Puchar Świata w biathlonie 1993/1994

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Świata w biathlonie 1993/1994
1992/1993 1994/1995
Data 9 grudnia 1993 – 20 marca 1994
Miejsce rozpoczęcia Austria Bad Gastein
Miejsce zakończenia Kanada Canmore
Zwycięzcy
Generalna Francja Patrice Bailly-Salins

Białoruś Swietłana Paramygina
Sprint Niemcy Sven Fischer

Białoruś Swietłana Paramygina
Bieg indywidualny Francja Patrice Bailly-Salins

Włochy Nathalie Santer
Puchar Narodów
Puchar Narodów  Niemcy

 Niemcy

Puchar Świata w biathlonie 1993/1994 to 17. sezon w historii tej dyscypliny sportu. Pierwsze zawody odbyły się 9 grudnia 1993 r. w austriackim Bad Gastein, zaś sezon zakończył się 20 marca 1994 w kanadyjskim Canmore. Najważniejszą imprezą sezonu były igrzyska olimpijskie w Lillehammer oraz mistrzostwa świata w Canmore w biegu drużynowym (z powodu nie włączenia tej dyscypliny do programu igrzysk).

Klasyfikację generalną pań wygrała reprezentantka Białorusi Swietłana Paramygina. Druga w klasyfikacji była Włoszka Nathalie Santer, a trzecie miejsce zajęła Francuzka Anne Briand. Paramygina wygrała też klasyfikację sprintu, natomiast Santer triumfowała w klasyfikacji biegu indywidualnego. W Pucharze Narodów triumfowały Niemki.

Wśród panów triumf odniósł Francuz Patrice Bailly-Salins, który wyprzedził dwóch Niemców: Svena Fischera i Franka Lucka. Klasyfikację sprintu wygrał Fischer, a w klasyfikacji biegu indywidualnego najlepszy był Bailly-Salins. W Pucharze Narodów triumfowali Niemcy.

