: Francja Romain Poite
Anglia  13:33  Australia Twickenham Stadium, Londyn
widzów: 81 010
Punkty: Farrell 8 (pd 2K)
Watson 5 (P)
Farrell
(3:17)
Relacja
Punkty: Foley 28 (2P 3pd 4K)
Giteau 5 (P)

6 października 2015
20:00 GMT (UTC+00)
sędzia: Anglia JP Doyle
Fidżi  47:15  Urugwaj Stadium mk, Milton Keynes
widzów: 30 048
Punkty: Nadolo 17 (P 6pd)
Murimurivalu 5 (P)
Nakarawa 5 (P)
Kenatale 5 (P)
Cavubati 5 (P)
karne przyłożenia – 10
Maʻafu
(26:10)
Relacja
Punkty: Ormaechea 7 (P pd)
Durán 3 (K)
Arboleya 5 (P)
Ormaechea

10 października 2015
16:45 GMT (UTC+00)
sędzia: Południowa Afryka Craig Joubert
Australia  15:6  Walia Twickenham Stadium, Londyn
widzów: 80 863
Punkty: Foley 15 (5K)
Genia, Mumm
(9:6)
Relacja
Punkty: Biggar 6 (2K)
Cuthbert

10 października 2015
20:00 GMT (UTC+00)
sędzia: Nowa Zelandia Chris Pollock
Anglia  60:3  Urugwaj City of Manchester Stadium, Manchester
widzów: 50 778
Punkty: Watson 10 (2P)
Easter 15 (3P)
Slade 5 (P)
Nowell 15 (3P)
Farrell 8 (4pd)
Ford 2 (pd)
karne przyłożenie – 5
(21:3)
Relacja
Punkty: Berchesi 3 (K)
Vilaseca


Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zespół Mecze Punkty Pkt
bonus
Pkt
M W R P + +/−
1.  Południowa Afryka 4 3 0 1 176 56 +120 4 16
2.  Szkocja 4 3 0 1 136 93 +43 2 14
3.  Japonia 4 3 0 1 98 100 −2 0 12
4.  Samoa 4 1 0 3 69 124 −55 2 6
5.  Stany Zjednoczone 4 0 0 4 50 156 −106 0 0
19 września 2015
16:45 GMT (UTC+00)
sędzia: Francja Jérôme Garcès
Południowa Afryka  32:34  Japonia Brighton Community Stadium, Brighton
widzów: 29 290
Punkty: Pollard 5 (pd K)
Lambie 7 (2pd K)
Strauss 5 (P)
B. du Plessis 5 (P)
Louw 5 (P)
De Jager 5 (P)
Oosthuizen
(12:10)
Relacja
Punkty: Gorōmaru 24 (P 2pd 5K)
Hesketh 5 (P)
Leitch 5 (P)

20 września 2015
12:00 GMT (UTC+00)
sędzia: George Clancy
Samoa  25:16  Stany Zjednoczone Brighton Community Stadium, Brighton
widzów: 29 178
Punkty: Stanley 3 (K)
T. Pisi 12 (4K)
Treviranus 5 (P)
Nanai-Williams 5 (P)
(14:8)
Relacja
Punkty: MacGinty 6 (2K)
Baumann 5 (P)
Wyles 5 (P)

23 września 2015
14:30 GMT (UTC+00)
sędzia: John Lacey
Szkocja  45:10  Japonia Kingsholm Stadium, Gloucester
widzów: 14 354
Punkty: Laidlaw 20 (4pd 4K)
Russell 5 (P)
Hardie 5 (P)
Bennett 10 (2P)
Seymour 5 (P)
(12:7)
Relacja
Punkty: Gorōmaru 5 (pd K)
Mafi 5 (P)
Matsushima

26 września 2015
16:45 GMT (UTC+00)
sędzia: Anglia Wayne Barnes
Południowa Afryka  46:6  Samoa Villa Park, Birmingham
widzów: 39 526
Punkty: Pollard 14 (pd 4K)
Lambie 2 (pd)
Habana 5 (P)
Pietersen 15 (3P)
Brits 5 (P)
Burger 5 (P)
(17:6)
Relacja
Punkty: Stanley 6 (2K)

27 września 2015
14:30 GMT (UTC+00)
sędzia: Nowa Zelandia Chris Pollock
Szkocja  39:16  Stany Zjednoczone Elland Road, Leeds
widzów: 33 521
Punkty: Russell 5 (pd K)
Laidlaw 6 (3pd)
Hogg 3 (K)
Weir 5 (P)
Scott 5 (P)
Maitland 5 (P)
Visser 5 (P)
Nel 5 (P)
(6:13)
Relacja
Punkty: MacGinty 11 (pd 3K)
Lamositele 5 (P)

3 października 2015
14:30 GMT (UTC+00)
sędzia: Południowa Afryka Craig Joubert
Samoa  5:26  Japonia Stadium mk, Milton Keynes
widzów: 29 019
Punkty: Perez 5 (P)
Levave, Taulafo, Paulo
(0:20)
Relacja
Punkty: Gorōmaru 16 (2pd 4K)
Yamada 5 (P)
karne przyłożenie – 5

