Puchar Świata w skokach narciarskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Puchar Świata w skokach narciarskich
Bieżąca edycja 2023/2024
Ostatnia edycja 2022/2023
Pierwsza edycja 1979/1980
Najwięcej zwycięstw
w klasyfikacji generalnej PŚ
Finlandia Matti Nykänen
Polska Adam Małysz
4 razy
Najwięcej zwycięstw z rzędu
w klasyfikacji generalnej PŚ
Polska Adam Małysz
3 razy
Najwięcej razy na podium
w klasyfikacji generalnej PŚ
Finlandia Janne Ahonen
8 razy
Najwięcej razy na podium z rzędu
w klasyfikacji generalnej PŚ
Austria Armin Kogler
Finlandia Matti Nykänen
Austria Andreas Goldberger
4 razy
Najwięcej zwycięstw
w konkursach PŚ
Austria Gregor Schlierenzauer
53 razy
Najwięcej razy na podium
w konkursach PŚ
Austria Stefan Kraft
118 razy
Najwięcej zwycięstw
w sezonie PŚ
Słowenia Peter Prevc
15 razy
Najwięcej razy na podium
w sezonie PŚ
Słowenia Peter Prevc
22 razy
Najwięcej zwycięstw
w konkursach PŚ
w roku kalendarzowym
Polska Adam Małysz
17 razy
Najwięcej razy na podium PŚ
w roku kalendarzowym
Polska Adam Małysz
22 razy
Najwięcej zwycięstw
z rzędu w konkursach PŚ
Finlandia Janne Ahonen
Finlandia Matti Hautamäki
Austria Thomas Morgenstern
Austria Gregor Schlierenzauer
Japonia Ryōyū Kobayashi
6 razy
Najwięcej miejsc na podium
z rzędu w konkursach PŚ
Finlandia Janne Ahonen
13 razy
Najwięcej zdobytych punktów
w sezonie PŚ
Słowenia Peter Prevc
2303 pkt
 Austria
8149 pkt
Najwięcej zdobytych punktów
w roku kalendarzowym PŚ
Polska Adam Małysz
2307 pkt
Kraje aktualnie goszczące PŚ  Austria
 Finlandia
 Japonia
 Niemcy
 Norwegia
 Polska
 Słowenia
 Stany Zjednoczone
 Szwajcaria
Kraje dawniej goszczące PŚ (rok ostatnich zawodów) NRD (1989)
 Jugosławia (1991)
Czechosłowacja Czechosłowacja (1992)
 Francja (1998)
 Kanada (2009)
 Czechy (2013)
 Szwecja (2014)
 Kazachstan (2016)
 Korea Południowa (2017)
 Włochy (2020)
 Rosja (2021)
 Rumunia (2023)

Puchar Świata w skokach narciarskich – rozgrywany corocznie, pomiędzy listopadem a marcem, cykl zawodów w skokach narciarskich, przeprowadzany przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Odbywa się głównie w krajach nordyckich i Europie Środkowej, z pojedynczymi konkursami w Japonii. Sporadycznie, w wybranych latach, także w Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej, Kanadzie, Rosji, Szwecji, Rumunii, Kazachstanie, we Francji i Włoszech. Za zajęcie odpowiedniego miejsca w pojedynczych zawodach uczestnik otrzymuje daną liczbę punktów. Każdemu zawodnikowi, który co najmniej raz zajął miejsce wśród 30 najlepszych w konkursie, sumuje się zdobyte w nich punkty. Na podstawie tych punktów tworzona jest klasyfikacja Pucharu Świata. Jest ona przejściowa, tzn. jest aktualizowana po każdym konkursie. Jej aktualny lider w kolejnym konkursie Pucharu Świata startuje w żółtym plastronie. Po odbyciu się wszystkich konkursów Pucharu Świata (czyli na koniec sezonu) klasyfikacja staje się klasyfikacją końcową. Skoczek będący na jej czele staje się zwycięzcą i otrzymuje Puchar Świata – Kryształową Kulę.

W ramach PŚ rozgrywa się też Puchar Świata w lotach narciarskich, którego zwycięzcą zostaje zawodnik, który zdobędzie największą liczbę punktów we wszystkich konkursach lotów w sezonie. Triumfator klasyfikacji w tej specjalności otrzymuje tzw. Małą Kryształową Kulę. Do generalnej klasyfikacji Pucharu Świata jest także zaliczany m.in. Turniej Czterech Skoczni. Prowadzona jest również klasyfikacja drużynowa (Puchar Narodów), na którą składają się punkty zawodników z poszczególnych krajów zdobyte w konkursach indywidualnych, drużynowych i mieszanych. Konkursy igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i mistrzostw świata w lotach narciarskich nie są wliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata[a][b].

Puchar Świata organizowany jest od sezonu 1979/1980. Pomysł wprowadzenia cyklu konkursów, których wyniki zaliczane byłyby do wspólnej klasyfikacji, przejęty został z narciarstwa alpejskiego, w którym Puchar Świata rozgrywany jest od 1967[1]. Zwycięzcą pierwszego sezonu PŚ w skokach został Austriak Hubert Neuper. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej uzyskał wówczas polski skoczek – Stanisław Bobak.

Klasyfikację generalną najczęściej (czterokrotnie) wygrywali: Matti Nykänen oraz Adam Małysz, przy czym polski skoczek jest jedynym, który dokonał tej sztuki trzy razy z rzędu. Najwięcej zwycięstw w poszczególnych konkursach odniósł Gregor Schlierenzauer, który na najwyższym stopniu podium stawał 53 razy. Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajmuje Matti Nykänen (46 zwycięstw), a trzecie Stefan Kraft (43 zwycięstwa).

Dotychczas dziewięciu polskich skoczków triumfowało w konkursach Pucharu Świata – Adam Małysz (39 razy, 1996–2011), Kamil Stoch (39 razy, 2011–2021), Dawid Kubacki (11 razy, 2019–2023), Piotr Fijas (trzy razy, 1980–1986), Maciej Kot (dwa razy, 2017), Piotr Żyła (dwa razy, 2013–2020), Stanisław Bobak (raz, 1980), Krzysztof Biegun (raz, 2013) i Jan Ziobro (raz, 2013). Ponadto co najmniej raz indywidualnie na podium zmagań stawali Aleksander Zniszczoł (dwa razy, 2024), Janusz Malik (raz, 1984), Tadeusz Fijas (raz, 1985) i Andrzej Stękała (raz, 2020), dzięki czemu łącznie wśród Polaków znajduje się 13 podiumowiczów zawodów indywidualnych. Łącznie w historii Pucharu Świata polscy skoczkowie mają na koncie 258 miejsc na podium (stan po zakończeniu sezonu 2023/2024), w tym 99 zwycięstw (stan po zakończeniu sezonu 2023/2024).

Zasady[edytuj | edytuj kod]

Zawody indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Skoczek narciarski (Anders Bardal) w żółtej koszulce lidera Pucharu Świata, marzec 2012
Kryształowa Kula, trofeum dla zwycięzcy w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata

Konkurs indywidualny Pucharu Świata składa się na ogół z dwóch serii skoków (czasem, ze względu na złe warunki atmosferyczne, rozgrywana jest tylko jedna seria). W każdym konkursie bierze udział 50 skoczków (40 w konkursach lotów), którzy wyłaniani są w kwalifikacjach przed konkursem. Czasem w konkursie bierze udział więcej niż 50 skoczków. Następuje to wtedy, gdy nie można było przeprowadzić rundy kwalifikacyjnej[2]. Zazwyczaj jednak w pierwszej serii skacze 50 zawodników, w kolejności według zajmowanej pozycji w Pucharze Świata. 30 najlepszych kwalifikuje się do drugiej, decydującej serii, zdobywając punkty Pucharu Świata. Dodatkowo do drugiej serii bądź samego konkursu zostają dopuszczeni zawodnicy, którzy w pierwszej serii (kwalifikacjach) uzyskali co najmniej 95% odległości najlepszego zawodnika, lecz nie uzyskali wystarczającej liczby punktów potrzebnych do kwalifikacji z powodu upadku (dla przykładu: gdy odległość najlepszego zawodnika wynosi 130 metrów, to 95% tejże odległości wynosi 123,5 metra). Specyficzne zasady rozgrywania pierwszej serii konkursu obowiązują na zaliczanym do punktacji Pucharu Świata Turnieju Czterech Skoczni, noszą one nazwę System KO. W serii finałowej skoki oddawane są w kolejności odwrotnej do miejsca zajmowanego po pierwszej serii (jeśli dwaj zawodnicy po pierwszej serii zajmują to samo miejsce, to w drugiej serii jako pierwszy startuje skoczek mający niższy numer startowy).

Aby konkurs został uznany za ważny, musi zostać zakończona co najmniej jedna seria, w przeciwnym przypadku konkurs zostaje odwołany i tym samym nieważny, co powoduje anulowanie wszystkich skoków, a punkty do klasyfikacji PŚ nie będą w danym konkursie przyznane. W przypadku gdy w czasie trwania drugiej serii konkurs nie zostanie dokończony z powodu złych warunków atmosferycznych, to za oficjalne wyniki przyjmuje się wyniki serii pierwszej.

Miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata ustalane są na podstawie punktów zdobytych przez zawodników w konkursach indywidualnych danego sezonu. W przypadku kiedy dwóch zawodników zdobędzie taką samą liczbę punktów, wyżej sklasyfikowany zostaje ten, który więcej razy zwyciężał w konkursach PŚ, lub najwyższe zajęte przez niego miejsca w konkursach są lepsze od miejsc jego konkurenta. Lider klasyfikacji generalnej (łącznej) ma prawo do startowania w zawodach w żółtej koszulce (w sezonach 2006/2007 i 2007/2008 lider PŚ startował w czerwonej koszulce lidera).

Prawo startu w zawodach[edytuj | edytuj kod]

Prawo udziału w kwalifikacjach do konkursu Pucharu Świata mają zawodnicy, którzy punktowali już w zawodach tej rangi lub w zawodach Letniego Grand Prix (dożywotnie prawo startu w PŚ), oraz zawodnicy, którzy punktowali w aktualnym lub poprzednim sezonie Pucharu Kontynentalnego[3]. Od sezonu 2013/2014 w chwili startu należy mieć ukończone 16 lat[4].

Liczba uczestników, których każdy kraj ma prawo wystawić w kwalifikacjach do zawodów, jest ograniczona. Ustala się ją na podstawie liczby zawodników sklasyfikowanych do 55. pozycji w Światowej Liście Rankingowej, która wyznacza limity startowe na dane periody Pucharu Świata (w sezonie jest ich siedem – dwa latem i pięć zimą). Minimalna kwota startowa wynosi 2 zawodników (nawet jeżeli kraj nie ma swojego reprezentanta w rankingu FIS WRL) i na podstawie rankingu WRL może zostać powiększona do sześciu miejsc. Dzięki trzem najlepszym miejscom w ostatnim periodzie Pucharu Kontynentalnego kwota startowa może zostać zwiększona maksymalnie do 7 miejsc. Państwo, które jest gospodarzem zawodów, może w swoim kraju, dwa razy w sezonie, wystawić dodatkowo grupę krajową, składającą się z maksymalnie 6 skoczków[5].

