Puchar Świata w Wioślarstwie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Puchar Świata w Wioślarstwie – międzynarodowe zawody wioślarskie organizowane przez FISA.

Pierwszy Puchar Świata w Wioślarstwie odbył się w 1997 r. Zawody składają się z trzech regat (wyjątkiem był Puchar Świata w 2001 roku, który składał się z czterech regat) rozgrywanych wczesnym latem. Tylko raz Puchar Świata odbywał się poza Europą.

Zasady zawodów[edytuj | edytuj kod]

Na każdym etapie (regatach) Pucharu Świata, w każdej konkurencji rozgrywanej podczas Igrzysk Olimpijskich punktami nagradzana jest osada krajowa, która osiągnęła najwyższe miejsce. Punkty otrzymuje siedem pierwszych osad. Pierwsze miejsce otrzymuje 8 punktów, drugie – 6 punktów, a każde kolejne o punkt mniej. Lider danej konkurencji nosi żółtą kamizelkę.

Mistrzem Pucharu Świata w Wioślarstwie zostaje krajowa osada, która zgromadziła najwięcej punktów z trzech regat dla danej konkurencji. Kraj, który zdobędzie najwięcej punktów we wszystkich konkurencjach wygrywa cały Puchar Świata w Wioślarstwie.

Rozgrywane konkurencje[edytuj | edytuj kod]

Regaty Pucharu Świata rozgrywają konkurencje, które znajdują się w programie Igrzysk Olimpijskich. Dodatkowo podczas regat rozgrywane są również nieolimpijskie konkurencje. Jednakże te konkurencje nie są klasyfikowane w Pucharze Świata.

Edycje Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]