3 października 2015
16:45 GMT (UTC+00)
sędzia: Walia Nigel Owens
Południowa Afryka  34:16  Szkocja St James’ Park, Newcastle upon Tyne
widzów: 50 900
Punkty: Pollard 19 (2pd dg 4K)
Habana 5 (P)
Pietersen 5 (P)
Burger 5 (P)
J. du Plessis
(20:3)
Relacja
Punkty: Laidlaw 8 (pd 2K)
Weir 3 (K)
Seymour 5 (P)
Laidlaw

7 października 2015
16:45 GMT (UTC+00)
sędzia: Francja Pascal Gaüzère
Południowa Afryka  64:0  Stany Zjednoczone Stadion Olimpijski, Londyn
widzów: 54 658
Punkty: Mvovo 5 (P)
Pollard 8 (4pd)
Steyn 6 (3pd)
B. du Plessis 5 (P)
Habana 15 (3P)
De Allende 5 (P)
Louw 10 (2P)
Kriel 5 (P)
karne przyłożenie – 5
(14:0)
Relacja

10 października 2015
14:30 GMT (UTC+00)
sędzia: Południowa Afryka Jaco Peyper
Samoa  33:36  Szkocja St James’ Park, Newcastle upon Tyne
widzów: 51 982
Punkty: T. Pisi 16 (P pd 3K)
Leiataua 5 (P)
Lee-Lo 5 (P)
Matuʻu 5 (P)
Faʻapale 2 (pd)
(26:23)
Relacja
Punkty: Laidlaw 26 (P 3pd 5K)
Seymour 5 (P)
Hardie 5 (P)
Wilson

11 października 2015
20:00 GMT (UTC+00)
sędzia: Nowa Zelandia Glen Jackson
Stany Zjednoczone  18:28  Japonia Kingsholm Stadium, Gloucester
widzów: 14 517
Punkty: Ngwenya 5 (P)
Wyles 5 (P)
MacGinty 8 (pd 2K)
Fry
(8:17)
Relacja
Punkty: Matsushima 5 (P)
Fujita 5 (P)
Mafi 5 (P)
Gorōmaru 13 (2pd 3K)


Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zespół Mecze Punkty Pkt
bonus
Pkt
M W R P + +/−
1.  Nowa Zelandia 4 4 0 0 174 49 +125 3 19
2.  Argentyna 4 3 0 1 179 70 +109 3 15
3.  Gruzja 4 2 0 2 53 123 −70 0 8
4.  Tonga 4 1 0 3 70 130 −60 2 6
5.  Namibia 4 0 0 4 70 174 −104 1 1
19 września 2015
12:00 GMT (UTC+00)
sędzia: Walia Nigel Owens
Tonga  10:17  Gruzja Kingsholm Stadium, Gloucester
widzów: 14 200
Punkty: Morath 5 (pd K)
Vainikolo 5 (P)
(3:10)
Relacja
Punkty: Kwirikaszwili 7 (2pd K)
Tchilaiszwili 5 (P)
Gorgodze 5 (P)
Kwirikaszwili

20 września 2015
16:45 GMT (UTC+00)
sędzia: Francja Romain Poite
Nowa Zelandia  26:16  Argentyna Stadion Wembley, Londyn
widzów: 89 019
Punkty: Carter 16 (2pd 4K)
A. Smith 5 (P)
Cane 5 (P)
McCaw, C. Smith
(12:13)
Relacja
Punkty: Pagadizabal 5 (P)
Sánchez 11 (pd 3K)
Matera

24 września 2015
20:00 GMT (UTC+00)
sędzia: Francja Romain Poite
Nowa Zelandia  58:14  Namibia Stadion Olimpijski, Londyn
widzów: 51 280
Punkty: Barrett 23 (2P 5pd K)
B. Smith 5 (P)
Taylor 5 (P)
Savea 5 (P)
Fekitoa 5 (P)
Milner-Skudder 10 (2P)
Vito 5 (P)
(34:6)
Relacja
Punkty: Kotzé 9 (3K)
Deysel 5 (P)
Engels

25 września 2015
16:45 GMT (UTC+00)
sędzia: Anglia JP Doyle
Argentyna  54:9  Gruzja Kingsholm Stadium, Gloucester
widzów: 14 256
Punkty: Bosch 4 (2pd)
Sánchez 15 (3pd dg 2K)
Imhoff 10 (2P)
Landajo 5 (P)
Cordero 10 (2P)
Cubelli 5 (P)
Lavanini 5 (P)
(14:9)
Relacja
Punkty: Kwirikaszwili 9 (3K)
Gorgodze

29 września 2015
16:45 GMT (UTC+00)
sędzia: Nowa Zelandia Glen Jackson
Tonga  35:21  Namibia Sandy Park, Exeter
widzów: 10 103
Punkty: Lilo 7 (2pd K)
Morath 3 (K)
Ram 10 (2P)
Fosita 5 (P)
Veainu 10 (2P)
(22:7)
Relacja
Punkty: Kotzé 6 (3pd)
Burger 10 (2P)
Tromp 5 (P)

2 października 2015
20:00 GMT (UTC+00)
sędzia: Francja Pascal Gaüzère
Nowa Zelandia  43:10  Gruzja Millennium Stadium, Cardiff
widzów: 69 187
Punkty: Carter 8 (4pd)
Coles 5 (P)
Savea 15 (3P)
Read 5 (P)
Fekitoa 5 (P)
Naholo 5 (P)
(22:10)
Relacja
Punkty: Malaguradze 5 (pd K)
Ciklauri 5 (P)