Od sezonu 2007/2008 do sezonu 2016/2017 czołowa dziesiątka (a wcześniej przez kilka lat czołowa piętnastka) klasyfikacji generalnej Pucharu Świata otrzymywała automatyczną kwalifikację do zawodów[2][6]. Zawodnicy ci mogli brać udział w kwalifikacjach, ale od sezonu 2007/2008 ich skoki nie były zaliczane do wyników eliminacji i nie były oceniane przez sędziów (wyjątkiem były konkursy Turnieju Czterech Skoczni, rozgrywane systemem KO). Oddanie skoku w serii kwalifikacyjnej zawodnika z czołowej „10”, a wcześniej „15”, nie było obowiązkowe i decyzja o oddaniu skoku była uzależniona od skoczka.

Ocena skoku[edytuj | edytuj kod]

Każdy zawodnik po oddaniu swojej próby otrzymuje ocenę łączną, na którą składają się noty za długość skoku i jego styl. Ocena nie może być ujemna, jeśli ocena po zsumowaniu obu not jest niższa od zera, zawodnik otrzymuje za skok 0 punktów.

Punkty za odległość
Po zmierzeniu odległości skoku liczy się jej długość względem tzw. punktu K (punkt konstrukcyjny skoczni), który jest równy 60 pkt w klasyfikacji (120 pkt na skoczniach mamucich). Za każdy metr dalej lub bliżej od punktu K zawodnik otrzymuje +1,8 lub -1,8 pkt na dużej skoczni, a +2,0 lub -2,0 pkt na mniejszych skoczniach (na mamucich +1,2 lub -1,2 pkt). Długość skoku mierzona jest od progu skoczni do pięty tylnego buta skoczka, w chwili zetknięcia się narty na całej długości z zeskokiem, z dokładnością do 0,5 m[7].

Noty za styl
Oprócz punktów za odległość pięciu sędziów dodaje noty za styl (2 skrajne noty są odrzucane), w skali 0-20 pkt[8], według następujących zasad[9]:

– za błędy w fazie lotu jeden sędzia może odjąć maksymalnie 5 pkt; oceniane jest płynne przejście do fazy lotu, symetryczna i stabilna pozycja w jej trakcie, zapoczątkowanie lądowania w odpowiednim momencie
– w fazie lądowania stracić można również 5 pkt, przy czym 2 pkt odejmuje się w przypadku lądowania bez telemarku
– najwięcej punktów można utracić w fazie odjazdu; całkowity upadek oznacza utratę 7 pkt; za dotknięcie jakąś częścią ciała zeskoku odejmowanych jest 4-5 pkt; przyjęcie przed przekroczeniem granicy upadków nieprawidłowej pozycji ciała powoduje odjęcie 0,5-3 pkt.
– zachowanie skoczka na wybiegu poza granicą upadków nie jest oceniane przez sędziów

Dodatkowe przeliczniki
Od piątego periodu sezonu 2009/2010 (zawody na skoczni mamuciej w Oberstdorfie) oprócz not za styl i długość skoku wpływ na ocenę końcową skoczka ma przelicznik za prędkość i kierunek wiatru oraz za ewentualną zmianę długości najazdu[10][11].

Punktacja zawodów indywidualnych[edytuj | edytuj kod]

Od sezonu 1993/1994 za miejsca zajęte w konkursie Pucharu Świata zawodnicy otrzymują punkty według następującej tabeli:

miejsce punkty
1. 100
2. 80
3. 60
4. 50
5. 45
miejsce punkty
6. 40
7. 36
8. 32
9. 29
10. 26
miejsce punkty
11. 24
12. 22
13. 20
14. 18
15. 16
miejsce punkty
16. 15
17. 14
18. 13
19. 12
20. 11
miejsce punkty
21. 10
22. 9
23. 8
24. 7
25. 6
miejsce punkty
26. 5
27. 4
28. 3
29. 2
30. 1

W przypadku uzyskania przez kilku zawodników takiej samej noty w konkursie, wszystkim przyznaje się punkty za miejsce, na którym są sklasyfikowani. Przykładowo, jeśli dwaj zawodnicy zajmą pierwsze miejsce, to obaj uzyskają po 100 pkt, a następny skoczek w klasyfikacji zdobędzie 60 pkt za trzecie miejsce.

W sezonach 1979/19801992/1993 skoczkom przyznawano punkty za zajęte miejsca w poszczególnych konkursach według następującej tabeli:

miejsce punkty
1. 25
2. 20
3. 15
4. 12
5. 11
miejsce punkty
6. 10
7. 9
8. 8
9. 7
10. 6
miejsce punkty
11. 5
12. 4
13. 3
14. 2
15. 1

Zawody drużynowe[edytuj | edytuj kod]

Oprócz konkursów indywidualnych rozgrywane są także konkursy drużynowe. Aby konkurs mógł się odbyć, musi się do niego zgłosić co najmniej 8 krajów. W innym przypadku rozgrywane są zawody indywidualne. Każda z drużyn wystawia czterech zawodników, którzy oddają po dwa skoki[2].

W konkursie odbywają się dwie rundy po cztery serie skoków (czasem, ze względu na złe warunki atmosferyczne, rozgrywana jest tylko jedna runda). W każdej z 8 serii, członkowie drużyn oddają po jednym skoku (jeden skoczek z każdej drużyny na serię). Kolejność startu członków drużyny jest ustalona i nie może się zmieniać pomiędzy rundami. W drugiej rundzie konkursu startuje 8 najlepszych drużyn z rundy pierwszej (chyba że na 8. miejscu znajdują się ex aequo dwie lub więcej drużyn).

Zwycięzcą zawodów zostaje drużyna, która uzyska najwyższą łączną notę punktową za skoki wszystkich jej członków, we wszystkich zakończonych rundach.

Miejsca państw w klasyfikacji Pucharu Narodów ustalane są na podstawie sumy punktów z konkursów drużynowych oraz sumy punktów zdobytych przez wszystkich zawodników danego kraju w konkursach indywidualnych w danym sezonie.

Punktacja zawodów drużynowych[edytuj | edytuj kod]

Od sezonu 2001/2002 za miejsca zajęte w drużynowych konkursach Pucharu Świata kraje otrzymują punkty według następującej tabeli:

miejsce punkty
1. 400
2. 350
3. 300
4. 250
miejsce punkty
5. 200
6. 150
7. 100
8. 50

W sezonach 1993/19942000/2001 krajom przyznawano punkty za zajęte miejsca w poszczególnych konkursach według następującej tabeli:

miejsce punkty
1. 200
2. 160
3. 120
miejsce punkty
4. 100
5. 90
6. 80

W sezonach 1991/1992 i 1992/1993 krajom przyznawano punkty za zajęte miejsca w poszczególnych konkursach według następującej tabeli:

miejsce punkty
1. 60
2. 50
3. 40
4. 30
5. 20
miejsce punkty
6. 15
7. 14
8. 13
9. 12
10. 11
miejsce punkty
11. 10
12. 9
13. 8

Zawody mieszane[edytuj | edytuj kod]

W sezonach 2012/13-2013/14 oraz od 2020/21 rozgrywane są także konkursy drużyn mieszanych. Startują w nich drużyny składające się z dwóch zawodników i dwóch zawodniczek. Zasady rozgrywania konkursu drużynowego są takie same, jak zwykłego konkursu drużynowego, z jedną różnicą: punkty zdobyte przez każdą z drużyn są dzielone na połowę i dopisywane w połowie do klasyfikacji drużynowej Pucharu Świata mężczyzn, a w połowie do takiej samej klasyfikacji kobiet. Zatem za zajęcie poszczególnych miejsc kraje otrzymują w obu klasyfikacjach (męskiej i kobiecej) punkty według poniższej tabeli:

miejsce punkty
1. 200
2. 175
3. 150
4. 125
miejsce punkty
5. 100
6. 75
7. 50
8. 25

Zawody duetów[edytuj | edytuj kod]

Od sezonu 2022/2023 rozgrywane są konkursy duetów (ang.: Super Team). Startują w nich drużyny składające się z dwóch zawodników. Do drugiej serii konkursowej awansuje 12 najlepszych zespołów, zaś do trzeciej serii - 8 czołowych drużyn. Za zajęcie poszczególnych miejsc kraje otrzymują punkty do klasyfikacji Pucharu Narodów według poniższej tabeli:

miejsce punkty
1. 200
2. 160
3. 120
4. 100
5. 80
6. 70
miejsce punkty
7. 60
8. 50
9. 40
10. 30
11. 20
12. 10

Zdobywcy Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Hubert Neuper – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 1979/1980
Matti Nykänen – zdobywca Pucharu Świata w sezonach 1982/1983, 1984/1985, 1985/1986 i 1987/1988
Jens Weißflog – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 1983/1984
Espen Bredesen – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 1993/1994
Andreas Goldberger – zdobywca Pucharu Świata w sezonach 1992/1993, 1994/1995 i 1995/1996
Primož Peterka – zdobywca Pucharu Świata w sezonach 1996/1997 i 1997/1998
Martin Schmitt – zdobywca Pucharu Świata w sezonach 1998/1999 i 1999/2000
Adam Małysz – zdobywca Pucharu Świata w sezonach 2000/2001, 2001/2002, 2002/2003 i 2006/2007
Janne Ahonen – zdobywca Pucharu Świata w sezonach 2003/2004 i 2004/2005
Jakub Janda – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2005/2006
Thomas Morgenstern – zdobywca Pucharu Świata w sezonach 2007/2008 i 2010/2011
Gregor Schlierenzauer – zdobywca Pucharu Świata w sezonach 2008/2009 i 2012/2013
Simon Ammann – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2009/2010
Anders Bardal – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2011/2012
Kamil Stoch – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2013/2014 i 2017/2018
Severin Freund – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2014/2015
Peter Prevc – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2015/2016
Stefan Kraft – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2016/2017, 2019/2020 i 2023/2024
Ryōyū Kobayashi – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2018/2019 i 2021/2022
Halvor Egner Granerud – zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2020/2021 i 2022/2023

Po Puchar Świata, za zwycięstwo w klasyfikacji indywidualnej, sięgało ogółem 26 skoczków z 10 krajów. Rekordzistami są Fin – Matti Nykänen i Polak – Adam Małysz, którzy triumfowali czterokrotnie, przy czym polski skoczek jest jedynym, który dokonał tej sztuki 3 razy z rzędu. Najwięcej zdobywców PŚ pochodzi z Austrii – siedmiu. Łącznie skoczkowie z tego kraju byli najlepsi 13 razy.