Kalendarz[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

1. Austria Bad Gastein, 9.12.1993 – 12.12.1993
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
9 grudnia 1993 Bieg indywidualny (20 km) Rosja Siergiej Tarasow Niemcy Ricco Groß Polska Tomasz Sikora
11 grudnia 1993 Sprint (10 km) Francja Patrice Bailly-Salins Finlandia Vesa Hietalahti Rosja Walerij Kirijenko
12 grudnia 1993 Sztafeta (4 × 7,5 km)  Białoruś
Igor Chochriakow
Wadim Saszurin
Oleg Ryżenkow
Aleksandr Popow
 Francja
Thierry Dusserre
Patrice Bailly-Salins
Christian Dumont
Hervé Flandin
 Niemcy
Ricco Groß
Frank Luck
Mark Kirchner
Jens Steinigen
2. Słowenia Pokljuka, 16.12.1993 – 19.12.1993
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
16 grudnia 1993 Bieg indywidualny (20 km) Francja Patrice Bailly-Salins Rosja Siergiej Czepikow Rosja Walerij Kirijenko
18 grudnia 1993 Sprint (10 km) Białoruś Wiktor Majgurow Niemcy Sven Fischer Białoruś Aleksandr Popow
19 grudnia 1993 Sztafeta (4 × 7,5 km)  Niemcy
Peter Sendel
Frank Luck
Mark Kirchner
Sven Fischer
 Francja
Thierry Dusserre
Patrice Bailly-Salins
Gilles Marguet
Christian Dumont
 Włochy
Patrick Favre
Johann Passler
Wilfried Pallhuber
Andreas Zingerle
3. Niemcy Ruhpolding, 13.1.1994 – 16.1.1994
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
13 stycznia 1994 Bieg indywidualny (20 km) Francja Patrice Bailly-Salins Białoruś Wiktor Majgurow Włochy Andreas Zingerle
15 stycznia 1994 Sprint (10 km) Włochy Patrick Favre Czechy Petr Garabík Białoruś Oleg Ryżenkow
16 stycznia 1994 Sztafeta (4 × 7,5 km)  Francja
Thierry Dusserre
Patrice Bailly-Salins
Lionel Laurent
Hervé Flandin
 Włochy
Patrick Favre
Johann Passler
Pieralberto Carrara
Hubert Leitgeb
 Niemcy
Jens Steinigen
Frank Luck
Mark Kirchner
Sven Fischer
4. Włochy Anterselva, 20.1.1994 – 23.1.1994
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
20 stycznia 1994 Bieg indywidualny (20 km) Niemcy Sven Fischer Włochy Patrick Favre Niemcy Frank Luck
22 stycznia 1994 Sprint (10 km) Niemcy Frank Luck Włochy Pieralberto Carrara Rosja Siergiej Tarasow
23 stycznia 1994 Sztafeta (4 × 7,5 km)  Rosja
Walerij Miedwiedcew
Walerij Kirijenko
Siergiej Tarasow
Siergiej Czepikow
 Niemcy
Ricco Groß
Frank Luck
Mark Kirchner
Sven Fischer
 Szwecja
Ulf Johansson
Per Brandt
Leif Andersson
Fredrik Kuoppa
Igrzyska olimpijskie Norwegia Lillehammer, 20.02.1994 - 26.02.1994
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
20 lutego 1994 Bieg indywidualny (20 km) Rosja Siergiej Tarasow Niemcy Frank Luck Niemcy Sven Fischer
23 lutego 1994 Sprint (10 km) Rosja Siergiej Czepikow Niemcy Ricco Groß Rosja Siergiej Tarasow
26 lutego 1994 Sztafeta (4 × 7,5 km)  Niemcy
Ricco Groß
Frank Luck
Mark Kirchner
Sven Fischer
 Rosja
Walerij Kirijenko
Władimir Draczow
Siergiej Tarasow
Siergiej Czepikow
 Francja
Thierry Dusserre
Patrice Bailly-Salins
Lionel Laurent
Hervé Flandin
5. Kanada Hinton, 10.3.1994 – 13.3.1994
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
10 marca 1994 Bieg indywidualny (20 km) Włochy Wilfried Pallhuber Rosja Walerij Kirijenko Niemcy Frank Luck
12 marca 1994 Sprint (10 km) Niemcy Sven Fischer Rosja Władimir Draczow Niemcy Frank Luck
13 marca 1994 Sztafeta (4 × 7,5 km)  Włochy
Patrick Favre
Hubert Leitgeb
Pieralberto Carrara
Andreas Zingerle
 Niemcy
Ricco Groß
Frank Luck
Mark Kirchner
Sven Fischer
 Francja
Gilles Marguet
Patrice Bailly-Salins
Thierry Dusserre
Hervé Flandin
6. Kanada Canmore, 15.3.1994 – 20.3.1994
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
15 marca 1994 Drużynowo (10 km)  Włochy
Pieralberto Carrara
Hubert Leitgeb
Andreas Zingerle
Wilfried Pallhuber
 Rosja
Władimir Draczow
Aleksiej Kobielew
Walerij Kirijenko
Siergiej Tarasow
 Niemcy
Steffen Hoos
Marco Morgenstern
Peter Sendel
Jens Steinigen
17 marca 1994 Bieg indywidualny (20 km) Włochy Hubert Leitgeb Białoruś Wadim Saszurin Norwegia Jon Åge Tyldum
19 marca 1994 Sprint (10 km) Norwegia Sylfest Glimsdal Białoruś Wiktor Majgurow Francja Patrice Bailly-Salins
20 marca 1994 Sztafeta (4 × 7,5 km)  Rosja
Aleksiej Kobielew
Władimir Draczow
Walerij Kirijenko
Aleksandr Tropnikow
 Białoruś
Wiktor Majgurow
Oleg Ryżenkow
Aleksandr Popow
Wadim Saszurin
 Włochy
Patrick Favre
Wilfried Pallhuber
Pieralberto Carrara
Andreas Zingerle

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja generalna
Miejsce Zawodnik Punkty
1. Francja Patrice Bailly-Salins 193
2. Niemcy Sven Fischer 193
3. Niemcy Frank Luck 163
4. Rosja Walerij Kirijenko 147
5. Włochy Wilfried Pallhuber 142
6. Niemcy Ricco Groß 142
7. Rosja Siergiej Tarasow 141
8. Białoruś Wiktor Majgurow 137
9. Włochy Andreas Zingerle 136
10. Rosja Władimir Draczow 113
Miejsce Zawodnik Punkty
11. Białoruś Wadim Saszurin 106
12. Francja Hervé Flandin 101
13. Norwegia Sylfest Glimsdal 100
14. Czechy Jiří Holubec 87
15. Czechy Petr Garabík 84
16. Austria Ludwig Gredler 82
17. Włochy Pieralberto Carrara 80
18. Włochy Patrick Favre 71
19. Włochy Hubert Leitgeb 69
20. Niemcy Mark Kirchner 68