4 października 2015
14:30 GMT (UTC+00)
sędzia: Południowa Afryka Jaco Peyper
Argentyna  45:16  Tonga Leicester City Stadium, Leicester
widzów: 29 124
Punkty: Sánchez 25 (P 4pd 4K)
Tuculet 5 (P)
Imhoff 5 (P)
Montoya 5 (P)
Cordero 5 (P)
(20:13)
Relacja
Punkty: Morath 11 (P 2K)
Tongaʻuiha 5 (P)

7 października 2015
20:00 GMT (UTC+00)
sędzia: George Clancy
Namibia  16:17  Gruzja Sandy Park, Exeter
widzów: 11 156
Punkty: Kotzé 16 (P pd 3K)
Coetzee, Larson, Bothma
(6:0)
Relacja
Punkty: Kwirikaszwili 7 (2pd K)
Malaguradze 5 (P)
Gorgodze 5 (P)
Bregwadze

9 października 2015
20:00 GMT (UTC+00)
sędzia: John Lacey
Nowa Zelandia  47:9  Tonga St James’ Park, Newcastle upon Tyne
widzów: 50 985
Punkty: B. Smith 5 (P)
Woodcock 5 (P)
Milner-Skudder 10 (2P)
Williams 5 (P)
Cane 5 (P)
Nonu 5 (P)
Carter 12 (6pd)
Read
(14:3)
Relacja
Punkty: Morath 9 (3K)
Ngauamo

11 października 2015
12:00 GMT (UTC+00)
sędzia: Francja Pascal Gaüzère
Argentyna  64:19  Namibia Leicester City Stadium, Leicester
widzów: 30 198
Punkty: Hernández 5 (P)
Moroni 5 (P)
Agulla 5 (P)
Isa 5 (P)
Noguera Paz 5 (P)
Alemanno 5 (P)
Senatore 5 (P)
Montoya 5 (P)
Cubelli 5 (P)
González Iglesias 11 (4pd K)
Socino 8 (4pd)
Bosch
(36:7)
Relacja
Punkty: Tromp 5 (P)
Greyling 5 (P)
Jantjies 5 (P)
Kotzé 4 (2pd)
Greyling, Du Plessis


Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zespół Mecze Punkty Pkt
bonus
Pkt
M W R P + +/−
1.  Irlandia 4 4 0 0 134 35 +99 2 18
2.  Francja 4 3 0 1 120 63 +57 2 14
3.  Włochy 4 2 0 2 74 88 −14 2 10
4.  Rumunia 4 1 0 3 60 129 −69 0 4
5.  Kanada 4 0 0 4 58 131 −73 2 2
19 września 2015
14:30 GMT (UTC+00)
sędzia: Nowa Zelandia Glen Jackson
Irlandia  50:7  Kanada Millennium Stadium, Cardiff
widzów: 68 523
Punkty: Madigan 6 (3pd)
Sexton 14 (P 3pd K)
D. Kearney 5 (P)
Henderson 5 (P)
Payne 5 (P)
R. Kearney 5 (P)
Cronin 5 (P)
O’Brien 5 (P)
O’Connell
(29:0)
Relacja
Punkty: Hirayama 2 (pd)
Van der Merwe 5 (P)
Cudmore

19 września 2015
20:00 GMT (UTC+00)
sędzia: Południowa Afryka Craig Joubert
Francja  32:10  Włochy Twickenham Stadium, Londyn
widzów: 76 232
Punkty: Michalak 19 (2pd 5K)
Spedding 3 (K)
Slimani 5 (P)
Mas 5 (P)
(15:3)
Relacja
Punkty: Venditti 5 (P)
Allan 5 (pd K)

23 września 2015
20:00 GMT (UTC+00)
sędzia: Południowa Afryka Jaco Peyper
Francja  38:11  Rumunia Stadion Olimpijski, Londyn
widzów: 50 626
Punkty: Parra 9 (3pd K)
Kockott 4 (2pd)
Fickou 5 (P)
Guitone 10 (2P)
Fofana 5 (P)
Nyanga 5 (P)
(17:6)
Relacja
Punkty: Vlaicu 6 (2K)
Ursache 5 (P)
Ion

26 września 2015
14:30 GMT (UTC+00)
sędzia: George Clancy
Włochy  23:18  Kanada Elland Road, Leeds
widzów: 33 120
Punkty: Allan 13 (2pd 3K)
Garcia 5 (P)
Rizzo 5 (P)
(13:10)
Relacja
Punkty: Hirayama 8 (pd 2K)
Van der Merwe 5 (P)
Evans 5 (P)

27 września 2015
16:45 GMT (UTC+00)
sędzia: Południowa Afryka Craig Joubert
Irlandia  44:10  Rumunia Stadion Wembley, Londyn
widzów: 89 267
Punkty: Madigan 11 (4pd K)
Reddan 3 (K)
Henry 5 (P)
Earls 10 (2P)
R. Kearney 5 (P)
Bowe 10 (2P)
(18:3)
Relacja
Punkty: Vlaicu 2 (pd)
Calafeteanu 3 (K)
Tonița 5 (P)
Gál