Poniższa tabela przedstawia chronologiczne zestawienie zdobywców Pucharu Świata, indywidualnie i drużynowo:

Lp. Sezon I miejsce II miejsce III miejsce
1. 1979/1980 Austria Hubert Neuper Austria Armin Kogler Polska Stanisław Bobak
2. 1980/1981 Austria Armin Kogler Norwegia Roger Ruud Kanada Horst Bulau
3. 1981/1982 Austria Armin Kogler Austria Hubert Neuper Kanada Horst Bulau
4. 1982/1983 Finlandia Matti Nykänen Kanada Horst Bulau Austria Armin Kogler
5. 1983/1984 Jens Weißflog Finlandia Matti Nykänen Czechosłowacja Pavel Ploc
6. 1984/1985 Finlandia Matti Nykänen Austria Andreas Felder Austria Ernst Vettori
7. 1985/1986 Finlandia Matti Nykänen Austria Ernst Vettori Austria Andreas Felder
8. 1986/1987 Norwegia Vegard Opaas Austria Ernst Vettori Austria Andreas Felder
9. 1987/1988 Finlandia Matti Nykänen Czechosłowacja Pavel Ploc Primož Ulaga
10. 1988/1989 Szwecja Jan Boklöv Jens Weißflog Niemcy Dieter Thoma
11. 1989/1990 Finlandia Ari-Pekka Nikkola Austria Ernst Vettori Austria Andreas Felder
12. 1990/1991 Austria Andreas Felder Szwajcaria Stefan Zünd Niemcy Dieter Thoma
13. 1991/1992 Finlandia Toni Nieminen Austria Werner Rathmayr Austria Andreas Felder
14. 1992/1993 Austria Andreas Goldberger Czechy Jaroslav Sakala Japonia Noriaki Kasai
15. 1993/1994 Norwegia Espen Bredesen Niemcy Jens Weißflog Austria Andreas Goldberger
16. 1994/1995 Austria Andreas Goldberger Włochy Roberto Cecon Finlandia Janne Ahonen
17. 1995/1996 Austria Andreas Goldberger Finlandia Ari-Pekka Nikkola Finlandia Janne Ahonen
18. 1996/1997 Słowenia Primož Peterka Niemcy Dieter Thoma Japonia Kazuyoshi Funaki
19. 1997/1998 Słowenia Primož Peterka Japonia Kazuyoshi Funaki Austria Andreas Widhölzl
20. 1998/1999 Niemcy Martin Schmitt Finlandia Janne Ahonen Japonia Noriaki Kasai
21. 1999/2000 Niemcy Martin Schmitt Austria Andreas Widhölzl Finlandia Janne Ahonen
22. 2000/2001 Polska Adam Małysz Niemcy Martin Schmitt Finlandia Risto Jussilainen
23. 2001/2002 Polska Adam Małysz Niemcy Sven Hannawald Finlandia Matti Hautamäki
24. 2002/2003 Polska Adam Małysz Niemcy Sven Hannawald Austria Andreas Widhölzl
25. 2003/2004 Finlandia Janne Ahonen Norwegia Roar Ljøkelsøy Norwegia Bjørn Einar Romøren
26. 2004/2005 Finlandia Janne Ahonen Norwegia Roar Ljøkelsøy Finlandia Matti Hautamäki
27. 2005/2006 Czechy Jakub Janda Finlandia Janne Ahonen Szwajcaria Andreas Küttel
28. 2006/2007 Polska Adam Małysz Norwegia Anders Jacobsen Szwajcaria Simon Ammann
29. 2007/2008 Austria Thomas Morgenstern Austria Gregor Schlierenzauer Finlandia Janne Ahonen
30. 2008/2009 Austria Gregor Schlierenzauer Szwajcaria Simon Ammann Austria Wolfgang Loitzl
31. 2009/2010 Szwajcaria Simon Ammann Austria Gregor Schlierenzauer Austria Thomas Morgenstern
32. 2010/2011 Austria Thomas Morgenstern Szwajcaria Simon Ammann Polska Adam Małysz
33. 2011/2012 Norwegia Anders Bardal Austria Gregor Schlierenzauer Austria Andreas Kofler
34. 2012/2013 Austria Gregor Schlierenzauer Norwegia Anders Bardal Polska Kamil Stoch
35. 2013/2014 Polska Kamil Stoch Słowenia Peter Prevc Niemcy Severin Freund
36. 2014/2015 Niemcy Severin Freund Słowenia Peter Prevc[c] Austria Stefan Kraft
37. 2015/2016 Słowenia Peter Prevc Niemcy Severin Freund Norwegia Kenneth Gangnes
38. 2016/2017 Austria Stefan Kraft Polska Kamil Stoch Norwegia Daniel-André Tande
39. 2017/2018 Polska Kamil Stoch Niemcy Richard Freitag Norwegia Daniel-André Tande
40. 2018/2019 Japonia Ryōyū Kobayashi Austria Stefan Kraft Polska Kamil Stoch
41. 2019/2020 Austria Stefan Kraft Niemcy Karl Geiger Japonia Ryōyū Kobayashi
42. 2020/2021 Norwegia Halvor Egner Granerud Niemcy Markus Eisenbichler Polska Kamil Stoch
43. 2021/2022 Japonia Ryōyū Kobayashi Niemcy Karl Geiger Norwegia Marius Lindvik
44. 2022/2023 Norwegia Halvor Egner Granerud Austria Stefan Kraft Słowenia Anže Lanišek
45. 2023/2024 Austria Stefan Kraft Japonia Ryōyū Kobayashi Niemcy Andreas Wellinger

Zdobywcy Pucharu Narodów[edytuj | edytuj kod]

W klasyfikacji drużynowej (Puchar Narodów) zwyciężało dotąd 6 reprezentacji. Najczęściej reprezentacja Austrii (19 razy), następnie Norwegii (9 razy), Finlandii (7 razy), Japonii (3 razy), Niemiec (3 razy) oraz Polski (2 razy).

Lp. Sezon I miejsce II miejsce III miejsce
1. 1979/1980  Austria  Norwegia  Japonia
2. 1980/1981  Austria  Norwegia  Finlandia
3. 1981/1982  Austria  Norwegia  Finlandia
4. 1982/1983  Norwegia  Finlandia  Austria
5. 1983/1984  Finlandia  NRD  Czechosłowacja
6. 1984/1985  Finlandia  Austria  Norwegia
7. 1985/1986  Austria  Finlandia  Norwegia
8. 1986/1987  Norwegia  Finlandia  Austria
9. 1987/1988  Finlandia  Czechosłowacja  Norwegia
10. 1988/1989  Norwegia  Finlandia  Austria
11. 1989/1990  Austria  Czechosłowacja  Finlandia
12. 1990/1991  Austria  Niemcy  Finlandia
13. 1991/1992  Austria  Finlandia  Czechosłowacja
14. 1992/1993  Austria  Japonia  Norwegia
15. 1993/1994  Norwegia  Japonia  Austria
16. 1994/1995  Finlandia  Austria  Japonia
17. 1995/1996  Finlandia  Japonia  Austria
18. 1996/1997  Japonia  Norwegia  Finlandia
19. 1997/1998  Japonia  Austria  Niemcy
20. 1998/1999  Japonia  Niemcy  Austria
21. 1999/2000  Finlandia  Austria  Niemcy
22. 2000/2001  Finlandia  Austria  Japonia
23. 2001/2002  Niemcy  Austria  Finlandia
24. 2002/2003  Austria  Finlandia  Norwegia
25. 2003/2004  Norwegia  Finlandia  Austria
26. 2004/2005  Austria  Finlandia  Norwegia
27. 2005/2006  Austria  Norwegia  Finlandia
28. 2006/2007  Austria  Norwegia  Szwajcaria
29. 2007/2008  Austria  Norwegia  Finlandia
30. 2008/2009  Austria  Finlandia  Norwegia
31. 2009/2010  Austria  Norwegia  Niemcy
32. 2010/2011  Austria  Norwegia  Polska
33. 2011/2012  Austria  Norwegia  Niemcy
34. 2012/2013  Norwegia  Austria  Niemcy
35. 2013/2014  Austria  Niemcy  Słowenia
36. 2014/2015  Niemcy  Norwegia  Austria
37. 2015/2016  Norwegia  Słowenia  Niemcy
38. 2016/2017  Polska  Austria  Niemcy
39. 2017/2018  Norwegia  Niemcy  Polska
40. 2018/2019  Polska  Niemcy  Japonia
41. 2019/2020  Niemcy  Austria  Norwegia
42. 2020/2021  Norwegia  Polska  Niemcy
43. 2021/2022  Austria  Słowenia  Niemcy
44. 2022/2023  Austria  Norwegia  Słowenia
45. 2023/2024  Austria  Słowenia  Niemcy

Klasyfikacja generalna[edytuj | edytuj kod]

Podział według krajów[edytuj | edytuj kod]

Najwięcej zwycięstw i miejsc na podium w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Razem
1.  Austria 13 13 13 39
2.  Finlandia 8 4 7 19
3.  Polska 6 1 5 12
4.  Norwegia 5 5 5 15
5.  Niemcy 3 10 3 16
6.  Słowenia 3 2 1 6
7.  Japonia 2 1 4 7
8.  Szwajcaria 1 3 2 6
9.  Czechy 1 1 0 2
 NRD 1 1 0 2
11.  Szwecja 1 0 0 1
12.  Kanada 0 1 2 3
13.  Czechosłowacja 0 1 1 2
14.  Włochy 0 1 0 1
15.  Jugosławia 0 0 1 1

Puchar Narodów[edytuj | edytuj kod]

Najwięcej zwycięstw i miejsc na podium w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Razem
1.  Austria 20 9 8 37
2.  Norwegia 9 12 8 29
3.  Finlandia 7 9 8 24
4.  Niemcy 3 5 9 17
5.  Japonia 3 3 4 10
6.  Polska 2 1 2 5
7.  Czechosłowacja 0 2 2 4
 Słowenia 0 2 2 4
9.  NRD 0 1 0 1
10.  Szwajcaria 0 0 1 1

Podział według zawodników[edytuj | edytuj kod]