Klasyfikacja biegu indywidualnego

Klasyfikacja sprintu

Puchar Narodów

Miejsce Zawodnik Punkty
1. Francja Patrice Bailly-Salins 96
2. Niemcy Sven Fischer 93
3. Niemcy Ricco Groß 88
4. Rosja Walerij Kirijenko 86
5. Niemcy Frank Luck 85
6. Włochy Andreas Zingerle 73
7. Włochy Wilfried Pallhuber 72
8. Francja Hervé Flandin 69
9. Rosja Siergiej Tarasow 67
10. Białoruś Wadim Saszurin 59
Miejsce Zawodnik Punkty
1. Niemcy Sven Fischer 98
2. Francja Patrice Bailly-Salins 97
3. Rosja Wiktor Majgurow 87
4. Rosja Władimir Draczow 84
5. Niemcy Frank Luck 78
6. Rosja Siergiej Tarasow 74
7. Włochy Wilfried Pallhuber 70
8. Norwegia Sylfest Glimsdal 65
9. Włochy Andreas Zingerle 63
10. Rosja Walerij Kirijenko 61
Miejsce Reprezentacja Punkty
1.  Niemcy 3737
2.  Włochy 3681
3.  Rosja 3643
4.  Białoruś 3528
5.  Francja 3513
6.  Norwegia 3395
7.  Czechy 3240
8.  Austria 3114
9.  Słowenia 2611
10.  Szwecja 2218

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

1. Austria Bad Gastein, 9.12.1993 – 12.12.1993
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
9 grudnia 1993 Bieg indywidualny (15 km) Włochy Nathalie Santer Ukraina Nadija Biełowa Niemcy Simone Greiner-Petter-Memm
11 grudnia 1993 Sprint (7,5 km) Włochy Nathalie Santer Norwegia Hildegunn Fossen Norwegia Gunn Margit Andreassen
12 grudnia 1993 Sztafeta (4 × 7,5 km)  Norwegia
Elin Kristiansen
Annette Sikveland
Gunn Margit Andreassen
Hildegunn Fossen
 Czechy
Petra Nosková
Jiřina Pelcová
Iveta Knížková
Eva Háková
 Francja
Delphyne Heymann
Emmanuelle Claret
Véronique Claudel
Anne Briand
2. Austria Bad Gastein, 14.12.1993 – 17.12.1993
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
14 grudnia 1993 Bieg indywidualny (15 km) Francja Anne Briand Rosja Natalja Sinicyna Włochy Nathalie Santer
16 grudnia 1993 Sprint (7,5 km) Norwegia Elin Kristiansen Norwegia Anne Elvebakk Włochy Nathalie Santer
17 grudnia 1993 Sztafeta (4 × 7,5 km)  Białoruś
Iryna Kakujewa
Natalja Piermiakowa
Natalja Ryżenkowa
Swietłana Paramygina
 Norwegia
Elin Kristiansen
Annette Sikveland
Anne Elvebakk
Hildegunn Fossen
 Francja
Corinne Niogret
Véronique Claudel
Delphyne Heymann
Anne Briand
3. Niemcy Ruhpolding, 13.1.1994 – 16.1.1994
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
13 stycznia 1994 Bieg indywidualny (15 km) Francja Emmanuelle Claret Białoruś Swietłana Paramygina Francja Corinne Niogret
15 stycznia 1994 Sprint (7,5 km) Białoruś Swietłana Paramygina Włochy Nathalie Santer Rosja Nadieżda Tałanowa
16 stycznia 1994 Sztafeta (4 × 7,5 km)  Francja
Corinne Niogret
Véronique Claudel
Delphyne Heymann
Anne Briand
 Niemcy
Uschi Disl
Simone Greiner-Petter-Memm
Antje Harvey
Petra Schaaf
 Rosja
Olga Simuszyna
Anfisa Riezcowa
Natalja Sinicyna
Łuiza Noskowa
4. Włochy Anterselva, 20.1.1994 – 23.1.1994
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
20 stycznia 1994 Bieg indywidualny (15 km) Francja Anne Briand Rosja Lubow Bielakowa Niemcy Uschi Disl
22 stycznia 1994 Sprint (7,5 km) Białoruś Swietłana Paramygina Niemcy Antje Harvey Rosja Olga Simuszyna
23 stycznia 1994 Sztafeta (4 × 7,5 km)  Niemcy
Uschi Disl
Petra Schaaf
Simone Greiner-Petter-Memm
Antje Harvey
 Norwegia
Ann-Elen Skjelbreid
Annette Sikveland
Anne Elvebakk
Hildegunn Fossen
 Francja
Corinne Niogret
Véronique Claudel
Delphyne Heymann
Anne Briand
Igrzyska olimpijskie Norwegia Lillehammer, 18.02.1994 - 25.02.1994
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
18 lutego 1994 Bieg indywidualny (15 km) Kanada Myriam Bédard Francja Anne Briand Niemcy Uschi Disl
23 lutego 1994 Sprint (7,5 km) Kanada Myriam Bédard Białoruś Swietłana Paramygina Ukraina Wałentyna Cerbe-Nesina
25 lutego 1994 Sztafeta (4 × 7,5 km)  Rosja
Nadieżda Tałanowa
Natalja Sinicyna
Łuiza Noskowa
Anfisa Riezcowa
 Niemcy
Uschi Disl
Antje Harvey
Simone Greiner-Petter-Memm
Petra Behle
 Francja
Corinne Niogret
Véronique Claudel
Delphyne Burlet
Anne Briand
5. Kanada Hinton, 10.3.1994 – 13.3.1994
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
10 marca 1994 Bieg indywidualny (15 km) Białoruś Swietłana Paramygina Francja Véronique Claudel Francja Anne Briand
12 marca 1994 Sprint (7,5 km) Białoruś Swietłana Paramygina Francja Véronique Claudel Niemcy Uschi Disl
13 marca 1994 Sztafeta (4 × 7,5 km)  Niemcy
Uschi Disl
Petra Schaaf
Simone Greiner-Petter-Memm
Antje Harvey
 Francja
Nathalie Beausire
Véronique Claudel
Emmanuelle Claret
Anne Briand
 Norwegia
Ann-Elen Skjelbreid
Åse Idland
Anne Elvebakk
Annette Sikveland
6. Kanada Canmore, 15.3.1994 – 20.3.1994
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
15 marca 1994 Drużynowy (7,5 km)  Białoruś
Natalja Piermiakowa
Natalja Ryżenkowa
Iryna Kakujewa
Swietłana Paramygina
 Norwegia
Ann-Elen Skjelbreid
Åse Idland
Annette Sikveland
Hildegunn Fossen
 Francja
Emmanuelle Claret
Nathalie Beausire
Corinne Niogret
Véronique Claudel
17 marca 1994 Bieg indywidualny (15 km) Niemcy Uschi Disl Kanada Myriam Bédard Włochy Nathalie Santer
19 marca 1994 Sprint (7,5 km) Rosja Nadieżda Tałanowa Białoruś Swietłana Paramygina Włochy Nathalie Santer
20 marca 1994 Sztafeta (4 × 7,5 km)  Niemcy
Uschi Disl
Petra Schaaf
Simone Greiner-Petter-Memm
Antje Harvey
 Stany Zjednoczone
Beth Coats
Joan Smith
Laura Tavares
Ntala Skinner
 Norwegia
Ann-Elen Skjelbreid
Åse Idland
Hildegunn Fossen
Annette Sikveland

