Puchar Świata w biegach narciarskich 2003/2004

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Świata w biegach narciarskich
Cross country skiing pictogram.svg
2002/20032003/20042004/2005
Mężczyźni
Generalna Niemcy René Sommerfeldt
Sprinterska Szwecja Thobias Fredriksson
Długodystansowa Niemcy René Sommerfeldt
Puchar Narodów  Norwegia
Kobiety
Generalna Włochy Gabriella Paruzzi
Sprinterska Norwegia Marit Bjørgen
Długodystansowa Ukraina Wałentyna Szewczenko
Puchar Narodów  Norwegia

Sezon 2003/2004 Pucharu Świata w biegach narciarskich rozpoczął się 25 października 2003 w niemieckim Düsseldorfie, jednak regularne starty zawodnicy zaczęli 22 listopada w norweskim Beitostølen. Ostatnie zawody z tego cyklu rozegrano 14 marca 2004 we włoskim mieście Pragelato.

Puchar Świata rozegrany został w 9 krajach i 19 miastach. Najwięcej zawodów zorganizowali Włosi, którzy 6 razy gościli najlepszych biegaczy narciarskich świata.

Obrońcą Pucharu Świata wśród mężczyzn był Szwed Mathias Fredriksson, a wśród kobiet Norweżka Bente Skari.

W tym sezonie w pucharze świata triumfowała Gabriella Paruzzi wśród kobiet oraz René Sommerfeldt wśród mężczyzn.