Najwięcej zwycięstw i miejsc na podium w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Imię i nazwisko Państwo Razem
1. Matti Nykänen  Finlandia 4 1 0 5
2. Adam Małysz  Polska 4 0 1 5
3. Stefan Kraft  Austria 3 2 1 6
4. Andreas Goldberger  Austria 3 0 1 4
5. Gregor Schlierenzauer  Austria 2 3 0 5
6. Janne Ahonen  Finlandia 2 2 4 8
7. Kamil Stoch  Polska 2 1 3 6
8. Armin Kogler  Austria 2 1 1 4
Ryōyū Kobayashi  Japonia 2 1 1 4
10. Martin Schmitt  Niemcy 2 1 0 3
11. Thomas Morgenstern  Austria 2 0 1 3
12. Primož Peterka  Słowenia 2 0 0 2
Halvor Egner Granerud  Norwegia 2 0 0 2
14. Simon Ammann  Szwajcaria 1 2 1 4
15. Jens Weißflog NRD/ Niemcy 1 2 0 3
Peter Prevc  Słowenia 1 2 0 3
17. Andreas Felder  Austria 1 1 4 6
18. Severin Freund  Niemcy 1 1 1 3
19. Hubert Neuper  Austria 1 1 0 2
Ari-Pekka Nikkola  Finlandia 1 1 0 2
Anders Bardal  Norwegia 1 1 0 2
22. Vegard Opaas  Norwegia 1 0 0 1
Jan Boklöv  Szwecja 1 0 0 1
Toni Nieminen  Finlandia 1 0 0 1
Espen Bredesen  Norwegia 1 0 0 1
Jakub Janda  Czechy 1 0 0 1
27. Ernst Vettori  Austria 0 3 1 4
28. Sven Hannawald  Niemcy 0 2 0 2
Roar Ljøkelsøy  Norwegia 0 2 0 2
Karl Geiger  Niemcy 0 2 0 2
31. Horst Bulau  Kanada 0 1 2 3
Dieter Thoma  Niemcy 0 1 2 3
Andreas Widhölzl  Austria 0 1 2 3
34. Pavel Ploc  Czechosłowacja 0 1 1 2
Kazuyoshi Funaki  Japonia 0 1 1 2
36. Roger Ruud  Norwegia 0 1 0 1
Stefan Zünd  Szwajcaria 0 1 0 1
Werner Rathmayr  Austria 0 1 0 1
Jaroslav Sakala  Czechosłowacja/
 Czechy
0 1 0 1
Roberto Cecon  Włochy 0 1 0 1
Anders Jacobsen  Norwegia 0 1 0 1
Richard Freitag  Niemcy 0 1 0 1
Markus Eisenbichler  Niemcy 0 1 0 1
44. Noriaki Kasai  Japonia 0 0 2 2
Matti Hautamäki  Finlandia 0 0 2 2
Daniel-André Tande  Norwegia 0 0 2 2
47. Stanisław Bobak  Polska 0 0 1 1
Primož Ulaga Jugosławia 0 0 1 1
Risto Jussilainen  Finlandia 0 0 1 1
Bjørn Einar Romøren  Norwegia 0 0 1 1
Andreas Küttel  Szwajcaria 0 0 1 1
Wolfgang Loitzl  Austria 0 0 1 1
Andreas Kofler  Austria 0 0 1 1
Kenneth Gangnes  Norwegia 0 0 1 1
Marius Lindvik  Norwegia 0 0 1 1
Anže Lanišek  Słowenia 0 0 1 1
Andreas Wellinger  Niemcy 0 0 1 1

Najwięcej podiów klasyfikacji generalnej z rzędu[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Od Do Imię i nazwisko Państwo Liczba
1. 1979/1980 1982/1983 Armin Kogler  Austria 4 2 1 1
1982/1983 1985/1986 Matti Nykänen  Finlandia 4 3 1 0
1992/1993 1995/1996 Andreas Goldberger  Austria 4 3 0 1
4. 1980/1981 1982/1983 Horst Bulau  Kanada 3 0 1 2
1984/1985 1986/1987 Andreas Felder  Austria 3 0 1 2
1984/1985 1986/1987 Ernst Vettori  Austria 3 0 2 1
1989/1990 1991/1992 Andreas Felder  Austria 3 1 0 2
1998/1999 2000/2001 Martin Schmitt  Niemcy 3 2 1 0
2000/2001 2002/2003 Adam Małysz  Polska 3 3 0 0
2003/2004 2005/2006 Janne Ahonen  Finlandia 3 2 1 0
2007/2008 2009/2010 Gregor Schlierenzauer  Austria 3 1 2 0
2008/2009 2010/2011 Simon Ammann  Szwajcaria 3 1 2 0
2013/2014 2015/2016 Severin Freund  Niemcy 3 1 1 1
2013/2014 2015/2016 Peter Prevc  Słowenia 3 1 2 0
2016/2017 2018/2019 Kamil Stoch  Polska 3 1 1 1
16. 1994/1995 1995/1996 Janne Ahonen  Finlandia 2 0 0 2
1996/1997 1997/1998 Primož Peterka  Słowenia 2 2 0 0
1996/1997 1997/1998 Kazuyoshi Funaki  Japonia 2 0 1 1
1998/1999 1999/2000 Janne Ahonen  Finlandia 2 0 1 1
2001/2002 2002/2003 Sven Hannawald  Niemcy 2 0 2 0
2003/2004 2004/2005 Roar Ljøkelsøy  Norwegia 2 0 2 0
2009/2010 2010/2011 Thomas Morgenstern  Austria 2 1 0 1
2011/2012 2012/2013 Gregor Schlierenzauer  Austria 2 1 1 0
2011/2012 2012/2013 Anders Bardal  Norwegia 2 1 1 0
2012/2013 2013/2014 Kamil Stoch  Polska 2 1 0 1
2016/2017 2017/2018 Daniel-André Tande  Norwegia 2 0 0 2
2018/2019 2019/2020 Stefan Kraft  Austria 2 1 1 0
2018/2019 2019/2020 Ryōyū Kobayashi  Japonia 2 1 0 1

Reprezentanci Polski w czołowej „10” klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Zawodnik Miejsce
79/80 Stanisław Bobak 3.
95/96 Adam Małysz 7.
96/97 Adam Małysz 10.
00/01 Adam Małysz 1.
01/02 Adam Małysz 1.
02/03 Adam Małysz 1.
04/05 Adam Małysz 4.
05/06 Adam Małysz 9.
06/07 Adam Małysz 1.
09/10 Adam Małysz 5.
10/11 Adam Małysz 3.
Kamil Stoch 10.
11/12 Kamil Stoch 5.
12/13 Kamil Stoch 3.
13/14 Kamil Stoch 1.
14/15 Kamil Stoch 9.
16/17 Kamil Stoch 2.
Maciej Kot 5.
17/18 Kamil Stoch 1.
Dawid Kubacki 9.
18/19 Kamil Stoch 3.
Piotr Żyła 4.
Dawid Kubacki 5.
19/20 Dawid Kubacki 4.
Kamil Stoch 5.
20/21 Kamil Stoch 3.
Piotr Żyła 7.
Dawid Kubacki 8.
22/23 Dawid Kubacki 4.
Piotr Żyła 6.

Konkursy indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Najwięcej zwycięstw w konkursach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Podział według krajów[edytuj | edytuj kod]

Stan na 24 marca 2024, po zawodach w Słowenia Planicy
Opracowano na podstawie[12].

Miejsce Kraj Zwycięstwa
1.  Austria 284
2.  Finlandia 151
 Norwegia 151
4.  Niemcy 137
5.  Polska 99
6.  Japonia 97
7.  Słowenia 73
8.  Szwajcaria 33
9.  NRD 28
10.  Czechosłowacja 19
11.  Czechy 17
12.  Kanada 14
13.  Jugosławia 10
14.  Szwecja 7
 Włochy 7
16.  Stany Zjednoczone 3
17.  Francja 1
 Rosja 1

Podział według zawodników[edytuj | edytuj kod]

Stan na 24 marca 2024, po zawodach w Słowenia Planicy.[13]

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Liczba
1. Gregor Schlierenzauer  Austria 53
2. Matti Nykänen  Finlandia 46
3. Stefan Kraft  Austria 43
4. Adam Małysz  Polska 39
Kamil Stoch  Polska 39
6. Janne Ahonen  Finlandia 36
7. Jens Weißflog NRD/ Niemcy 33
8. Ryōyū Kobayashi  Japonia 32
9. Martin Schmitt  Niemcy 28
10. Andreas Felder  Austria 25
Halvor Egner Granerud  Norwegia 25
12. Peter Prevc  Słowenia 24
13. Thomas Morgenstern  Austria 23
Simon Ammann  Szwajcaria 23
15. Severin Freund  Niemcy 22
16. Andreas Goldberger  Austria 20
17. Andreas Widhölzl  Austria 18
Sven Hannawald  Niemcy 18
19. Noriaki Kasai  Japonia 17
20. Matti Hautamäki  Finlandia 16

Podium Pucharu Świata wszech czasów[edytuj | edytuj kod]

Podział według zawodników[edytuj | edytuj kod]

Stan na 24 marca 2024, po zawodach w Słowenia Planicy.[13]

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Razem 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. Stefan Kraft  Austria 118 43 35 40
2. Janne Ahonen  Finlandia 108 36 44 28
3. Adam Małysz  Polska 92 39 27 26
4. Gregor Schlierenzauer  Austria 88 53 20 15
5. Kamil Stoch  Polska 80 39 22 19
Simon Ammann  Szwajcaria 80 23 31 26
7. Matti Nykänen  Finlandia 76 46 22 8
Thomas Morgenstern  Austria 76 23 30 23
9. Jens Weißflog NRD/ Niemcy 73 33 19 21
10. Ryōyū Kobayashi  Japonia 66 32 22 12
11. Andreas Goldberger  Austria 63 20 25 18
Noriaki Kasai  Japonia 63 17 13 33
13. Peter Prevc  Słowenia 62 24 23 15
14. Ernst Vettori  Austria 54 15 18 21
14. Severin Freund  Niemcy 53 22 15 16
15. Martin Schmitt  Niemcy 52 28 14 10
17. Andreas Felder  Austria 51 25 15 11
18. Andreas Widhölzl  Austria 49 18 17 14
19. Ari-Pekka Nikkola  Finlandia 42 9 14 19
20. Halvor Egner Granerud  Norwegia 41 25 13 3

Podział według krajów[edytuj | edytuj kod]

Stan na 24 marca 2024, po zawodach w Słowenia Planicy.
Opracowano na podstawie[12].

Miejsce Państwo Razem 1 2 3
1.  Austria 826 284 275 267
2.  Norwegia 492 151 176 165
3.  Finlandia 418 151 145 122
4.  Niemcy 413 137 144 129
5.  Japonia 289 97 81 111
6.  Polska 258 99 70 89
7.  Słowenia 216 73 75 68
8.  Szwajcaria 120 33 45 42
9.  NRD 69 28 18 23
10.  Czechosłowacja 61 19 17 25
11.  Czechy 52 17 17 18
12.  Jugosławia 38 10 16 12
13.  Kanada 32 14 10 8
14.  Włochy 28 7 8 13
15.  Szwecja 25 7 7 11
16.  Stany Zjednoczone 13 3 5 5
 Rosja 13 1 5 7
18.  Francja 12 1 4 7
19.  ZSRR 3 0 0 3

Pierwsza „5” Pucharu Świata wszech czasów[edytuj | edytuj kod]

Stan na 24 marca 2024, po zawodach w Słowenia Planicy.

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Liczba
1. Janne Ahonen  Finlandia 163
2. Stefan Kraft  Austria 157
3. Adam Małysz  Polska 126
4. Gregor Schlierenzauer  Austria 122
5. Simon Ammann  Szwajcaria 116
Kamil Stoch  Polska 116
7. Thomas Morgenstern  Austria 112
8. Noriaki Kasai  Japonia 110
9. Matti Nykänen  Finlandia 96
10. Jens Weißflog NRD/ Niemcy 94
Andreas Goldberger  Austria 94
Peter Prevc  Słowenia 94
13. Ryōyū Kobayashi  Japonia 86
14. Ernst Vettori  Austria 85
15. Andreas Widhölzl  Austria 83
16. Martin Schmitt  Niemcy 75
17. Severin Freund  Niemcy 74
18. Sven Hannawald  Niemcy 69
19. Andreas Felder  Austria 66
Andreas Kofler  Austria 66

Pierwsza „10” Pucharu Świata wszech czasów[edytuj | edytuj kod]

Stan na 24 marca 2024, po zawodach w Słowenia Planicy.[14].