1 października 2015
20:00 GMT (UTC+00)
sędzia: Anglia JP Doyle
Francja  41:18  Kanada Stadium mk, Milton Keynes
widzów: 28 145
Punkty: Michalak 14 (4pd 2K)
Parra 2 (pd)
Guirado 5 (P)
Papé 5 (P)
Slimani 5 (P)
Grosso 5 (P)
Fofana 5 (P)
(24:12)
Relacja
Punkty: Hirayama 8 (pd 2K)
Carpenter 5 (P)
Van der Merwe 5 (P)

4 października 2015
16:45 GMT (UTC+00)
sędzia: Francja Jérôme Garcès
Irlandia  16:9  Włochy Stadion Olimpijski, Londyn
widzów: 53 187
Punkty: Sexton 11 (pd 3K)
Earls 5 (P)
O’Mahony
(10:6)
Relacja
Punkty: Allan 9 (3K)

6 października 2015
16:45 GMT (UTC+00)
sędzia: Anglia Wayne Barnes
Kanada  15:17  Rumunia Leicester City Stadium, Leicester
widzów: 27 153
Punkty: Hirayama 2 (pd)
McRorie 3 (K)
Van der Merwe 5 (P)
Hassler 5 (P)
Sinclair
(8:0)
Relacja
Punkty: Vlaicu 7 (2pd K)
Macovei 10 (2P)
Fercu

11 października 2015
14:30 GMT (UTC+00)
sędzia: Francja Romain Poite
Włochy  32:22  Rumunia Sandy Park, Exeter
widzów: 11 450
Punkty: Allan 17 (P 3pd 2K)
Sarto 5 (P)
Gori 5 (P)
Zanni 5 (P)
(22:3)
Relacja
Punkty: Apostol 10 (2P)
Popîrlan 5 (P)
Vlaicu 7 (2pd K)
Van Heerden

11 października 2015
16:45 GMT (UTC+00)
sędzia: Walia Nigel Owens
Francja  9:24  Irlandia Millennium Stadium, Cardiff
widzów: 72 163
Punkty: Spedding 6 (2K)
Parra 3 (K)
(6:9)
Relacja
Punkty: R. Kearney 5 (P)
Murray 5 (P)
Madigan 8 (pd 2K)
Sexton 6 (2K)


Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

Drabinka[edytuj | edytuj kod]

Ćwierćfinały Półfinały Finał
                   
17 października 2015        
  Południowa Afryka 23
24 października 2015
  Walia 19  
  Południowa Afryka 18
17 października 2015
    Nowa Zelandia 20  
  Nowa Zelandia 62
31 października 2015
  Francja 13  
  Nowa Zelandia 34
18 października 2015
    Australia 17
  Irlandia 20
25 października 2015
  Argentyna 43  
  Argentyna 15 Mecz o 3. miejsce
18 października 2015
    Australia 29  
  Australia 35   Południowa Afryka 24
  Szkocja 34     Argentyna 13
30 października 2015


Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

17 października 2015
16:00 BST (UTC+01)
sędzia: Anglia Wayne Barnes
Południowa Afryka  23:19  Walia Twickenham Stadium, Londyn
widzów: 79 572
Punkty: Pollard 18 (dg 5K)
Du Preez 5 (P)
(12:13)
Relacja
Punkty: Biggar 14 (pd dg 3K)
G. Davies 5 (P)
17 października 2015
20:00 BST (UTC+01)
sędzia: Walia Nigel Owens
Nowa Zelandia  62:13  Francja Millennium Stadium, Cardiff
widzów: 71 619
Punkty: Carter 17 (7pd K)
Savea 15 (3P)
Kerr-Barlow 10 (2P)
Kaino 5 (P)
Milner-Skudder 5 (P)
Read 5 (P)
Retallick 5 (P)
(29:13)
Relacja
Punkty: Parra 5 (pd K)
Picamoles 5 (P)
Spedding 3 (K)
Picamoles
18 października 2015
13:00 BST (UTC+01)
sędzia: Francja Jérôme Garcès
Irlandia  20:43  Argentyna Millennium Stadium, Cardiff
widzów: 72 316
Punkty: Madigan 10 (2pd 2K)
Fitzgerald 5 (P)
Murphy 5 (P)
(10:20)
Relacja
Punkty: Sánchez 23 (4pd 5K)
Imhoff 10 (2P)
Moroni 5 (P)
Tuculet 5 (P)
Herrera
18 października 2015
16:00 BST (UTC+01)
sędzia: Południowa Afryka Craig Joubert
Australia  35:34  Szkocja Twickenham Stadium, Londyn
widzów: 77 110
Punkty: Foley 10 (2pd 2K)
Mitchell 10 (2P)
Ashley-Cooper 5 (P)
Hooper 5 (P)
Kuridrani 5 (P)
(15:16)
Relacja
Punkty: Laidlaw 19 (2pd 5K)
Bennett 5 (P)
Horne 5 (P)
Seymour 5 (P)
Maitland

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

24 października 2015
16:00 BST (UTC+01)
sędzia: Francja Jérôme Garcès
Południowa Afryka  18:20  Nowa Zelandia Twickenham Stadium, Londyn
widzów: 80 090
Punkty: Pollard 15 (5K)
Lambie 3 (K)
Habana
(12:7)
Relacja
Punkty: Carter 10 (2pd dg K)
Barrett 5 (P)
Kaino 5 (P)
Kaino
25 października 2015
16:00 GMT (UTC+00)
sędzia: Anglia Wayne Barnes
Argentyna  15:29  Australia Twickenham Stadium, Londyn
widzów: 80 025
Punkty: Sánchez 15 (5K)
Lavanini
(9:19)
Relacja
Punkty: Ashley-Cooper 15 (3P)
Foley 9 (3pd K)
Simmons 5 (P)