Kalendarz i wyniki[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Lp Data Miejscowość Dystans 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. 25 października 2003 Niemcy Düsseldorf Sprint s. dowolny Szwecja Peter Larsson Czechy Martin Koukal Szwecja Thobias Fredriksson
2. 26 października 2003 Niemcy Düsseldorf Sprint drużynowy s. dowolny  Szwecja I
Peter Larsson
Thobias Fredriksson
 Niemcy I
Axel Teichmann
Tobias Angerer
 Norwegia II
Tor Arne Hetland
Håvard Bjerkeli
3. 22 listopada 2003 Norwegia Beitostølen 15 km s. dowolny Włochy Pietro Piller Cottrer Norwegia Tore Ruud Hofstad Niemcy Axel Teichmann
4. 23 listopada 2003 Norwegia Beitostølen Sztafeta 4 × 10 km  Niemcy
Jens Filbrich
Axel Teichmann
René Sommerfeldt
Tobias Angerer
 Norwegia I
Jens Arne Svartedal
Odd-Bjørn Hjelmeset
Lars Berger
Tore Ruud Hofstad
 Norwegia II
Frode Estil
Tore Bjonviken
Frode Andresen
Ole Einar Bjørndalen
5. 28 listopada 2003 Finlandia Kuusamo 15 km s. klasyczny Norwegia Anders Aukland Norwegia Jens Arne Svartedal Szwecja Anders Södergren
6. 30 listopada 2003 Finlandia Kuusamo 15+15 km bieg łączony Niemcy Axel Teichmann Szwecja Anders Södergren Niemcy René Sommerfeldt
7. 6 grudnia 2003 Włochy Dobbiaco 30 km s. dowolny (start masowy) Szwecja Mathias Fredriksson Niemcy René Sommerfeldt Norwegia Kristen Skjeldal
8. 7 grudnia 2003 Włochy Dobbiaco Sprint drużynowy s. dowolny  Norwegia I
Tor Arne Hetland
Håvard Bjerkeli
 Szwecja I
Peter Larsson
Thobias Fredriksson
 Norwegia II
Håvard Solbakken
John Kristian Dahl
9. 13 grudnia 2003 Szwajcaria Davos 15 km s. klasyczny Estonia Andrus Veerpalu Rosja Nikołaj Pankratow Szwecja Anders Södergren
10. 14 grudnia 2003 Szwajcaria Davos Sztafeta 4 × 10 km s. dowolny  Norwegia I
Anders Aukland
Frode Estil
Jens Arne Svartedal
Tor Arne Hetland
 Niemcy
Jens Filbrich
Andreas Schlütter
René Sommerfeldt
Tobias Angerer
 Szwecja
Martin Larsson
Mats Larsson
Johan Olsson
Anders Högberg
11. 16 grudnia 2003 Włochy Val di Fiemme[1] Sprint s. klasyczny Norwegia Jens Arne Svartedal Norwegia John Kristian Dahl Estonia Andrus Veerpalu
12. 20 grudnia 2003 Austria Ramsau 15+15 km bieg łączony Szwecja Mathias Fredriksson Niemcy René Sommerfeldt Szwecja Anders Södergren
13. 21 grudnia 2003 Austria Ramsau 10 km s. dowolny Austria Christian Hoffmann Niemcy Tobias Angerer Niemcy Axel Teichmann
14. 6 stycznia 2004 Szwecja Falun 15+15 km bieg łączony Niemcy Tobias Angerer Włochy Pietro Piller Cottrer Niemcy René Sommerfeldt
15. 10 stycznia 2004 Estonia Otepää 30 km s. klasyczny (start masowy) Norwegia Frode Estil Norwegia Anders Aukland Rosja Iwan Ałypow
16. 11 stycznia 2004 Estonia Otepää Sztafeta 4 × 10 km  Niemcy
Andreas Schlütter
Jens Filbrich
Axel Teichmann
Tobias Angerer
 Włochy
Bruno Carrara
Valerio Checchi
Pietro Piller Cottrer
Fulvio Valbusa
 Rosja
Nikołaj Pankratow
Michaił Iwanow
Iwan Ałypow
Władimir Wilisow
17. 17 stycznia 2004 Czechy Nové Město 15 km s. klasyczny Estonia Andrus Veerpalu Norwegia Frode Estil Estonia Jaak Mae
18. 19 stycznia 2004 Czechy Nové Město Sprint s. dowolny Szwecja Thobias Fredriksson Szwecja Peter Larsson Norwegia Håvard Bjerkeli
19. 25 stycznia 2004 Włochy Val di Fiemme 70 km s. dowolny (start masowy) Norwegia Anders Aukland Włochy Giorgio Di Centa Norwegia Jørgen Aukland
20. 6 lutego 2004 Francja La Clusaz 15 km s. dowolny Włochy Fulvio Valbusa Francja Vincent Vittoz Austria Christian Hoffmann
21. 7 lutego 2004 Francja La Clusaz Sztafeta 4 × 10 km  Francja
Alexandre Rousselet
Christophe Perrillat
Vincent Vittoz
Emmanuel Jonnier
 Niemcy
Jens Filbrich
Axel Teichmann
René Sommerfeldt
Tobias Angerer
 Rosja
Nikołaj Pankratow
Michaił Iwanow
Jewgienij Diemientjew
Siergiej Nowikow
21. 13 lutego 2004 Niemcy Oberstdorf 15+15 km bieg łączony Niemcy René Sommerfeldt Szwajcaria Reto Burgermeister Czechy Lukáš Bauer
22. 15 lutego 2004 Niemcy Oberstdorf Sprint drużynowy s. dowolny  Niemcy II
Jens Filbrich
Axel Teichmann
 Rosja I
Iwan Ałypow
Wasilij Roczew
 Niemcy I
René Sommerfeldt
Tobias Angerer
23. 18 lutego 2004 Szwecja Sztokholm Sprint s. klasyczny Norwegia Jens Arne Svartedal Norwegia John Kristian Dahl Norwegia Odd-Bjørn Hjelmeset
24. 21 lutego 2004 Szwecja Umeå 15 km s. klasyczny Szwecja Mathias Fredriksson Rosja Jewgienij Diemientjew Estonia Jaak Mae
25. 22 lutego 2004 Szwecja Umeå Sztafeta 4 × 10 km  Niemcy
Franz Göring
Andreas Schlütter
Jens Filbrich
Axel Teichmann
 Norwegia I
Odd-Bjørn Hjelmeset
Frode Estil
Kristen Skjeldal
Tore Ruud Hofstad
 Szwecja
Mats Larsson
Jörgen Brink
Anders Högberg
Mathias Fredriksson
26. 24 lutego 2004 Norwegia Trondheim[2] Sprint s. dowolny Polska Janusz Krężelok Szwecja Thobias Fredriksson Szwecja Anders Högberg
27. 26 lutego 2004 Norwegia Drammen Sprint s. klasyczny Norwegia Håvard Bjerkeli Norwegia Tor Arne Hetland Szwecja Anders Högberg
28. 28 lutego 2004 Norwegia Oslo 50 km s. dowolny Niemcy René Sommerfeldt Włochy Fulvio Valbusa Czechy Lukáš Bauer
29. 5 marca 2004 Finlandia Lahti Sprint s. dowolny Szwecja Thobias Fredriksson Szwecja Mikael Östberg Szwecja Jörgen Brink
30. 6 marca 2004 Finlandia Lahti Sprint drużynowy s. klasyczny  Rosja I
Nikołaj Pankratow
Wasilij Roczew
 Szwecja I
Mats Larsson
Björn Lind
 Norwegia II
Odd-Bjørn Hjelmeset
Jens Arne Svartedal
31. 7 marca 2004 Finlandia Lahti 15 km s. klasyczny Norwegia Frode Estil Estonia Jaak Mae Estonia Andrus Veerpalu
32. 12 marca 2004 Włochy Pragelato Sprint s. dowolny Włochy Freddy Schwienbacher Norwegia Jens Arne Svartedal Norwegia Børre Næss
33. 14 marca 2004 Włochy Pragelato 30 km s. dowolny Austria Christian Hoffmann Niemcy René Sommerfeldt Włochy Thomas Moriggl