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Liczba
1. Janne Ahonen  Finlandia 248
2. Noriaki Kasai  Japonia 213
3. Stefan Kraft  Austria 211
4. Kamil Stoch  Polska 199
5. Adam Małysz  Polska 198
6. Simon Ammann  Szwajcaria 181
7. Thomas Morgenstern  Austria 172
8. Gregor Schlierenzauer  Austria 164
9. Peter Prevc  Słowenia 155
10. Andreas Goldberger  Austria 153
11. Andreas Widhölzl  Austria 142
12. Ryōyū Kobayashi  Japonia 128
13. Ernst Vettori  Austria 127
14. Jens Weißflog NRD/ Niemcy 126
15. Severin Freund  Niemcy 124
16. Matti Hautamäki  Finlandia 122
17. Andreas Kofler  Austria 116
18. Roar Ljøkelsøy  Norwegia 115
19. Martin Höllwarth  Austria 114
Matti Nykänen  Finlandia 114
Piotr Żyła  Polska 114

Pierwsza „30” Pucharu Świata wszech czasów[edytuj | edytuj kod]

Stan na 24 marca 2024, po zawodach w Słowenia Planicy.

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Liczba
1. Noriaki Kasai  Japonia 466
2. Simon Ammann  Szwajcaria 394
3. Kamil Stoch  Polska 371
4. Janne Ahonen  Finlandia 356
5. Peter Prevc  Słowenia 313
6. Wolfgang Loitzl  Austria 309
7. Adam Małysz  Polska 307
8. Piotr Żyła  Polska 293
9. Stefan Kraft  Austria 291
10. Roar Ljøkelsøy  Norwegia 269
11. Michael Hayböck  Austria 258
12. Andreas Goldberger  Austria 250
13. Daiki Itō  Japonia 249
14. Manuel Fettner  Austria 248
15. Matti Hautamäki  Finlandia 246
16. Gregor Schlierenzauer  Austria 243
17. Andreas Kofler  Austria 240
18. Martin Schmitt  Niemcy 238
19. Thomas Morgenstern  Austria 237
20. Anders Bardal  Norwegia 235

Najwięcej występów w konkursach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Stan na 24 marca 2024, po zawodach w Słowenia Planicy.
Wzięto pod uwagę dyskwalifikacje. Nie wliczono występów w kwalifikacjach, które nie dały awansu do konkursu.

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Liczba
1. Noriaki Kasai  Japonia 578
2. Simon Ammann  Szwajcaria 502
3. Kamil Stoch  Polska 442
4. Janne Ahonen  Finlandia 412
5. Piotr Żyła  Polska 372
6. Jakub Janda  Czechy 361
7. Wolfgang Loitzl  Austria 356
8. Roar Ljøkelsøy  Norwegia 350
9. Adam Małysz  Polska 349
10. Peter Prevc  Słowenia 345
11 Manuel Fettner  Austria 343
12 Daiki Itō  Japonia 341
13. Roman Koudelka  Czechy 326
14. Robert Kranjec  Słowenia 325
15. Dawid Kubacki  Polska 312
16. Andreas Kofler  Austria 309
17. Martin Höllwarth  Austria 307
18. Stefan Kraft  Austria 301
19. Michael Hayböck  Austria 298
20. Martin Schmitt  Niemcy 292
Noriaki Kasai – najstarszy zwycięzca konkursu Pucharu Świata

Najwięcej punktów w konkursach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Od sezonu 1993/1994[d][15][edytuj | edytuj kod]

Stan po sezonie 2023/2024.
W nawiasie liczba punktów zdobytych do sezonu 1992/1993 włącznie, po ukośniku liczba punktów w karierze przeliczona według obecnej punktacji

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Liczba
1. Janne Ahonen  Finlandia 15 753 (5) / 15 786
2. Stefan Kraft  Austria 14 316
3. Kamil Stoch  Polska 13 558
4. Adam Małysz  Polska 13 070
5. Simon Ammann  Szwajcaria 12 843
6. Noriaki Kasai  Japonia 11 988 (330) / 13 493
7. Gregor Schlierenzauer  Austria 11 916
8. Peter Prevc  Słowenia 10 947
9. Thomas Morgenstern  Austria 10 875
10. Ryōyū Kobayashi  Japonia 8 783
11. Andreas Widhölzl  Austria 8 618
12. Martin Schmitt  Niemcy 8 354
13. Andreas Goldberger  Austria 8 233 (345) / 9 679
Severin Freund  Niemcy 7 888
15. Matti Hautamäki  Finlandia 7 776
16. Andreas Kofler  Austria 7 713
17. Roar Ljøkelsøy  Norwegia 7 512 (4) / 7 538
18. Wolfgang Loitzl  Austria 7 211
19. Karl Geiger  Niemcy 7 151
20. Piotr Żyła  Polska 7 112
21. Anders Bardal  Norwegia 6 932
22. Michael Hayböck  Austria 6 883
23. Andreas Wellinger  Niemcy 6 508
24. Dawid Kubacki  Polska 6 403
25. Kazuyoshi Funaki  Japonia 6 330
26. Markus Eisenbichler  Niemcy 6 082
27. Sven Hannawald  Niemcy 6 191
27. Martin Höllwarth  Austria 6 191 (167) / 6 975
29. Johann André Forfang  Norwegia 6 136
30. Halvor Egner Granerud  Norwegia 6 096
31. Markus Eisenbichler  Niemcy 6 082
32. Robert Kranjec  Słowenia 5 729
32. Daiki Itō  Japonia 5 587
33. Daniel-André Tande  Norwegia 5 530
34. Richard Freitag  Niemcy 5 457
35. Martin Koch  Austria 5 304
36. Roman Koudelka  Norwegia 5 181
37. Anders Jacobsen  Norwegia 5 179
38. Anže Lanišek  Słowenia 5 124
...
Maciej Kot  Polska 2 501
Stefan Hula  Polska 1 134
Aleksander Zniszczoł  Polska 964
Robert Mateja  Polska 754
Jakub Wolny  Polska 705
Andrzej Stękała  Polska 597
Jan Ziobro  Polska 500
Klemens Murańka  Polska 455
Wojciech Skupień  Polska 404
Paweł Wąsek  Polska 359
Krzysztof Miętus  Polska 222
Marcin Bachleda  Polska 179
Krzysztof Biegun  Polska 145
Łukasz Rutkowski  Polska 108
Rafał Śliż  Polska 55
Jan Habdas  Polska 48
Tomasz Pochwała  Polska 42
Łukasz Kruczek  Polska 32
Tomasz Pilch  Polska 32
Tomisław Tajner  Polska 22
Grzegorz Miętus  Polska 20
Kacper Juroszek  Polska 18
Mateusz Rutkowski  Polska 17
Wojciech Tajner  Polska 9
Krystian Długopolski  Polska 6
Marek Gwóźdź  Polska 6
Tomasz Byrt  Polska 2

Do sezonu 1992/1993[e][16][edytuj | edytuj kod]

Stan po sezonie 2023/2024.
W nawiasie liczba punktów zdobytych od sezonu 1993/1994, w przypadku polskich zawodników po ukośniku liczba punktów w karierze przeliczona według obecnej punktacji

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Liczba
1. Matti Nykänen  Finlandia 1 712
2. Ernst Vettori  Austria 1 654 (81)
3. Andreas Felder  Austria 1 569
4. Jens Weißflog  Niemcy 1 362 (2 821)
5. Pavel Ploc  Czechy 967
6. Armin Kogler  Austria 930
7. Jiří Parma  Czechy 877 (311)
8. Primož Ulaga  Słowenia 849
9. Ari-Pekka Nikkola  Finlandia 828 (2 899)
10. Horst Bulau  Kanada 811
11. Jari Puikkonen  Finlandia 802
12. Miran Tepeš  Słowenia 661
13. Dieter Thoma  Niemcy 654 (3 523)
14. Vegard Opaas  Norwegia 634
15. Per Bergerud  Norwegia 628
16. Hubert Neuper  Austria 607
17. Ole Gunnar Fidjestøl  Norwegia 606
18. Heinz Kuttin  Austria 505 (364)
19. Roger Ruud  Norwegia 499
19. Andreas Bauer  Niemcy 470
20. Stephan Zünd  Szwajcaria 424 (95)
21. Jan Boklöv  Szwecja 409
22. Pentti Kokkonen  Finlandia 408
23. Klaus Ostwald  Niemcy 402
24. Werner Rathmayr  Austria 400 (31)
25. Risto Laakkonen  Finlandia 386
26. Piotr Fijas  Polska 382 / 2109
27. Hans Wallner  Austria 369
28. Mike Holland  Stany Zjednoczone 364
29. Andreas Goldberger  Austria 345 (7 888)
30. Mikael Martinsson  Szwecja 334 (56)
31. Noriaki Kasai  Japonia 330 (11 658)
32. Hroar Stjernen  Norwegia 328
33. Ole Bremseth  Norwegia 323
34. Ladislav Dluhoš  Czechy 297 (183)
...
Stanisław Bobak  Polska 145 / 753
Jan Kowal  Polska 27 / 253
Tadeusz Pawlusiak  Polska 22 / 104
Janusz Malik  Polska 18 / 114
Tadeusz Fijas  Polska 15 / 64
Zbigniew Malik  Polska 9 / 53
Zbigniew Klimowski  Polska 1 / 56
Andrzej Kowalski  Polska 0 / 30
Wojciech Skupień  Polska 0 / 14
Jan Łoniewski  Polska 0 / 11
Henryk Tajner  Polska 0 / 10
Jarosław Mądry  Polska 0 / 2
Bogdan Zwijacz  Polska 0 / 2
Alojzy Moskal  Polska 0 / 1
Janusz Duda  Polska 0 / 1

Najstarsi zwycięzcy konkursów Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Stan na 24 marca 2024, po zawodach w Słowenia Planicy.

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Data zwycięstwa Miejsce Wiek
1. Noriaki Kasai  Japonia 29 listopada 2014 Kuusamo 42 lata 5 m. 23 d.
2. Takanobu Okabe  Japonia 10 marca 2009 Kuopio 38 lat 4 m. 12 d.
3. Robert Kranjec  Słowenia 18 marca 2016 Planica 34 lata 8 m. 2 d.
4. Jernej Damjan  Słowenia 26 listopada 2017 Kuusamo 34 lata 5 m. 29 d.
5. Kamil Stoch  Polska 9 stycznia 2021 Titisee-Neustadt 33 lata 7 m. 15 d.
6. Pius Paschke  Niemcy 16 grudnia 2023 Engelberg 33 lata 6 m. 26 d
7. Simon Ammann  Szwajcaria 29 listopada 2014 Kuusamo 33 lata 5 m. 4 d.
8. Adam Małysz  Polska 21 stycznia 2011 Zakopane 33 lata 1 m. 18 d.
9. Piotr Żyła  Polska 15 lutego 2020 Tauplitz/Bad Mitterndorf 33 lata 0 m. 30 d.
10. Dawid Kubacki  Polska 16 marca 2023 Lillehammer 33 lata 0 m. 4 d.
11. Jan Matura  Czechy 20 stycznia 2013 Sapporo 32 lata 11 m. 22 d.
12. Jens Weißflog  Niemcy 18 lutego 1996 Iron Mountain 31 lat 6 m. 28 d.
13. Peter Prevc  Słowenia 22 marca 2024 Planica 31 lat 6 m. 2 d.
14. Anders Bardal  Norwegia 7 marca 2014 Trondheim 31 lat 6 m. 10 d.
15 Daniel Huber  Austria 24 marca 2024 Planica 31 lat 2 m. 22 d.
16. Robert Johansson  Norwegia 24 stycznia 2021 Lahti 30 lat 10 m. 1 d.
17. Stefan Kraft  Austria 17 marca 2024 Vikersund 30 lat 10 m. 4 d.
18. Karl Geiger  Niemcy 10 grudnia 2023 Klingenthal 30 lat 10 m. 0 d.
19. Janne Ahonen  Finlandia 4 marca 2008 Kuopio 30 lat 9 m. 22 d.
20. Martin Höllwarth  Austria 6 stycznia 2005 Bischofshofen 30 lat 8 m. 24 d.
21. Martin Koch  Austria 18 marca 2012 Planica 30 lat 1 m. 25 d.
22. Andreas Felder  Austria 29 marca 1992 Planica 30 lat 0 m. 23 d.