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

30 października 2015
20:00 GMT (UTC+00)
sędzia: John Lacey
Południowa Afryka  24:13  Argentyna Stadion Olimpijski, Londyn
widzów: 55 925
Punkty: Pollard 14 (pd 4K)
Etzebeth 5 (P)
Pietersen 5 (P)
(16:0)
Relacja
Punkty: Sánchez 8 (pd dg K)
Orlandi 5 (P)
Cubelli

Finał[edytuj | edytuj kod]

31 października 2015
16:00 GMT (UTC+00)
sędzia: Walia Nigel Owens
Nowa Zelandia  34:17  Australia Twickenham Stadium, Londyn
widzów: 80 125
Punkty: Carter 19 (2pd dg 4K)
Barrett 5 (P)
Nonu 5 (P)
Milner-Skudder 5 (P)
Ben Smith
(16:3)
Relacja
Punkty: Foley 7 (2pd K)
Kuridrani 5 (P)
Pocock 5 (P)


Partnerzy[edytuj | edytuj kod]

Światowi Partnerzy[edytuj | edytuj kod]

Oficjalni Partnerzy[edytuj | edytuj kod]

Oficjalni Sponsorzy[edytuj | edytuj kod]

Transmisje telewizyjne[edytuj | edytuj kod]

Kraj Język Stacja telewizyjna
 Francja francuski TF1[149], Canal+[150]
 Indie angielski Sony Six[151]
 Irlandia angielski TV3[152]
 Niemcy niemiecki Eurosport[153]
 Nowa Zelandia angielski SKY New Zealand[154]
 Polska polski Polsat Sport
 Rosja rosyjski Pieriec[155]
 Rumunia rumuński Digi Sport[156]
Ameryka Południowa hiszpański, portugalski ESPN[157]
 Stany Zjednoczone angielski Universal Sports, NBC[158]
 Włochy włoski Sky Italia[159]

Statystyki[edytuj | edytuj kod]

Statystyki podane za stroną ESPN Scrum dla drużyn[160], punktów zawodników[161] oraz przyłożeń[162].

Drużyna W P R PZ PS Różnica P pd K dg
 Nowa Zelandia 7 0 0 290 97 +193 39 28 11 2
 Australia 6 1 0 222 118 +104 28 17 16 0
 Południowa Afryka 5 2 0 241 108 +133 26 15 25 2
 Argentyna 4 3 0 250 143 +107 27 23 21 2
 Irlandia 4 1 0 154 78 +76 18 14 12 0
 Walia 3 2 0 130 85 +45 12 11 15 1
 Szkocja 3 2 0 170 128 +42 17 14 19 0
 Francja 3 2 0 133 125 +8 13 13 14 0
 Japonia 3 1 0 98 100 −2 9 7 13 0
 Anglia 2 2 0 133 75 +58 16 10 10 1
 Włochy 2 2 0 74 88 −14 7 6 9 0
 Gruzja 2 2 0 53 123 −70 5 5 6 0
 Fidżi 1 3 0 84 101 −17 10 8 6 0
 Samoa 1 3 0 69 124 −55 7 2 10 0
 Tonga 1 3 0 70 130 −60 8 3 8 0
 Rumunia 1 3 0 60 129 −69 7 5 5 0
 Kanada 0 4 0 58 131 −173 7 4 5 0
 Namibia 0 4 0 70 174 −104 8 6 6 0
 Stany Zjednoczone 0 4 0 50 156 −106 5 2 7 0
 Urugwaj 0 4 0 30 226 −196 2 1 6 0