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Lp Data Miejscowość Dystans 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. 25 października 2003 Niemcy Düsseldorf Sprint s. dowolny Włochy Gabriella Paruzzi Rosja Alona Sidko Rosja Jewgenija Hahina
2. 26 października 2003 Niemcy Düsseldorf Sprint drużynowy s. dowolny  Norwegia I
Hilde G. Pedersen
Marit Bjørgen
 Niemcy I
Uschi Disl
Claudia Künzel
 Rosja I
Alona Sidko
Jewgenija Hahina
3. 22 listopada 2003 Norwegia Beitostølen 10 km s. dowolny Estonia Kristina Šmigun Ukraina Wałentyna Szewczenko Niemcy Claudia Künzel
4. 23 listopada 2003 Norwegia Beitostølen Sztafeta 4 × 5 km  Norwegia
Vibeke Skofterud
Hilde G. Pedersen
Kristin Størmer Steira
Marit Bjørgen
 Niemcy
Manuela Henkel
Stefanie Böhler
Claudia Künzel
Evi Sachenbacher
 Rosja
Jewgenija Hahina
Alona Sidko
Jekatierina Woroncowa
Olga Zawjałowa
5. 28 listopada 2003 Finlandia Kuusamo 10 km s. klasyczny Ukraina Wałentyna Szewczenko Norwegia Vibeke Skofterud Estonia Kristina Šmigun
6. 29 listopada 2003 Finlandia Kuusamo 7,5+7,5 km bieg łączony Estonia Kristina Šmigun Rosja Olga Zawjałowa Niemcy Evi Sachenbacher
7. 6 grudnia 2003 Włochy Dobbiaco 15 km s. dowolny (start masowy) Estonia Kristina Šmigun Ukraina Wałentyna Szewczenko Niemcy Claudia Künzel
8. 7 grudnia 2003 Włochy Dobbiaco Sprint drużynowy s. dowolny  Norwegia I
Hilde G. Pedersen
Marit Bjørgen
 Niemcy I
Evi Sachenbacher
Claudia Künzel
 Włochy II
Karin Moroder
Christina Kelder
9. 13 grudnia 2003 Szwajcaria Davos 10 km s. klasyczny Ukraina Wałentyna Szewczenko Finlandia Virpi Kuitunen Włochy Gabriella Paruzzi
10. 14 grudnia 2003 Szwajcaria Davos Sztafeta 4 × 5 km s. dowolny  Norwegia
Vibeke Skofterud
Marit Bjørgen
Kristin Mürer Stemland
Hilde G. Pedersen
 Niemcy
Stefanie Böhler
Manuela Henkel
Claudia Künzel
Evi Sachenbacher
 Rosja
Łarisa Kurkina
Lilia Wasiliewa
Jekatierina Woroncowa
Olga Zawjałowa
11. 16 grudnia 2003 Włochy Val di Fiemme[1] Sprint s. klasyczny Norwegia Marit Bjørgen Szwecja Anna Dahlberg Niemcy Manuela Henkel
12. 20 grudnia 2003 Austria Ramsau 10 km s. dowolny Czechy Kateřina Neumannová Estonia Kristina Šmigun Włochy Gabriella Paruzzi
13. 21 grudnia 2003 Austria Ramsau 7,5+7,5 km bieg łączony Estonia Kristina Šmigun Ukraina Wałentyna Szewczenko Niemcy Claudia Künzel
14. 6 stycznia 2004 Szwecja Falun 7,5+7,5 km bieg łączony Czechy Kateřina Neumannová Włochy Gabriella Paruzzi Estonia Kristina Šmigun
15. 10 stycznia 2004 Estonia Otepää 15 km s. klasyczny (start masowy) Niemcy Claudia Künzel Estonia Kristina Šmigun Norwegia Hilde G. Pedersen
16. 11 stycznia 2004 Estonia Otepää Sztafeta 4 × 5 km  Norwegia
Vibeke Skofterud
Hilde G. Pedersen
Kristin Størmer Steira
Marit Bjørgen
 Niemcy
Manuela Henkel
Viola Bauer
Evi Sachenbacher
Claudia Künzel
 Finlandia
Kirsi Välimaa