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja generalna
Miejsce Zawodniczka Punkty
1. Białoruś Swietłana Paramygina 215
2. Włochy Nathalie Santer 204
3. Francja Anne Briand 173
4. Niemcy Uschi Disl 167
5. Rosja Nadieżda Tałanowa 138
6. Niemcy Simone Greiner-Petter-Memm 136
7. Kanada Myriam Bédard 134
8. Francja Véronique Claudel 127
9. Norwegia Hildegunn Fossen 121
10. Niemcy Petra Schaaf 119
Miejsce Zawodniczka Punkty
11. Francja Emmanuelle Claret 117
12. Niemcy Antje Harvey 117
13. Norwegia Elin Kristiansen 83
14. Rosja Lubow Bielakowa 77
15. Francja Corinne Niogret 75
16. Ukraina Nadija Biełowa 74
17. Norwegia Annette Sikveland 70
18. Rosja Jelena Biełowa 69
19. Norwegia Åse Idland 67
20. Białoruś Iryna Kakujewa 65

Klasyfikacja biegu indywidualnego

Klasyfikacja sprintu

Puchar Narodów

Miejsce Zawodniczka Punkty
1. Włochy Nathalie Santer 100
2. Białoruś Swietłana Paramygina 99
3. Francja Anne Briand 97
4. Niemcy Uschi Disl 88
5. Niemcy Simone Greiner-Petter-Memm 80
6. Niemcy Petra Schaaf 80
7. Francja Emmanuelle Claret 65
8. Kanada Myriam Bédard 61
9. Rosja Nadieżda Tałanowa 56
10. Francja Véronique Claudel 54
Miejsce Zawodniczka Punkty
1. Białoruś Swietłana Paramygina 116
2. Włochy Nathalie Santer 104
3. Rosja Nadieżda Tałanowa 82
4. Niemcy Uschi Disl 79
5. Francja Anne Briand 76
6. Niemcy Antje Harvey 73
7. Francja Véronique Claudel 73
8. Kanada Myriam Bédard 73
9. Norwegia Hildegunn Fossen 68
10. Niemcy Simone Greiner-Petter-Memm 56
Miejsce Reprezentacja Punkty
1.  Niemcy 3658
2.  Francja 3640
3.  Rosja 3605
4.  Norwegia 3579
5.  Czechy 3244
6.  Białoruś 3092
7.  Kanada 3036
8.  Stany Zjednoczone 2938
9.  Ukraina 2653
10.  Bułgaria 2460

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]