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Record Rugby World Cup Tender Interest. irb.com. [dostęp 2011-09-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-10-14)]. (ang.).
 2. IRB boosts RWC bidding process. rugbyworldcup.com @ web.archive.org. [dostęp 2015-09-04]. (ang.).
 3. IRB confirms record RWC bid response. irb.com. [dostęp 2011-09-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-05-11)]. (ang.).
 4. RWC Tender Unions Present to the IRB Council. rugbyworldcup.com @ web.archive.org. [dostęp 2015-09-04]. (ang.).
 5. Ireland opt out of 2015 bidding. news.bbc.co.uk. [dostęp 2011-09-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-05-04)]. (ang.).
 6. Scotland pull out of RWC 2015 bid. news.bbc.co.uk. [dostęp 2011-09-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-05-02)]. (ang.).
 7. Australia ends 2015 World Cup bid. news.bbc.co.uk. [dostęp 2011-09-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-23)]. (ang.).
 8. Wales back England bid for Rugby World Cup 2015. telegraph.co.uk. [dostęp 2011-09-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-08-10)]. (ang.).
 9. a b SA optimistic about 2015 rugby. mediaclubsouthafrica.com. [dostęp 2011-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-18)]. (ang.).
 10. IRB impressed by South African RWC bid. espnscrum.com. [dostęp 2011-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-29)]. (ang.).
 11. Four in running for 2015 World Cup. stuff.co.nz. [dostęp 2011-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-11)]. (ang.).
 12. Italy could kick England's bid for 2015 Rugby World Cup into touch. telegraph.co.uk. [dostęp 2011-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-10)]. (ang.).
 13. 15 main topics of the Bid of Japan. rugbyjapan.com @ web.archive.org. [dostęp 2014-10-13]. (ang.).
 14. England to make solo 2015 Cup bid. news.bbc.co.uk. [dostęp 2011-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-22)]. (ang.).
 15. England 2015 Rugby World Cup bid - the key points. dailymail.co.uk. [dostęp 2011-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-02-15)]. (ang.).
 16. England weigh up 2015 bid options. news.bbc.co.uk. [dostęp 2011-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-10-04)]. (ang.).
 17. RWCL recommends England and Japan. rugbyworldcup.com. [dostęp 2011-09-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-07-05)]. (ang.).
 18. Rugby's coming home: England get the green light to host 2015 World Cup. dailymail.co.uk. [dostęp 2011-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-07-08)]. (ang.).
 19. England and Japan handed Rugby World Cups. rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-12)]. (ang.).
 20. 80 bid to be Team Bases for RWC 2015. rugbyworldcup.com. [dostęp 2013-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-19)]. (ang.).
 21. a b c d World Cup organisers set to announce ticket prices. espnscrum.com. [dostęp 2013-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-27)]. (ang.).
 22. Rugby World Cup 2015: Team Base Search. rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-06-11)]. (ang.).
 23. Approved list of team bases confirmed. rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-14)]. (ang.).
 24. RWC 2015 official team bases announced. rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-26)]. (ang.).
 25. Team bases list. irb.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-12)]. (ang.).
 26. Team Bases. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-04)]. (ang.).
 27. Teams set for Rugby World Cup arrival. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-31)]. (ang.).
 28. RWC 2015 team welcome ceremony venues announced. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-10)]. (ang.).
 29. Official RWC 2015 Gilbert ball launched. rugbyworldcup.com. [dostęp 2013-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-02)]. (ang.).
 30. Innovative RWC 2015 MATCH XV ball launched. rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-15)]. (ang.).
 31. a b Gilbert to supply balls for RWC 2011 and 2015. rugbyworldcup.com. [dostęp 2012-04-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-08)]. (ang.).
 32. Evolution of the RWC match ball. rugbyworldcup.com. [dostęp 2013-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-02)]. (ang.).
 33. 2.3 million tickets for Rugby World Cup 2015. rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-03)]. (ang.).
 34. ticket pricing. pulse-static-files.s3.amazonaws.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-28)]. (ang.).
 35. Lapasset: RWC 2015 set to raise the bar. rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-06)]. (ang.).
 36. England Rugby 2015 statement. rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-17)]. (ang.).
 37. RWC 2015 general ticket sales dates revealed. rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-06)]. (ang.).
 38. RWC 2015 ticket information confirmed. rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-09-03)]. (ang.).
 39. Rugby World Cup 2015 tickets to go on sale. rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-09-13)]. (ang.).
 40. RWC 2015: General ticket sales update. rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-12)]. (ang.).
 41. Record demand for RWC 2015 tickets. rugbyworldcup.com @ web.archive.org. [dostęp 2015-03-18]. (ang.).
 42. Tickets to go back on sale in November. rugbyworldcup.com @ web.archive.org. [dostęp 2015-03-18]. (ang.).
 43. General sale opens for remaining tickets. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-04)]. (ang.).
 44. RWC 2015 advises fans to buy official. rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-12)]. (ang.).
 45. RWC 2015 reminds fans to buy official. rugbyworldcup.com @ web.archive.org. [dostęp 2015-03-18]. (ang.).
 46. Ticket re-sale service set to launch. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-02)]. (ang.).
 47. More tickets on sale for Rugby World Cup 2015. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-06)]. (ang.).
 48. 25,000 tickets go on sale. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-23)]. (ang.).
 49. Additional 100,000 Rugby World Cup 2015 tickets on sale next week. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-22)]. (ang.).
 50. Extra 30,000 tickets to go on sale. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-20)]. (ang.).
 51. England 2015 set to become biggest Rugby World Cup to date. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-29)]. (ang.).
 52. Extra tickets on sale with 50 days to go. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-02)]. (ang.).
 53. More tickets on sale for matches at The Stadium, Queen Elizabeth Olympic Park. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-21)]. (ang.).
 54. Ticket design for Rugby World Cup 2015 revealed. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-26)]. (ang.).