Aino-Kaisa Saarinen
Riikka Sarasoja
Virpi Kuitunen
17. 17 stycznia 2004 Czechy Nové Město 10 km s. klasyczny Włochy Gabriella Paruzzi Niemcy Claudia Künzel Czechy Kateřina Neumannová
18. 18 stycznia 2004 Czechy Nové Město Sprint s. dowolny Norwegia Marit Bjørgen Finlandia Virpi Kuitunen Finlandia Pirjo Manninen
19. 25 stycznia 2004 Włochy Val di Fiemme 70 km s. dowolny (start masowy) Włochy Gabriella Paruzzi Ukraina Wałentyna Szewczenko Niemcy Manuela Henkel
20. 6 lutego 2004 Francja La Clusaz 10 km s. dowolny Czechy Kateřina Neumannová Rosja Julija Czepałowa Włochy Sabina Valbusa
21. 7 lutego 2004 Francja La Clusaz Sztafeta 4 × 5 km  Rosja
Łarisa Kurkina
Lilia Wasiliewa
Jekatierina Woroncowa
Olga Zawjałowa
 Niemcy
Manuela Henkel
Viola Bauer
Anke Reschwamm-Schulze
Claudia Künzel
 Włochy
Marianna Longa
Gabriella Paruzzi
Antonella Confortola
Sabina Valbusa
21. 14 lutego 2004 Niemcy Oberstdorf 7,5+7,5 km bieg łączony Rosja Julija Czepałowa Norwegia Hilde G. Pedersen Rosja Olga Zawjałowa
22. 15 lutego 2004 Niemcy Oberstdorf Sprint drużynowy s. dowolny  Norwegia I
Hilde G. Pedersen
Marit Bjørgen
 Niemcy I
Evi Sachenbacher
Claudia Künzel
 Niemcy II
Manuela Henkel
Isabel Klaus
23. 18 lutego 2004 Szwecja Sztokholm Sprint s. klasyczny Norwegia Marit Bjørgen Szwecja Anna Dahlberg Norwegia Ella Gjømle
24. 21 lutego 2004 Szwecja Umeå 10 km s. klasyczny Czechy Kateřina Neumannová Norwegia Hilde G. Pedersen Norwegia Marit Bjørgen
25. 22 lutego 2004 Szwecja Umeå Sztafeta 4 × 5 km  Norwegia
Vibeke Skofterud
Marit Bjørgen
Kristin Størmer Steira
Hilde G. Pedersen
 Rosja
Łarisa Kurkina
Olga Zawjałowa
Jekatierina Woroncowa
Julija Czepałowa
 Finlandia
Aino-Kaisa Saarinen
Satu Salonen
Riikka Sarasoja
Kati Venäläinen
26. 24 lutego 2004 Norwegia Trondheim[2] Sprint s. dowolny Norwegia Marit Bjørgen Niemcy Evi Sachenbacher Niemcy Claudia Künzel
27. 26 lutego 2004 Norwegia Drammen Sprint s. klasyczny Norwegia Marit Bjørgen Finlandia Virpi Kuitunen Finlandia Elina Hietamäki
28. 28 lutego 2004 Norwegia Oslo 30 km s. dowolny Rosja Julija Czepałowa Włochy Sabina Valbusa Ukraina Wałentyna Szewczenko
29. 5 marca 2004 Finlandia Lahti Sprint s. dowolny Norwegia Marit Bjørgen Włochy Gabriella Paruzzi Szwecja Anna Dahlberg
30. 6 marca 2004 Finlandia Lahti Sprint drużynowy s. klasyczny  Norwegia I
Ella Gjømle
Hilde G. Pedersen
 Finlandia I
Elina Hietamäki
Pirjo Manninen
 Rosja
Łarisa Kurkina
Olga Zawjałowa
31. 7 marca 2004 Finlandia Lahti 10 km s. klasyczny Finlandia Virpi Kuitunen Włochy Gabriella Paruzzi Rosja Olga Zawjałowa
32. 12 marca 2004 Włochy Pragelato Sprint s. dowolny Norwegia Marit Bjørgen Kanada Beckie Scott Finlandia Elina Hietamäki
33. 14 marca 2004 Włochy Pragelato 15 km s. dowolny Włochy Sabina Valbusa Rosja Julija Czepałowa Czechy Kateřina Neumannová