Najstarsi zawodnicy na podium konkursów Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Stan na 24 marca 2024, po zawodach w Słowenia Planicy.
Uwzględniono wyłącznie zawodników powyżej 30. roku życia. Opracowano na podstawie bazy wyników Adama Kwiecińskiego[17].

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Data podium Miejscowość Lok. Wiek
1. Noriaki Kasai  Japonia 26 marca 2017 Planica 3. 44 lata 9 m. 20 d.
2. Takanobu Okabe  Japonia 10 marca 2009 Kuopio 1. 38 lat 4 m. 12 d.
3. Manuel Fettner  Austria 14 marca 2023 Lillehammer 3. 37 lat 8 m. 25 d.
4. Simon Ammann  Szwajcaria 13 stycznia 2018 Tauplitz 3. 36 lat 6 m. 19 d.
5. Piotr Żyła  Polska 1 kwietnia 2023 Planica 3. 36 lat 2 m. 16 d.
6. Robert Kranjec  Słowenia 20 marca 2016 Planica 2. 34 lata 8 m. 4 d.
7. Kamil Stoch  Polska 11 grudnia 2021 Klingenthal 3. 34 lata 6 m. 16 d.
8. Jernej Damjan  Słowenia 26 listopada 2017 Kuusamo 1. 34 lata 5 m. 29 d.
9. Michael Neumayer  Niemcy 27 stycznia 2013 Vikersund 2. 34 lata 0 m. 12 d.
10. Pius Paschke  Niemcy 17 grudnia 2023 Engelberg 3. 33 lata 6 m. 27 d.
11. Adam Małysz  Polska 20 marca 2011 Planica 3. 33 lata 3 m. 17 d.
12. Jan Matura  Czechy 3 lutego 2013 Harrachov 3. 33 lata 0 m. 5 d.
13. Dawid Kubacki  Polska 16 marca 2023 Lillehammer 1. 33 lata 0 m. 4 d.
14. Gregor Deschwanden  Szwajcaria 4 lutego 2024 Willingen 3. 32 lata 11 m. 8 d.
15. Dmitrij Wasiljew  Rosja 1 grudnia 2012 Kuusamo 2. 32 lata 11 m. 5 d.
16. Michael Hayböck  Austria 3 stycznia 2024 Innsbruck 3. 32 lata 9 m. 30 d.
17. Janne Ahonen  Finlandia 6 stycznia 2010 Bischofshofen 2. 32 lata 7 m. 26 d.
18. Masahiko Harada  Japonia 29 grudnia 2000 Oberstdorf 3. 32 lata 7 m. 20 d.
19. Andreas Kofler  Austria 17 grudnia 2016 Engelberg 3. 32 lata 7 m. 0 d.
20. Anders Bardal  Norwegia 10 marca 2015 Kuopio 2. 32 lata 6 m. 14 d.
21. Michael Uhrmann  Niemcy 23 stycznia 2011 Zakopane 3. 32 lata 4 m. 7 d.
22. Stefan Horngacher  Austria 24 stycznia 2002 Hakuba 2. 32 lata 4 m. 4 d.
23. Robert Johansson  Norwegia 5 marca 2022 Lahti 3. 31 lat 11 m. 10 d.
24. Stephan Leyhe  Niemcy 25 listopada 2023 Kuusamo 3. 31 lat 10 m. 20 d.
25. Markus Eisenbichler  Niemcy 22 stycznia 2023 Sapporo 3. 31 lat 9 m. 19 d.
26. Jens Weißflog  Niemcy 13 marca 1996 Falun 3. 31 lat 7 m. 21 d.
27. Peter Prevc  Słowenia 22 marca 2024 Planica 1. 31 lat 6 m. 2 d.
28. Jukka Kalso  Finlandia 6 grudnia 1986 Thunder Bay 3. 31 lat 4 m. 19 d.
29 Daniel Huber  Austria 24 marca 2024 Planica 1. 31 lat 2 m. 22 d.
30. Jiři Parma  Czechy 22 stycznia 1994 Sapporo 3. 31 lat 0 m. 13 d.
31. Martin Schmitt  Niemcy 16 stycznia 2009 Zakopane 3. 30 lat 11 m. 18 d.
32. Wolfgang Loitzl  Austria 17 grudnia 2010 Engelberg 3. 30 lat 11 m. 4 d.
33. Stefan Kraft  Austria 17 marca 2024 Vikersund 2. 30 lat 10 m. 4 d.
34. Karl Geiger  Niemcy 10 grudnia 2023 Klingenthal 1. 30 lat 9 m. 29 d.
35. Martin Höllwarth  Austria 9 stycznia 2005 Willingen 2. 30 lat 8 m. 27 d.
36. Roar Ljøkelsøy  Norwegia 20 stycznia 2007 Zakopane 2. 30 lat 7 m. 20 d.
37. Andreas Stjernen  Norwegia 14 marca 2019 Trondheim 2. 30 lat 7 m. 14 d.
38. Martin Koch  Austria 18 marca 2012 Planica 1. 30 lat 1 m. 25 d.
39. Johan Sætre  Norwegia 20 marca 1982 Szczyrbskie Jezioro 3. 30 lat 1 m. 15 d.
40. Andreas Goldberger  Austria 1 stycznia 2003 Garmisch-Partenkirchen 2. 30 lat 1 m. 3 d.
41. Andreas Felder  Austria 29 marca 1992 Planica 1. 30 lat 0 m. 23 d.
42. Aleksander Zniszczoł  Polska 24 marca 2024 Planica 3. 30 lat 0 m. 16 d.

Najmłodsi zwycięzcy konkursów Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Stan na 24 marca 2024, po zawodach w Słowenia Planicy.

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Data zwycięstwa Miejsce Wiek
1. Steve Collins  Kanada 9 marca 1980 Lahti 15 lat 11 m. 25 d.
2. Thomas Morgenstern  Austria 11 stycznia 2003 Liberec 16 lat 2 m. 12 d.
3. Toni Nieminen  Finlandia 1 grudnia 1991 Thunder Bay 16 lat 6 m. 0 d.
4. Janne Ahonen  Finlandia 19 grudnia 1993 Engelberg 16 lat 7 m. 8 d.
5. Gregor Schlierenzauer  Austria 3 grudnia 2006 Lillehammer 16 lat 10 m. 27 d.
6. Primož Peterka  Słowenia 27 stycznia 1996 Zakopane 16 lat 10 m. 29 d.
7. Domen Prevc  Słowenia 25 listopada 2016 Kuusamo 17 lat 5 m. 21 d.
8. Martin Höllwarth  Austria 10 stycznia 1992 Predazzo 17 lat 8 m. 28 d.
9. Ari-Pekka Nikkola  Finlandia 28 lutego 1987 Lahti 17 lat 9 m. 12 d.
10. Nicolas Dessum  Francja 22 stycznia 1995 Sapporo 17 lat 11 m. 2 d.
11. Reinhard Schwarzenberger  Austria 30 grudnia 1994 Oberstdorf 17 lat 11 m. 23 d.
12. Pekka Suorsa  Finlandia 22 grudnia 1985 Chamonix 18 lat 0 m. 14 d.
13. Roberto Cecon  Włochy 16 lutego 1990 Predazzo 18 lat 1 m. 19 d.
14. Stephan Hocke  Niemcy 15 grudnia 2001 Engelberg 18 lat 1 m. 25 d.
15. Adam Małysz  Polska 17 marca 1996 Oslo 18 lat 4 m. 14 d.
16. Horst Bulau  Kanada 1 stycznia 1981 Ga-Pa 18 lat 4 m. 18 d.
17. Andreas Wellinger  Niemcy 16 stycznia 2014 Wisła 18 lat 4 m. 19 d.
18. Matti Nykänen  Finlandia 30 grudnia 1981 Oberstdorf 18 lat 5 m. 13 d.
19. Jens Weißflog NRD 6 stycznia 1983 Bischofshofen 18 lat 5 m. 16 d.
20. Pavel Ploc  Czechosłowacja 9 stycznia 1983 Harrachov 18 lat 6 m. 25 d.

Najmłodsi zawodnicy na podium konkursów Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Stan na 24 marca 2024, po zawodach w Słowenia Planicy.
Uwzględniono wyłącznie zawodników poniżej 18. roku życia. Opracowano na podstawie strony FIS oraz bazy wyników Adama Kwiecińskiego[18][17].

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Data podium Miejscowość Lok. Wiek
1. Steve Collins  Kanada 9 marca 1980 Lahti 1. 15 lat 11 m. 25 d.
2. Jakub Sucháček  Czechy 29 stycznia 1995 Lahti 2. 16 lat 2 m. 12 d.
2. Thomas Morgenstern  Austria 11 stycznia 2003 Liberec 1. 16 lat 2 m. 12 d.
4. Toni Nieminen  Finlandia 1 grudnia 1991 Thunder Bay 1. 16 lat 6 m. 0 d.
5. Domen Prevc  Słowenia 19 grudnia 2015 Engelberg 2. 16 lat 6 m. 15 d.
6. Janne Ahonen  Finlandia 19 grudnia 1993 Engelberg 1. 16 lat 7 m. 8 d.
7. Ernst Vettori  Austria 26 lutego 1981 Chamonix 3. 16 lat 8 m. 1 d.
8. Gregor Schlierenzauer  Austria 3 grudnia 2006 Lillehammer 1. 16 lat 10 m. 26 d.
9. Primož Peterka  Słowenia 27 stycznia 1996 Zakopane 1. 16 lat 10 m. 30 d.
10. Roberto Cecon  Włochy 29 stycznia 1989 Chamonix 2. 17 lat 1 m. 1 d.
11. Gérard Balanche  Szwajcaria 10 marca 1985 Oslo 3. 17 lat 1 m. 20 d.
12. Didier Mollard  Francja 4 marca 1987 Örnsköldsvik 3. 17 lat 3 m. 0 d.
13. Andreas Wellinger  Niemcy 9 grudnia 2012 Krasnaja Polana 3. 17 lat 3 m. 11 d.
14. Veli-Matti Lindström  Finlandia 3 marca 2001 Oberstdorf 2. 17 lat 3 m. 16 d.
15. Urban Franc  Słowenia 5 grudnia 1992 Falun 2. 17 lat 6 m. 0 d.
16. Matti Nykänen  Finlandia 7 marca 1981 Lahti 2. 17 lat 7 m. 18 d.
17. Ari-Pekka Nikkola  Finlandia 11 stycznia 1987 Szczyrbskie Jezioro 3. 17 lat 7 m. 26 d.
18. Primož Ulaga  Jugosławia 21 marca 1980 Planica 3. 17 lat 8 m. 1 d.
19. Staffan Tällberg  Szwecja 20 grudnia 1987 Sapporo 3. 17 lat 8 m. 3 d.
20. Martin Höllwarth  Austria 6 stycznia 1992 Bischofshofen 2. 17 lat 8 m. 24 d.
21. Nicolas Dessum  Francja 22 stycznia 1995 Sapporo 1. 17 lat 11 m. 2 d.
22. Andreas Bauer  Niemcy 1 stycznia 1982 Garmisch-Partenkirchen 3. 17 lat 11 m. 11 d.
23. Tuomo Ylipulli  Finlandia 19 lutego 1983 Vikersund 3. 17 lat 11 m. 16 d.
24. Reinhard Schwarzenberger  Austria 30 grudnia 1994 Oberstdorf 1. 17 lat 11 m. 23 d.