 55. Fury at online scramble as Rugby World Cup tickets sell for £20,000. belfasttelegraph.co.uk. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-28)]. (ang.).
 56. Rugby World Cup fans face huge ticket rip-off, says Labour’s Chris Bryant. theguardian.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-30)]. (ang.).
 57. Yours for up to £5,000 – MP criticises huge mark-up of ticket prices for Wales' Rugby World Cup matches. walesonline.co.uk. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-30)]. (ang.).
 58. Outrage as two Rugby World Cup final tickets scalped for $50,000. stuff.co.nz. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-30)]. (ang.).
 59. Fans warned about counterfeit tickets. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-05)]. (ang.).
 60. Fans warned about Rugby World Cup 2015 scams. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-09)]. (ang.).
 61. Rugby World Cup 2015 in numbers. rugbyworldcup.com. [dostęp 2013-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-23)]. (ang.).
 62. RWC 2015 volunteer programme launches. rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-24)]. (ang.).
 63. Strong response to the launch of 'The Pack'. rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-12)]. (ang.).
 64. Youngsters given chance to be part of ball teams at Rugby World Cup 2015. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-04)]. (ang.).
 65. Posts in the Parks initiative launched. rugbyworldcup.com. [dostęp 2013-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-02)]. (ang.).
 66. Official Fanzones announced. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-05)]. (ang.).
 67. Travel Demand campaign launched. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-10)]. (ang.).
 68. Trophy Tour route revealed. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-05)]. (ang.).
 69. Rugby World Cup Trophy Tour launched. rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-19)]. (ang.).
 70. International Rugby World Cup Trophy Tour draws to a close. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-22)]. (ang.).
 71. Shaun the Sheep joins RWC 2015 flock. rugbyworldcup.com. [dostęp 2013-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-26)]. (ang.).
 72. Prince Harry, Honorary President of ER 2015. rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-12)]. (ang.).
 73. Economic Impact Study for England 2015. irb.com @ web.archive.org. [dostęp 2015-03-18]. (ang.).
 74. Potential Economic Impact of the Rugby World Cup on a Host Nation. rugbyclube.files.wordpress.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-11)]. (ang.).
 75. Report highlights economic benefit of RWC. espnscrum.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-11)]. (ang.).
 76. Rugby World Cup to showcase enhanced video replay technology. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-18)]. (ang.).
 77. Rugby World Cup set to use Hawk-Eye. en.espn.co.uk. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-31)]. (ang.).
 78. Hawk-Eye to help citing officers keep players in check at Rugby World Cup. en.espn.co.uk. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-20)]. (ang.).
 79. Hawk-Eye to clarify close calls and aid player welfare. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-12)]. (ang.).
 80. September 18 start date for RWC 2015. rugbyworldcup.com. [dostęp 2012-05-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-12)]. (ang.).
 81. a b c RWC 2015 venues and schedule announced. rugbyworldcup.com. [dostęp 2013-05-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-19)]. (ang.).
 82. a b MATCH SCHEDULE. rugbyworldcup.com. [dostęp 2013-05-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-11)]. (ang.).
 83. RWC 2015 kick-off times announced. rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-05)]. (ang.).
 84. MATCH SCHEDULE. rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-08)]. (ang.).
 85. Updated RWC 2015 match schedule announced. rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-06)]. (ang.).
 86. RWC-qualified teams. rugbyworldcup.com. [dostęp 2012-04-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-14)]. (ang.).
 87. Tier 1 unions endorse 20-team RWC format. rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-19)]. (ang.).
 88. RWC 2015: New year, new goals. rugbyworldcup.com. [dostęp 2012-01-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-14)]. (ang.).
 89. RWC 2015 planning builds momentum. rugbyworldcup.com. [dostęp 2012-01-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-13)]. (ang.).
 90. Road to Rugby World Cup 2015 starts in Mexico. rugbyworldcup.com. [dostęp 2012-04-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-02)]. (ang.).
 91. Rugby World Cup 2015 Qualifiers. irb.com. [dostęp 2012-04-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-01)]. (ang.).
 92. Joubert ready to kick-off road to RWC 2015. rugbyworldcup.com. [dostęp 2012-04-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-11)]. (ang.).
 93. Uruguay qualify for Rugby World Cup 2015. rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-12)]. (ang.).
 94. Rankings take on added focus in 2012. rugbyworldcup.com. [dostęp 2012-04-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-09)]. (ang.).
 95. RWC 2015 draw adds extra spice to season. rugbyworldcup.com. [dostęp 2012-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-12)]. (ang.).
 96. The lowdown on the RWC 2015 draw. rugbyworldcup.com. [dostęp 2012-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-06)]. (ang.).
 97. Pools confirmed for RWC 2015. rugbyworldcup.com. [dostęp 2012-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-06)]. (ang.).
 98. Match officials announced for Rugby World Cup 2015. World Rugby, 2015-04-07. [dostęp 2015-04-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-14)]. (ang.).
 99. RWC 2015 disciplinary team and process announced. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-21)]. (ang.).
 100. Match official appointments made for pool stage. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-01)]. (ang.).
 101. RUGBY WORLD CUP 2015 MATCH OFFICIAL APPOINTMENTS. pulse-static-files.s3.amazonaws.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-01)]. (ang.).
 102. England will host 2015 World Cup. news.bbc.co.uk. [dostęp 2011-09-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-08-03)]. (ang.).
 103. RFU confident England's Rugby World Cup in 2015 will include Wales. telegraph.co.uk. [dostęp 2011-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-08-01)]. (ang.).
 104. Millennium Stadium to host RWC 2015 matches. irb.com. [dostęp 2011-09-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-05-30)]. (ang.).
 105. Full details of the RFU's 2015 Rugby World Cup bid. dailyecho.co.uk @ web.archive.org. [dostęp 2014-10-13]. (ang.).
 106. Rugby World Cup: guide to England 2015 stadiums. telegraph.co.uk. [dostęp 2014-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-30)]. (ang.).