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

GENERALNA
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemcy René Sommerfeldt 956
2. Szwecja Mathias Fredriksson 606
3. Norwegia Jens Arne Svartedal 592
4. Niemcy Tobias Angerer 582
5. Niemcy Axel Teichmann 575
6. Norwegia Frode Estil 558
7. Estonia Andrus Veerpalu 539
8. Włochy Fulvio Valbusa 462
9. Szwecja Thobias Fredriksson 436
10. Szwecja Anders Södergren 434
. . .
27. Polska Janusz Krężelok 226
87. Polska Maciej Kreczmer 31
DŁUGODYSTANSOWA
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemcy René Sommerfeldt 902
2. Szwecja Mathias Fredriksson 569
3. Norwegia Frode Estil 558
4. Niemcy Axel Teichmann 495
5. Niemcy Tobias Angerer 488
6. Estonia Andrus Veerpalu 465
7. Włochy Fulvio Valbusa 439
8. Szwecja Anders Södergren 434
9. Czechy Lukáš Bauer 420
10. Włochy Pietro Piller Cottrer 411
. . .
113. Polska Janusz Krężelok 0
113. Polska Maciej Kreczmer 0
SPRINTERSKA
Lp. Zawodnik Punkty
1. Szwecja Thobias Fredriksson 410
2. Norwegia Jens Arne Svartedal 381
3. Norwegia Håvard Bjerkeli 337
4. Norwegia Tor Arne Hetland 296
5. Szwecja Peter Larsson 270
6. Norwegia John Kristian Dahl 237
7. Polska Janusz Krężelok 226
8. Szwecja Jörgen Brink 212
9. Szwecja Björn Lind 211
10. Szwecja Anders Högberg 191
. . .
41. Polska Maciej Kreczmer 31