Zawodnicy z największym odstępem czasowym między pierwszym a ostatnim zwycięstwem w konkursie Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Stan na 24 marca 2024, po zawodach w Słowenia Planicy.
Uwzględniono zawodników z co najmniej 10-letnim odstępem między pierwszą a ostatnią wygraną.

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Data pierwszego zwycięstwa Data ostatniego zwycięstwa Odstęp czasowy
1. Noriaki Kasai  Japonia 21 marca 1992 29 listopada 2014 22 lata 8 m. 8 d.
2. Adam Małysz  Polska 17 marca 1996 21 stycznia 2011 14 lat 10 m. 4 d.
3. Janne Ahonen  Finlandia 19 grudnia 1993 4 marca 2008 14 lat 2 m. 14 d.
4. Jens Weißflog NRD/ Niemcy 6 stycznia 1983 17 lutego 1996 13 lat 1 m. 11 d.
5. Martin Höllwarth  Austria 10 stycznia 1992 6 stycznia 2005 12 lat 11 m. 27 d.
6. Simon Ammann  Szwajcaria 17 marca 2002 29 listopada 2014 12 lat 8 m. 12 d.
7. Takanobu Okabe  Japonia 7 grudnia 1996 10 marca 2009 12 lat 3 m. 3 d.
8. Thomas Morgenstern  Austria 11 stycznia 2003 14 grudnia 2013 10 lat 11 m. 3 d.
9. Robert Kranjec  Słowenia 26 listopada 2005 18 marca 2016 10 lat 3 m. 21 d.
10. Peter Prevc  Słowenia 12 stycznia 2014 22 marca 2024 10 lat 2 m. 10 d.
11. Kazuyoshi Funaki  Japonia 10 grudnia 1994 5 lutego 2005 10 lat 1 m. 26 d.
12. Andreas Wellinger  Niemcy 16 stycznia 2014 4 lutego 2024 10 lat 0 m. 19 d.

Zawodnicy z największym odstępem czasowym między pierwszym a ostatnim podium konkursu Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Stan na 24 marca 2024, po zawodach w Słowenia Planicy.
Uwzględniono zawodników z co najmniej 10-letnim odstępem między pierwszym a ostatnim podium.

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Data pierwszego podium Data ostatniego podium Odstęp czasowy
1. Noriaki Kasai  Japonia 29 lutego 1992 26 marca 2017 25 lat 0 m. 26 d.
2. Simon Ammann  Szwajcaria 16 grudnia 2001 13 stycznia 2018 16 lat 0 m. 28 d.
3. Janne Ahonen  Finlandia 19 grudnia 1993 6 stycznia 2010 16 lat 0 m. 18 d.
4. Takanobu Okabe  Japonia 11 marca 1993 10 marca 2009 15 lat 11 m. 30 d.
5. Adam Małysz  Polska 18 lutego 1996 20 marca 2011 15 lat 1 m. 2 d.
6. Robert Kranjec  Słowenia 1 marca 2002 20 marca 2016 14 lat 0 m. 19 d.
7. Andreas Kofler  Austria 15 grudnia 2002 17 grudnia 2016 14 lat 0 m. 2 d.
8. Jens Weißflog  NRD/ Niemcy 1 stycznia 1983 13 marca 1996 13 lat 2 m. 12 d.
9. Martin Höllwarth  Austria 6 stycznia 1992 9 stycznia 2005 13 lat 0 m. 3 d.
10. Manuel Fettner  Austria 29 grudnia 2010 14 marca 2023 12 lat 2 m. 15 d.
11. Dmitrij Wasiljew  Rosja 1 stycznia 2001 1 grudnia 2012 11 lat 11 m. 0 d.
12. Andreas Wellinger  Niemcy 9 grudnia 2012 1 marca 2024 11 lat 2 m. 21 d.
13. Stefan Kraft  Austria 6 stycznia 2013 17 marca 2024 11 lat 2 m. 11 d.
14. Andreas Felder  Austria 12 lutego 1981 29 marca 1992 11 lat 1 m. 17 d.
15. Dieter Thoma  Niemcy 12 grudnia 1987 23 stycznia 1999 11 lat 1 m. 11 d.
16. Roar Ljøkelsøy  Norwegia 10 grudnia 1995 20 stycznia 2007 11 lat 1 m. 10 d.
17. Matti Hautamäki  Finlandia 27 listopada 1999 29 grudnia 2010 11 lat 1 m. 2 d.
18. Stefan Horngacher  Austria 1 stycznia 1991 24 stycznia 2002 11 lat 0 m. 23 d.
19. Ernst Vettori  Austria 26 lutego 1981 11 marca 1992 11 lat 0 m. 13 d.
20. Peter Prevc  Słowenia 22 marca 2013 22 marca 2024 11 lat 0 m. 0 d.
21. Andreas Goldberger  Austria 4 stycznia 1992 1 stycznia 2003 10 lat 11 m. 28 d.
22. Thomas Morgenstern  Austria 11 stycznia 2003 6 stycznia 2014 10 lat 11 m. 26 d.
23. Ari-Pekka Nikkola  Finlandia 10 stycznia 1987 29 grudnia 1997 10 lat 11 m. 12 d.
24. Kamil Stoch  Polska 23 stycznia 2011 11 grudnia 2021 10 lat 10 m. 18 d.
25. Roberto Cecon  Włochy 29 stycznia 1989 28 listopada 1999 10 lat 9 m. 29 d.
26. Jernej Damjan  Słowenia 10 lutego 2007 26 listopada 2017 10 lat 9 m. 16 d.
27. Martin Koch  Austria 16 grudnia 2001 18 marca 2012 10 lat 3 m. 2 d.
28. Kazuyoshi Funaki  Japonia 10 grudnia 1994 5 lutego 2005 10 lat 1 m. 26 d.
29. Michael Uhrmann  Niemcy 2 grudnia 2000 23 stycznia 2011 10 lat 1 m. 21 d.
30. Martin Schmitt  Niemcy 28 listopada 1998 16 stycznia 2009 10 lat 1 m. 19 d.
31. Jiří Parma  Czechosłowacja/ Czechy 18 grudnia 1983 22 stycznia 1994 10 lat 1 m. 4 d.
32. Piotr Żyła  Polska 17 marca 2013 1 kwietnia 2023 10 lat 0 m. 15 d.
33. Primož Ulaga  Jugosławia 21 marca 1980 25 marca 1990 10 lat 0 m. 4 d.

Najwięcej wygranych w sezonie konkursów Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Podział według zawodników[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Liczba Procent Sezon
1. Peter Prevc  Słowenia 15 z 29 51,7% 2015/2016
2. Gregor Schlierenzauer  Austria 13 z 27 48,1% 2008/2009
2. Ryōyū Kobayashi  Japonia 13 z 28 46,4% 2018/2019
2. Stefan Kraft  Austria 13 z 32 40,6% 2023/2024
5. Janne Ahonen  Finlandia 12 z 28 42,8% 2004/2005
5. Halvor Egner Granerud  Norwegia 12 z 32 37,5% 2022/2023
7. Adam Małysz  Polska 11 z 21 52,4% 2000/2001
7. Halvor Egner Granerud  Norwegia 11 z 25 44% 2020/2021
7. Martin Schmitt  Niemcy 11 z 26 42,3% 1999/2000
10. Matti Nykänen  Finlandia 10 z 25 40% 1982/1983
10. Matti Nykänen  Finlandia 10 z 20 50% 1987/1988
10. Andreas Goldberger  Austria 10 z 21 47,6% 1994/1995
10. Martin Schmitt  Niemcy 10 z 29 34,5% 1998/1999
10. Thomas Morgenstern  Austria 10 z 27 37% 2007/2008
10. Gregor Schlierenzauer  Austria 10 z 27 37% 2012/2013
16. Adam Małysz  Polska 9 z 24 37,5% 2006/2007
16. Simon Ammann  Szwajcaria 9 z 23 39,1% 2009/2010
16. Severin Freund  Niemcy 9 z 31 29% 2014/2015
16. Kamil Stoch  Polska 9 z 22 40,9% 2017/2018
21. Toni Nieminen  Finlandia 8 z 21 38% 1991/1992
21. Gregor Schlierenzauer  Austria 8 z 23 34,8% 2009/2010
21. Stefan Kraft  Austria 8 z 26 30,8% 2016/2017
21. Ryōyū Kobayashi  Japonia 8 z 28 28,6% 2021/2022
24. Horst Bulau  Kanada 7 z 25 28% 1982/1983
24. Jens Weißflog NRD 7 z 24 29,2% 1983/1984
24. Jens Weißflog  Niemcy 7 z 19 36,8% 1993/1994
24. Matti Nykänen  Finlandia 7 z 25 28% 1985/1986
24. Andreas Felder  Austria 7 z 22 31,8% 1990/1991
24. Primož Peterka  Słowenia 7 z 25 28% 1996/1997
24. Andreas Widhölzl  Austria 7 z 26 26,9% 1999/2000
24. Adam Małysz  Polska 7 z 22 31,8% 2001/2002
24. Roar Ljøkelsøy  Norwegia 7 z 23 30,4% 2003/2004
24. Thomas Morgenstern  Austria 7 z 26 26,9% 2010/2011
24. Kamil Stoch  Polska 7 z 26 26,9% 2016/2017