 107. Long list of potential venues for RWC 2015. rugbyworldcup.com. [dostęp 2012-10-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-12)]. (ang.).
 108. Olympic Stadium confirmed on 2015 Rugby World Cup shortlist. bbc.co.uk. [dostęp 2012-10-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-09)]. (ang.).
 109. Welford Road axed from World Cup venue options. espnscrum.com. [dostęp 2012-10-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-11)]. (ang.).
 110. World Cup organisers defend venue selection. espnscrum.com. [dostęp 2012-10-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-12)]. (ang.).
 111. Sandy Park added to RWC 2015 venue long list. rugbyworldcup.com. [dostęp 2013-03-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-06-27)]. (ang.).
 112. Manchester United pass up chance to host Rugby World Cup over pitch fears. guardian.co.uk. [dostęp 2013-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-24)]. (ang.).
 113. Deal close to use Etihad for Rugby World Cup in 2015. independent.co.uk. [dostęp 2013-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-07)]. (ang.).
 114. Wales ready to host more 2015 matches. espnscrum.com. [dostęp 2013-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-24)]. (ang.).
 115. Twickenham Stadium. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-12)]. (ang.).
 116. Wembley Stadium. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-12)]. (ang.).
 117. Olympic Stadium. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-12)]. (ang.).
 118. Millennium Stadium. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-12)]. (ang.).
 119. Manchester City Stadium. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-12)]. (ang.).
 120. St James’ Park. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-12)]. (ang.).
 121. Elland Road. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-12)]. (ang.).
 122. Leicester City Stadium. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-12)]. (ang.).
 123. Villa Park. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-12)]. (ang.).
 124. Kingsholm Stadium. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-12)]. (ang.).
 125. Stadium MK. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-12)]. (ang.).
 126. Brighton Community Stadium. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-12)]. (ang.).
 127. Sandy Park. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-12)]. (ang.).
 128. Tournament Rules. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-04)]. (ang.).
 129. Emirates Official Airline for RWC 2015 & 2019. rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-24)]. (ang.).
 130. Heineken appointed RWC 2015 Worldwide Partner. rugbyworldcup.com. [dostęp 2012-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-02)]. (ang.).
 131. HEINEKEN extends Rugby World Cup sponsorship for RWC 2015 in England. theheinekencompany.com. [dostęp 2014-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-28)]. (ang.).
 132. Land Rover joins RWC sponsorship inventory. rugbyworldcup.com. [dostęp 2012-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-28)]. (ang.).
 133. Société Générale named RWC Worldwide Partner. rugbyworldcup.com. [dostęp 2012-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-04)]. (ang.).
 134. DHL extends Worldwide Partner role with RWC. rugbyworldcup.com. [dostęp 2013-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-29)]. (ang.).
 135. MasterCard renews successful RWC partnership. rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-04-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-16)]. (ang.).
 136. a b Clifford Chance official RWC 2015 law firm. rugbyworldcup.com. [dostęp 2013-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-30)]. (ang.).
 137. ITV secures television rights to 2011 and 2015 Rugby Union World Cups. telegraph.co.uk. [dostęp 2013-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-07-31)]. (ang.).
 138. TM is RWC 2015 Official Publishing Licensee. rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-24)]. (ang.).
 139. Rugby World Cup 2015 signs-up Dove Men+Care. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-02)]. (ang.).
 140. Duracell to power Rugby World Cup 2015. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-27)]. (ang.).
 141. William Grant & Sons to put the sparkle in Rugby World Cup 2015. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-02)]. (ang.).
 142. Heathrow joins Rugby World Cup 2015 provider family. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-15)]. (ang.).
 143. Rugby World Cup 2015 anti-doping organisation appointed. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-12)]. (ang.).
 144. Countdown begins as Tissot joins Rugby World Cup 2015. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-12)]. (ang.).
 145. Canon appointed Rugby World Cup 2015 Official Sponsor. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-09)]. (ang.).
 146. Coca-Cola renews long-term RWC sponsorship. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-10)]. (ang.).
 147. Toshiba joins Rugby World Cup official sponsor family. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-10)]. (ang.).
 148. Fujitsu joins Rugby World Cup 2015 official sponsor family. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-01)]. (ang.).
 149. TF1 wins rights to broadcast RWC 2015. rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-13)]. (ang.).
 150. TF1 revend une partie des matchs à Canal+. lemonde.fr. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-12)]. (fr.).
 151. RWC 2015 set to reach record audiences in India. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-07)]. (ang.).
 152. TV3 wins Irish rights to Rugby World Cup 2015. rugbyworldcup.com. [dostęp 2014-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-15)]. (ang.).
 153. Eurosport überträgt die Rugby-WM 2015 in Deutschland. totalrugby.de. [dostęp 2015-10-29]. (niem.).
 154. SKY New Zealand wins Rugby World Cup 2015 broadcast rights. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-10)]. (ang.).
 155. «Кубок мира по регби 2015» на «ПЕРЦЕ». peretz.ru. [dostęp 2015-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-11)]. (ros.).
 156. Digi Sport prepares to bring Rugby World Cup coverage to Romania. [dostęp 2015-09-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-29)]. (ang.).
 157. ESPN Latin America and ESPN Brazil join RWC broadcast family. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-03)]. (ang.).
 158. Rugby World Cup to make US network TV debut. rugbyworldcup.com @ web.archive.org. [dostęp 2015-09-04]. (ang.).
 159. SKY Italia joins global RWC 2015 rights-holding broadcaster line-up. rugbyworldcup.com. [dostęp 2015-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-11)]. (ang.).
 160. Statsguru / Test matches / Team records
 161. Statsguru / Test matches / Player records / Points
 162. Statsguru / Test matches / Player records / Tries

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]