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

GENERALNA
Lp. Zawodniczka Punkty
1. Włochy Gabriella Paruzzi 1228
2. Norwegia Marit Bjørgen 1139
3. Ukraina Wałentyna Szewczenko 983
4. Norwegia Hilde G. Pedersen 856
5. Estonia Kristina Šmigun 853
6. Finlandia Virpi Kuitunen 848
7. Niemcy Claudia Künzel 762
8. Rosja Olga Zawjałowa 664
9. Czechy Kateřina Neumannová 629
10. Włochy Sabina Valbusa 554
. . .
46. Polska Justyna Kowalczyk 88
77. Polska D.Dziadkowiec-Michoń 14
DŁUGODYSTANSOWA
Lp. Zawodniczka Punkty
1. Ukraina Wałentyna Szewczenko 983
2. Włochy Gabriella Paruzzi 870
3. Estonia Kristina Šmigun 839
4. Norwegia Hilde G. Pedersenn 656
5. Rosja Olga Zawjałowa 625
6. Niemcy Claudia Künzel 587
7. Finlandia Virpi Kuitunen 543
8. Czechy Kateřina Neumannová 542
9. Włochy Sabina Valbusa 527
10. Rosja Julija Czepałowa 460
. . .
42. Polska Justyna Kowalczyk 51
60. Polska D.Dziadkowiec-Michoń 14
SPRINTERSKA
Lp. Zawodniczka Punkty
1. Norwegia Marit Bjørgen 745
2. Włochy Gabriella Paruzzi 358
3. Szwecja Anna Dahlberg 330
4. Finlandia Virpi Kuitunen 305
5. Finlandia Elina Hietamäki 265
6. Kanada Beckie Scott 229
7. Finlandia Aino-Kaisa Saarinen 205
8. Norwegia Hilde G. Pedersen 200
9. Niemcy Manuela Henkel 189
10. Niemcy Claudia Künzel 175
. . .
38. Polska Justyna Kowalczyk 37

Wyniki Polaków[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Düsseldorf 25.10 Beitostølen 22.11 Kuusamo 28.11 Kuusamo 29.11 Dobbiaco 6.12 Davos 13.12 Val di Fiemme 16.12 Ramsau 20.12 Ramsau 21.12 Falun 6.01 Otepää 10.01 Nové Město 17.01 Nové Město 18.01 Val di Fiemme 25.01 La Clusaz 6.02 Oberstdorf 14.02 Sztokholm 18.02 Umeå 21.02 Trondheim 24.02 Drammen 26.02 Oslo 28.02 Lahti 5.03 Lahti 7.03 Pragelato 20.03 Pragelato 22.03
Justyna Kowalczyk - - 17 18 - 24 15 53 28 - - 15 16 - - - 43 12 30 29 - 31 28 - -
Sylwia Jaśkowiec - - - - - - - - - - - - 55 - - - - - - - - - - - -
Dorota Dziadkowiec-Michoń - - - - - - - - - - - - - 17 - - - - - - - - - - -

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Zawodniczka Düsseldorf 25.10 (SP F) Beitostølen 22.11 (15 km F) Kuusamo 28.11 (15 km C) Kuusamo 30.11 (30 km F) Dobbiaco 6.12 (30 km F) Davos 13.12 (15 km C) Val di Fiemme 16.12 (SP C) Ramsau 20.12 (30 km C) Ramsau 21.12 (10 km F) Falun 7.12 (30 km F) Otepää 10.01 (30 km F) Nové Město 17.01 (15 km C) Nové Město 19.01 (SP F) Val di Fiemme 25.01 (70 km F) La Clusaz 6.02 (15 km C) Oberstdorf 13.02 (30 km C) Sztokholm 18.02 (SP C) Umeå 21.02 (SP C) Trondheim 24.02 (SP F) Drammen 26.02 (SP C) Drammen 28.02 (50 km F) Lahti 5.03 (SP F) Lahti 6.03 (15 km C) Borlänge 20.03 (SP F) Falun 22.03 (30 km F)
Janusz Krężelok - - 83 45 - 39 12 - 68 - - - 5 - - - 10 59 1 12 - 20 - 31 -
Maciej Kreczmer - - 91 dnf - 68 55 - 80 - - - 26 - - - 55 60 10 46 - 49 - 58 -

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Zawody pierwotnie miały odbyć się w Asiago
  2. a b Zawody te pierwotnie miały odbyć się w Linzu