Podział według państw[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Kraj Procent Liczba Sezon
1.  Finlandia 64,3% 18 z 28 2004/2005
2.  Austria 62,9% 17 z 27 2008/2009
3.  Austria 59,3% 16 z 27 2007/2008
4.  Słowenia 58,6% 17 z 29 2015/2016
5.  Niemcy 57,7% 15 z 26 1999/2000
5.  Austria 57,7% 15 z 26 2010/2011
7.  Austria 57,1% 12 z 21 1991/1992
8.  Austria 53,8% 14 z 26 2011/2012
9.  Austria 53,1% 17 z 32 2023/2024
10.  Austria 52,4% 11 z 21 1994/1995
11.  Polska 52,4% 11 z 21 2000/2001
12.  Norwegia 52,2% 12 z 23 2003/2004
13.  Finlandia 50% 10 z 20 1987/1988
14.  Austria 47,8% 11 z 23 2009/2010
15.  Japonia 46,4% 13 z 28 2018/2019
16.  Austria 45,5% 10 z 22 1990/1991
17.  Austria 44,4% 12 z 27 2012/2013
17.  Japonia 44,4% 12 z 27 1997/1998
19.  Austria 44% 11 z 25 1979/1980
20.  Niemcy 42,1% 8 z 19 1993/1994
21.  Norwegia 40,9% 9 z 22 1981/1982
21.  Polska 40,9% 9 z 22 2017/2018
23.  Finlandia 40% 10 z 25 1985/1986
23.  Finlandia 40% 10 z 25 1982/1983
25.  Finlandia 39,3% 11 z 28 1995/1996
26.  Szwajcaria 39,1% 9 z 23 2009/2010
27.  Finlandia 38,1% 8 z 21 1991/1992
28.  Austria 38% 8 z 21 1984/1985
29.  Polska 37,5% 9 z 24 2006/2007
29.  Norwegia 37,5% 12 z 32 2022/2023
31.  Niemcy 36,4% 8 z 22 2001/2002
32.  Japonia 36% 9 z 25 1996/1997
33.  Austria 36% 9 z 25 1985/1986
34.  Niemcy 35,5% 11 z 31 2014/2015

Najwięcej razy na podium Pucharu Świata w sezonie[edytuj | edytuj kod]

Podział według zawodników[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Liczba Procent Sezon
1. Peter Prevc  Słowenia 22 z 29 75,9% 2015/2016
2. Ryōyū Kobayashi  Japonia 21 z 28 75% 2018/2019
3. Gregor Schlierenzauer  Austria 20 z 27 74,1% 2008/2009
3. Stefan Kraft  Austria 20 z 32 62,5% 2023/2024
5. Martin Schmitt  Niemcy 18 z 29 62,1% 1998/1999
5. Halvor Egner Granerud  Norwegia 18 z 32 56,2% 2022/2023
7. Stefan Kraft  Austria 17 z 32 53,1% 2022/2023
7. Martin Schmitt  Niemcy 17 z 26 65,4% 1999/2000
7. Simon Ammann  Szwajcaria 17 z 27 63% 2008/2009
7. Stefan Kraft  Austria 17 z 26 65,4% 2016/2017
11. Simon Ammann  Szwajcaria 16 z 23 69,6% 2009/2010
11. Thomas Morgenstern  Austria 16 z 26 61,5% 2010/2011
11. Janne Ahonen  Finlandia 16 z 27 59,3% 1999/2000
11. Thomas Morgenstern  Austria 16 z 27 59,3% 2007/2008
11. Gregor Schlierenzauer  Austria 16 z 27 59,3% 2012/2013
16. Anže Lanišek  Słowenia 16 z 32 50% 2022/2023
16. Andreas Goldberger  Austria 15 z 21 71,4% 1994/1995
16. Stefan Kraft  Austria 15 z 27 55,6% 2019/2020
16. Janne Ahonen  Finlandia 15 z 28 53,6% 2004/2005
16. Kazuyoshi Funaki  Japonia 15 z 29 51,7% 1998/1999
16. Severin Freund  Niemcy 15 z 31 48,4% 2014/2015
16. Dawid Kubacki  Polska 15 z 32 46,9% 2022/2023
16. Ryōyū Kobayashi  Japonia 15 z 32 46,9% 2023/2024
23. Adam Małysz  Polska 14 z 21 66,7% 2000/2001
23. Adam Małysz  Polska 14 z 22 63,6% 2001/2002
23. Matti Nykänen  Finlandia 14 z 25 56% 1985/1986
23. Primož Peterka  Słowenia 14 z 25 56% 1996/1997
23. Andreas Widhölzl  Austria 14 z 27 51,9% 1999/2000
23. Gregor Schlierenzauer  Austria 14 z 27 51,9% 2007/2008
23. Noriaki Kasai  Japonia 14 z 29 48,3% 1998/1999
23. Peter Prevc  Słowenia 14 z 31 45,2% 2014/2015
31. Adam Małysz  Polska 13 z 24 54,2% 2006/2007
31. Matti Nykänen  Finlandia 13 z 25 52% 1982/1983
31. Janne Ahonen  Finlandia 13 z 23 56,5% 2003/2004
31. Janne Ahonen  Finlandia 13 z 29 44,8% 1998/1999
31. Stefan Kraft  Austria 13 z 31 41,9% 2014/2015
31. Kamil Stoch  Polska 13 z 22 59% 2017/2018
31. Halvor Egner Granerud  Norwegia 13 z 25 52% 2020/2021

Podział według państw[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Kraj Procent Liczba Sezon
1.  Austria 50,8% 32 z 63 1991/1992
2.  Austria 45,7% 37 z 81 2007/2008
3.  Japonia 43,7% 38 z 87 1998/1999
4.  Austria 43,2% 35 z 81 2008/2009
5.  Austria 36,5% 35 z 96 2023/2024
6.  Austria 42,3% 33 z 78 2010/2011
7.  Austria 41,3% 31 z 75 1979/1980
8.  Austria 38,9% 28 z 72 1980/1981
9.  Austria 38,5% 30 z 78 2011/2012
10.  Austria 37,7% 26 z 69 2009/2010
11.  Japonia 37% 30 z 81 1997/1998
12.  Austria 35,8% 29 z 81 2002/2003
13.  Finlandia 35,7% 30 z 84 1995/1996
14.  Austria 35,3% 18 z 51 1992/1993
15.  Austria 34,8% 23 z 66 1990/1991
16.  Finlandia 34,6% 27 z 78 1999/2000
17.  Słowenia 34,5% 30 z 87 2015/2016
18.  Norwegia 33,3% 23 z 69 2003/2004
 Austria 33,3% 25 z 75 1985/1986
 Austria 33,3% 23 z 96 2022/2023
21.  Norwegia 31,9% 23 z 72 1980/1981
22.  Finlandia 31,7% 20 z 63 2000/2001
23.  Austria 30,8% 24 z 78 2016/2017
24.  Austria 30,7% 23 z 75 1989/1990
25.  Niemcy 30,3% 20 z 66 1990/1991
 Norwegia 30,3% 20 z 66 1981/1982
 Norwegia 30,3% 20 z 66 2017/2018
28.  Finlandia 29,8% 25 z 84 2004/2005
29.  Niemcy 29,5% 23 z 78 1999/2000
30.  Japonia 29,3% 22 z 75 1996/1997
31.  Norwegia 28,7% 25 z 87 2015/2016
32.  Austria 28,6% 18 z 63 1984/1985

Najwięcej wygranych z rzędu konkursów Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Liczba Sezon
1. Janne Ahonen  Finlandia 6 2004/2005
1. Matti Hautamäki  Finlandia 6 2004/2005
1. Thomas Morgenstern  Austria 6 2007/2008
1. Gregor Schlierenzauer  Austria 6 2008/2009
1. Ryōyū Kobayashi  Japonia 6 2018/2019
6. Andreas Goldberger  Austria 5 1994/1995
6. Adam Małysz  Polska 5 2000/2001
6. Sven Hannawald  Niemcy 5 2001/2002
6. Halvor Egner Granerud  Norwegia 5 2020/2021
10. Ole Bremseth  Norwegia 4 1981/1982
10. Jens Weißflog  NRD 4 1983/1984
10. Andreas Felder  Austria 4 1984/1985
10. Espen Bredesen  Norwegia 4 1992/1993
1993/1994
10. Martin Schmitt  Niemcy 4 1999/2000
10. Janne Ahonen  Finlandia 4 2004/2005
10. Gregor Schlierenzauer  Austria 4 2007/2008
10. Simon Ammann  Szwajcaria 4 2009/2010
10. Thomas Morgenstern  Austria 4 2010/2011
10. Severin Freund  Niemcy 4 2014/2015
10. Peter Prevc  Słowenia 4 2015/2016
10. Kamil Stoch  Polska 4 2016/2017
10. Kamil Stoch  Polska 4 2017/2018
10. Halvor Egner Granerud  Norwegia 4 2020/2021
10. Halvor Egner Granerud  Norwegia 4 2022/2023
10. Stefan Kraft  Austria 4 2023/2024

Najwięcej razy z rzędu na podium konkursów Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Liczba Przedział czasowy Miejsca
1. Janne Ahonen  Finlandia 13 27.11.2004 – 9.01.2005 1 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 2 1
2. Peter Prevc  Słowenia 12 06.12.2015 – 30.01.2016 2 2 1 1 1 3 1 1 1 1 3 1
2. Halvor Egner Granerud  Norwegia 12 29.12.2022 – 05.02.2023 1 1 2 1 1 3 2 2 1 1 1 1
4. Dawid Kubacki  Polska 10 29.12.2019 – 01.02.2020 3 3 2 1 3 3 1 1 3 3
4. Dawid Kubacki  Polska 10 09.12.2022 – 20.01.2023 2 1 2 1 3 3 1 3 2 2
4. Stefan Kraft  Austria 10 18.03.2023 – 09.12.2023 2 1 2 1 3 1 1 1 1 2
7. Matti Nykänen  Finlandia 9 21.02.1986 – 07.12.1986 3 2 1 1 2 1 3 2 1
7. Gregor Schlierenzauer  Austria 9 10.01.2009 – 11.02.2009 1 1 2 1 1 1 1 1 1
7. Stefan Kraft  Austria 9 29.01.2017 – 16.03.2017 2 1 1 3 3 1 2 1 1
10. Thomas Morgenstern  Austria 8 01.12.2007 – 30.12.2007 1 1 1 1 1 1 3 1
10. Gregor Schlierenzauer  Austria 8 07.03.2008 – 13.12.2008 1 1 1 1 3 1 3 2
12. Jens Weißflog  NRD 7 30.12.1983 – 15.01.1984 2 1 1 1 1 2 1
12. Espen Bredesen  Norwegia 7 07.03.1993 – 14.12.1993 3 1 1 1 1 3 2
12. Andreas Goldberger  Austria 7 10.12.1994 – 08.01.1995 2 1 2 2 2 1 1
12. Sven Hannawald  Niemcy 7 30.12.2001 – 20.01.2002 1 1 1 1 1 2 2
12. Simon Ammann  Szwajcaria 7 07.12.2008 – 01.01.2009 1 1 2 1 3 1 2
12. Richard Freitag  Niemcy 7 02.12.2017 – 01.01.2018 1 2 1 2 1 2 2

Konkursy drużynowe[edytuj | edytuj kod]

Najwięcej razy na podium w konkursach drużynowych Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Stan na 23 marca 2024, po zawodach w Słowenia Planicy.

Miejsce Państwo